Sezatoarea canadiana (111)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

simona,cand e vorba de shopingaiala tare-mi sclipesc ochisorii!!io semnezla orice ora pt asa ceva imi gasesc bona la copii
Cat despre plecat-intors, privata-publica astept si eu cu nerabdare raspunsurile fetelor.Si eu sunt p'acoalea

podeanu,vaiiii musafirii intra incaltati in casa?? eu nu-i las.pe bune.nu-i vorba de parchet cat despre igiena.Adica dupa ce-mi pleca lumea,ma apuc sa bag aspiratorul si mopul? No,no,no!Eu am copii mici care inca se joaca pe jos,papusele,masinute,cate un biscuite,un colt de paine ceva
Nu-i las nici in sosete.Am un bac de papuci.Acum sa nu crezi ca stam sa ne mirosim sosetele dar nici nu-mi convine sa faca damele toc,toc gauri cu tocurile in parchet.Tu stii ce inseamna sa raschetezi si sa lacuiesti un parchet?Ehehehe jale mare!Noi am facut-o si a doua oara am jurat ca vand casa decat sa repar parchetul.
Ce scorpie sunt!Cand ai sa vii la mine la cat de draga-mi esti am sa te las incaltata dar poate-ti pui si tu in ziua aia pantofi fara toc si cu talpa care nu lasa urme (glumesc )

mimitete,tzin pumnii stransi.bafta!

la Blainville este festivalul de Halloween.Noi mergem maine.Sunteti amatoare?
http://www.montrealhalloween.com/main.cfm?p=11_100&l=fr

weekend fain



"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Si daca tot vorbiti de scoli am si eu o intrebare: poti inscrie copilul la o alta scoala decat cea de care apartii? In inca una, desi am impresia c-ati mai discutat, dar pe vremea aia nu ma pasiona subiectul: de ce sunt asa faimoase scolile astea internationale? Ce mare plus au?merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Simonna, ideea ta e minunata, ca de altfel, toaaate ideile tale! Eu vin prima cind e vorba de cheltuit bani!

In ceea ce priveste dezbaterea respectiva, cunosti opinia mea, care suna pe scurt cam asa: daca scoala publica e buna, adica tu, ca parinte esti multumit, atunci de ce sa arunci banii pe privata? Eu n-am avut de ales cu Alice, apartinem de o scoala de toata jena, si nu-i pe auzite, fiul meu a facut acolo clasa a sasea. Cred ca tot anul a facut doua adunari si trei scaderi, da nu de-alea grele. Noi faceam cu el din Gheba acasa. Apropo, vrei Gheba (stii tu culegerea de mate Gheba, mie imi da frisoane numai s-o vad in biblioteca) si pina ajunge fata sa faca din ea pot sa ti-o imprumut.

Mult succes copiilor care dau examene azi: Simonna, Pitilache, mimitete, tinem pumnii la copii!

Oana, asa e, e tirziu acum pentru chalet. Noi, ti-am zis l-am inchiriat in septembrie (acum vreo citiva ani).

Pupam pe toata lumea si ma duc sa repet poezia despre Halloween cu Alice!



Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui valen

Si daca tot vorbiti de scoli am si eu o intrebare: poti inscrie copilul la o alta scoala decat cea de care apartii?

In inca una, desi am impresia c-ati mai discutat, dar pe vremea aia nu ma pasiona subiectul: de ce sunt asa faimoase scolile astea internationale? Ce mare plus au?
merci.




Poti sa incerci sa inscrii copilul la alta scoala publica, dar decizia este a scolii (in functie de numarul de locuri, daca le faceti impresie buna sau nu , etc). Insa nu beneficiezi de transport scolar. Noi avem prieteni care au copilul la Guy Drummond si stau in DDO . Scoala lor de cartier este f.proasta si nu au bani de scoala privata.
Scolile cu profil international au o programa diferita de scolile publice normale (in general mult mai avansata si functioneaza pe modelul de proiecte) si sint considerate scoli de elita (daca copilul nu are rezultate peste un anumit nivel sau are probleme de disciplina nu poate sa treaca in anul urmator). La examane (de la maternelle la secundar ) concurenta este f.mare (tocmai pentru ca este scoala publica si deci nu se plateste). In ultimii ani am auzit ca parintii prefera sa ia meditatori la copii, care sa-i pregateasca pentru aceste examene si astfel sa fie siguri ca intra. Problema este ca si dupa aceea ritmul este f.intens si deci copilul trebuie sa munceasca mult in plus iar competitia intre colegi este f.mare. Eu am o colega rusoaica care mi-a spus ca majoritatea prietenilor lor au luat meditatori la copii si asa au intrat la scoala internationala. La fel va face si ea...In principiu daca copilul termina o scoala internationala, are sanse mari sa mearga la o universitate buna (si la o specialitate care este f.cautata si unde deci este si concurenta) si in plus sa poata face fata nivelului mult mai ridicat de la facultate fata de cel de la colegiu. Cel putin asa ma inteles eu, ca intre colegiu si facultate (vorbesc in special de cele cu profil technic) este o diferenta marcata de cerinte, si daca nu esti obsinuit din scoala sa muncesti in plus is daca nu ai o baza solida, este mai greu sa faci fata. Dar toate astea sint doar teorie...In final fiecare copil este diferit...

Simi, in final am spus amindoua cam acelasi lucru Hai la cumparaturi Si la voi este la fel, daca mergeti cu sotul, va taie tot cheful si vrea acasa cit mai repede?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Valen, acum am vazut intrebarea ta despre scolile internationale. Despre primara nu pot sa-ti spun prea multe, ca nu-s in tema, stiu doar ca se face scoala mai serios, muncesc mai mult si mai organizat decit la scoala normala, sa-i zicem asa.
La secundara, e o alta istorie si sint in tema ca fiul meu a terminat College Saint Louis care e o ssala internationala. Scolile astea apartin unei organizatii cu baza in Franta, OBI adica L'Organisation des Baccalaureat International. In fiecare an platea o suma de bani care se ducea acolo, la OBI. Copilul, pe linga examenele de la minister mai da si examenele de la OBI (are si proiecte aparte)i ar la ssfirsitul scolii secundare primeste diploma de la OBI cu care poate merge la facultate oriunde vrea (mai ales in Europa). Deci n-are nevoie de nici un Cegep sa mearga la facultate in Ontario (sdau oriunde in Canada), USA si Europa. Numai la noi la Quebec, tre sa faca si Cegep-ul (stii tu, Quebec-ul e mai special) Cam asta-i treaba. Se munceste mult la secundara internationala, au proiecte multe, multe, examene dificile, dar... la Cegep fluiera, efectiv. Nu exagerez! Are note foarte mari, cu eforturi moderate, sa zic asa.
Da un search si o sa gasesti mai multe info pe net! O sa gasesti si scolile afiliate la OBI. Te pup, S.

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

[

Simi, in final am spus amindoua cam acelasi lucru Hai la cumparaturi Si la voi este la fel, daca mergeti cu sotul, va taie tot cheful si vrea acasa cit mai repede?

Oana, mama lui Antonia
[/quote]

Hai, Oana! Asa-i si la noi, dar la mincare merge el, ca-i rapid, priceput si nu-l uita dumnezeu prin magazine ca pe mine, iar la haine...ma duc singura, prefer cu prietenele sau singura, ca cu el vin repejor acasa si nu iau nimic

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

daca aveti chef si timp de o duminica in Carrefour Laval intre fete( e un tai acolo super bun, un Starbucks Coffee excelent, sa nu vorbesc de locurile de pierzanie a cardurilor zise magazine ) aruncati si la mine un pm

Bafta juniorilor azi

Simonna, sar'na, am fost acolo, dar bag de seama ca tre sa ajung acolo la tennis 13 ca nu e de gluma, adica nu am reusit sa-mi gasesc un sacou la halul in care am adunat inele pe burta si pe linga! ce mi-e bun la talie si se incheie frumos pe mine e larg la sini, si invers, sunt toate scurte pina-n buric, ma doare capu'; pina una alta am achizitionat un pantalon misto de la The Bay si o camasa cam rozosina care sa denote optimism si incredere la interviu de la Tommy Hinfiger, si cu asta basta ca si asa bate vintul la capitolul oferte de job, daca trimit un cv la doua saptamini e bine.

http://www.floriinro.ro/



http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
Si la voi este la fel, daca mergeti cu sotul, va taie tot cheful si vrea acasa cit mai repede?

Oana, mama lui Antonia




Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

si pe mine ma interes scolile asa ca spuneti tot ce stiti Scoala de care apartinem acum e ... jale Din cate am inteles la examenele de la internationala se testeaza si personalitatea copiilor, banuiesc ca cei foarte bine personalizati au de castigat in competitie, soricica mea e putin timida si cred ca ar fi un minus ptr ea, imi ramine doar optiunea privat vs publica, si cum la publica noastra minoritatea vizibila e alba ... nu-mi prea raman optiuni reale

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

neatza, si afara ploua, ploua..si-i trecut de ora 9...ba chiar 11...

ascult povestile despre scoli cu multa atentie...dupa ce mi-ati dat clasametul ala, am obs ca scoala de care apartinem e cotata de locul 2, deci as zice ca e bine si nu merita sa ma mut, decat 2 strazi mai incolo sa fim si mai aproape.in fine, deocamdata nu imi bat capul

ei, o sa va dezamagesc, dar eu sunt genul care nu imi place sa merg la shopping decat singura ...asta-s eu! stau rau cu rabdarea, stiu..eu scanez in 5 minute ce e intr-un magazin si daca ma intereseaza...zici ca am radar in ochi ..plus ca daca nu imi place ceva, nu pot sa zic ca imi place, deci cine ma insotzeste trebuie sa-si ia riscul .

dar ma inscriu la o cafea Starbucks, cea mai buna, dupa parerea mea, din cate am gustat aici.



Mergi la inceput