Sezatoarea canadiana (111)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Multumesc de urari si incurajari, o sa vedem cum ne-o fii norocul la examen.
Intreba simi de ce sa te muti la o scoala privata daca esti multumit de scoala publica? Pai eu zic ca de fraier si eu ma inscriu prima in aceasta categorie. La noi copiii au facut numai maternelle la public si am fost multumiti dar i-am mutat pt ca toata lumea ne spunea ca scolile publice sint proaste desi noi nu cunosteam pe nimeni in scoala copiilor sa ne zica ori de bine ori de rau, lu sotu' nu le placea de mutra altor parinti (ce e drept cam dubioasa) (asta da criteriu)

si nu in ultimul rind pt ca toata lumea de la noi din cartier are copiii la scoli particulare si ne-am zis noi ca stiu ei ce stiu ca doar sint nascuti aici, nu ca noi care n-am trecut deloc prin sistemul lor de invatamint.

In cazul scolii noastre private, eu consider ca am irosit 46K in ultimii 6 ani si ca as fii putut sa fac altceva cu ei dar mi-a placut la inceput ca era disciplina si aveau lectii multe si deci credeam eu ca invata mai mult. Mi-a placut mult mai putin cind aceleasi motive au devenit sursa de crize pt fii-miu.

Deci din pacate nu exista un raspuns care se potriveste la toti copiii si depinde atit de mult de scoala si de profesoara incit privata sau publica e numai un detaliu financiar. Parintilor le place sa creada ca reusesc sa cumpere ceva mai bun pt copiii lor in scoala privata, si probabil ca intr-o scoala buna privata care se potriveste cu copilul asta e perfect adevarat. Din pacate asta nu stii decit dupa ce copilul a petrecut citiva ani in scoala respectiva. Eu nu am facut deloc meditatii cu Anne pt examen si nici nu ne-am pregatit in nici un fel, eroare! ca ceilalti colegi ai ei au facut-o si am un feeling ca o sa regret asta... Mi-am zis ca un copil care are peste 90 la toate materiile si e in clasa de "brainiacs" ar trebui sa fluiere. Am intrebat-o intr-o doara cite ceva la matematica si am fost surprinsa sa vad ca nu stie asa ca eu imi pun acum probleme serioase de ce au invatat ei acolo si ce a retinut ca nu ma pot baza pe notele ei foarte mari de la scoala. Eu nu am mai facut cu ea lectii, dictari si probleme din clasa a 3-a ca m-am ocupat de mezin care incepea, dar mi-am zis eu ca daca are note mari n-ar trebui sa-mi fac probleme...tare imi e ca nu e asa.

mQQm, cum sa n-ai clapa apa de fireplace, pai ce ramine deschis tot timpul? Asta ar insemna ca pierzi caldura pe acolo tot timpul ca geamul ala nu e etans.

Intreba cineva de mattress, noi avem Tempurpedic si sintem foarte multumiti dar pretul e cam piperat (peste 2000) dar eu am zis ca merita. Tinind cont ca pe mine ma durea spatele cind am luat-o si dupa o saptamina nu m-a mai durut deloc (poate ca nu e nici o legatura), eu eram gata sa platesc oricit.

Mai dar ce urit si frig e afara...

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

khristin, ai grija de tine si nu-ti face griji. Bine ca a baut lapte matern in primele saptamini si deci a luat colostrum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Un salut scurt si plouat si de la noi!

Am vrut sa scriu despre scoli, dar ati cam punctat totul. Mie, personal, imi plac tare mult cele internationale, dar acum cind stiu cum lucreaza Agata, care e stilul ei de invatare, imi dau seama ca, cel putin pentru ea, doar partea cu proiectele ar putea-o atrage. Ii place orice e creativ, orice in care trebuie sa inventeze ceva, dar nu-i place sa faca lectii pur si simplu. Daca o pagina de exercitii se prezinta ca un test, ca ceva care sa o provoace, o face din si cu placere si repede si bine! Daca nu, ne apuca seara pe ea si tot greseste! Intr-o seara mi-a venit o idee foarte buna (ma laud singura, de!) in legatura cu dictarile. Eu ii dau ei si ea imi da mie! Apoi eu o corectez pe ea ei, ea pe a mea. De unde trageam de ea sa scrie 10 cuvinte, acum ar face toata ziua dictare sau caligrafie, numai pentru ca inversam rolurile (de multe ori scriu gresit, ca sa se simta bine, sa vada ca toata lumea poate gresi... bine, ca de multe ori chiar nu stiu cum se scrie si atunci e bine-venita si pentru mine aceasta metoda). Deci nu cred ca ar face fata la un program unde disciplina stricta ar fi pe planul intii, unde li se cere multa munca copiilor, mai ales individuala, cred ca ar distruge-o acest lucru, ar uri scoala. De fapt, eu cam banuiam intuitiv ca asa e, de aceea as fi vrut Face pentru ea, dar speram ca se va da pe brazda dupa ce intra la scoala.

Scoli publice vs. private - nu ma bag ca nu stiu, dar stiu ca daca as avea bani, mi-a da copiii la privat, iar daca nu s-ar simti bine sau ceva nu mi-ar conveni mie ca parinte, i-as muta automat la loc. La urma urmelor, mie imi plac copiii destepti, studiosi... dar cel mai mult imi plac copiii fericiti. Ce pot sa spun acum este ca la scoala unde e Agata, a avut noroc de doua invatatoare super si pe gustul Agatei. Cea de anul trecut a fost o dulceata, blinda si buna, care ii facea pe copii sa invete de dragul ei si pe care toti o iubeau si inca o mai iubesc. A invatat foarte repede si relativ usor sa citeasca, sa scrie, sa socoteasca si consider ca invatatoarea a avut un mare merit, chiar daca am mai lucrat si eu suplimentar acasa, am mers tot pe metoda ei (eu am cerut de vreo trei ori RV sa ma sfatuiasca cum sa lucrez si am primit de la ea sfaturi foarte bune, mai ales ca o cunostea mai bine decit mine pe Agata pe plan scolar). Acum are o profesoara destul de severa, care le da foarte mult de lucru si pe care Agata nu o placea la inceput, tocmai pentru ca era opusul celei de anul trecut. Dar acum citeva zile mi-a spus ca toti copiii o considera rea, dar ea nu crede ca e rea, ci doar ca vrea ca ei sa invete, sa fie disciplinati si nu accepta anumite lucruri, care, fie vorba intre noi (ma topesc cind o aud folosind expresii din astea) nici nu se fac la scoala, daca vrei sa fii un elev bun. Si a inceput sa faca mai cu placere lectiile pentru scoala, si chiar ce mai facem suplimentar, pentru ca au aparut notele si califativele, a adunat si acasa multe puncte si vineri si-a luat ce si-a dorit inimioara ei (accesorii pentru par si o geaca bleo - culoarea ei preferata) si ea functioneaza bine si devine cooperanta cind e stimulata.

Concluzia mea: depinde ffff mult de copil, de profesorul pe care il are clasa in care se afla si de proiectul pedagogic pe care si l-a propus scoala. O contributie o are si studiul de acasa, dar startul e dat la scoala in principal. Cel putin asa a fost la noi pina acum.

Valen, Agata e la o scoala de care nu apartinem. Am inscris-o in acea saptamina de inscrieri din ianuarie pe o lista de alegere libera, daca erau locuri o primea, daca nu, nu. Am incercat si pentru maternelle dar nu a avut loc, iar pentru clasa I m-am dus la 6.30 acolo, cind a deschis scoala la 7 eu eram in fata secretariatului si am fost a doua pe lista! Apoi am aflat ca sint a treia, pentru ca inaintea noastra a intrat un copil care avea frate in scoala, deci acestia au prioritate. Au fost 5 locuri disponibile si am avut noroc! Si anul asta la fel, a ramas in scoala, dar putea sa nu ramina (daca nu mai au loc, cel care nu apartine se intoarce la scoala de care apartine). Nu stiu daca e acelasi regulament in toate scolile, dar dupa 2 ani si o zi de scoala, la unele scoli, copilul devine rezidentul scolii si va avea drepturi depline (acum nu avem transport, de exemplu) si surorile si fratii lui vor avea prioritate. Mai stiu parinti care s-au mutat doi ani linga o scoala publica buna si apoi, dupe ce copilul a devenit rezident, s-au mutat la ceva mai ieftin (ma refer la scolile din Montreal si la cei care stau cu chirie, banuiesc ca e mai greu sa faci asta cind ai deja casa).

Simonna, Radu da deja examen pentru secundara!?! Nu stiu de ce aveam senzatia ca e mai mic!

Bafta multa copiilor de Simonna, Pitilache, Mimitete, am inteles ca au examene astazi! Sa fie cu noroc!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Un mesaj special pentru Khristin, pe care o inteleg bine prin ce trece: sper din tot sufletul ca bebe sa suga din nou, iar tu sa scapi de acest inceput dificil! Indiferent cum ar fi, va doresc sa se rezolva intr-un mod cit mai bun pentru toti!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimitete

mQQm, cum sa n-ai clapa apa de fireplace, pai ce ramine deschis tot timpul? Asta ar insemna ca pierzi caldura pe acolo tot timpul ca geamul ala nu e etans.

mimitete, am clape, n-am butoane. Adica manere metalice in horn care ard si le inchidem dimineata, fapt pt care peste noapte intra frigul baban.

Succes la examene copiilor! O sa fie bine, sigur.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & Miss DJ, 12, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Apropo de scoli si examene, astazi am avut primul meu examen la universitate, am avut emotii mai mari decat in timpul studentiei in tara .
Nu am putut dormi din cauza stresului .
Sicces copiilor la examene sa aiba mai mult curaj decat mine
Ana spuneai ceva de shooping eu am o maaaare problema cu sotul la capitolul asta, el nu are rabadare sa intre cu mine prin toate magazinele, dupa 10 minute ma intreaba deja daca mai am
Daca mergeti ma luati si pe mine


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/49Zkm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Intalnire la cumparaturi, asta e terapie curata !!
Buna idee, Simonna.

Nu refuz niciodata, si pe sotul il enerveaza shopping-ul la altceva decat mancare, electronice, chestii ptr masini.
Poate ne vedem ptr shopping-ul de Craciun.

Cu scolile va citim cu interes.
Ce pot sa va zic ca daca copilul termina primaire la o scoala internationala, are dreptul sa intre la o scoala secondaire internationala fara examen.
Si ca da, copiii trebuie inscrisi cat mai din timp cam cu 2 ani inainte.

Pe curand,



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Dragaica, cu placere! la ce scoala mergi, sa nu spui ca la HEC :))

Cristina, eu votez pentru ( de fapt votez pentru orice evadare intre gagici) eu oricum sunt abonata de weekend la Carrefour, azi am mai adaugat la cosul de Romania (sper sa-mi incapa in bagaje) doua veste matlasate la gagici, erau doar 19$ una la Les Ailes (misto magazinul ala)

am o dilema mare, cadoul soacrei; orice idee e binevenita, thks (exclus antrax, funie de matase si alte ginduri suave de dragul mariului )

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Ooooo.....cadouri pentru soacre, stiu eu un cadou si cu garnitura de arsenic si diazepam....parerea mea.
Scuze dar nu m-am putut opri
Ana la HEC sunt, de ce ?
Tu esti tot la HEC?


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/49Zkm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

mai, mai ce aveti cu soacrele

Ana, eu zic sa-ntrebi sotul cu ce i-ai putea atinge corasonul

Oana, am alta intrebare , cum sunt in ale reclamatiilor n-as vrea s-o fac de oaie - dupa ce-i scriu offul cum fac sa ma contacteze- las numarul de telefon sau nr de client de pe fact, nu de alta dar noi nu suntem acasa decat seara dupa 5.30- 6 si n-as vrea sa ratez ceva ma gandeam sa las nr de mobil ca vreau musai s-o rezolv repede

Cge , deci cu 2 ani inainte, pai tre' sa ma grabesc ca incepe in 2 ani, as vrea s-o inscriu la internationala.

Eu cred ca cea mai buna optiune este si funct de caracterul copilului. Stiu copii care nu lucreaza supl, doar ce le da "doamna" nimic in plus.

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput