Sezatoarea canadiana (110)

Sezatoarea canadiana (110) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Chiar asa, cand este urmatoarea intalnire? Recuperam atunci Salina!

Ange imi pare rau si eu am facut acelasi lucru, desi data trecuta nu cred cam am facut asta, or fi schimbat astia semnalizarea intre timp sau am iesit pe alta strada...

Sanatate Antoniei!

Si editez ca sa-i urez spor la vizionari Simonnei!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Salina, uite aici http://www.afroditi.ca/fr/index.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Numai atit? Mai spuneti, mai spuneti... fete una si una, adevarul ca ne-a cam adunat forumul asta. Eu nu prea am apucat sa vorbesc de data asta cu nimeni, din cauza de bebe la purtator, dar i-am spus lui Octav: data viitoare ies singura, sa pot sa stau si eu de vorba linistita. Bebe Lisandru a fost cumintel, dar e bebe si o vrea pe mami numai pentru el. Deci... cind e urmatoarea!?!

Mi-a facut mare placere sa va revad!

Oana, sanatate Antoniei. Multumesc mult pentru lucrusoare, Agata a pus botic ca ei nici nu-i cumpar si nici nu are norocul Tudorei la primit (adevarul ca Tudora a fost tare norocoasa la capitolul asta, dar ea nu pune absolut deloc pret pe ce poarta, spre deosebire de sora-sa, care e cocheta de la 1 an). Tudorei i s-au lipit de suflet pantofiorii roz de la Naturrino, aseara a stat incaltata cu ei, astazi tot pe aia i-a vrut. Multumim frumos!

Mi-au venit masina de spalat si uscatorul, le-am si instalat, acum imi fac curaj sa le incerc, dar trebuie sa ma uit un pic pe cartea tehnica, ca sint mai complicate decit ce am avut inainte. Dar din cauza lor, nu m-am dus cu Agata la petrecere si imi pare rau, s-a dus numai tati. E la ziua unei fetite de la gradinita Dawson si intotdeauna invita toata grupa de la gradinita. Tare mi-ar mai fi placut sa vad copilasii, sa ma intilnesc cu parintii si sa-l vada si pe Lisandru, unii nici nu cred ca stiu ca avem si un cavaler. Dar s-au nimerit si astia cu adusul masinilor exact in orele in care e petrecerea. Era atit de emotionata Agata, cica oare o mai tin minte copiii, oare cum arata toti... Si eu sint la fel, ca au crescut sub ochii mei. Aveau citeva luni majoritate copiilor cind au inceput gradinita, Agata li s-a alaturat la doi ani si au stat pina la patru ani si jumatate-cinci impreuna. Sper sa pastreze relatia si pe mai tirziu, ca a fost asa o grupa placuta, cu copii care se potriveau si faceau echipa buna. Din pacate, grupa Tudorei s-a tot schimbat si nici nu se potrivesc copiii, poate doi-trei sa-i vezi asa, ca au afinitati. Si Tudora nu s-a legat de nici un copil, ea e clar fata lui tati.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Eu numai acum am reusit sa ma apropii de calculator, si mie mi-a prins tare bine intalnirea.
De fapt, ne intalnim ca niste vechi prietene, chiar le spuneam fetelor in masina sa vezi peste 15 ani cum vom mai trage cate o escapada la Marathon.

Simonna, cred ca Radu are concurent puternic ptr. Antonia.
Nu stiu daca ai observat dar lucrurile sunt mai adanci, deja Victor si Antonia au bradul lor, se joaca numai impreuna, asa ca ..
Asa ca pana la pusca tatalui Antoniei cred ca ne duelam si intre noi.

Poate totusi reusim sa ne intelegem, caci mi-a placut cum conduci .

Dragaica si Monica, mi-a facut placere sa va cunosc, desi nu prea am apucat sa vorbim.

Fug ca deja copchii urlaaaa.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

CGE... vezi dac'ai stat in capatul halalatu' de masa? Ca nu stii in ce te bagi... :))
In ce te bagi, si-i mai tiri si pe restul familiei cu tine, e asa: una din grijile mele (de parca n-am destule!) e ce ma fac daca, in etapa miserupista si hormonala a adolescentei lor, lui fiu-meu si uneia din fetele prietenilor li se pune pata unul pe altul... pai nu mi se duce pe Apa Simbetei prietenia cu parintii Aceleia cind isi da tineretul papucii? D'aia ziceam sa-si ia Nenea-tata-Antoniei pusca eficienta... macar sa rezolve repede cu noi :)
Adicatalea daca Radu si Anca... bla-bla-bla.... crezi ca Domnul-tata-Ancutei nu-l spinzura pe fiu-meu? Dupe care eu il spinzur pe spinzurator, al carei sotie ma spinzura pe mine si, pitic dupa pitic, iese o harababura de nu ne vedem.
Ei! Amu' vezi in ce te-ai bagat? :))
Pusi, duminica placuta, slava domnului, mai e pina la etapa asta... POate se inventeaza o pilula, ceva, genul: Taiat-pofta-de-copiii-prietenilor-parintilor-mei!
Ma duc sa beau ceva :)
S.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui valen

Salina, uite aici http://www.afroditi.ca/fr/index.php




Mea culpa, pentru ca am zis ca nu cred ca au site internet ...Ce iti este cu technologia in ziua de azi .

Deci pe rue St-Roch gasiti doua locuri de "pierzanie" pentru portofel si de adunat kilograme : cofetaria Afroditi si peste drum, o patiserie turceasca Effes (689, rue St-Roch), mai putin eleganta, dar cu tot felul de bunatati, inclusiv o varianta de placinta dobrogeana. De alfel la noi chiar asta va fii masa de seara

Sa va spun drept, mie mi-a fost frica la Antonia sa nu faca o apendicita, pentru ca se plinge de citeva zile de dureri de burtica in partea de jos...Deci vom continua sa o urmarim si cind va fii in vacanta (peste o saptamina) o vom duce la un control, pentru linistea noastra sufleteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Eu vreau sa ne mai intalnim cat mai repede pentru ca nu am apucat sa vorbesc cu toate, sa le cunosc mai bine.
Simonna stai calma ca toate informatiile le-am bagat la capusor nu a fost in van .
Pozele nu ma deranjeaza sa fie facute public ca doar nu era cine stie ce orgie

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/49Zkm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

...si iata pozele mult asteptate, putine (din cauza lui Alex care vroia aparatul numai pentru el) dar foarte frumoase

Sezatoarea la Marathon, 17 Octombrie 2008



Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Nelia, ma bucur ca lui Tudora i-au placut pantofii. Iti imaginezi ca Antonia i-a purtat pina in vara asta? Ea are piciorul f.mic, si in plus i-a crescut f.putin, desi in inaltime creste in mod constant. De exemplu avut o pereche de sandale pe care le-a purtat 3 veri . Ii erau f.dragi si ea nu strica nici incaltamintea nici imbracamintea, asa ca asteptam sa nu ii mai vina ca sa le schimbam

Simonna si Cristina, nu aveti nici o grija, ca tati are planuri mari de aparare (bazuca, pusca, etc), isi face deja un intreg arsenal . Deja ma iau fiorii cind ma gindesc la bietul baiat care va indrazni sa o invite undeva, va avea mult de furca cu tatal fetii

Eu vroiam sa scriu de eroii serii de ieri: copilasii! I-am vazut intii pe cei doi ingerasi blonzi ai lui Monica, doua minuni de copii, care au stat cuminti in scaunel o seara intreaga, in zgomot mult si o nebunie de adulti care se tot foiau in jur si ei tot zimbeau . Pe urma a venit Alina cu cei doi copii ai ei, baietelul f.serios (asa cum ii sta bine unui gentelman), foc de istet si de atent la tot ce vorbeam si fetita, absolut adorabila, cu un zimbet sagalnic si mindra in brate la taticul ei . Si pe urma a venit si Nelia cu Lisandru , care a crescut f.frumos, este un bebelus scump si dragastos, lipit de mamica lui "ca marca de scrisoare". Bravo mamicilor curajoase

Si ca sa va mai descretiti fruntea citeva glume simpatice:

http://www.viatalaserviciu.ro/view_video.php?viewkey=1acb79ccf0fd62cd58f8

http://www.clevver.com/video/200900/why-women-need-catalogs.php


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Monicuta, am vazut pozele, multumim! Eu am avut aparatul in geanta... dar am uitat cu desavirsire de el.

Oana, Tudora e lunga in picior si ii creste. Ea nu tine la haine, dar se mai intimpla sa ii pice pe cite o hainuta sau o incaltaminte si le poarta pina cind ma plictisesc eu de ele. A avut o pereche de tenisi rosii pe care i-a purtat pina i-a rupt si nu numai ca ii purta, dar trebuia sa fie tot timpul cu ea, asa ca mami ii ducea si aducea de la gradinita, un an si ceva i-am purtat dupa mine, era tragedie mare daca ii uitam. Am rasuflat usurata cind nu i-a mai vrut, dar nici eu nu i-am aruncat, i-am pastrat ca amintire. Octav e asa, cind l-am cunoscut avea o pereche de pantaloni scurti pe care de vreo 10 ani si pe care ii purta peste tot si o geaca de blugi. Erau vai de mama lor, dar pentru el erau cele mai bune haine. Si acum cind ii iau sau isi ia pantaloni scurti, nu-i plac pentru ca nu sint ca aia. Am zimbit cind l-am vazut in pozele din vacanta de asta vara cu ce era imbracat pe munte: cu pantalonii scurti! Eu si cu Agata nu sintem asa, mie imi plac lucrurile noi, am foarte putine haine la care tin si nu le arunc din cauza asta, dar in general cauza atasamentului fata de ele tine de perioada in care le-am purtat sau de persoana de la care le am... Intelegeti voi...

O placere in viata mea de ieri pina astazi: spal si usuc rufe, dar nu intind si nu calc. Ehehei, asta da viata! Am spalat si uscat vreo patru masini, le-am impaturit, am calcat doua camasi si citeva rochite si gata! Aseara, in citeva ore, in timp ce m-am uitat si la un film, am terminat cu problema rufelor de saptamina asta si pentru saptamina viitoare am totul pregatit si la indemina. Acum sper din tot sufletul sa trec cursurile, ca sa am cu ce sa le platesc... ca-i la mine datoria. Atit de incintata sint si au plecat doua stresuri atit de mari din casa noastra (rufele si teama ca-mi cade calculatorul cind am mai mare nevoie de el) incit dimineata ma gindeam ce as mai putea cumpara, ca sa mai alung citeva stresuri... Un robotel care sa faca menaj cind sintem plecati, masina de spalat vase, un aragaz care gateste singur... hai, mai aveti idei!?!

Eu imi beau cafeaua de dimineata, ca nu am apucat pina acum si imi fac curaj pentru dupa-amiaza, ca trebuie sa iau copiii si sa ma duc la dans, in parc, sa mincam undeva, mai vedem noi ce facem pina seara, poate pina la biblioteca, ca nu am fost miercuri, era prea frumos in parc... Octav are examen miercuri si nu a citit nimic.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput