Sezatoarea canadiana (112)

Sezatoarea canadiana (112) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal

Data: 21 noiembrie, ora 17:30?
Locatia: a se confirma (Marathon)
Participante:
Ana_Stroe
ange
cge
Dragaica
mimitete
oanagabriela
Podeanu
Salina
Simonna
pitilache
.... si lista ramane deschisa!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Un mesaj important (si nu este hoax). Eu l-am primit de la directorul payroll de la mine la servici:

The Canada Revenue Agency (CRA) is warning taxpayers to beware of a recent scam where some Canadians are receiving a letter fraudulently identified as coming from
the CRA and asking for personal information.
http://www.cra-arc.gc.ca/nwsrm/lrts/2008/l080818-eng.html


---------------------------------------------------


L'Agence du revenu du Canada (ARC) veut mettre les contribuables en garde contre de récentes manœuvres frauduleuses selon lesquelles certains Canadiens ont reçu
une lettre semblant provenir de l'ARC et leur demandant des renseignements personnels.
http://www.cra-arc.gc.ca/nwsrm/lrts/2008/l080818-fra.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Simonna si pitilache, felicitari multiple! Bravo lor, copii destepti!

Simonna, ce pacat ce te doare maseaua, sper sa scapi repede si ieftin.

mimitete, pai da de baut aici la toata lumea, ce-i asta discriminare?

maru, nici chiar asa, mey. Pana pe la 15-20 de randuri. Desi uneori (rar de tot) trec si mai departe. Asta explica de ce n-am facut relatia, ca eu stiu doar partea cu catzelu si e add, fara h. Io nu te trec neobservata deloc, dar esti asa scumpa la vorba...

N-ati mai pomenit asa ceva. Sunt intre proiecte si m-am procopsit c-o cartzuloaie de fo 1400 de pagini la studiu (sper sa fie ultima data cand mai tre' sa fac asta pt o pita), si ghici, ma dau in barci pe web de nu ma vad, ma opinionez, postez, tot ce vreti numai sa nu dau pagina. Oh, my! Un tolcer, ceva?


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & Miss DJ, 12, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Pitilache si Simonna, felicitari pentru reusita la examen!

Pitilache, pune-ma si pe mine pe lista, sper totusi sa o faceti in Montreal, ca la Laval nu ma prea vad ajungind...

mimitete, noi primim de , orice motiv este bun

Eu sint acasa, am adunat un virus de pe undeva si nu am rezistat decit pina la prinz la servici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

iar am scris in capitolul trecut
da, mqqm, cred ca e acelasi, e un pic mai la sud de bloor, women's college hospital

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mqqm, multam esti o dragutza,
si eu ma lupt cu o carte de vreo jumate de mie de pagini, si nu-mi iese indiferent cum as da-o!
asa ca si eu vietuiesc pe net si ma rog ca astia sa nu ma dea afara ca sunt grea de cap!(sper sa nu se prinda)


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

am uitat ce era mai important: Felicitari copiilor cu mame fericite!
mai, si frumosi si destepti!

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Pitilache si Simonna- felicitari pt baieti si avetzi grij acu
Maru-am citit mai cu cateii-dar m-am luat cu altele si am uitat de asta.
Legat de haine- anu' trecut Anas parca si-a luat de la Laura cu 100(dar in ian cand sunt 70% off), lunga si frumoasa, si eu mi-am luat una dar am returnat-o si acum caut alta, cred ca in dec. voi lua ca mai scad pretzurile si sunt si sarbatorile.
Khristin- da, Alex seamana mai mult cu tata, clar, si ma bucur ca Yasmine e iubitoare- si botez, asa repede, nu de la 6 sapt incolo se poate boteza, eu asa stiam, e vb de Maria-nepotica,nu?Toalete de ocazie ieftine-Winners,dc ai rabdare, am vazut ceva fain,Sears iarasi au reduceri-dc vrei magazine specifice pt asa ceva,suna-am si explci ca stiu cateva,dar e greu aici sa intru in detalii
Mimitete- e ziu ata sau vine bebe, sau sarbatoreesti nunta de bronz?

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Am ris de m-am prapadit la presupunerea total eronata a lui ange, pai mie al treilea copil imi trebuie cind eu deabia ma descurc cu doi si cind sa zic si eu hop sa-mi fac altul? No way, 2 este maxim pt noi.

Mey eu va tin in suspans pina atunci si nu va zic, poate veniti din curiozitate . pitilache daca devansezi prea mult intilnirea eu nu pot sa vin ca sint pe partea cealalta a globului. Si dau de baut la toata lumea ca mi-s generoasa.

Ce spune-ti de un restaurant portughez sau spaniol gen tapas. Mie imi plac la nebunie dar nu stiu daca e pe placul tuturor? Sau unul gen bring your own wine?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe

[quote]citat din mesajul lui Ana Stroe

[quote]citat din mesajul lui pitilache

Si acum sa va dam si noi vestea cea buna (adica Simonna si cu mine, ca niste mame mandre ce suntem, dam de baut!) Radu si Seba vor fi colegi de la anul la Beaubois!

Ange si restul trupei 21 nov va convine? Locatia: astept propuneri concrete.

"Less is more" - Mies van der Rohe



vroiam sa felicit gagicile mame de baieti meseriasi, si am pierdut mesajul pe drum.
Ei Simmona, statea Radu la comp.dimineata- vedeti ce tari sunt baietii ce stau SI la computer (apropo de o discutie veche) Q.E.D.


Mihaela, pai daca nu-i botez, de plecat nu pleci ca tocmai incepe domnisoara ta colegiul...hmmm, cind e intilnirea aia odata? :))

e ok resto porto; de fapt pentru mine e ok orice exclus indian

http://www.floriinro.ro/





http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput