Sezatoarea canadiana (114)

Sezatoarea canadiana (114) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal

Data: 21 noiembrie, ora 17:30
Locatia: rest. Marathon
Participante:
Ana_Stroe
cge
Dragaica
mimitete
nelia
oanagabriela
Podeanu
Salina
Simonna
pitilache - nu 100%
.... si lista ramane deschisa!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

denisa, baga repede reteta . merci
te rog zi-mi cantitati exacte si ce marca/tip de drojdie. folosesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Multumesc la fete pentru urarile de La multi ani! Multa sanatate tuturor piticilor si piticelor. Nu am timp sa intru decat sa va citesc uneori, dar va pup pe toate.
Fetelor am postat un subiect aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=129241. Va rog si pe voi sa va dati cu parerea ca deja sunt in trilema. Daca nu va rapesc din timp. Va pup si va doresc la toate multa sanatate si multe bucurii.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

multumesc pt urari si incurajari
astazi,Robert e mai bine.se pare ca antibioticul pe care-l ia acum combate streptococul cu brio.Febra a scazut,buna dispozitie ii revine.Aseara am facut in familie o partida de fotbal pe masa de soccer primita de ziua lui.Am reusit sa-l facem sa zambeasca putin,desi dupa aproape o sapt. de febra intensa era vizibil cat de slabit si amarat este.
Spunea cineva de febra 44°.Nu cred ca exista asa ceva la un copil.Chiar am sa intreb pediatrul.
Robert a atins 40,7°.Credeti-ma ca e jale.Cu tylenol,panadol sau advil,sosete cu otet,prosoape ude nu-i scadea decat un grad si asta foarte,foarte greu in decurs de o ora.

nelia,la gradi am o prietena care vine si ma ajuta in caz de urgenta.ziua nu prea am avut nevoie.seara incepea cosmarul cu preponderenta noaptea

pitilache,cred ca intalnirea de pe 21 am sa o ratez.suntem nevoiti sa deplasam putin aniersarile copiilor din cauza "incidentului" cu Robert.Pe 16 noiembrie este ziua Maiei.Face 10 ani.Alt chef.Dar inainte de petrecerea ei ,am ramas datori cu Sf.Mihail al lui Robert.
Eu as sari peste dar el mititelul isi asteapta inca cadourile
Sa fim sanatosi si poate le rezolvam pe toate.

o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ange, multa sanatate lui Robert! Ma bucur ca se simte mai bine. Am notat cu intalnirea. Nici eu nu sunt 100% sigura ca o sa pot ajunge. Daca mai sunt si alte persoane care doresc am putea-o amana cu o saptamana. Daca nu, ramane cu alta ocazie pentru cine nu poate veni.

La multi ani cu intarziere si din partea mea tuturor celor care si-au serbat onomastica sambata!

Simo ref la Charlemagne - nu au inca fixata data, pe site scrie ca o sa fie pe la sfarsitul lui ianuarie. Iar de trimis dosarul, spun ei, cel tarziu cu o saptamana inainte de examen. Eu mai urmaresc la ei pe site sa vad daca apar modificari, daca nu, am sa trimit dosarul oricum dupa ce primesc buletinul pe anul asta, pe la inceputul lui decembrie.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ange-ma bucur mult ca e bine Robert si LMA pt MAIA-sa fie sanatoasa si mnorocoasa(asta pt ca eu in weekend nu pot intra).
Katrinelu'-deci ti-am dat retzeta,astept rezultatele
ONTARIO-mai vretzi intalnire si cand-ce data?

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Denisule, pune mama reteta aia de paine la vedere, da? ca mai sunt oameni necajiti pe lumea asta!
ange, mi-a plans inima cand am citit ce a patit bietul Robert chiar de ziua lui! sper ca necazul e pe sfarsite!
Multumesc Tanelu!

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Maru- eu am mai pus retzeta si de piine si de cozonac- sugerez pe viitor, ca sa ne fie usor, ce consideram ca e util sa fie pe prima pagina, ce zicetzi? Auzi,da cine maninca piine la voi in afara de Andrei
Acu' ca m-au lasat astia de la IT in cu ochii in soare pina maine, hai sa scriu si retzeta,desi treb sa ma back la niste distarctzii in excel apoi
In cuva se pune un pic de ulei-juma de linguritza sau se sprayeaza tava,cine are ulei in tub
apoi- 1 linguritza sare,2 lingurite de zahar,3 1/2 cupe de faina(canile care pe o parte sunt gradate in cupe si pe ceal. parte in ml-adica 1 cup=250ml);380 ml apa si 2 linguritze drojdie- cea pe care scrie ca e pt piine sau cea varsata d ela bulk barn-sub forma de bobiet mici care se tine in dulap, nu la frigider.
Eu am masina Black Decker din aia ieftina, de 70 cad.
Pofta buna! Se poate pune faina si juma whole wheat,juma alba,dupa gust
Retzeta de cozonac mai inspre sarbatori,dc vrei ti-o zi si pe aia, dar sa iau datele de acasa

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Eu vreau intalnire, denisule. Faci tu oficiile de data asta?

Denisa, tocmai ce-am fost la locul ala de joaca propus de tine. Tara (ca o stii) si-a facut ieri ziua acolo. Si intr-adevar foarte frumos locul de joaca. N-am stiut de adrian pe acolo. In ciuda faptului ca e inca mic, cand e la locuri de-astea de joaca nu stiu de el.
Mi-e tarsa sa merg cu la spetacole in general si tu stii pt ca ti-am mai spus ca nu ma impresioneaza prea tare, nu-s genul sa merg la spectacole si manifestari de genul asta. Nu-sh sa-ti spun clar de ce, nu-mi plac participarile astea unde e o mare de oameni, ma oboseste si mi se pare o experienta impersonala. Ti-am mai zis eu si cand a venit vorba de mers la concerte de muzica pt adulti. La un loc de joaca e cu totul altceva (dpmdv), nu distanta de condus ma face sa-mi fie tarsa, ci experienta mea acolo, desi pt copil stiu ca e super. Mergem de mers la show-ul asta pe gheata. Nu stiu sigur daca ma merg eu sau sotul cu el. Ramane sa ne decidem. Tu te-ai hotarat clar in ce zi vreti sa mergeti? Eu duminica nu pot ca am speech therapy cu adrian de la ora 4 (vreua sa fie odihnit in ziua respectiva etc.), deci numai sambata o pot lua in calcul si atunci m-as aventura dimineata, nu dupa-amiaza.

Mai, cu infectia in gat, nu-s ce virus circula, dar noi 3 din patru (exceptie eu) am facut o forma de raceala/gripa, nu-sh ce-i, cu tuse rupta din piept, umeda (dar urata), cu muci cat casa. Ala mic e pe antibiotic, ala mare e pe trecute (de la sien), nu mai tuseste se pare, iar ala si mai mare a trecut de perioada de apogeu, e pe curba descendenta. Adrian incepuse sa respire cu suierat, ca la asmatici si de-aia m-am dus cu el. A zis ca probabil ca trece si singura, dar avand in vedere ca e mic si poate usor sa ajunga la plamani, ne-a dat antibiotic. Pe care trebuie sa i-l dam cu forta intr-un stil barbar pt ca se impotriveste din toti rarunchii. Isi provoaca instantaneu voma cand simte gustul pe limba. Aseara dupa vreo 2 incercari esuate am decis sa i-l dau cu o pipeta lunga si sa i-l pun pe obrazul interior si cat mai in fundul gurii ca sa simta mai putin la limba gustul si sa alunece mai repede pe gat pt ca refuza sa-l ingita si-l scuipa afara si apoi cine mai stie in final cati ml de antibiotic a inghitit si cati sunt pe afara.

Ana, merci de info, nu stiu insa daca si-n To e valabil, parerile pe ici pe colo spun ca trebuie luat bilet din pripa ca risti sa ramai fara.

Miki, ma bucur ca schimbati mediul, cred ca e cea mai buna solutie acum pt Marc, indiferent de unde se trage buba lui cu agresivitatea. Cand citeam ce-ai scris, mi-a trecut prin cap ca poate e si criza specifica varstei de 2-3 ani, dar cand ai zis ca acasa s-a redus mult comportamentul lui agresiv, mi-e clar ca nu-i de vina criza varstei. Pt ca de regula copiii tind acasa sa se refuzele (de fapt cu totii tindem sa ne manifestam mai loose cand suntem acasa) si la gradi sa se abtina, daca el acasa a redus portia de problemute, e clar ca mediu ala nu-i prielnic pt el.
Un singur sfat micut as avea: incearca pe viitor sa nu mai pleci fara sa-l atentionezi (adica pe uris) desi stiu cat de mare e tentatia, mai ales cand previzionezi ca cel mic o sa faca o adevarat scena din plecarea ta. E de preferat ca micutii sa stie ca plecam, chiar daca nu-s de acord cu decizia noastra si tot fac o scena la plecare. Pt linistea lor sufleteasca e de preferat sa stie cand plecam decat sa ghiceasca ei ce s-a intamplat cu mami. Si, oricat de mic pare si ca nu intelege multe, explica-i ca mami se intoarce sa-l ia de acolo. Si stai de vorba cu el despre asta acasa, cand e calm si linistit si nu se teme ca acum o zbughesti pe usa. In alea 2-3 minute cand il lasi la gradi, doar ii reamintesti rezumatul discutiei cu mami care pleaca si revine, e ca o intarire, o reasigurare ca totul va fi ok. Of, imi pare rau ca treci prin astea cu Marc, se vede clar ca e f afectat de situatia cu gradinitza. Ma bucur ca insa ati gasit o solutie si si sper sa fie cea buna.

Multi ani lui Robert, ange, sanatate si numai bucurii in viatza. Imi pare rau ca a-ti avut parte de asa evenimente chiar in apropierea zilei de nastere. Poate reusesti totusi sa reprogramezi petrecerea in unul din weekendurile viitoare, cand Robert se va repune pe picioare.

Ktrinel, am inteles ca si vanzarile la masini au scazut cam cu 20% (mi-a zburat pe la ureche), deci iaca pozna cu criza asta. Da’ io ma bucur ca s-a ieftinit benzina, 84.3 (si cica o sa mai scada pana pe la 80centi/L) si mi-a scazut rata la casa. Asa da viatza, platesc cu aproape 20$ mai putin la plinul de benzina, comparativ cu atunci cand era $1.3/L.
Acuma inteleg ca piatza mobiliara a scazut mult, ca volum de vz. ma refer, dar cu preturile cum stau? Au scazut si alea sau mai subtire?

Miki, la orice reteta de gogosi trebuie sa pluteasca gogoasa in ulei. Deci incins uleiul sa fie si cratita sa fie de teflon sa nu se lipeasca gogoasa de fund inainte sa apuce sa se ridice la suprafatza. Eu o sa folosesc tot tigaie, dar e din aia cu margini mai inalte (are cam un lat de palma latime).
Auzi? Din reteta aia de cozonac sa inteleg ca faci 4 bucati? La ce te-ai referit cand ai zis ca imparti coca-n 4?

Nelia, adrian face la fel, e gelos pe afectiuena care i-o arat lui alex. Nu ma refer la pupaturi in treacat, mangaieri si alte chestii pasagere, ci la tinut in brate, pe genunchi. Daca ma vede dragalindu-l prea mult pe alex, vine si-l impinge din rasputeri pe din bratele mele si vrea sa se instaleaza el ca pe tron. Normal ca nu are sanse decat daca cedeaza alex de buna voie. In sensul ca nu l-am incurajat niciodata pe alex sa plece de la mine doar pt ca adrian era gelos, dar nu l-am respins nici pe adrian. Ci de fiecare data am incercat sa-i tin pe amandoi in brate (de regula stau jos cand fac asta), dar nici asa nu-i convine, el vrea singur. Daca se incapatineaza si nu cedeaza, sfarseste prin a se zvarcoli pe jos si-l ignor in astfel de momente.

Salina, o sa le dibuiesti pe toate pe rand, in timp, nu-ti face probleme si o sa te obisnuiesti si cu sistemul medical de aici. Imi pare rau ca ati experiemntat-o de la inceput pe-asta bolile, dar devine deja rutina aici. Ati nimerit exact la inceput de sezon rece si corpul inca nu e adaptat la virusii de aici, automat sistemul imunitar pare confuz si reactia e mai lenta. Dar in timp va veti adapta.

Ange, felicitari pt examene.

Almo, la multi ani printesei tale si sa va fie de bine petrecerea. Super tortulet a avut. Am recunoscut imediat locatia. Mi-a placut ca era curat si pareau multe lucruri noi acolo comparativ cu alte locuri de joaca. Ce iubareata si focoasa e cu baietelul cu ochi albastri!!!

Hai ca m-am distrat cu articolul ala cu santajul romanesc din Canda, pai aia s-or fi ccrezut pe plaiul mioritic cand au facut amenintarile alea, Or fi crezut ca merge ca-n ferentari cu taxa de protectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Try- eu fac rezervari la locul de joaca dc saritzi cu propuneri - eu vin doar dc e de la 5 incolo,altfel nu am cum-nu pot venii cu 2 copii nedormitzi-asa is ia mei, au nevoie de somnul de amiaza.Oricum eu va pot face rezervari,no probl.Sa-mi dai si mie nr de la munca, ca nu il am aici si mereu uit sa il iau de acasa.Ma bucur ca ti-a placut locul.Acolo sper si eu sa ii fac ziua Emmei,treb insa sa mergem si cu nasii lui Alex ca si baiatul lor e nascut la 2 zile de ea si vor sa facem impreuna ca ei nu au asa multi copiii.
La show tocmai ce am vb si a zis "domnul" care mi-a raspusn ca tine clar 2h, deci nu stiu dc pot merge de la 11am, vreau simbata Dec 20 clar si nu cred ca sotul se baga, eu as merge,dar verific cu el si dc vrea el il imbirlig pt 11,daca nu vom merge seara noi de la 7,ca la intoarcere e simplu,adoarme copilul in masina, scapam de citit povesti-glumesc-noi chiar ictim cu placere.


Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput