Sezatoarea canadiana (114)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

mamaana, gem la masina de paine? N-am auzit, spune mai multe.
Si spune-mi te rog cum pui tu lapte in compozitia aia de nuca? Stiu ca si soacra face in genul asta, dar decat s-o intreb pe ea, mai bine pe tine


Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.


gem: se ia 1 pound de capsuni, taiate in patru, se pune 1 'cup' zahar, 1 lingura zeama de lamaie(ca sa-si pastreze culoarea) si se da drumul la programul 'Jam'; inainte, se pune folie de aluminiu intre cuva masinii si marginea ei, sa nu sara gemul pe rezistenta; dureaza in jur de 2 ore, depinde de masina; gemul e 'valabil' 3 saptamani la frigider (dar nu tine atat ca se mananca...)
lapte in nuca de cozonac: macin marunt nucile, si le amestec cu zahar, un pic de lapte caldut si esenta de rom; daca iese prea moale, mai pui nuci


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

masina cu program de gem !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ange, astept reteta desi eu vreau s-o fac doar ptr ai mei ... initial Sanatate copiilor si sa petreceti frumos

mamaana, alte gemuri mai poti face la masina ? sau pot inlocui capsunile si cu fructe de padure? Numai fructe proaspete sau si congelate ?


Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Chiar asa- nici a mea nu are progr de gem caci clar vedeam
Dar eu ma bucur ca nu are..ca altfel ma cicalea tovarasu'-asa mi-a lasat mama de piersici si prune din pomii din backyard

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

eu am incercat si cu prune, piersici, caise; au iesit bune
cu fructe congetate inca nu am incercat,dar ma gandesc ca o sa iasa cam apos, ca-si lasa multa zeama/apa cand se dezgheata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Try (si cine mai e interesat)-din Ro ca tot vine mama ta spune-i sa aduca PIKOVIT-e naturist siropul,bun pt pofta de mincare si imunitate- garantat si nu e nici asa de scump!


Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru
acu ma lupt cu un mar, cu gandul la leftovers din board room in curand, cand se termina sedinta

Ntz, ntz, cura de slabire cu mar? Nuuu, eu tin cu proteine, am slabit 2 kile in 8 zile si nici nu m-am infometat. Daca te intereseaza principiul, da un semn si-ti explic, e foarte faina.

mamaana, multumesc de lamuriri. O sa incerc si eu cu lapte la cozonacul urmator. Hm, nici nu stiam de programul de gem, interesant!

ange, am citit ca ai avut baietelul foarte bolnav, ma bucur ca e mai bine. O singura data a fost si fetita mea asa de rau, a avut amigdalita (probabil tot cu streptococ) si a tras vreo 8-9 zile.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Citat:
citat din mesajul lui maru
acu ma lupt cu un mar, cu gandul la leftovers din board room in curand, cand se termina sedinta

Ntz, ntz, cura de slabire cu mar? Nuuu, eu tin cu proteine, am slabit 2 kile in 8 zile si nici nu m-am infometat. Daca te intereseaza principiul, da un semn si-ti explic, e foarte faina.

mamaana, multumesc de lamuriri. O sa incerc si eu cu lapte la cozonacul urmator. Hm, nici nu stiam de programul de gem, interesant!

ange, am citit ca ai avut baietelul foarte bolnav, ma bucur ca e mai bine. O singura data a fost si fetita mea asa de rau, a avut amigdalita (probabil tot cu streptococ) si a tras vreo 8-9 zile.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.


Donia, si pe mine ma intereseaza, imi poti trimite pe PM?Sau aici, cum vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ktrinel, eu nu am masina de piine.

Cozonacul il framint cu miinile. (ma gindesc la soacra'mea si asa am un spor la batut...) Am mai avut o reteta dar nu iesea atit de pufos si gustos. Asta mi-a iesit de fiecare data, si il fac de vreo 8 ani (paste si Craciun).
Eu cred ca secretul sta in faptul ca il intorci din crescut prima oara, si apoi il lasi din nou sa creasca.

Ica, nr 1 e compozitia de galbenusuri frecate cu ulei si sare. Nr2 este faina cu drojdia.

Eu pe 29 noiembrie am petrecerea de Craciun la sot.

Donia, reteta ta e aia cu mult pui?? Posteaz-o si aici, please.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

sorry Dana, nu stiu cum am inteles eu ca tu ai masina de paine.

hai ca am gasit si eu programul de dospit

Mergi la inceput