Sezatoarea canadiana (114)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

bai-ma innebuniti-deci:
Ica- se poate si ca Donia, si c amien sa il alsi pian la capt-asa cum scriam in retzeta..
Maru-da ar treb sa fie drojdi esi la shoppers-adica la noi e..
katrnelu'-unul din porgramele prestabilite s enumeste dough-sau dc nu opresti dupa 2h dc vrei sa bagi compozitie ,rulezi si sa il muti la cuptor..revin in 45 min pt lamuriri,dc mai e nevoie-pup!

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

buna, am un pic de timp ca e pauza de masa...
multumim de retete
am facut sambata cozonac framantat de mana (ktrinel, am framantat cam 15 min) si a iesit tare bun, mai ales ca am gresit un pic compozitia de nuca punand mai mult lapte, asa ca a trebuit sa pun mai multe nuci; si eu pun rahat in loc de stafide
paine mancam aproape numai facuta in casa, dar mai tot timpul avem una de la polonezi in congelator; si folosesc drojdia aia uscata la borcanele, speciala pentru masina de paine; drojdie 'noemala' proaspata folosesc numai la cozonaci

fetelor dar voi gem faceti la masina de paine? eu nu am mai facut cam de mult, dar cel de capsuni iese super bun

simi multumim de urari
donia sa va fie de bine plimbarea la rom; imi aduc aminte ca acum cativa ani a fost expozitie cu trasura tarului si cu multe multe diamante... tot asa coada a fost


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru


voi sunteti de jale, oare la shopersdrug mart are drojdie? ca eu mor daca diseara nu fac niste cozonac, nu conteaza de care, doar a cozonac sa miroasa!


Da, da, baga in tine fara rusine Eu sunt la cura de slabire, ma abtin... poate imi permit ceva dulce dupa ce dau vreo 5 kile jos, deocamdata am scapat doar de unul.

Ktrinel, masina mea e cea mai basic din lume, luata cu 50 de dolari de la walmart... si cum zice si Denisa, unul dintre programe e de facut dough, imposibil sa nu aiba si a ta.

mamaana, gem la masina de paine? N-am auzit, spune mai multe.
Si spune-mi te rog cum pui tu lapte in compozitia aia de nuca? Stiu ca si soacra face in genul asta, dar decat s-o intreb pe ea, mai bine pe tine
Ieri la ROM citeam ca tzarul a daruit un diamant (era parte dintr-o bijuterie expusa) unei fetite cand i-a cazut dintisorul... sper ca n-a citit si Roxana, sa-i vina idei, ca n-o vad bine pe Tooth Fairy!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

M-ati omorat cu retetele, am si notat-o pe asta cu cozonacul, vreau sa incerc si eu de Craciun, mersic

Ma bucur ca se simt mai bine copiii bolnaviori, numai copii bolnavi sa n-ai toata lumea stie.

Felicitari si lui Radu, Simonna trebuie sa fii tare mandra.

CataD, merci, si unde mergeti in Mexic? Distractie placuta!

Eu pana la urma la Disney nu merg, nu am cum sa impac amandoi copiii, dar de la anul sper sa-mi iau revansa. Denisa, ca vreau sa te intreb sa nu mor proasta, tu de ce ii spui sotului sos, din cauza tastaturii?


Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mai Donia, astia au inventat cura de slabire special pentru mine, ca de vreo 20 de ani numai la cura sunt! da acu sunt scutita din cauza de noada accidentata!
acu ma lupt cu un mar, cu gandul la leftovers din board room in curand, cand se termina sedinta
da cu cozonacu inscriu puncte multe rau de tot de la baieti, care n-ar avea nevoie decat de vreo 2 sarmale sa creada ca sunt in rai!
eu ii zic al lui meu sos ca il mai "mestec" maruntel asa ca pe un sos in tigaie, din cand in cand, cand si-o merita! plus ca suna funy

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Citat:
citat din mesajul lui Magdone
Denisa, ca vreau sa te intreb sa nu mor proasta, tu de ce ii spui sotului sos, din cauza tastaturii?


M-ai facut sa rad-nu neaparat din cauza tastaturii-am prelaut termenul cand eram suparata pe el, si mi se pare haios acuma si nu vreau sa ma dezobisnuiesc ca sa nu ma supere iaraDar dc te deranjeaza, promit sa corectez.
A si te inteleg perfect cu impacarea copiilor, ce de aia si eu inclin spre ora de dupa amiaza ca sa le respect programele de somn-plus ca Dragos nu stie sa ii dea sa manince cu linguritza lui fii-miu, de fapt a incercat doar odata si atunci nu era papa favorita si parca ii ieseau si ceva dinti-asa ca,cam greu pina pe la 2 ani

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Denisa, eu pe 20 dec. am o petrecere de copilas. De la 7 seara e clar ca nu putem merge, dar nici dimineata de la 11 pt ca, daca e sa mergem dimineata la disney si alex nu-si fac somnul de pranz (ca adrian e calr ca n-are sens sa-l iau la Disney, e prea mic) si apoi sa mergem dupa-amiaza la petrecere, e clar ca ajungem jumuliti, nervosi si suparati cu totii acasa – e prea mult totusi pt el sa le facem pe amandoua in aceeasi zi si sa-l privez de somnul de pranz si foarte mare trambalarea si pt mine sa ma duc in centru, apoi sa vin acasa, apoi iar catre vest sa merg… E imposibil pt mine pe 20. Sunt in fiecare weekend spectacolele sau doar in anumite weekenduri?

La locul de joaca alegeti voi un weekend. Daca e sa se mearga dupa-amiaza, tot pe la 5 ajung si eu pt ca imi ia o ora intreaga sa ajung din ajax in oakville (si nu ma vad plecand de acasa ma idevreme de 4 di ncauza somnului copiilor). Ca nu e la nici o granitza cu mississauga, e Oakville get beget. Am 100km de mers pana acolo. Uff, ca nu mai inventeaza stia odata teleportarea sa ne scape de belea .

Ktrinel, da, stiu ca aia 20$ sunt furati de alte produse in definitiv, dar macar scade ceva, nu cresc toate ca nebunele. Daca era sa creasca si alimentele si serviciile si benzina, ne rupea mai tare. Asa macar scade ceva acolo. La mine conteaza pt ca fac peste 2000km lunar, deci salvez 100$/luna din ieftinirea benzinei.

Mikiutza, legat de drojdie pt masina de facut paine, experienta noastra ne-a invatat ca difera aceste drojdii, deci nu-s toate la fel, cel putin la masina naostra de facut paine a facut o diferenta. La inceput puneam numai drojdie din pliculete sau borcanase (de-aia Flesh… cum s-o numi ca n-am stat niciodata sa studiez numele asta incalcit). Dar dupa ce mi-a dat pontul denisa, am cumaprat drojdie varsata si care miroase a drojdie (aia de la pliculete n-avea cine stie ce miros). Si dupa ce am folosit drojdia aia ne-a iesit si painea diferit. Am renuntat sa mai facem paine in casa, poate dupa ce vine mama la noi sa mai reluam ca o sa aiba cine sa se ocupe sa faca si sa reia incercarile de retete. Sincer eu nu-s fan paine facuta-n casa, e mult mai gustoasa aia de la magazin.

Denisa [url=”http://good-times.webshots.com/photo/2815191910102873354SGFSkP”] aici[/url] fi-ta seamana numai cu tine. Exact expresia fetei tale o are si ea pe chip. Cu cine seamana ea asa cretofolina? Vad ca sotul a fost cal de bataie pt toti copiii. Mortal Alex cum sta sa-i curga apa pe ochisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

M-am dus si eu pe pediasure ca ma tenta pt ala micu' ca e piele si os. Si m-am dus pe nutritional facts si cand am vazut carnatul ala lung de 50 de ingrediente si la unele-mi lua secunde bune sa reusesc sa le citesc, am zis ca nu-i de noi. Prea multe chestii pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

vai,vaii,deja miroase a sarbatori de iarna pe aici.vorbiti de cozonaci
si eu fac un coznac cat casa tot cu masina de paine.de fapt masina doar mi-l framanta.atat.daca sunteti amatoare pun reteta.
Am prins aripioare.Robert este aproape vindecat.inca 7 zile de antibiotic
Multumim pt urari.Abia duminica este ziua Maiei.Sambata avem petrecere daca vrea Domnul ca totul sa fie bine.



"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ange, ma bucur tare mult pentru Robert! si La multi ani Maiei!
si sari la interval cu reteta aia, ca ai auzit ca am dat comanda de drojdie sa fac diseara un cozonac, acolo, de miros (Victor era deja ca dogul lui Pavlov cand a auzit de ce il pun pe drumuri!)

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput