Sezatoarea canadiana (114)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

denisa, pe drojdia mea nu scrie pt breadmaker.zic de aia fleischmann la borcanel ( traditionala )
voi folositi drojdie cu crestere rapida sau normala ? foloseste cineva Pakmaya ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

try, mi-ai amintit de discutia Ontario face bani pt Quebec si alte asemenea opinii si puncte nevralgice . serios vorbind acum, se pare ca Ontario e cea mai afectata provincie care, de fapt,ar putea fi numita "in recesiune". I se vor aloca acum niste resurse financiare federale care sa atenueze efectele.

sper sa si simti cei 20cad mai putin la benzina, ca eu daca ma uit la preturi pot gasi imediat cateva produse cu preturi crescute care ar balansa cei 20 cad ..

apropo de Canada si ajutoare federale : ne bucuram noi de pretul la benzina, dar intrucat Alberta e rentabila (adica costul extractiei) pana la 60 dolari pe baril se poate ca echilibrul sa fie f fragil si sa incepem sa fim pe minus.stii ca tara asta are INCA balanta excendentara din cauza materiilor prime...si mai avea un plus la manufacturi si la "lemne"...dar acu s-au dus si alea.

da, si la noi preturile la imobiliare au scazut, cel mai putin in comparatie cu restul provinciilor ( cica in jur de 5%, dar real eu zic ca e mai mult pe unele segmente ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Try pot sa spun ca teoria cu luatul la revedere de la copil e foarte buna, insa nu se aplica la Marc care e mereu atipic....
La el daca ma vede plecand e neconsolabil. Daca nu ma vede cand plec si el e ocupat cu altceva( joc un prieten) atunci nu mai face nici o criza nimic . Sau cel putin sa era pana acum ceva timp. oricum in 80 la suta din cazuri era dus de sot pentru ca cu el era mai linistit.

de gogosi, problema e ca nu am nici o cratita de teflon, doar tigai si in alea nu a mers. am evitat sa cumpar cratite cu teflon ca am cititi ca nu e bine sa fie incinse prea mult ca devine toxic. Asa ca am doar doua tigai cu materialul asta , de la tefal. Insa si in ele nu a mers sa fac gogosile. Pentru ca reteta era de asa natura ca ele trebuiai sa fie scufundate in ulei. Imposibil in tigaie, se prindeau in cele de inox. asa ca am aruncat nervoasa aluatul.Oricum eu sunt catastrofa la ggatit, nici nu imi place nici nu am talent. Nici nu am sot pretentios care sa ceara mancare, ca poate asa eram obligata sa ma specializez si eu Doar de dragul lui ala mic ma mai apuc si eu de ceva de gatit. Ca daca ar fi dupa mine as trai cu paine si apa....

Si reteta de cozonac nu am facut-o niciodata. am primit-o de pasti de la o prietena care scrie la America. ea a folosit-o de multe ori. Si am impresia ca il pune in 4 tavi apoi. O sa o intreb. De fapt foloseste masina de paine ca sa pregateasca aluatul.
Si exact, nu trebuie amestecata drojdia cu nimic lichid. trebuie pusa la sfarsit peste faina.

De drojdie Ktrinel, exista alaturi de cea obisnuita fleischmann si din aceea pentru masina. La borcanel vorbesc. Mie mi-a iesit foarte bine atunci cand am pus de tipul asta. Anul trecut faceam multa paine. Intre timp ne-am plictisit. Am descoperti niste brutarii artizanale si prefer sa iau de acolo.

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel

denisa, pe drojdia mea nu scrie pt breadmaker.zic de aia fleischmann la borcanel ( traditionala )
voi folositi drojdie cu crestere rapida sau normala ? foloseste cineva Pakmaya ?

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)




Ktrinel, eu am folosit Fleischmann in primii ani de canada si nu mi-a crescut deloc. Du-te la polonezul si cumpara drojdie proaspata ca la Romania.

Am intrat sa postez din nou reteta de cozonac pe care o fac la fiecare sarbatoare si care-mi iese de fiecare data.

Cozonac Virginica-2 kg faina
-6 oua
-2.5 cani zahar
-2 lingurite sare
-2 esente rom, 2 esente vanilie
-80g drojdie proaspata
-coaja de la o lamiie
-1 litru lapte
-o cana ulei
-1/2 kg nuca
Se bat ouale la mixer cu 2.5 cani zahar si cu sarea pina se topeste zaharul. Se incalzeste un pic pe aragaz inainte de a se amesteca cu 2.
Drojdia cu 2 linguri zahar, 3 linguri apa calduta se amesteca doar un pic cit sa se zdrobeasca si apoi se lasa 10 minute la crescut. In ligheanul cu 2 kg faina se face loc in mijloc, se toarna cam un sfert de cana de apa calda, amestecind in central ligheanului cu faina. Apoi se pune maiaua si se amesteca mijlocul bine. Se lasa inca 5 minute sa creasca dar se pudreaza cu faina deasupra. Dupa ce a crescut un pic se invirte cu furculita ca sa dea inapoi si se lasa iar la crescut inca 5 minute, pudrindu-l din nou cu faina pe deasupra.
Apoi se framinta cite un pic adauginduse 1., se framinta in continuare. Se adauga 1 l de lapte f cald. Dupa ce e bine amestecat se pune o cana de ulei (cite un pic), se mai adauga un pic de ulei numai daca e necesar. Se framinta bine in jur de 30-35 minute. Se lasa apoi o ora la crescut, se dezlipeste de pe margini .

½ kg de nuca , 3-4 linguri de cacao , zahar dupa gust , esenta de vanilie, rom si coaja rasa de lamiie, lapte cit cuprinde, se amesteca cit sa iasa ca o crema.
Odata coca crescuta , se pregatesc cozonacii, se umplu la mijloc cu crema si se pun in tavi. Se introduce la cuptor la 165 Celsius si se coc ora.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Dana, multumim ptr. reteta de cozonac.
Cred ca ies f. buni, dar este si multa munca.

Nici eu nu cred ca ajung pe 21 noiembrie.
Nu vreti sa mutam intalnirea la Atrium in formatii complete(si cu copii) si 29 noiembrie ?

Copiii patineaza, alearga, si noi stam la o discutie.

Ange, bine ca Robert e spre bine.
La Multi Ani ptr Maia, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii.

Noapte buna,



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel

denisa, pe drojdia mea nu scrie pt breadmaker.zic de aia fleischmann la borcanel ( traditionala )
voi folositi drojdie cu crestere rapida sau normala ? foloseste cineva Pakmaya ?

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)




Ktrinel, eu am folosit Fleischmann in primii ani de canada si nu mi-a crescut deloc. Du-te la polonezul si cumpara drojdie proaspata ca la Romania.

Am intrat sa postez din nou reteta de cozonac pe care o fac la fiecare sarbatoare si care-mi iese de fiecare data.

Cozonac Virginica-2 kg faina
-6 oua
-2.5 cani zahar
-2 lingurite sare
-2 esente rom, 2 esente vanilie
-80g drojdie proaspata
-coaja de la o lamiie
-1 litru lapte
-o cana ulei
-1/2 kg nuca
Se bat ouale la mixer cu 2.5 cani zahar si cu sarea pina se topeste zaharul. Se incalzeste un pic pe aragaz inainte de a se amesteca cu 2.
Drojdia cu 2 linguri zahar, 3 linguri apa calduta se amesteca doar un pic cit sa se zdrobeasca si apoi se lasa 10 minute la crescut. In ligheanul cu 2 kg faina se face loc in mijloc, se toarna cam un sfert de cana de apa calda, amestecind in central ligheanului cu faina. Apoi se pune maiaua si se amesteca mijlocul bine. Se lasa inca 5 minute sa creasca dar se pudreaza cu faina deasupra. Dupa ce a crescut un pic se invirte cu furculita ca sa dea inapoi si se lasa iar la crescut inca 5 minute, pudrindu-l din nou cu faina pe deasupra.
Apoi se framinta cite un pic adauginduse 1., se framinta in continuare. Se adauga 1 l de lapte f cald. Dupa ce e bine amestecat se pune o cana de ulei (cite un pic), se mai adauga un pic de ulei numai daca e necesar. Se framinta bine in jur de 30-35 minute. Se lasa apoi o ora la crescut, se dezlipeste de pe margini .

½ kg de nuca , 3-4 linguri de cacao , zahar dupa gust , esenta de vanilie, rom si coaja rasa de lamiie, lapte cit cuprinde, se amesteca cit sa iasa ca o crema.
Odata coca crescuta , se pregatesc cozonacii, se umplu la mijloc cu crema si se pun in tavi. Se introduce la cuptor la 165 Celsius si se coc ora.


Born to shop, forced to work.

Dana, care e unu si care e doi?
ca pe mine reteta ta m-a facut sa salivez si sa comit niste cozonaci la sf de saptamana

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Dana, eu ziceam de reteta de cozonaci la masina de paine ....ca eu cu framantatul.... nu tu ziceai ca faci cozonaci si la masina ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salutare,

Eu azi sunt libera, de ziua eroilor :), asa ca am mai apucat sa va citesc din urma.

Simona, felicitari pentru Radu, stiam eu ca-i baiat destept!
Magda, ti-am vazut pozele, draguti cei mici. Iti vine sa-i mananci!

Noi vineri am fost la AC/DC, mi-a placut mult, desi am fost cam departe de scena, ca asa am gasit bilete.

As duce-o si eu pe Laura la Disney on Ice, sa vad cand, pe 6 Decembrie plecam in Mexic si dupa ce venim probabil ca incepe nebunia cu Craciunul.

Dana, suna bine reteta de cozonac si mie imi place mult, dar eu am doua maini stangi la prajituri si nu-mi vine sa ma bag.

Maru, cum e la noul job? Sper ca-ti place!

Fetele care lucrati in downtown Toronto, nu ati vrea sa ne intalnim intr-o zi la lunch?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ktrinel, eu folos drojdia aia, asa cred, este una vidata la Adonis si e f buna ptr painea facuta la masina

Dragaica, cum a fost?

Miikon, te-am vazut azi cand mergeai la scoala, eu eram cea care ai cursuri asa dimineata?

Dana, eu sunt convinsa ca cozonacul tau este da' o reteta mai usoara si cu rezultate le fel de bune n-ai?

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Am uitat, Dana, multumesc , mi-a placut cum ai descris noul job, eu zic ca este ok sau chiar mai mult, dupa mine mai mult cantareste lipsa stressului decat $+ la venit, oricum dif nu cred ca-i prea mare

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput