Sezatoarea canadiana (114)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

noul job e cool si atat de aproape de McGuinty incat imi trec tot felu de idei ciudate prin sfecla

ziceti cand si vin, ziceti si unde, ca eu sunt dezorientata rau

Citat:
citat din mesajul lui CataD

Salutare,

Eu azi sunt libera, de ziua eroilor :), asa ca am mai apucat sa va citesc din urma.

Simona, felicitari pentru Radu, stiam eu ca-i baiat destept!
Magda, ti-am vazut pozele, draguti cei mici. Iti vine sa-i mananci!

Noi vineri am fost la AC/DC, mi-a placut mult, desi am fost cam departe de scena, ca asa am gasit bilete.

As duce-o si eu pe Laura la Disney on Ice, sa vad cand, pe 6 Decembrie plecam in Mexic si dupa ce venim probabil ca incepe nebunia cu Craciunul.

Dana, suna bine reteta de cozonac si mie imi place mult, dar eu am doua maini stangi la prajituri si nu-mi vine sa ma bag.

Maru, cum e la noul job? Sper ca-ti place!

Fetele care lucrati in downtown Toronto, nu ati vrea sa ne intalnim intr-o zi la lunch?


Catalina


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Katrinelu'-ti-am spus ca eu folosesc drojdie varsata,care au si polonezi cred, dar mi-a iesit si cu cea de care zici-fa o incercare, eu la cine am dat retzeta a iesit si crescut bine.
Eu am retzeta de cozonac pt masina,normal ca nu imi place sa framint si nu am timp, doar ca am uitat sa o iau de acasa-lasa ca poate maine nu uit,si te sun, ca diseara merg cu E la atiivtati-are gym si e innebunita.
Cata-cum a fost concertul, vrei sa mergi pe 20 dec dupa amiaza la disney cu Laura?
Try-sosu' nu e prea incantat sa se duca la show cu E ca nu ii place patinajul lui-mai inceerc o vraja pina joi maxim ,dc nu voi merge eu cu ea,asta e.
Am pus ceva poze din wweekend la:
http://good-times.webshots.com/album/568434577ZkFsEI?start=36
O zi buna sa avetzi!


Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Denisa, pune reteta de cozonac aici sa facem si noi Vad ca ai ajutoare la baita de seara

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

N-am mai apucat nici eu sa intru de multisor, tot ocupata cu copiii, plus inca vreo suta de mii de treburi.

Duminica am fost la ROM sa vedem faimoasa expozitie de diamante, plus rochia Mariei Antoaneta, care nu a mai fost expusa de vreo 30 de ani... matase fina, broderii fine... casa regala, ce mai!
O coada ceausista la diamante... si desi nu sunt chiar pasionata de bijuterii si pietre pretioase, tot spun ca a meritat. Mai greu cu Cristinel ca alerga de colo pana colo.
Diamantul principal al expozitiei, al treilea din lume (numit Incomparabilul), a fost gasit in Congo, se juca o fetita cu el dupa ce il recuperase dintr-o gramada de gunoi :) Mai era expus si diamantul Oppenheimer, apoi o brosa care a apartinut nepoatei lui Napoleon si care era facuta din 2600 de diamante, plus multe alte nebunii de felul asta :))


Laurajr, excelente vestile despre David si galbenus, ma bucur mult de tot ca n-a avut nici o reactie, Doamne ajuta!

Ktrinel, eu fac cozonac la masina dupa reteta primita de la denisam, iese bine. Fac coca in masina (cu setarea de dough) si apoi o scot, o rulez, pun nuca amestecata cu zahar si cacao si o pun in tava. Cu aceeasi coca am facut si macinici, au iesit tare buni. Si folosesc drojdie Fleischman la borcanel, merge bine si la paine si la cozonac. Na, cozonacii nu ies la fel de pufosi ca aia framantati de soacra-mea, dar noua ne-au placut.

Uite reteta, intocmai cum am primit-o de la Denisa:


Cozonac pt masina

- coaja de la o lamaie rasa
- 2,5 linguri zahar
- 1 lg sare
- 2 oua
- 2 linguri unt
- 1 plic vanilie
- 250 ml lapte caldutz
- 3 cups faina
- 2 linguritze drojdie

Sfatul meu e sa le amesteci putin cu lingura sau cu mixerul inainte sa le pui in cuva.
La beep adaugi stafide, nuca sau rahat si setarea e de paine normala sau dark.
Inainte cu 10 min sa fie gata, poti sa ridici capacul si sa le ungi cu galbenus de ou.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Donia, il pui in tava si la cuptor cu el, asa-i? Sau il coci tot in masina de paine ?

Edit - Nelia, tu spunei de un sirop de crescut pofta de mancare la copii asa ca Tudora, mai repeti? Nu ptr noi, dar stim un pui care nu mananca si ne gandeam c-ar merge si la el, desi ii mai marisor (9-10 ani)

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Ica, PediaSure se numeste produsul, il gasesti la Jean Coutu ... uite aici: http://pediasure.com/ .. ca sa stii dupa ce te uiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Carmen,

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ica, eu am folosit setarea de aluat a masinii si cand s-a terminat programul am scos aluatul si l-am pus in tava (l-am intins, pus nuca, zahar si cacao, rulat, lasat sa creasca inca vreo juma de ora in tava, la caldura) si apoi am copt in cuptor. Am gasit ceva temperaturi pe internet, ca am cuptor electric, trebuie sa caut iar.
Dar Denisa cred ca il coace direct in masina, la setarea de paine, ca ea asa mi-a scris cand mi-a dat reteta.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

voi sunteti de jale, oare la shopersdrug mart are drojdie? ca eu mor daca diseara nu fac niste cozonac, nu conteaza de care, doar a cozonac sa miroasa!
donia, ce dor mi-era de tine!

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Donia, masina ta ce programe are ? a mea are 9 prestabilite ..nu pot sa programez doar sa dospeasca de exemplu ...

Mergi la inceput