Bebei de Canada in burtici de mamici

Bebei de Canada in burtici de mamici | Autor: carmençita

Link direct la acest mesaj

http://image56.webshots.com/56/7/19/21/2361719210099768507cBsLHT_fs.jpg
Nu vreau sa fac o epopee a mamicilor sau a viitoarelor mamici de Canada, dar poate ar fi bine sa avem un topic al nostru unde sa ne dam sfaturi sau sa schimbam pur si simplu pareri. Poate nu intereseaza pe toata lumea, de ex. sistemul medical din Canada, dar pentru noi, cele de aici eu cred ca ar fi binevenit. In plus am putea gasi mai usor informatiile acestea (despre Canada) daca se disctuta pe un topic separat.
Voi pe la ce medici mergeti si unde aveti de gand sa aduceti pe lume bebeii?
Numai bine va doresc si astept noutati!
Carmencita 16+ Alex, 10 ani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Uite, e un topic aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86963


Oana_B
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Merci, Oana, eu am cautat, si n-am gasit decat niste mesaje disparate. Dupa cum se vede, cred ca nu am cautat bine.
Oricum, sper sa ramana si topicul asta de actualitate pentru mamicile cu bebei in burtici!
Numai bine si tie si celorlalte gravidute!
Carmencita 16+ Alex, 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Salut,

uite acum am vazut si eu subiectul. Eu cu placere raspund si aici, pt ca mi-e mai greu sa urmaresc sezatoarea canadiana, unde se discuta diferite subiecte.

Eu sunt la dr. Martoglio la Sf. Michael's Hospital in Toronto si sunt f. multumita de el pt ca pana acum m-a tratat cu seriozitate si mi-a salvat sarcina la 6 sapt. cand am avut un hematom retroplacentar. Mi-a facut mai multe ecografii, mi-a dat ordin sa fac repaos la pat si uite ca acum bebe e bine, hematomul s-a resorbit si burtica creste .

Acum cateva luni intrebam pe sezatoarea canadiana daca se face cezariana la cerere in Ontario, stiind ca e un subiect controversat si ca sunt medici care nu te lasa sa alegi. Multe mamici mi-au spus ca nu se face, dar intre timp, am aflat de la dr. meu si de la alte prietene care au nascut ca ai dreptul sa ceri. Sigur, medicul are dreptul sa refuze, si atunci te poti schimba la alt doctor. Al meu a fost de accord cu cererea mea, pt mine cezariana e mai buna si mai putin riscanta.

Sori 16s2z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Salut,

Sori, teoretic nu se poate, dar practic am auzit ca se poate. Sunt doctori care accepta si iti scriu in fisa un diagnostic mai mult sau mai putin adevarat care ii face sa-ti faca cezariana.

Daca mai ai o cezariana la activ, poti cere linistita ca accepta sa ti-o faca pe a doua. Nimeni nu te obliga sa nasti natural dupa Cx. Dar daca nu ai, poti incerca sa vorbesti cu dr sa vezi ce zice.

, 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Cine poate sa imi spuna si mie daca spitalul St. Mary e de incredere, daca e curatenie, de ex...Eu am facut analizele acolo si mi s-a parut ok, dar nu stiu cat de curat e in camere, care sunt procedurile si daca, de ex. pt. sot o sa fie pat separat si mancare. Am o programare pentru vizita sectiei de maternitate, dar ma interesau si alte pareri. Sunt mamici care au nascut acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Monicutz, OB-ul meu mi-a spus ca acum in Ontario o femeie are dreptul sa ceara sa i se faca cezariana, cica s-ar fi votat. El a acceptat din prima cand i-am cerut sa nasc cu cezariana, nu mi-a facut probleme. La mine e primul copil, dar am migrene retiniene cu orbire de la efort si prefer cezariana, nu se stie daca pot pati ceva de la o nastere naturala, dar eu prefer sa nu risc. Tu la ce spital esti si cand nasti? Esti multumita?


Apropos de subiectul asta, ma gandeam ca ar fi intr-adevar fain sa putem comunica si cu alte viitoare mamici romano-canadiene, pt ca trebuie sa fim multe, nu numai cu cele de Martie-Aprilie, 2007 . Asa ca, poate iesiti la apel, burticutelor si postati si pe aici, sa ne luminam una pe alta cu experientele noastre de gravidutze de Canada.

Pupici,
Sori 16sapt+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Moni (Monicutz), esti prietena Marianei si al lui Adi din Mississauga si nasa lui Victor? Daca esti tu, ma bucur din suflet sa te vad pe acest forum si iti doresc din suflet o sarcina usoara in continuare si un bebe frumos si sanatos, asa cum meritati. Eu sunt Cristina, prietena lor din Michigan, ne-am vazut in 2 ocazii cred, la Toronto! Eu sunt "membra" la mamicile de martie-aprilie! Poate mai schimbam impresii pe PM daca vrei.
Inca o data felicitarile mele sincere si multa bafta in continuare!
Keep in touch,

Cristina21+, cu

Bebelusa
Babies are such a nice way to start people. ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaria spune:

Buna fetelor,
Ma inscriu si eu pe listutza, o mamica de ianuarie-februarie din Toronto.
Vreau sa vorbesc cu doctorul meu poate miercuri sa vedem daca este de acord cu cezariana. Am mai intrebat-o odata cand eram in 3 luni si a zis ca nu vrea sa ma auda ca cer asa ceva ufff.
O sa vad cum o conving.
Pupici,
Romaria 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orion spune:

Buna fetelor , ma alatur si eu cu o burtica de 33 de saptamini .Carmencita si eu tot la St Mary sunt , si sunt programata pe 19 decembrie la cezariana, Doctorul meu este Dr Behalac Yosup , si vreau si eu sa ma programez la un tur al spitalului. Apropo stii cumva ceva despre bagajul de spital? Am avut o listuta , dar nu o mai gasesc. Cele bune si o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Uite asa ne adunam incet incet viitoarele mamici de Canada. Bun venit noilor!
Orion, acelasi medic ma monitorizeaza si pe mine. Esti multumita de el? Eu nu prea stiu ce sa zic, de obicei vorbeste numai el si cand mai intreb si eu cate ceva se incrunta la mine de parca i-as fura din timpul lui pretios. Cand i-am spus ca ma doare capul frecvent si daca pot sa iau ceva, mi-a spus sa mananc ceva dulce, sa iau un suc, o cola ceva cu zahar. Medicamente, in nici un caz, nici macar Piafen, care e cam acelasi lucru cu paracetamolul. Cafele mi-a zis ca pot sa beau trei pe zi, de marime medie.
Vizita la spital mi-au programat-o ei cand am facut inscrierea la spital, poti sa mergi cu sotul sau cu cine vrei tu, vizitezi sectia de maternitate, toaletele.... Poti sa-ti faci programare la camera G-308, "Admissions/Admitting", care e imediat dupa intrare, pe dreapta, sau la telefon. Tu ai facut ecograf acolo, la St. Mary? Eu acolo am programare si nu stiu cat de performante sunt aparatele lor, daca au 3D sau 4D, iar daca au, nu stiu daca trebuie sa fac o cerere speciala. Trebuie bauta apa inainte? Programarea mea e pe 28, deci mai am ceva timp inainte.
Multa sanatate bebeilor si mamicilor!
Carmencita 17+ Alex, 10 ani

Mergi la inceput