Sezatoarea canadiana (121)

Sezatoarea canadiana (121) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Haideti la sezatoare!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Am ajuns si noi aseara, cu peripetii made in Europa de Est si binenteles fara bagaje, dar e bine ca totusi am ajuns; am sa-mi fac timp sa mai scriu la jurnale despre toate-sper; Tudor e foarte fericit (mai ales ca Mosu'a trecut pe aici in lipsa noastra ), ta-su la fel; e bine si confortabil, dar casa e mare si goala rau;

Va doresc Un An Nou bun, cu sanatate pentru voi si cei dragi de aici si din Romania, cu joburi, liniste, copii ne-bolnaviori, si tot ce va mai doriti voi!


http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Ana,bine ati revenit acasa, sper ca iti era dor macar de un pic de zapada, asa-i?

Simi,Roxana, Laura, Nelia -
Multumesc pentru sfaturile legate de dintisorul printisorului meu.A inceput cat de cat sa se miste, sper sa cada in curand ca sa nu mai stam cu grija.

Ana, imi spui te rog cum se numeste cofetaria (cea din Laval) de unde ai cumparat tu tortul de ziua ta?Stiu ca ai mai dat adresa odata, insa nu am retinut-o.

Nu-mi vine sa cred ca deja este sambata iar luni o luam de la capat
Un week minunat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Bebitzule, uite:

Ambrosia Bakery

4627 SAMSON BLVD, LAVAL, QC H7W 2H5
in between Crevier & Gravel
(Cross Street: Samson BOUL and Gravel MONTÉE)
Phone: 450-686-2950

iesi de pe 13 nord pentru Samson (spre Laval, nu spre St.Dorothée) si o gasesti in Place 100(dupa benzinarie-imediat)

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, bine ai revenit!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Ana bine te-ai intors
las' ca de data asta iti aduce bagajele la usa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ana, bine ati revenit ! Cand ai timp astept sa ne povestesti, sper sa va ajunga bagajele cu bine si curand

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Ana, Bine ati revenit acasa, chiar daca a fost cu peripetii o sa-ti aduci aminte cu placere(sper). Si la noi s-au pierdut bagajele dar la ducere sper Romania. Atunci nu am fost prea incantati dar acum cand imi aduc aminte vad altfel lucrurile.

Olga, Stiu ca e foarte dificila perioada prin care treci. Eu am stat in pat ultimile luni de sarcina si sotul s-a ocupat de Alexandra si de treburi prin casa. Daca sotul tau va pleca in tara ar fi bine sa ai pe cineva sa te ajute un pic, ca sa poti sa te protejezi pe tine si pe bebe. Sper sa gasiti o solutie care sa multumeasca pe toata lumea. Multa sanatate, putere si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Ana bine ati revenit, poate reusim sa mai punem la cale o intalnire mai stam la palavre.....la ultima nu vroiam sa mai plec

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ana, deja te-ai intors???? Ce repede a trecut timpul! De abia astept impresiile tale reale.

magdone, ti-au iesit super.

Noi la vila am avut 12 cozonaci facuti exact de posesoarea retetei, madam Virginica. E o persoana micuta de statura , la vreo 65 ani dar care a framintat toata compozitia odata, adica 7 kg de faina. Bineinteles ca aratau super, si chiar si dupa 6 zile sunt la fel de proaspeti.

Nelia, referitor la vila...Nu cred ca este indicata ptr familii cu copii mici.camerele de la etaj nu au peretii pina sus (vile are forma aia tuguiata in V) si de aceea se cam aude tot zgomotul din camerele alaturate(sforaituri, urlete de copii, etc). In grupul nostru majoritatea copiilor au fost mai mari de 8 ani si cei 2 mici (2 si 4 ani) extrem de cuminti.
dar ca spatiu si dotari (piscina interioara ,sauna, semineu) este intr-adevar avantajoasa.

Fetele care mai plecati in Ro la anul,mai tineti-ma si pe mine la curent cu preturile gasite de voi. Cel mai ieftin am gasit in august adica $1,281/adult.

Ma intorc la mormanul de calcat

Mergi la inceput