Sezatoarea canadiana (117)

Sezatoarea canadiana (117) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

La multi ani, Lisandru!
Sa cresti mare si sanatos!

Ana, ce coincidenta! Ne vedem la aeroport atunci!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Fetelor, dragelor, multumesc pentru urari! Dar a fost o zi atit de ocupata si inca mai este, si va fi si miine si simbata... incit abia simbata seara ii vom face un tort si va sufla in luminare... intre noi, tot fara nasi, ca nu ma simt in stare sa ma intind prea mult. Asta este, nu avea rost sa ma rup in doua (sau in noua mai bine spus ca sa fac tot). Ma duc sa culc maimutele mai devreme, ca cea mica merge la gradinita, dar cea mare miine are prima ei competitie de patinaj, la 11.50... sa-i tineti pumnii... sa nu cada macar! Sper sa ma lase sa o filmez, ca doar nu e cine stie ce, oricum ea nu stie bine figurile, i-ar mai fi trebuit timp sa le exerseze. Poate la cea din ianuarie sa fie mai bine pregatita. Am avut si sedinta la scoala astazi, nu sint chiar multumita, dar nici nemultumita. Invatatoarea a ridicat-o in slavi, cit de desteapta si atenta este, si participativa, si politicoasa... , dar notele sint intre 80 si 95, mai mult spre prima decit spre a doua. Tinind cont ca o parte mi se cuvin si mie... ramine cu cam putin. Dar ea sa fie sanatoasa!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ah, si Lisandru e tot bolnavior, chiar si de ziua lui. Inca nu i-a trecut ce are, desi nu are nimic! E racit, tuseste, are secretii multe si se ineaca si vomita, ochisorii sint inca rosii, fundicul e mai bine dar nu i-a trecut. Plus ca e scincit, nu se da jos din brate pentru nimic, asa am lucrat zilele astea, cu el intre tastatura si titza. Si e palid, are o fetisoara de ma apuca plinsul cind il vad... e clar ca sufera de ceva. Miine din nou la medic, dupa competitie... sper din tot sufletul sa nu fie ceva grav.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

La multi ani Lisandru! Sa cresti mare, cuminte, sanatos si sa ai mult noroc!

Nelia, imi pare rau ca Lisandru este bolnavior chiar de ziua lui...Ii doresc sa se fac bine cit mai repede . Si bafta lui Agata pentru concurs miine

La noi Antonia tuseste de 2 zile. Am avut noroc pina acum, cred ca sint peste 6 luni de cind nu a mai fost bolnava de loc...

Altfel incepem sezonul de petreceri: simbata avem o petrecere de Craciun la mine la servici pentru copii, am inteles ca este f.frumos (cu spectacol, jocuri, cadouri si Mos Craciun ). Pe 6 dec petrecerea de adulti cu compania mea, pe 13 dec ziua prietenei ei si tot asa pina pe la mijlocul lui ianuarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

La multi ani Lisandru, sa cresti mare si sa aduci numai bucurii parintilor. Si in primul rind sa te faci bine.

Eu sunt daramata, fost la scoala la sedinta cu parintii, m-au rupt cozile de asteptare la fiecare profesor,Am stat numai la 2 profesori si mi-a luat 2.5 ore noroc ca daca intru la un profesor rezolv doi de-o data

fug la culcare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:


La Multi Ani Lisandru ! Sa te faci bine repede !

Nelia, de cand am citit ce ai scris despre iritatia lui Lisandru m-am andit sa-ti scriu dar am ezitat pentru ca nu e decat ceva probabil, adica Victor a avut o iritatie foarte urata in jurul varstei de un an, fara un motiv anume, iar la gradi una din educatoarele cu experienta de acolo mi-a spus ca asa fac cam toti baieteii in jurul acestei varste. Mie nu prea mi-a convenit explicatia asta, dar cum nici nu am avut alta, si in plus am mai vorbit si cu alte mamici de baietei care au trecut prin aceeasi faza, am zis ca poate asa o fi. Lui Victor, cu toate tratamentele aplicate (in mare tot cei ai facut si tu, doar ca in loc de bicarbonat eu am cumparat niste prafuri de la Aveeno pe baza de faina de cereale, care il mai calmau) i-a trecut poate in vreo 10 zile, si nu s-a mai repetat.

Azi a nascut si o colega de la servici chiar de ziua ei, tot baiat, al treilea copil si mai are doua fete, asa ca eu zic ca 27 Noiembrie are ceva special


Andy08, eu lucrez la ticketing si asta am facut si in Romania, la aceeasi companie, asa ca pot face o comparatie. Eram mai bine platita in Romania comparat cu un salariu mediu de acolo, avantaje sociale mai multe, echitate intre colegi mai pronuntata, dar ce folos cand chiar si in conditiile astea nu as fi reusit sa realizez material nici pe sfert cate am realizat aici, chiar cu salariul "modest" de acum.

Try, "ordonata" nu este deloc cuvantul care ma caracterizeaza ! Cel putin nu asa ma vad cei care ma cunosc "face to face" incepand cu cei din familie. Intreaba-l mai intai pe sotul meu pe care l-am exasperat (bine ca si el e tipicar pana in maduva oaselor), eu dau tot timpul vina pe zodii (el e fecioara si eu leu, na !). Pana si la servici imi zic colegii "bordelique" . Dar eu in dezordinea mea, ma simt foarte ordonata, nu stiu cum sa zic, asa ca nu-mi pasa de altii, atata timp cat imi gasesc ideile, asa ravasite peste tot pe unde sunt ele. A, si pastreaza bine "in cutiuta" ideile cu logopedia, ca poate avem nevoie, nu se stie niciodata Sanatate lui Adrian !

Si eu zic ca ar fi bine sa facem o lista cu zilele de nastere (pentru cine e de acord sa le publice, bineinteles), dar anii ii trecem numai pentru copii

Mey, ma simt tare naspa ca am facut misto de Pateli ... Ati vazut la stiri ce s-a intamplat la Bombay ? S-a decretat stare de urgenta in tara, nu mai zboara nici o companie pe aeroportul din BOM, atacuri armate si explozii, asa dintr-o data, ca nu auzisem sa fie tensiuni in zona in ultimul timp.

Gata, ma duc la culcare ca maine iar am zi plina cu curs si servici. Bine macar ca V e bine, noi la fel, dupa nebunia aia de gastro.
Si vine weekend-ul si pentru mine, e a doua oara de cand am reinceput serviciul in mai, cand am si eu sambata si duminica cu familia. Sper ca nu va stresez cu placa asta, dar pentru mine chiar este ceva pretios.

Si mai am o intrebare, stiu ca unele dintre voi s-au implicat in cazuri umanitare, cu copii bolnavi, stiti cumva daca asigurarea medicala din Romania acopera ceva in cazul unui tratament in strainatate pentru un cetatean roman ? Banuiesc ca raspunsul este NU, dar ma gandeam ca poate exista ceva facilitati pe care nu le cunoaste toata lumea, sau cel putin nu cei care nu au fost loviti de necaz. Va multumesc.

Pe curand,





Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza fetelor dragi
Rapid-rapiduletz intru sa urez:
Neliei si Laurei: LA MULTZI ANI CU MULTA-MULTA SANATATE SI NOROC LISANDRU si DAVID! sa crestetzii mari, frumosi si norocosi!
Va tzuck , va multzu frumos pt compli adresate lui Gabisor (in cap trecut) si va doresc un weekend fain cu soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Multumesc din nou pentru urari!

Oana, nu merg la opera pentru ca nu ne mai ajung nici timpul si nici banii. Urmeaza si petrecerile la scoala si la gradinita, a trebuit sa iau bilete si la concertul de muzica in care va cinta si Agata la pian primul ei cintecel si deja ne-am intins mai mult decit ne e plapuma. Alta data... promit! A durat un pic pina ti-am raspuns, sper ca nu te-am incurcat si mai gasesti bilete. Sanatate Antoniei!

Diana, am si eu preafurile alea de la Avenoo si le folosesc cu succes la fete si l-am spalat si pe Lisandru acum. Culmea este ca ii dispar si apar din nou... dimineata nu mai avea aproape nimic si in seara asta cind i-am facut baita iar am vazut ca au aparut... Si are legatura cu kk, pentru ca apar dupa ce face, desi il schimb imediat.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, ai schimbat ceva in alimentatia lui Lisandru?

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

La multi ani Lisandru!! sa cresti mare si sanatate multa! Doamne ce repede a mai trecut 1 an, parca acum nastea Nelia...ce sa ma mai mir ca acusi face si Olivia 6 luni si ma gandesc cu groaza ca mai sunt 6 si trebuie sa ma intorc la servici...

Uitati fetelor, daca nu stiati si vreti sa mergeti cu copiii in weekend:
http://www.wintermagic.ca/kidzfest




Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput