Sezatoarea canadiana (117)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Nelia, 'La Multi Ani' lui Lisandru si bafta Agatei azi la competitie.

Eu am o intrebare de sezon: gata cadourile ?
Voi ce cadouri luati ptr educatoare ?

Ptr Victor la scoala, avem cate un album micut cu Ro si cate un mic aranjament de Craciun cu o lumanare.
Victor poate sa povesteasca pe marginea albumului, zic ca e ok.

Dar ptr gradinita, am intrat in pana de idei.

O zi buna,



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Lisandru La multi ani!

Magdone si eu ma gandesc cu groaza la servici. Pe de alta parte am trecut la cei 55% din salar si se simte tare. Insa nu-mi pare rau, cu timpul asta nu ne mai intalnim. Am avut colege care au fost smechere tare, au stat numai 9 luni cu 75% dupa care au venit o saptamana la servici si au facut subit o depresie si au intrat in concediu de invaliditate vreo 4-5 luni asa. Eu insa n-as putea sa fac din astea.

Diana depinde de asigurare. In general, ei nu acopera conditiile preexistente. De exemplu, in cazul prietenului nostru care a murit. El era bolnav de ficat, avea analize care demonstrau chestia asta. Apoi cand a murit, doctorul a scris la cauza mortii liver failure. Ca practic asta l-a omorat, i-a cedat ficatul. Ei, initial asigurarea a zis ca nu plateste nimic ca e conditie pre-existenta, ca a murit din cauza ca era bolnav de ficat. A trebuit sa mearga sotul sa vorbeasca cu doctorul sa trimita o scrisoare la asigurare in care sa precizeze ca ficatul i-a cedat din cauza bacteriei mancatoare de carne care bacterie s-ar putea sa o fi contractat aici. Ei si abia atunci a acoperit asigurarea toate costurile.
Deci in caz ca e un accident, un virus luat de aici ceva, acopera. Nu e accident, omul era bolnav dinainte - nu acopera nimic. Apoi cand intra in spital trebuie sa anunte in 48 de ore parca asigurarea. Daca nu, iar nu platesc nimic. Asta scria cu litere mici, noroc ca sotul a citit bine totul si s-a ocupat sa-i anunte. Bineinteles ca suna in prostie in Romania la numarul respectiv si nu raspundea nimeni. Asa ca a sunat la filiala din America a companiei.
Acuma cred ca depinde de asigurari. Poate or fi si in Romania asigurari mai cuprinzatoare, cum sunt aici. Ca mie asigurarea mea de voiaj de la servici imi acopera si masajele cand merg in strainatate.

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Doloress, da asa e se simte rau, dar asta e...nici eu nu as putea face vreo smecherie de aia desi am mai auzit.

Apropo de cadouri, eu m-am hotarat ce ii fac cadou sotului, il trimit la spa am sa caut acu pe net sa vad ce gasesc mai aproape de casa sa-l programez.

Cge, pentru educatoare ma gandesc la cate un cosulet cu dulciuri, o cutie de ciocolata si niste flori, nu? ce altceva ar merge ca nu stiu.

Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

fetelor, am o mare problema, mare de tot! nu am chef de cumparaturi, nu sunt deloc in mood for shoping!
am incercat de toate: liste, muzica de Craciun, nimic nu ma pune in mood! sunt disperata, nu am multe de cumparat, dar totusi, cateva tot am, trebuie sa ajung in magazine, nu?

cat despre scoala, eu trimit un basket cu goodies la cancelarie in penultima zi de scoala, ies mai ieftin decat sa trimit cate un gift card dela Tim Horton la cati profesori are. A, si Andrei le scrie cate o felicitare! atat

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Salutare sezatoare

Noi iar avem probleme la gradinita. A fost epidemie de gastro, multi copii au facut, iar pitica a vomat putin miercuri dimineata asa ca m-a chemat sa ii iau ca fata are gastro. Dupa ce am ajuns acasa cu ea, imi era si frica sa ii dau apa sau putin de mancare, ca ma asteptam sa vomite imediat. Dar nu avea gastro, vomitase doar ca o fortase sa ia Tempra, credea ca poate o dor dintisorii ca plansese putin inainte.
Apoi joi a fost inchisa gradinita ca aproape toti copii au avut gastro si m-a rugat sa ii tin acasa si pe ei, sa nu deschida gradi doar pt 2 copii, si ca oricum asa este regula in CPE-ul lor. Ma rog, i-am tinut acasa, totul a fost bine, au fost veseli, fericiti, s-au jucat si au papat foarte bine. Azi dimineata la fel, copii foarte sanatosi, acum 5 minute ma suna tipa sa imi spuna ca Alex se tine de burtica si plange imi vine sa innebunesc, parca cum intra in gradinita aia se imbolnavesc instantaneu. Este impresia mea sau ceva este in neregula? Copii vin flamanzi, se imbolnavesc subit la gradi, tipa comenteaza mereu referitor la caracterul lor (ceva ce nimeni nu poate schimba, asa sunt ei si nu or fi cei mai rai copii de pe lumea asta), ca de ce Aylin plange, ca de ce Alex smulge jucariile altor copii , ca mananca prea mult, de ce... de ce... Daca ar putea schimba copii astia in papusi care sa faca cum vrea ea ar fi perfect.
Asa m-am saturat de chestia asta... Asta este jobul pe care si l-a ales, lucreaza cu fiinte umane care nu pot fi programate ca niste computere sa functioneze asa cum vrea ea.
Dar in rest se da tare rotunda. Ea este cea mai, cea mai buna mancare, cea mai buna ingrijire, cea mai curata (aici are dreptate), cel mai educativ program (iar are dreptate, a invatat Alex sa vorbeasca foarte mult in ultimele 2 luni), se lauda toata ziua.
Oare sunt eu absurda? oare imi doresc eu ceva ce nu exista? stiu ca copii sunt imprevizibili, ca se imbolnavesc repede si le trece tot repede, dar parca nici chiar asa...

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

monicutza, nu exista un comitet de parinti? nu poti discuta cu ei despre problema asta ? nu mai stiu, tu lucrezi ? poate profita de faptul ca poti sa ii iei oricand ... e bine sa nu treci cu vederea..e CPE de stat ? sau gradinita subventionata ? si pe mine m-au chemat intr-o zi ca are gastro , ca nu stiu cati copii au avut diaree si am luat-o cu sufletul la gura, am supravegheat-o ,am dezinfectat tot prin casa, am pus-o la regim...si ea nu avea nimic. dar nimic.

cred ca exista un protocol, poate ange ne spune mai multe, despre cand trimiti copilul acasa..nu sunt de acord sa i se dea Tempra decat daca are febra, si febra peste 38,5 ...nu orice 37-38 ...io ma indoiesc ca Julia mea avusese diaree, pot sa le pun sa-mi dovedeasca cumva ? ca mi-am folosit aiurea o zi de la job pt asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Diana: Eu te inteleg cu weekendurile in familie....am trecut si eu pe aici....Azi-noapte am visat numai rezervari Adevarul e ca parca-ti intra in sange munca asta. Sincer, imi lipseste, dar programul ma face sa nu ma gandesc sa ma intorc in domeniu. Cel putin nu acum, cat voi avea copil mic. Dar mi-e drag sa vin la aeroport.
La ce companie lucrezi? Si aici primiti bilete free sau reduse, nu? Eu asa am venit in Canada, cu bilet free, cadou de plecare.

Andy 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Merci Ktrinel , m-am mai calmat intre timp.
Gradinita este in mediu familial, subventionata si afiliata unui CPE. Tipa este foarte stricta, respecta regulile ca la carte. Ea s-a speriat ca a avun epidemie de gastro in gradi (a avut si ea gastro 2 zile si majoritatea copiilor) si probabil s-a grabit sa "hotarasca" ca are si Aylin. Nu cred ca exista comitet de parinti, oricum eu am doi copii la ea, o alta mamica are 2 gemene, deci putini parinti. Problema este ca aproape toti au un ajutor in caz de urgenta (un baietel sta cu bunicul lui, gemenele au mama acasa ca sta cu a 3-a fetita dulcica foc , altii au rude sau vecini care ajuta la nevoie).

Nici eu nu sunt de acord cu Tempra pt orice, dar in perioada asta piticei ii ies tot felul de masele si canini in gurita si uneori este necesara sa ii calmeze durerile (plus ca eu ii recomandasem asta cand m-a sunat sa ma intrebe ce sa faca ca plange )

Si, repet, ma inteleg bine cu tipa, adica in zilele cand a avut gastro i-am luat medicamente, am ajutat-o cu fetele ei dimineata (cat am putut) iar ea stie ca suntem imigranti fara prea mult ajutor si nu cred ca face ceva intentionat, dar ma sperie tare, nu mai sunt om toata ziua cand aud ca vreunul din puiuti are ceva. Si eu cica trebuie sa stau la servici sa muncesc cu capul limpede, ca mai fac su munca de raspundere si care implica bani foarte multi

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

aloo,aloo

magdone,pai mai bine cumpara-i un spa decat sa-l trimiti la unul.ala da cadou

simona,te-ai mutat?ai dat cu sampania de pereti?

am fost la medic.sunt lamurita...nu
apropo de crizele mele de panica mi-a spus asa:"evita Adonisul o perioada"; pai si copii mei cum traiesc fara parizer si salam hongrois?!
Concluzia ei a fost ca am pitici mai multi decat ar fi normal,pe creier.Mi-a dat tot felul de analize de facut,mamografie+ecografie,cardiolog,etc.Cred ca voi sta o juma de zi la spital pt toate astea.Le voi face imediat ce intru in vacanta.
Cat despre ganglionii inghinali (pe care eu tot ii simt) ea zice ca sunt ca inexistenti si sa-i las in pace.

eu pt cadourile profesorilor merg la Cosco si cumpar cutiute de bomboane gata ambalate.nu mi-am stors creierii niciodata apropo de cadourile de Craciun.Pt mine este o placere sa pregatesc cadouri la toata lumea,sa le ambalez,sa le bibilesc,sa le pitesc de copii,sa bat magazinele in lung si-n lat
In 3 sapt. sunt in vacanta.sa ma vedeti ce hai-hui voi umbla toata ziua
marule,poti sa-mi dai mie listutza cu cadouri,cardul si te rezolva je




"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

monicutza,e posbil sa mai fi spus despre gradinita voastra...dar n-am citit.scuze. daca e in mediu familial, atunci nu iti ramane decat sa ii vorbesti deschis. si nu ii mai da tempra pt dinti. da-i orajel sau altceva.si mie mi-a vomitat de cate ori i-am dat Tempra ..cand am gustat si eu ..am inteles copilu ..tare scarbos, dulce si concentrat. pune-i supozitor pt febra si orajel pt dinti . sau camilia. mi-e mi se pare un chin siropurile astea.

andy, si tu tot «aviatoare» ?

Mergi la inceput