Sezatoarea canadiana (117)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Ange: M-am mutat, mi-am pus telefon si tot nu am ajuns sa te sun. Am vrut sa te sun la un moment dat dar erai tu innebunita cu Robert ca era bolnav, acum sunt eu bolnava de aproape 2 sapt. si am o voce.....Pe urma parca vad ca vine puiul asta mic si n-apuc sa respir....Dar tot ajung eu sa te sun! De cand pana cand ai vacanta?

Ktrinel: Eu...de toate! . La oigine, profesoara; stat 3 ani in invatamant (in Ro), saturat de salariul de 2 lei si reprofilat pe turism; lucrat in turism ('aviatoare' )unde castigat f. bine; apoi, plecat in Ca.
Si vad ca aici tot vreau sa schimb domenii sau.....nu-mi gasesc locul....Asa ca ma informez pe mai multe planuri si voi alege ce mi se pare mai potrivit. Tu ce lucrezi exact? Ca stiu ca ne tineai la curent cu criza (care se adanceste, dupa cate se pare, nu?)

Andy 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Citat:
citat din mesajul lui ange

aloo,aloo


marule,poti sa-mi dai mie listutza cu cadouri,cardul si te rezolva je




ange, unde semnam pt lista de cadouri pt ca eu urasc sa ma duc in magazine, mai ales cind e inghesuiala, urasc sa le impachetez... ce mai, am pitici pe creier. Dar eu n-am nici idei ce sa cumpar asa ca...
Ma bucur ca esti bine.

Un weekend placut,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Ktrinel, merci pt sfaturi. Acasa ii dau Camilia si este destul de buna, dar la gradi este altceva... ii trebuie hartie de la pediatru ca sa ii dea orice (nici siropul de tuse nu a vrut sa il dea). Deci nu poate fi vorba de supozitor sau oragel sau de camilia.
In schimb seful meu este un dragut. M-a auzit ca tot vorbeam la telefon cu gradinita, m-a intrebat care este problema, apoi mi-a spus "I told you not to kave kids, you never listen to me" (si nu ne cunosteam inainte de a avea copii). Dupa ceva timp vine si ma intreaba daca ma supar daca plecam acasa la ora 3 astazi, ca e cam obosit si nu mai are chef de munca. Imi venea sa il pup . Asa ca ma duc sa imi iau puiutii in curand

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Monicutza: Educatoarea nu are voie sa le dea nimic (nici sirop, nici picaturi, nimic, nimic) fara reteta de la medic + formular completat si semnat de tine cum ca esti de acord sa le dea respectivul medicament. Singurul medicament pe care il poate administra e acetaminofenul, daca ai semnat tu formularul prin care iti dai acordul si numai in caz de febra.

Andy 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Ma alatur lui Ange si mergem sa va cheltuim banii pe cadouri, si eu ador sa cumpar cadourile, sa le impachetez, doar bani sa fie.
Si eu tot la cosulete cu bunatati m-am gandit ca si cadou la gradinita si in diverse locuri. Anul trecut i-am facut cadou tipei de la gradi lui Alex (cea veche) un set de spa cu namoale si nebunii, arata super, doar timp sa ai sa le folosesti in liniste si calm.

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Monicutza: Educatoarea nu are voie sa le dea nimic (nici sirop, nici picaturi, nimic, nimic) fara reteta de la medic + formular completat si semnat de tine cum ca esti de acord sa le dea respectivul medicament. Singurul medicament pe care il poate administra e acetaminofenul, daca ai semnat tu formularul prin care iti dai acordul si numai in caz de febra.

Andy 37+


merci Andy, nu stiam ca asa este regula, la cealalta gradi nu a comentat tipa la tempra, Camillia si alte chestii (dar poate si pt ca nu prea a avut nevoie).
Mai poti cu burtica? Am si eu o vecina care va naste in aceeasi perioada cu tine, pe la mijlocul lui decembrie, are fetita si cand o vad rostogolindu-se din lift cu mana pe burtica imi vine sa o strang in brate (daca as putea as face-o ) si sa ii urez mult curaj ca greul de acum incolo vine.

Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

supozitorul este tot cu acetaminofen (ii si zice ACET ) asa ca nu are voie sa il respinga..singura diferenta e calea de administrare.

andy, si eu am schimbat domeniile. nu e usor, dar nici imposibil, aveam totusi la baza studiile economice. pe domeniul finantelor/investitiilor acum e cam greu ...ca si asa se da afara si piata va fi mai mica..criza merge inainte, nu stie nimeni unde va duce...noi suntem in vizor acum , cica ave mari pierderi...da, le vad si eu ca le avem , dar cine nu le are ? ...numa' Paulina-gospodina nu pricepe...dar ar vrea sa stie, de parca ar ajuta la ceva...sa ne oblige iar sa investim numai pe piata locala ...de parca Quebecul ar fi vreo mina de aur...nu poti face bani numai aici.si s-a simtit cand s-a investiti numai aici...acum platim oalele sparte de altii.

sfat personal: nu incerca sa faci o schimbare de cariera prea drastica dupa maternitate, vor fi si-asa multe schimbari, vei avea nevoie de timp ( gradi, copil bolnav, etc) si de stabilitate ( stii tu , ultimul venit, primul dat afara ) . unde lucrezi, la Air Canada ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

La Multi Ani Lisandru , sa cresti mare si sanatos

Doloress, care e faza cu 75% in CM? Bag seama ca am multe carente, nik nu stiu . Dar ce mai conteaza cand timpul trece asa de repede si mai avem vreo 30 ani de munca in fata, nu?


Magdone, ouch doar 6 luni au mai ramas? Ce mai face Olivia? Nu ne mai pui poze cu ea? Dupa 6 luni intentionezi sa o duci la daycare sau ai ajutoare de nadejde? Si daca il trimiti pe sot la SPA, tie ce cadou iti iei?


Daiopri, eu daca alaptez 6 luni sint multumita, asta e pragul meu...macar sa fie mai mult timp. Tu esti super daca ai alaptat deja un an . Ce mai zice fratiorul mare de cel mic?

Andy, am mai vorbit noi...poi nu-ti face cu okiu' invatamantu' deloc? Macar din punctul de vedere al stabilitatii, n-ai emotii de a fi dat afara pe criza asta financiara si tot e ceva Nastere usoara sa ai si sa ne dai de veste

Ca tot se discuta despre aeroporturi, cine imi explica si mie care sint avantajele cumpararii de bilete pt. parinti de aici in loc de a le lua din RO? Merci

Cristina




le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

mimitete,:)))) sunt bine,da.deocamdata.
dupa intalnirea cu medicul am prins aripi.acum sa vad dupa analize daca voi ramane cu ele intinse...

mai,ma'nervati!cum sa nu va placa sa faceti cumparaturi,sa ambalati,sa pregatiti cadouri,sa cheltuiti bani?
Eu ador.daca nu ies la 2-3 zile maxim intr-un magazin sa cheltui macar un cent pe orice(nu conteaza ce) mor! sunt bolnava,stiu!
Colegul ma sicaneaza spunandu-mi "ai sa mori prin magazine!"


andy,vacanta am dupa 19 dec pana pe 5 ian. Doua saptamani.Ma poti suna cand vrei.Preferabilintre unu si trei cand imi dorm amicii.daca nu,in vacanta.
Unde te-ai mutat ca mi-a scapat?in ce cartier?

monicutza,am o intrebare pt tine.ti-o scriu ca ma tot mananca la degete.Tu cand ti-ai inscris copii la gradi nu ai semnat niste protocoale(vreo 4 sau 5 la numar, parca) ,o regie interna a gradinitei si un contract? hai mai,cum va lasati copii asa fara sa stiti,unde,pe mana cui si in ce conditii?!!!??!!
Nu se poate sa nu fi semnat protocoalele alea!Femeia aia(educatoarea) nu are voie sa inscrie un copil fara ca parintele sa semneze acele protocoale(sunt obligatorii,impuse de minister).Intelegi despre ce vorbesc? daca tu luai la cunostinta despre regulile,despre regia gradinitei,conditiile,etc acum nu te m-ai enervai atat pt fiecare telefon al educatoarei.
Sunt convinsa ca ai semnat toate astea insa sunt la fel de convinsa ca nu stii ce ai semnat...Poate erai disperata sa-ti inscrii copii la o gradi si nu te-ai m-ai gandit la ce va urma.Sunt n si n de chichitze desi voua(parintilor)din afara vi se par fleacuri.
Uite daca vrei,o fac pt tine pt ca te vad "disperata",am sa-ti pun pe fax protocoalele si regia.Daca vei citi fiecare rand vei intelege multe.Vei intelege cand se da acetaminofen-daca se da,cand se suna un parinte-daca se suna,cand se inchide gradi-daca se inchide,cand se da afara un copi-daca se poate da,etc
Dar toate astea f---i trebuia sa le stii

am fugit.
weekend fain.




"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

In protocolul de administrare se recomanda acetaminofenul sirop, picaturi sau pastile. Pt. cei mici, cel lichid. Daca supozitorul mai contine si altceva decat acetaminofen, nu poate fi administrat. In plus, e o problema delicata chestia cu administrarea medicamentelor pe care rectala.... Si in cei 3 ani de experienta pe care ii am n-am vazut niciodata administrare rectala de medicamente si nici masurarea temperaturii rectal (desi este recomandata). In general, pt. ca e o zona delicata, se evita....

Ktrinel: Aici nu lucrez in turism, ci in gradinitza. Am vrut sa intru in turism cand am venit, dar dupa ce am vb. cu o cunostinta care lucra in domeniu si dupa ce am vazut ce program are....am zis ca ma bine caut ceva de luni pana vineri, cu weekenduri libere, in ideea in care ne gandeam la un bebe.
Dar turismul imi place tare.
Acum fac un certificat in administratie la HEC, pt. ca imi dau seama ca gradinitza la lucru si gradinitza acasa (cu piticul nostru) va fi cam mult..... Si as avea mai multe variante: ori deschid eu gradinitza (pt. o perioada, cat e puiul micutz), ori ma intorc sa lucrez intr-o gradi (tot cat e puiul mic), ori incerc ceva cu certificatul asta (fac conta si resurse umane), ori as putea incerca sa obtin permisul de predare....Va trebui sa calculez si sa cantaresc bine, pt. ca, cum zici, o sa fie nevoie ca unul din parinti sa fie flexibili ca program. Am lucrat 3 ani in gradi aici si am vazut ce inseamna (si cum se imbolnavesc unii pitici) si daca n-ai ajutor, trebuie ca unul din parinti sa fie disponibil.

Andy 37+

Mergi la inceput