Sezatoarea canadiana (117)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ange, problema mare e ca nu ma atrage nimic, ma duc si ma uita ca vaca in calendar si nu se lipeste nimic de mine...
plus ca am de luat secret santa pentru vreo 4 persoane si sunt clooles

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

andy, no , asta chiar mi se pare ciudat. sa nu aiba voie sa puna supozitor...mi se pare cel mai putin nociv, de la siropurile alea pot vomita...in fine, habar n-am. deci tu ai deja experienta in gradinita. si cum ziceai ca stai acasa de la 5 sapt de sarcina ?

khristin, cred ca e vorba de remuneratia de concediu de maternitate . daca iei 9-10 luni de concediu, iei mai multi bani , 75% din venitul brut ( impozitat apoi ) ,iar daca iei un an intreg ( 52 sapt ) primele nu-stiu-cate sapt sunt platite 75% , restul la 55%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:


Nelia, parerea mea e ca e oarecu melagat de starea lui de rau pe care o are de cateva zile. Si alex mi-a facut odata o iritatie la fund de am zis ca nu-i adevarat. Nu a fost tip diper rush, ci facuse in jurul anusului un fel de eruptie de cosuri, exact asa aratau, ca niste cosuri galbene. M-am speriat cand l-am vazut asa, in doar 2 zile a ajuns in starea aia, dar… la noi a coincis cu o infectie puternica in gura pe care a facut-o el. Nu putea sa manance nimic decat pasat, gingiile ii erau inflamate in totalitate si crescusera peste dintisori si pareau ca s-au miscorat (dar era doar un efect al gingiei inflamate), asa de rau a fost. L-am intrebat pe medic daca au legatura, el mi-a zis ca nu, insa sunt absolut convinsa ca cele doua au avut legatura. I-a trecut cu crema de diaper rush si la cateva zile dupa ce am administrat antibioticul pt infectia gingiei. Sunt sigura ca de la infectia din gurita a trecut prin sistemul digestiv ceva si s-a manifestat prin iritatia aia la funduletz. Alex avea cam 1 an si 3 luni cand a facut treaba asta.

Khristin, treaba cu 75% in CM cred ca e din categoria diferente ON-QC. Aici ai doar 55% si atat. Cu biletele pt parinti cred ca iesi mai iefti nde aici in general. Plus ca e mai simplu ca procedura (aici poti cumpara on-line, parintii putin probabil sa stie sa procedeze asa). Iar daca t uesti ala care plateste biletul iti convine sa platesti aici si nu sa te complici platind pe la vreo agentie in Ro sau trimitand banii nu stiu cum parintilor etc. E mai comod, mai simplu, mai ieftin in general.
Ktrinel, adica au voie sa-ti dozeze banii de CM in functie de timp? Pai asa isi iau mamicile 3 luni de materniate si iau o caruta de bani si apoi se intorc la servici. Nu cred ca au voie sa-ti dozeze banii diferit in functie de timpul petrecut in CM. Daca iti intrerupi CM inaitne de terminare, adio bani, intri pe salariu si ei iti opresc benefitul. Poate o fi un ajutor suplimentar acordat de guv qc. Peste cei 55% acordati pt toata lumea. Dar sa ne spuna mamica in cauza mai bine. Beneficiul pe periaoda CM e bagat aici in aceeasi categorie cu somajul si beneficiul pt concediul medical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

La multi ani Lisandru!! sa cresti mare si sanatos.
Nelia asteptam poze neaparat.

Eu ma inscriu in gasca carora le place muuuuuuuuuuuult shopping. Aproape in fiecare sapt ajung cel putin odata in Mall. Chiar daca fac "window shopping" sunt ok. Imi place sa vad ce se mai poarta, ce mai e in sale si mai ales imi place sa cumpar...haine !
Noroc ca am doar unele magazine care imi plac, asa ca termin un Mall relativ rapid. Acum ca vin sarbatorile, un motiv in plus sa merg la SHOPPING!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Am ajuns acasa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dupa 4 zile chinuitoare de workshopuri si dor cumplit de pui sunt acasa in sfarsit. Am stat in hotel 5 stele, cu jacuzi si vedere catre cascada Niagara. In prima noapte nu am putut dormi din cauza zgomoitului de la cascada. Nu-i asa ce idioata sunt?Am fost exact ca printesa cu boaba de mazare. Normal ca asa lux nu mai pup eu. L-am gasit in schimb pe Tony cu otita, febra, turtit rau saracul.

Va multumesc din suflet ca siunteti cu noi. Sophia a miscat acum o luna jumate, doar ca acum m-a lovit asa tare ca a simtit taTI. si de atunci o tine intr-un frecus. A si mi-a mai trecut un nume prin cap... Lysandra. Any comments? Nelia? Cum va suna?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Try, evident ca ti se intrerupe prestatia fie ea de 55 , fie de 75 daca te intorci la munca. dar asta e legea concediului de maternitate.trebuie sa faci alegerea la inceput la una din variante..cand te intorci tu la job e problema ta, treci pe salariu si prestatia e oprita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Khristin: Ma atraage, cum nu....doar ca am eu o pasarea cu predatul francezei la francezi, stii? Desi sunt multi care predau, desi vad in viata de zi cu zi care e nivelul lor (al localnicilor) de franceza scrisa, cu toate astea...am o retinere. Probabil ca sunt eu prea perfectionista... Daca as fi in regiunea engleza n-as sta nici o clipa pe ganduri, ca acolo e limba straina si pt. mine dar si pt. ei Aici, la nativi, tot mai analizez....oricum, trebuie sa incerc, pt. ca mi-ar placea si pt. ca sunt multe exemple incurajatoare.
Acum, insa, il astept pe galushca asta mic si sunt sigura ca o vreme nu ma voi putea gandi la prea multe....

Ktrinel: Ai voie sa-i dai copilului orice medicament, atata vreme cat ai prescriptia de la medic + autorizarea de la parinte. Daca nu, nu. Cum zicea si Ange, sunt multe protocoale si reguli de functionare impuse de minister pe care parintele le primeste la inscriere, plus contractul cu gradinitza....si e bine sa stii ce e in ele. Asa afli ce drepturi si ce obligatii sunt de ambele parti si te poti feri de abuzuri. Am auzit si de o gramada de abuzuri, de aceea e bine sa fii informat.
Gandeste-te numai ce inseamna pt. o gradinitza sa administreze un medicament fara autorizatie si copilul sa faca alergie la unul din componenti, sa fie nevoie sa chemi salvarea, ca sa nu ne gandim la mai rau....
La noi la lucru am chemat salvarea de cateva ori si crede-ma ca e un stres inimaginabil. Si nu a fost vina personalului, ci al parintilor care nu ne-au informat ca acel copil epileptic sau alergic la cate ceva. Gradi unde lucrez eu e mare si daca vezi lista cu copiii alergici la te miri ce, care pot face shoc anafilactic si pt. care avem epipen....

Apropo, si eu vreau sa o intreb pe Ange daca ea masoara temperatura rectal la copiii sub un an jumate. Ca eu n-am lucrat deloc cu pitici asa mici.

Cu statul acasa e o alta poveste: in QC, daca esti insarcinata si lucrezi in mediu cu risc (gradi, scoala, spital, locuri unde trebuie sa ridici greutati etc.), poti aplica pt. retrait preventif la CSST. De multe ori ofera nu retrait, ci reafectare pe o alta pozitie, daca se poate. In gradi nu se prea poate, indiferent ca lucrezi direct cu copiii sau esti la birou, pt. ca virusii circula f. usor. Eu am primit aprobarea in 24 h sa raman acasa platita. E vorba de mai multi virusi, dar mai ales CMV (citomegalovirus), care se poate face de mai multe ori (nu construiesti imunitate la el) si e foarte periculos pt. fat. Daca te scoate de la locul de munca, CSST-ul te plateste cu 90% din salariu.

Andy 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Khristin: Eu cumpar biletul de avion de unde e mai ieftin, de aici, de acolo...

Andy 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Venit... sint rupta sitrebuie sa plec dupa Tudora, ca Octav nu poate pleca de la servici in timp util... urgente. Mama lui de carnet, ca faca atitea in viata si mi-e frica sa ma urc intr-o masina.

Agata - facut binisor exercitiul, a avut emotiii... eu la fel, nu a luat medalie, a fost a sasea din 10 fetite, dar fetitele de pe primele patru locuri au fost atit de bune!!! Si au aceeasi virsta... Restul au fost cam la acelasi nivel, daca nu gresea cumpana sau cum s-o numi, pe care o face bine, dar acum s-a dezechilibrat (pun filmulet, ca m-a lasat cu aparat), cred ca avea sanse sa fie si pe 5. Oricum, in afara de oboseala, mai ales dupa o noapte nedormita din cauza ca bebe a plins tot timpul, si stresul de dimineata, ca a trebuit sa trimit tema si nu era gata... si de fata un pic picata ca nu a luat si ea medalie... a fost placut, relaxant, ne-am uitat la fetite si baietii superbi de pe gheata, am mincat cartofi prajiti, am baut cafea... si Lisandru a dormit tot timpul. Asta da viata! Unul sa doarma, unul la gradinita si cealalt in culise... cu altii care sa se ocupe de el. Mai vreau!

Lidandru - fost la pediatra, are otita! Nu e sigura daca e si ceva mai jos, ca plingea cind l-a ascultat, dar i-a dat un antibiotic bun la toate. A plins saptamina asta si de doua saptamini e bolnavior si sta numai in brate... incit acum nu se mai duce la nimeni. Sa-l fi vazut cum a facut cind a indraznit asistenta sa-l ia si sa-l puna pe cintar si sa-l masoare... ziceai ca-l taie si striga ma-maaa, ma-maaa si cu minutele intinse dupa mine... Nici la tati nu se duce, il impinge cu miinile, il bate cu picioarele... sa vina maaaamaa! Ca de asta o am! Nu am mai vazut asa ceva pina acum, e legat de mine, e din nou, ca in primele trei luni de viata, continuarea mea... Nu-mi displace, ca e baietelul lui mami, dar recunosc ca m-a obosit peste masura, asa am lucrat toata saptamina: cu el in brate! Acum sa se faca bine, ca vad eu cum il mai dezvat, ca daca ramine asa... nu ma vad bine.

Olga, mie imi place Lysandra, normal, ca am un Lisandru (si daca iese frumoasa ca Tony, m-am scos!), dar parca e mai frumos Sophie! In schimb, parca suna mai bine Anthony and Lysandra... Eu asa le repetam: Agata si Tudora, Agata, Tudora si Lisandru... de parca or sa stea toti la un loc toata viata. Mai cunosc o fetita Lisandra, nascuta dupa Lisandru...

As mai scrie, ca am avut niste discutii interesante cu Agata, am mai vazut una, am mai auzit alta... dar nu mai am timp, s-a terminat ceaiul si pauza... trebuie sa ma duc sa o iau pe Tudora. O placere, sint plecata de la 10, m-am intors la 4 si acum trebuie sa plec din nou... cu doi si sa vin cu trei. Dar la patinaj in seara asta nu ma mai duc... am spus!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Try, Kristhin asa e cum zice Katrinel in Quebec ai dreptul sa alegi intre doua variante de CM : una cu 75% din salar dar numai 9 luni si una cu 12 luni : 70% din salar (m-am uitat mai bine pe siteul lor si e 70%) primele 6 luni si 55% din salar urmatoarele 6 luni. Tati are si el de ales intre 5 saptamani cu 70% din salar sau 3 saptamani cu 75%. Tati al nostru isi ia 5 saptamani si cu 3 de concediu pe anul 2009 si stam 2 luni prin Romania si Germania, asta in martie-aprilie. Abia astept, caci ma cam plictisesc in casa, acuma cu vremea asta (deja!)



Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput