Sezatoarea canadiana (117)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

A raspuns Doloress tocmai cand ma pregateam sa explic si eu. Pe mine ma intereseaza cum e in Ontario? adica e doar 55 % cate luni? Mi se pare mai prost decat aici si nu mi se pare normal.....Cat trebuie sa lucrezi inainte? Aici trebuie sa ai 2000 cad castigati. La voi a ramas chestia cu 600 ore?


Monicutza eu pot doar sa-ti spun ca tu ai trecut de la o gradinita de 25 cad, fara reguli fara controale , nerecunoscuta de minister, la una subventionata. nu mai comentez ca as spune numai de rau de cele nesubventionate in mediu familial, dar stiu ca sunt si femei( nu le numesc educatoare ca pot sa nu aiba nici un fel de studiii nici macar o ora) care-si fac treaba bine, am o colega care e foarte multumita de o astfel de gradinita, insa e la vreo 40 km de Montreal. Mie mi se pare ca in Montreal unele sunt de f. proasta calitate...
E alta treaba la cea subventionata. La fel si cele nesubventionate dar care eu permis de la minister( tip gradinita). Exista protocoale pe care le-am semnat si eu la cele 2 gradinite, inclusiv pentru crema solara....Nu mai spun de medicamente....
deci orice miscare care o fac educatoarele e acoperita de un regulament. Asa cum spune Ange. Daca le incalca si tu faci reclamatie la minister poate sa piarda subventia si recunoasterea. Chiar Ange cum e cu chestia asta cu reclamatia , functioneaza? Mie mi se pare f. bine organizat din punctul asta de vedere, ma refer la hartii, regulamente....Si ministerul , prin centrul coordonator chiar se implica. Ca sa dau un exemplu, anul trecut cand marc avea 14 luni, era alaptat inca ne da afara educatoarea dupa 3 saptamani de incercari. Nu comentez , acum o inteleg si pe ea, era si insarcinata, al meu nu se adapta ...... Poate era si cam pretentioasa si vroia copii mai perfecti fara batai de cap. Chestia e ca a mai dat afara vreo 3 copii 2 inainte de Marc si o fetita dupa Marc.... Tot la fel neadaptare....si alte probleme. Si am fost sunata de biroul coordonator ca o mica ancheta, m-a intrebat ce s-a intamplat, sa-i explic..... Deci iti dau asa ca exemplu. Doamna aia abia isi deschisese gradinita.....si erau mai exigenti.

Ange sa ai o vacanta placuta. Ce dor imi e de vacantele lungi de profesoara...... Vei avea si in vara?
Sanatate Lisandru!!!
Andydaca ai sti cat te inteleg.Eu sunt mai avansata , adica acum m-am lamurit ce fac, mai am pana in mai si am diploma.....Dar am avut aceeasi dilema ca si tine.....Si uite ma apropii de 5 ani de Canada si parca am stat pe loc.....Acum sa vad cand o sa practic daca o sa-mi placa.
Mihaela

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Mikiion da asa e in Ontario, numai 55% pe o perioada de 52 saptamani si trebuie sa lucrezi inainte nu stiu cat exact, parca vreo 4 luni jumate, dar nu stiu exact nu vreau sa spun prostii.

Khristin cred ca de fapt mai am doar 5 luni ca eu am intrat in concediu de maternitate cu o luna inainte sa nasc. Dupa 1 an sper sa vina ai mei ca n-as vrea sa o duc la daycare. Daca pe sot il trimit la spa si eu cred ca imi ofer acelasi cadou dar o sa mergem separat. Voi cum mai sunteti, cresteti cresteti?
am mai pus pozici aici:
http://picasaweb.google.ca/magda.udrea/OliviaVivian#5273879242576102802

Ange sa stii ca si eu am aceeasi boala, daca chiar nu am cum sa merg la cumparaturi, macar pana la un dolar store si tot iau ceva

Nelia sanatate multa lui Lisandru si felicitari pentru Agata.

apropo de stat cu copiii in brate, azi am avut o zi de cosmar, asa am stat cu amandoi calare pe mine. Cum ma vedea Razvan ca o iau un pic in brate pe Olivia hop si el in capul meu, sa sara, sa se impinga, asta mica cand il vedea asa se speria si incepea sa planga, el s-o imite si tot asa ...ca la nebuni. Cand a venit Gabi acasa i-am plasat pe amandoi si dusa am fost...in baie sa-mi fac o baie ca nu mai puteam.

Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion
Ange sa ai o vacanta placuta. Ce dor imi e de vacantele lungi de profesoara...... Vei avea si in vara?





evident
Pana in vara am o alta sapt. de relache,4 zile la Paste,3 sapt.vacanta de vara si sa m-ai zic?
Am pe an 6 saptamani de vacanta cu gradinita inchisa;plus vacanta cata doresc daca ma tzin buzunarele si in limita bunului simt in care am o ramplasanta.
Cat despre reclamatii se fac la birourile coordonatoare,nu la minister.Nu intru in amanunte,va rog sa ma intelegeti.Miki,pot doar sa-ti spun ca, birourile coord. sunt facute sa ne apere,sa ne ajute si sprijine Si la cat de bine sunt facute acele protocoale si contracte mare-mi va fi mirarea daca voi auzi de vreo gradi subventionata care a fost inchisa.A bine ! doamne fereste sa nu aud de gradi. inchise in care au fost abuzatii copii ,sau legati de scaune,sau batuti,etc

andy,foarte buna intrebare mi-ai pus apropo de luatul temp.la bebei.habar nu am.nici eu nu am lucrat cu bebei.am avut numai grupe de 4-5 ani iar acum nu am decat un bebe.Eu la gradi nu folosesc decat termometrele de ureche.Chiar am sa sun luni la birou la fete si revin pe tema asta.Dar ma indoiesc ca ar face cineva asa ceva(ma refer la educatoare si termometre in fundulet)
Brrrr... eu nici la copii mei nu le-am luat vreodata temp. folosind metoda funduletul.

almo,facem gasca sa mergem impreuna la shopingeala?

sa aveti un weekend fain.
pe luni




"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Buna, fetelor!
Va rog frumos sa sariti in ajutorul unei mamici nebune, cu sfaturi...cu orice, din aducerile voastre aminte.
Deci, luni e prima zi de scoala a lui David!
Spuneti-mi si mie cum se procedeaza, mi-au dat o listuta cu ce-i trebuie, dar dincolo de asta cum fac? Las copilul acolo? Pe profesoara n-o cunosc si eu? Care e procedura? Ca secretara este o madam quebecoasa cu care nu se poate vorbi pt ca permanent e cu mana pe telefon sau apare cate (alt)ceva. Ne-a pus 3 hartii in brate si ne-a expediat.
Nu stiu daca o sa ma intelegeti de ce sunt asa fiarta, din pacate la maternelle nu au clasa accueuil asa ca David va merge printre copii care vorbesc numai franceza toti. Am niste emotii monstru pt el. Stiu ca e un copil sociabil dar totodata e sensibil si cand mi-l imaginez printre alti copii si el neintelegand ce vorbesc, sau ce spune profesoara sau....sau...sau....
Magdone-ai doi copii frumosi tare!Dolofanica Olivia e o papusa.
Nelia- astept cu nerabdare filmuletul cu Agata!
Olga- mie imi place mult de tot Sophia
Ana si Pitilache-spor la impachetat!(am inteles eu bine, da?)
Roxana, imi cer scuze pt ca nu te-am anuntat ca nu mai pot sa vin la intalnire, e drept ca eu am sperat sa ajung totusi.

O seara buna si un week-end relaxant.


Edit: am uitat sa va mai intreb daca stiti un salon pt tuns copilasi, cum era in Ro 'Ciufolici'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Magdone foarte frumoase poze, ai doi copii superbi, Olivia a crescut asa mare, sta si-n fundulet, bravo!

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Magadone, daca am calculat bine La multi Ani pentru 6 luni Olivia.

Angeasta da vacanta!!Dar parintii ce fac daca au doar doua saptamani pe an? De curiozitate. Nu contest necesitatea unei vacante serioase cand lucrezi in educatie, am avut si eu asa ceva in Romania.... si copii au nevoie de o asa vacanta.... dar ma gandeam practic, ce fac parintii? Ii duc la alte gradinite? Iau liber fara plata? Iau vacanta alternativ?
Eu unde am fost pana acum nu erau vacante decat in zilele libere pentru toti.... dar era stil «Installation»....
La cea unde a fost in mediu familial, la timp partial intre 14 si 19 luni avea vacante asa ca si tine. Mai pune ca ea nu lucreaza vinerea si ziua doar pana la 16? Problema ca e foarte buna ca educatoare si parintii accepta toate conditiile. Si nu plateai 5 zile si duceai 4 copilul cum mi-au mai cerut prin cartier.

Si ca fapt divers pentru fetele de la universitati. Pe 8 decembrie pentru ca sunt alegeri provinciale este liber pentru studenti.

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Salina, despre prima zii de scoala: daca era la inceputul anului, de obicei toti parintii merg in clasa si stau putin de vorba cu profesoara. In cazul tau eu as cere sa merg cu el sa o cunosc pe profesoara. Pe urma insa trebuie sa pleci si sa il lasi...In rest, probabil ca ii va fii mai greu primele saptamini, pina isi va gasi un prieten. Antonia a inceput tot asa, nu stia decit putin franceza si si-a gasit o mica asiatica ca ea care nici ea nu stia franceza. Asa ca se jucau pe muteste...
De tuns poti merge la orice coafor sau la Rockland, unde este chiar un ciufulici pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Salina dar mai departe putin nu gaseai clasa de accueil? la mine in cartier nu era si cunosc o familie care avea baietelul la o scoala destul de departe. Dar venea autobuzul dupa el, era primul care urca si ultimul care cobora. Si avea un traseu lung.... Insa erau multumiti ca el a invatat repede franceza si clasa 1 au putut sa-l dea langa casa la scoala normala.
Oricum va prinde repede franceza chiar daca la inceput o sa-i fie mai greu. Invata-l lucrurile de baza, de exemplu sa spuna ca vrea la toaleta, sa bea apa, ca l-a lovit cineva, cum se spune sa stea jos, sau sa se ridice..... de ex. Ca sa se descurce la inceput. E si la mijlocul anului scolar, copiii se cunosc deja....
da exista. La Place Versailles exista, dar e prea departe de voi. Insa aveti poate un centru comercial pe langa voi, stiu mai bine fetele din CdeN. Puteti veni pana aici ca sa vedeti renii lui Mos Craciun!!!! Dar doar daca aveti si masina( 40 de minute).....Ca e la captul liniei verzi spre est. Metrou Radisson.
Aum a vazut ca ti-a scris oana. Pretul e vreo 15 cad...
[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

mikiion, clasa de accueuil exista doar din clasa I, la maternelle (care este un fel de gradinita) nu exista...

nelia, sanatate lui Lisandru si felicitari lui Agata, asa este la inceput, un pic mai greu, dar sint sigura ca va ajunge si la medalii . Nu iti fa probleme cu biletele, nici noi nu am luat inca...

ange, sigur ca esti bine si sanatoasa, doar te-am vazut de curind si aratai super Salam si parizer gasesti la Salamico (asta este in Ville St-Laurent) si cu siguranta si la alte magazine...

Cristina, la capitolul cadouri pentru profesoare, am avut mereu noroc la Winners, am gasit cite un mic obiect decorativ. Avem si noi albume de poze din Romania, de obicei le pastram pentru sfirsitul de an.

Antonia tuseste ca un magarus ...Si miine mergem sa il vedem pe Mos Craciun...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Nelia, LA MULTI ANI lui Lisandru, sa ramina mereu asa frumos, mincacios si zimbaret cum il stiu ; sanatate!

Oana, eu imi amintesc ca si la maternelle existau ore de francizare pentru copii (citeva ore pe saptamina, ii adunau impreuna din toate clasele pentru asta) la scoala unde era Tudor; chiar au vrut sa-l trimita, dar el a refuzat sa paraseasca clasa , si oricum carentele lui de vocabular la 4-5 ani nu tineau de limba franceza.
Salina, du-te cu el, prezintat-te invatatoarei si pe scurt explica-i ca ai incredere in profesionalismul ei-bla-bla si pui baza pe ea pentru integrarea copilului, spune-i ca esti foarte interesata in colaborarea si comunicarea cu ea, etc; le place tare sa fie periate si sa le dai atentie; e nitel mai greu cind copilul intra in clasa in timpul anului, dar se va adapta treptat;

eu am vazut la Costco niste cosulete cu ciocolate asortate la 14$, ma gindesc sa-i iau unul directoarei lui Tudor, si o luminare cu aranjament de Craciun, cu o felicitare de multumire pentru tot ajutorul (cu ortofonista, si nu numai); mai al acompaniatoarea lui Tudor- la care ii iau ceva mai consistent (face si acasa ore de franceza cu ea, si e tare meseriasa si draguta), si am luat un set de luminari cu pietricele si suport-aranjament- pentru invatatoare...acusi ajung ca-n Romania , da' scoala asta unde e fiu'meu merita!

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput