Sezatoarea canadiana (117)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Salina, pau spune-i lui David ca mai rau decit mi-a fost mie cind m-am dus la universitate si aia au facut echipa pentru primul proiect si nu m-a luat nimeni... si eu stateam ca un catel pe linga ei... si m-am dus la profesoara cu lacrimi in ochi sa o intreb: si eu ce fac!?! Ca nu mai ia nimeni... nu are cum sa-i fie. II va fi bine, stai linistita, un pic mai greu in primele saptamini, dar bine ca nu e in clasa I sau mai mare, ca sa piarda. La maternelle e ca o gradinita, de jucat te poti juca si fara cuvinte... Si la Agata la scoala era un fel de francizare pentru copiii care nu stiau bine franceza, dar se ducea numai cine nu stia deloc si vedeau ei ca nu fac progrese. Nu cred ca va fi cazul lui David, la cit de istet l-am vazut eu. Vorbim miine dimineata sau poate mai bine dupa ce vin cu copiii de la gimnastica si iti dau eu adresa si numarul de telefon unui salon pentru copii... super!

Magdone, am vazut puiutii tai, tare frumusei! Iar Olivia e avansata pentru virsta ei, zici ca e mai mare.

Multumesc si celorlalte fete pentru urari. Micutul e in brate la mine acum, il doare urechiusa, din cind in cind duce prin somn mina la ureche si trage de ea. Dar dupa doua doze de antibiotic, deja starea lui s-a schimbat vizibil, s-a dat si jos din brate in seara asta, s-a jucat, a tras toate cartile din biblioteca, le-a muscat pe fete de unde a ajuns si prins... Ma simt neputincioasa, nu am cum sa-l feresc de virusi, citeodata mi se pare grav ca facut in primul an doua viroze terminate cu otite, apoi imi dau seama ca nu e chiar asa, ca el nu a fost ferit de nimic, m-am dus cu el din prima saptamina in universitate, in gradinita, scoala, patinoar, sala de gimnastica... dar pe unde nu a umblat bebelusul asta. Si a intrat in contact cu toate cele, vin copiii la el chiar daca sint bolnaviori, iar el e atit de atras de copii si e cu gura pina la urechi, nu pot sa-l iau pe sus si sa-l izolez. Si cu toate acestea nu a fost chiar bolnav... si ma mai gindesc ca il imunizez pentru la anul cind va incepe gradinita, poate ii va fi mai usor cu bolile, nu va mai culege chiar tot. Si uite asa ma incurajez singura... ca tot nu am ce face.

Am pus poze si filmulete, nu sint ele prea reusite pentru ca majoritatea sint facute cu Lisandru in brate. Cind s-o insura oare tot la ma-sa in brate va veni cind nu ii va fi bine!?!

www.dropshots.com/aurice

Ma duc si eu la nani, in ultimele doua saptamini e prima noapte in care dorm si eu linistita sau aproape...

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Fetelor va scriu sa va impartasesc o mare bucurie! Aseara am fost la decernarea diplomelor de Bacalaureat International la fiul meu, la College Saint Louis. Sint asa de mindra de el, nu va pot spune! Era asa de frumos cu palaria aia! (cu ciucurele ala intr-o parte, nu stiu cum sa-i spun). O sa va pun poze we asta!
Stiu ca voi aveti probleme de gradinita si copii micuti, dar noi astea mai batrine, ne laudam cu copii mai mari.
Ieri a fost ziua diplomelor, ca si Alice a venit acasa cu buletinul si diploma de excelenta (a avut un singur 95%, restul numai 100%). Ma iertati de lauda, dar sint mindra tare de copiii mei!

Dana, in legatura cu sedinta cu parintii, stiu cum era, asa si eu, stateam pe la cozi la profesori in primii ani, dupa aia cind am vazut ca merge bine, sincera sa fiu nici nu ma mai duceam! Dar stii de ce stateam atit? Pentru ca unii parinti nu respectau alea cinci minute (sau cite recomanda ei sa stai cu profesorul) il intrebau verzi si uscate, iar noi astilalti de la coada ne urcam pe pereti Odata am ajuns acasa la 11.00pm. Eh , cum ii zici sotului ca ai stat la sedinta cu parintii pina la unshpe noaptea?

Nelia felicitari micutei patinatoare! E o dulce si o talentata!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Tot eu, tot pentru tine, Nelia. Poza aia cu ei trei in baie e de milioane! Iti dai seama, trei comori la un loc!
Si ce mare si frumos e Lisandru! I-am remarcat dintisorii de jos! Iar fetele seamana intre ele foarte bine, nu-i asa?

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Iar eu! Dati-ma afara de aici ca nu mai plec!
Acum am mai citit din urma. Ana, ce bine de tine ca pleci acum de sarbatori! E frumos sa mergi vara in Romania, dar iarna e si mai bine, daca ma intrebi. Sa mergi tu acasa la mamica ta, sa miroasa a cozonaci de Craciun, sa le bucuri inimile de sarbatori! Doamne, ce mult as vrea si eu, dar nu se poate, e prea complicata "logistica".
Iar cu baietelul ca nu vrea sa vina, nu-ti face probleme, e normal, prietenii lui sint aici. Noi la vara vrem sa mergem o luna, iar baiatul meu la fel, nici nu vrea s-auda. Nu are pe nimeni de virsta lui si chiar de-ar avea nu l-as lasa nicaieri cu copii de 18 din Romania. Ca-s muuuult mai emancipati! Al meu ar parea ca un ied pe linga aia. Plus ca vorbeste o limba romana de stai si te crucesti ce=a vrut sa zica! Asa ca o sa stea acasa, oricum si-a luat niste cursuri la McGill pe vara plus ca va munci.Ai mei inca nu stiu ca el nu vrea sa vina cu noi. Vor fi cam shocati!
Dar te inteleg ca e greu sa le spui la parinti ca ai tras de copil sa vina-n Romania! Drum bun, vacanta minunata va doresc si vino cu povesti frumoase despre cum ati petrecut! O sa vezi ca si copilul se va simti super cind toata lumea ii va face toate poftele

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Multumesc de urari fetelor, va pup si da Mikion, maine face 6 luni.

Salina, zic si eu ca fetele sa te duci sa vorbesti un pic cu educatoarea dar pentru baiat sa nu-ti faci asa mari probleme, copiii de regula se adapteaza f repede. Multa bafta si sa ne spui impresii.

Simi, felicitari pentru baiat, cred si eu ca esti mandra.


Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

'Neata fetelor

Multumesc pt raspunsuri si incurajari. V-am intrebat tocmai pt ca nu stiam cum se procedeaza la inceput si vroiam sa fiu pregatita, adica sa-mi stiu drepturile, pt ca mi se pare normal sa-i cunosc si eu profesoara si ma temeam ca-mi iau copilul si ma expediaza fara sa schimb si eu doua vorbe cu respectiva.

Mikiion, nu am vrut sa-l dau prea departe. Plus ca eu eram convinsa ca e si o clasa de maternelle accueil din cele 3. A, apropo, am vrut sa-l inscriu la Drummond dar m-au trimis elegant la LaJoie
Oana, ai idee cum se numeste salonul din Rockland? Pt ca stiu ca trebuie rendez-vous, nu-i asa?
Da, Ana asa o sa fac. Numai ca pt a exprima atatea idei trebuie sa fac intai o compunere. Altfel, inca ma pierd in franceza la chestii elaborate, plus emotiile de rigoare.
Nelia- tare scumpa e Agata, asa dezghetata si gratioasa! Poza cu ei trei este intr-adevar superba, toti sunt asa frumosi si zambareti!
Simi, se vede cat esti de fericita dupa mesajele scrise (multe si unul-dupa-altul) Dar zau ca se justifica mandria ta! Cu asa copii oricine s-ar mandri! Felicitari lor! Dar si tie pt ca i-ai indrumat frumos




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Salina, nu stiu cum se cheama salonul, dar vezi ca au un birou de informatii si o "harta" cu tot mall-ul. Nu cred ca ai nevoie de rendez-vous, eu am vazut ca pina le venea rindul, copiii au la dispozitie un loc de joaca cu un trenulet plus alte jucarii..

Simi, felicitari pentru cei doi copii Esti o mamica fericita!
Antonia a primit si ea buletinul, are 37 de note in total . Tot asa este si la voi? De exemplu la matematica are 6 note, la franceza are 8 note, la engleza 10 note, etc, ca urmare sint mai greu de urmarit (fiind f.detaliate), dar majoritatea sint 1 (=FB) sau 2 (= ceva intre FB- si B). M-am intilnit si cu profesoara saptamina asta si mi-a spus ca merge f.bine la toate materiile, doar ca este putin cam timida (ceea ce stim de mult ).

Un weekend placut. Plecam sa ne intinim cu Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

La multi ani Lisandru! Sa ai parte numai de bine si frumos in viata!
Nelia, felicitari, pentru ca si tu ai muncit cu spor acum un an
Si Cristi are o iritatie la fundulet care dureaza de vreo doua saptamani, ba e mai bine, ba mai rau, iar ieri la pediatru am aflat ca e micoza si mi-a prescris Nystatin crema de patru ori pe zi. Se poate cumpara si fara reteta, in caz ca vrei sa incerci, si eu te-as sfatui sa incerci, ca o iritatie obisnuita nu are cum sa dureze atat de mult ca la baietii nostri, deci e destul de probabil sa fie si la Lisandru micoza. Iar daca nu e, Nystatinul nu ii face nici un rau.
Si da, si Cristi e cu otita si antibiotic, noptile sunt mai grele ca il doare, ziua se mai ia cu una, cu alta, si mai uita. Ba s-a mai pricopsit si cu conjuctivita... Multa sanatate!

Magdone, felicitari pentru cele 6 luni ale Oliviei, are deja o jumatate de an draguta!

Denisa, esti fantastica, tu ai tinut minte data nasterii lui Cristi! Eu sunt varza, nici pe cei din familie nu-i mai tin minte

simi, felicitari pentru copii, bravo lor! Si bravo si tie

Salina, eu as cere profesoarei sa stea de vorba cu mine pentru 15 minute si dupa prima zi de scoala. Si i-as spune (ceea ce de fapt eu mereu le spun profesoarelor la inceput de an) ca eu vin dintr-un sistem diferit, ca nu cunosc nimic despre scoala de aici si ca probabil voi avea multe intrebari care ei i se par neobisnuite. Insa nu e din cauza ca n-am incredere in ea, ci pentru ca vreau sa aflu mai multe, ca sa pot sa-mi ajut copilul. Eu intotdeauna am primit feed-back bun, profesoarele mi-au spus ca pot sa le caut oricand si sa le intreb orice.
A, si mai vroiam sa spun de secretarele din scoli, ca mereu m-au dezamagit, m-au facut sa-mi amintesc de Romania ... insa cu profesorii am comunicat mereu foarte bine.
Si mult succes luni! Cel mai greu va fi pentru tine, ca o sa stai cu inima cat un purice si o sa astepti sa se termine, insa pentru baietel va fi interesant, va avea multe chestii de observat, multe experiente, el va avea o zi interesanta. Doar un lucru, repeta cu el cuvintele cheie: mi-e sete, mi-e foame, mi-e cald, mi-e frig, vreau la baie, ca e foarte important sa poata sa comunice nevoile de baza.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am citit despre note, pai buletinul Agatei are 4 note mari si late, doua la franceza si doua la matematica si care sint mult mai mici decit notele cu care a venit acasa, pe teste, dictari, unde nu a avut decit la inceput doua sub 90 si restul au fost de 95-100 la suta. Acum, stau si ma intreb de unde i-au iesit cei doi de 85% la mate si un 90 si un 95 la franceza... ca am facut calculul la toate notele preliminare pe care le am acasa si nu iese de nici o culoare. Au dat ei niste teste, dar si acolo a avut note mari, majoritatea 100%. Chiar ca nu inteleg. Dar e ultimul lucru care ma streseaza, atit timp cit nu are sub 80% si are si ceva in cap din notele respective, chiar nu ma intereseaza notele. Ah, si mai are si 100% la comportament si la sport. V-am zis ca intr-o zi am trimis-o la lectii si ea nu stiu ce facea in salon... O intreb ce face si ea: lectiile la sport, ca si acolo trebuie sa fiu buna, nu?

Simi, felicitari pentru rezultatele copiilor. Felicitari si succes de acum inainte pentru baiatul ala frumos si bravo micutei: asta da eleva stralucita si e si la particulara unde se presupune ca cerintele sint mai mari si se munceste mai mult. Bravo! Poti sa te lauzi oricit, eu te ascult si te inteleg, ca si eu ma laud pentru orice flecustet pe care il fac ai mei!

M-a induiosat Agata dimineata! Ea se tot uita la Veronica in ultimul timp si am mai observat ca isi pune singura desene aduse din Romania, care au si varianta in engleza, dar ea muta pe cea romaneasca. Si dimineata imi spune: mami, stii ce am observat eu? Ca eu stiu multe lucruri si fac si mai multe, dar pe toate le stiu si le fac... asa si asa! Stiti ca in film ii spune greierul Veronicai: ei, dar tu pe toate le faci asa si asa? Si ma intrebam daca e bine sa o las sa mearga la competitiile astea de la patinaj. La pre-competitiv a avut doua medalii, una de aur si una de argint si acum, cind a trecut la competitiv si nu a luat nici una, cred ca a marcat-o un pic. Desi, i-am explicat, ca asta e cu competiile astea, i-a explicat si tati, care stie foarte bine si ce inseamna sa cistigi, dar si ce inseamna sa pierzi... ca ea se duce acolo si se intrece cu fetite de aceeasi virsta, dar pregatite in mod diferit. Nu stie cit, unde, cu cine se pregatesc fetitele respective, nu stie nimeni cum vor fi in acel minut si jumatate pe gheata... Acum nu e grav, ca ea e la inceput de tot si are mult de munca sa ajunga sa stie bine... Dar si cind va ajunge, daca va ajunge si totusi nu va lua medalie, ca sint altele mai bune... cum va incasa pierderea!?! E cineva pe aici care a facut sport mai de performanta, cu competitii, ca sa stiu cum a incasat pierderile cind era copil?!!

Mai voiam sa mai scriu, dar ma bat la cap copiii astia, cica le e foame! Auziti si voi ce le trece prin cap! Am luat si ingredientele sa le fac tortulet, ca ma simt cu musca pe caciula ca nu l-am sarbatorit cum se cuvine pe baietelul nostru! Mai vin io... si mai scriu, da' nu stiu exact cind!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:



Simi, ai niste copii minunati, felicitari!


mama ei de viata, tata a fost operat saptamina trecuta in urgenta; la 78 de ani ai lui, sper sa se refaca cit-de-cit; am tras cu clestele vestea de la sora-mea, mama nu vroia sa-mi spuna ; uof

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput