Sezatoarea canadiana (116)

Sezatoarea canadiana (116) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal

Data: 21 noiembrie, ora 18:30

Locatia: rest. www.marathonsouvlaki.ca/e/lc_ruedesjockeys.htm" target="_blank">Marathon

Participante:
Ana_Stroe - conf.
ange - conf.
cge - conf.
Diana2007 - aproape conf.
Dragaica - conf.
mimitete - conf.
nelia - inca nu
oanagabriela - conf.
Podeanu - conf.
Salina - ???
Simonna - conf.
valen - conf.
pitilache + 1 - conf.

.... si lista ramane deschisa!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Dana am fost cu 7 secunde mai rapida decat tine!!! Asa ca pun aici mesjul tau pentru Oana:

Oana parca tu intrebai de vila in preajma sarbatorilor, ptr schi.

Pe site-ul unde am inchiriat noi vila au mai adaugat 2 vile superbe dar sunt de inchiriat numai de sarbatori. uite aici.
http://www.northvillas.com/

primele 2 vile.

deci bem la greu miine.Cine ne aduce acasa?

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Miki, de regula copiii slabesc foarte usor chiar si la o boala usoara (dar mai ales la cele legate de sistemul digestiv), dar si pun la fel de repede inapoi dupa covalescenta. Motivul este ca au tesuturi adipoase multe si alea dispar imediat la cel mai mic semn de boala. Ai sa vezi ca va reface stocul de falcute si bucute rapid.

Nelia, ce pret frumos: 25$/4h pt 3 copii. Aici e in medie 35$/zi de copil.
Noi sunam in tara cu call select. Avem sub 1.9centi/minut pe fix si aproape 12.98centi/minut pe celular. Ultima factura ne-a venit 6$. Dar nici n-am vorbit mult. Cand soseste factura mare, de 20-25$, e clar ca am vorbit mult pe mobil (ai mei parinti si-au desfiintat fixul si si-au luat un mobil cu reincarcabila ca sa scape de abonamente si alte alea). Nu cred sa platim ceva cand incercam sa sunam si nu raspunde nimeni. Ce te-a sfatuit Podeanu sa suni la ei sa-ti crediteze apelurile unde n-a raspuns nimeni, spune bine, acum mi-aduc amine ca si sotu la facut la fel cu startek-ul. Dar nu inteleg de ce platiti convorbirile locale. Trebuie musai sa da-ti un tel. celor de la startek. Inainte de call select noi am fost cu startek-ul (si banuiesc ca nici acum nu avem contul dezactivat cu ei: daca suan mpe direct, ne taxeaza startek-ul, daca sunam printr-un nr. de toronto si apoi formam nr de romania: ne taxeaza call selectul). Noi am renuntat sa mai sunam prin startek pt ca era mai ieftin prin call select si apoi ne-am obisnuit asa sa sunam. Call selectul ii gasesc agasanti pt ca desi le-am spus de nenumarate ori ca suntem clientii lor deja, suna si ne iau drept clienti potentiali. Le-am zis de nu stiu cate ori sa faca un semn acolo ca deja suntem clienti si sa nu ne mai tot sune sa ne momeasca. In rest, ma bucur enorm sa vad factura de tel. ca e asa mica. In primii an ide emigrare am folosit cartelele telefonice (cel putin 40$/luna consumam sa vorbim in tara), apoi serviciile directe, dar costurile erau la fel de mari. In ultimul an jumate insa au scazut f mult tarifele. Insa e anormal sa paltiti 25$ pe o factura unde n-ati vorbit mai deloc. La bell platim 24$ (nu mai stiu daca fara sau cu taxe), adica basic fara nimic in plus.

Mamaana, vezi ca tariful la call select pt telefoanele fixe in Ro este de 1.9centi/minut. Ori nu mai stii tu care-i rata curenta/minut, ori voi paltit un pret vechi si e pacat. Daca e asa, suna la ei sa-ti activeze noul tarif.

Denisa, pai sa stii ca mi-a intrat un pic morcovu-n fund si sunt de 10 ori mai precauta acum si ma gandeam ca mai bine primesc 100 de injuraturi zilnic de la ceilalti soferi decat sa ma mai pupe vreunul in the back. Acuma ca vine si iarna, nu-mi da un good feeling mersul asta pe zapada, abia astept sa treaca iarna. Nu mi-e frica de zapada, ca pe-aia o vad, mi-e frica de zone de black ice ca nu le pot depista.
Legat de scris, alex e in urma. La colorat si-a mai dat drumul, daca e atent depaseste doar putin conturul (dar n-are rabdare sa umple tot desenul cu culoare, il lasa mai golas daca nu stai peste umarul lui sa-i mai zici mai umple si aici, si aici), dar la redat numere sau cifre pe hartie… e durere. Singura litera pe care poate s-o faca si s-o recunosti este O, celelalte sunt niste incercari stangace rau. Dar asta pt ca el de-abia acum invata sa tina creionul/pixul ca lumea in mana. Inca e crispat si-l vezi ca nu e confortabil cand tine creionul. Nu poate trasa linii drepte. Nu poate face nici macar un triunghi sau dreptunghi corect. Dar exersam. Mi-a prins tare bine site-ul ala de la tine cu piticii, i-am scos lui alex vreo 30-40 de fise de acolo si in 2 zile mi-a facut vreo 20, era tare incantat. I-au placut pt ca erau frumos colorate, i-au placut alea cu gasitul perechilor, a facut si adunari si scaderi, e adevarat cu ajutorul meu, eu ii relatam tehnica, el doar numara. Nu face o adunare singur, fara sa-l indrum eu cum sa procedeze. Dar asta si vreau, sa deprinda tehnica, nu sa-mi invete papagal ca 2+2=4. Vreau sa-l vad ca stie de ce 2+2=4.

Citat:
Si eu am remarcat diferenta asta de maturitate la copii mei, cu toate ca sunt micuti, dar parca Alex face si zice totul din topor, cu o badaranie naturala... iar Aylinuta este tare delicata, finuta, grijulie (a inceput sa imi aduca papucii cand ajungem acasa, parca ar fi un catelus )

Uite cum ma faci tu sa regret iar ca n-am si io o fetita.

Citat:
Pe un pinguin si un iepuras,cu cate o inima,certificat de nastere,pasaport si doar un rand de schimburi si cate o pereche de chiloti am dat 120$.Si stati asa ca asta-i inceputul.

Acu’ ma bucur c-am baieti.

Katrinel, parintii/socrii tai or fi avand calculator acasa si stiu sa umble cu el . Dar si cu toate astea, pt noi tot telefonul ramane de baza ca forma de comunicare: regula odata pe sapt sunam la parinti. Cand e mama la noi, clar creste valoarea la factura ca vorbeste mai mult, insa cand a fost tata, trebuia sa-l trag eu de maneca sa sune in tara (nu se descurca singur si vroia sa tina un low profile, nu se simtea bina sa sune din prorpie initiativa).
Vroiam sa-ti zic ca nu platesti abonament la companiile astea de long distance cu Ro. Platesti exact cat vorbesti, nici un fee, nimic in plus. Ai zero convorbiri, zero pe factura. Ai vorbit 86 minute in total pe fix, ai de plata 1.63$ centi de platit. Pt mien telefonul ramane inca mult mai usor de accesat cand vien vorba de vorbit in tara. La calc. nu mi se pare asa de rapida treaba (ca sa nu mai spun ca pt calculator trebuie sa merg in basement si mi-e tarsa, mi se pare departe).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

gata,i-am facut Maiei gardasilul.
o fi bine,n-o fi bine



"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ontario? Noi ne mai intalnim pe 13 dec. sau ce facem?
Ieri ma apucasem sa va trimit un mesaj mobilizator si scosesem linkurile la toate indoor playgrounds din Toronto, Nord si Vest (Mississauga, Etobicoke) - doar, doar alegeti ceva sa va convina. Si cand eram aproape de a termina, am apasat aiurea pe butonul back si am pierdut tot mesajul. Ca un facut, am scris mesajul direct in fereastra DC-ului si evident ca nu aveam o copie si s-a dus pr apa sambetei tot.
Asa ca acum va pun doar linkul cu lista. Dati si voi www.torontoparentsguide.com/Search/tabid/56/spcat/3/spob/Name ASC/Default.aspx" target="_blank">clickpe locatiile care vreti si alegeti una unde sa ne vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Try, pai sa stii ca nici aici nu cred ca asta e pretul pentru 3 copii. Dar ei sint vecinii nostri de deasupra, i-am rugat sa stabileasca ei un pret si atit mi-au spus si cica ii este jena sa ia si atit, ca sintem vecini, dar ca isi scoate si ea abonamentul si cafeaua pe luna. Dar vom fi si noi atenti altfel. Oricum, daca fac ceva bun, le duc si lor, ii mai invitam in curte, cind era cald la o bere sau la ceva facut de mine... Le vom lua si cite un cadou micut cu diverse ocazii... ca tot vom avea nevoie de ei, cit mai stam aici. Eu ma bucur ca a acceptat, as fi plati si mai mult, pentru ca o femeie buna, curata, cu care copiii sint obisnuiti si ca sta deasupra noastra, deci ramin pe loc, acasa, nu-i caram prin frig cine stie pe unde. Ea mi-a spus de anul trecut, cind a mai stat cu fetele, ca la anul abia asteapta sa stea si cu Lisandru... dar imi era atit de jena sa o intreb daca mai ramine valabil sa apelam la ea cind avem nevoie! Of, bine ca au acceptat, altfel nu stiu ce faceam.

Nimic nu am facut astazi, am stat in casa si ne-am plimbat pe net, pe youtube, am dansat cu copiii, si Lisandru danseaza, e mortal. Si acum ma uit in jur, se termina ziua si imi vine sa pling cind stiu cite ar fi trebuit sa fac. S-a intimplat ceva cu timpul asta, ca prea se scurge ca nisipul printre degete... Si tot la inghetata aia din frigider, dar nu voi putea minca decit dupa ce culc plodimea, ca nu vreau sa le afectez si mai tare giturile.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

gata, m-am intors de la mamografie; am terminat de alaptat de 7-8 luni si tot iesea lapte de fiecare data; acum ma simt sfarsita, ca cu sanii goliti ca dupa alaptat;rezultatul intr-o saptamana la medicul de familie
try da, asa e:1.9; mi-a zis acum mihai al meu; eu niciodata nu retin tarifele astea; si ei ne tot suna, si eu le zic ca deja am contract cu ei si nu mai aflu ce tarife au...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Imi place ca scrietzi dar nimeni nu se uita si la puii mei in poze/filme-e asta e..Probabil ca treb sa iau si eu o pauza de Dc-nu inainte de a va ura Sarbatori feiricite,intalniri placute si numai bine.
Try-ma bucur ca itzi palce site si Emma tot de acolo face- si imi pare rau ca nu pot veni pe 13-dim motive intemeiate- Merg la TINA TURNER-desi era si ngura simbata avaibable pina la sf. anului,uite ca nu merge,dar sa avetzi fun.


Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Denisaaaa, eu m-am uitaaaat! Cu fetele mele, uite, daca vrei, o las pe Agata sa descrie ce a vazut. Dar nu le-am terminat de vazut si voiam sa scriu cind le terminam, ca intr-un album sint vreo 85 de poze, din care mai vazusem alea de Halloween, dar sint si multe pe care nu le vazusem. Si am vazut-o si pe domnisoara cintind in franceza. Da, ai dreptate, ar fi trebuit sa spun ceva imediat ce am vazut o parte, ca stiu cum e sa fii dornic sa arati odoarele si sa nu ai cui. Hai, nu mai fi suparata.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Mai fetelor, cu parere de rau declar ca nu mai apuc sa citesc nici macar in diagonala cat scrieti voi . Mi-ar mai trebui vreo cateva ore pe care nu le am . Dar in cititul in diagonala am citit 2 intrebari, so: Nelia, Marc nu merge inca, adica faca 2-3 pasi singur, dupa care se pune in 4 labe ... insa are o viteaza ametitoare in 4 labe, asa ca nu se grabeste din aceasta cauza .. oricum, nu iti fa pb, si Matei pe la 1 an si 1 luna a luat-o in picioare, dupa ce a umblat catel vreo jumate de an ... si parca tot tu ma intrebai daca a venit cineva din Ro sa ne ajute .. raspunsul e da, a venit soacra mea, sa ii dea D-zeu sanatate, ca e bine tare cu ea aici ... adica are grija de Marc, cand are timp mai face si o mancare, ce sa zic, e mana cereasca ... stiu ca unele nu se inteleg cu soacrele, da eu ma inteleg cu a mea mai bine decat cu mama proprie ... .. .
Va las acuma ca mai nou ma simt cu musca pe caciula si daca stau 10 minute pe calculator, avand in vedere ce putin timp mai stau cu baietii ...

Mergi la inceput