Sezatoarea canadiana (115)

Sezatoarea canadiana (115) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal

Data: 21 noiembrie, ora 18:30
Locatia: rest. Marathon
Participante:
Ana_Stroe - conf.
ange - conf.
cge
Dragaica - conf.
mimitete - conf.
nelia - inca nu e conf.
oanagabriela
Podeanu
Salina
Simonna - conf.
valen - conf.
pitilache + 1 - conf.

.... si lista ramane deschisa!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Nelia, Dragaica, trimiteti-mi si mie pe PM coordonatele doctorilor vostri, o sa incerc. Sper ca macar unul din ei sa mai primeasca paciente noi. Si o alta intrebare, oare n-am nevoie de trimitere de la medicul de familie?
Oricum,multumesc din tot sufletul, m-ati salvat. Nu de alta, dar am 40 de ani si as vrea sa merg regulat la consult.

mQQm, da, a fost reacreditare, adica ceva intensiv (cu pauze dese), dar numai o zi. Eu aveam certificarea, dar trebuie reinnoita la fiecare doi ani. Plus ca nu stiam sa folosesc un defibrilator, acum stiu mai mult de-o gramada.

La multi ani cu intirziere tuturor Victorilor/Victoriilor! Nu stiam ca-i sfint,acum stiu!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Uite ca am reusit si eu sa mai intru pe la voi. Ne-am mutat, am ajuns din faza de renovat in cea de dezordine, deci e un progres. MAi avem cutii de desfacut si lucruri de aranjat, dar m-am mai linistit si eu.

Khristin: Noi suntem bine, am vazut ca ai intrebat de mine acum cateva pagini (sau capitole..) . Mai am o saptamana si un pic si sunt la termen. Am incepu cu pregatirile pt. bebe, am facut ceva cumparaturi, am montat patutzul, si ma pregatesc ca-mi fac bagajul de spital. Chiar vroiam sa te intreb: tu ce/cate hainutze ai dus pt. Anthony la maternitate?

Am citit si ca ai avut probleme cu alaptatul, dar ai reusit sa le depasdesti cu bine. Ai doi copii superbi si cred ca sunteti f. mandri de ei.

Daiopri: Cum mai esti? Cum te mai simti?

Try:

Dragaica: Cum au fost partialele la HEC? Esti multumita de note? Eu trebuie sa ma apuc de TP 2 si n-am nici un chef!

ANge: Ma bucur ca Robert e bine.

Am citit ce ati scris depre ciorapi...Eu cand le vad, pe vremea asta, pe fetele de scoala fara sosete in balerini sau cu ciorapi pana deasupra genunchilor si cu fustite de le raman pulpele goale....mi se face frig instantaneu....dar eu sunt taaaare friguoasa....

Am si eu o intrebare pt. fetele din MTL: Cum fac sa gasesc un pediatru pt. bebe? Am inteles ca e greu de gasit, ca nu mai iau pacienti.....Am fost sa vizitam maternitatea si au zis ca ne vor da o lista cu pediatri la nastere, dar ca in principiu sunt ocupati.

Am auzit ca sunt si clinici de pediatrie din astea walk-in (cica e una buna in vestul insulei, unde stam noi), dar cred ca mi-ar trebui un medic al lui, nu? Mai ales cat e bebe mic, sa nu stau pe la cozi cu bebe de cateva saptamani....

Andy 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Andy, sa stii ca oricum stai la cozi, chiar daca ai pediatrul lui. Mie nu mi s-a intimplat pina acum sa intru la ora la care am fost programata, intotdeauna am asteptat intre 30 de minute si 2 ore chiar. E foarte greu sa gasesti un pediatru, la fel cum e greu sa gasesti un medic familie, vezi daca acolo unde vei naste nu au o clinica pediatrica in spital, tot e ceva decit nimic. Si daca ai o clinica cu pediatri e foarte bine, pentru ca in primul an, daca totul merge bine, ceea ce iti si doresc, nu vei avea nevoie decit pentru vaccin, masurat, cintarit, sa vada daca totul merge bine cu puiutul. Iti doresc sarcina usoara in continuare, o nastere si mai usoara, un bebe sanatos tun si tie refacere usoara dupa. Si sa stapiniti sanatosi nou casa!

Simi, cind ma intorc cu copiii de la gimnastica, caut coordonatele ginecologului si ti le trimit. Sau poate intra Dana pina atunci si le mai are scrise si ti le trimite ea.

Eu visez la vacanta, desi anul acesta nici de facut cadouri nu ma pot bucura ca in alti ani, am ajuns la fundul sacului. Dar macar vor fi terminate toate temele, examenele, scoala Agatei, activitatile... si voi putea sta linistita cu o cafea in mina (din care nu am avut in dimineata asta, si lipsa ei si cu vremea de afara m-au aruncat intr-o stare din aia melancolico-kkcioasa de-mi vine sa mai iau singura la palme... dar beau una in Marché Atwater, la cafeneaua mea preferata si ies eu) si sa citesc pe indelete ultimele capitole.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Andy, ai sa primesti in spital cand vei naste o lista cu pediatrii din zona in care locuiesti, si dupa ce ajungi acasa si te dezmeticesti de cap incepi sa suni la fiecare si gasesti unul care mai ia pacienti sigur! Eu pt Marc il am pe dr Haber, e in Beaconsfield, s-ar putea sa mai accepte inca pacienti, poti sa incerci sa suni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Donia, multumesc de postarea dietei, din cate am citit si eu, fiind pasionata de alimentatie sanatoasa si workout tips, pare foarte rezonabila, esti o adevarata cunoscatoare. Din cate stiu, tu esti nurse?
Sora mea proaspat emigrata in Toronto e la fel, specializata in cardiologie, dar ar vrea mult sa faca si nutritie aici. Daca doresti, i-as putea face legatura cu tine? In prezent, se pregateste intensiv pentru examenul de RPN din ianuarie.
Proteinele sunt foarte importante pana la adanci batraneti, intrucat masa musculara scade treptat dupa 30-35 de ani, iar fara ea oasele se deterioreaza rapid. O sursa excelenta de proteine- si favorita mea- sunt ouale, mai ales albusurile, cu zero grasimi si 3 g de proteina pura pe ou. Apoi pestele slab si iaurtul degrsat, pressed cottage cheese. Pe lista mea urmeaza pieptul de pui si tofu.
Dar imi place mult si carnea rosie asa incat o data pe saptamana un steak de vitel ori de miel la gratar e mai mult decat binevenit.
Din pacate insa la ritmul asta de viata trepidant de aici, e cam greu sa tii un astfel de regim, deoarece trebuie sa prepari totul cu manuta ta, si devine un challenge pentru multe femei. Cu vointa si ambitie multa insa se poate. Si nu uitati de miscare, nu neaparat sport regulat, 30 min de aerobic alternat cu pilates, pentru cele ce nu iubesc weight training, sunt foarte ok.
Vorbeati de gym, eu sunt cu Good Life din incinta mallului Square One, pt.30 $ pe luna ca sunt inclusa in corporate membershipul sotului meu, prin firma la care lucreaza. Caut o partenera, cine se ofera? uneori ma plictisesc singura acolo. Sunt in al doilea trim. de sarcina, dar tot merg de 2 ori pe sapt.
Va doresc un weekend super, in ciuda vremii oribile de azi
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mona, o sa-ti dau numarul meu pe privat, poate sa ma sune sora ta oricand. Dar de ce da examen pentru RPN si nu RN?
Zilele trecute am cumparat si eu tofu si ma uit la el... trebuie sa caut niste retete. Tu ce faci cu el? N-am gasit inca pressed cottage cheese, iar cea nepresata imi face o greata... dar mai caut.

mQQm, naturopatul i-a dat niste tincturi, nici el nu mai stia ce erau, insa tratamentul este individualizat.
Sa stii ca nu ai prea multe proteine in ciuperci... decat daca mananci cu jumatea de kil odata Si mie imi plac si credeam ca sunt loaded, dar uite ce zice tabelul:
1 cup raw - 1 g proteine
1 cup, cooked, drained - 3 g proteine

salina, mi-am adus aminte cand scriai de kile... vroiam sa te avertizez In aproximativ o jumatate de an de Canada m-am ingrasat vreo 10 kile. Le-am dat jos cand am inceput sa lucrez, de stres cred... dar mai bine sa nu le pui deloc.


Citat:
citata din mesajul lui simi

Am facut a cincea recertificare si de fiecare data imi zic: Da Doamne sa nu am ocazia sa aplic chestiile astea niciodata!


Oh, exact asa-mi zic si eu...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Si eu am pus 10 kg in primele luni. Si nu le-am pierdut de atunci.
LauraNoi teoretic ne-am vazut poate si vorbit in liceu. Cunosteam multa lume la clasa ta. si de frig, eu sateam intr-un bloc in care se murea de frig si pe vremea lui IliescuAi mei au fost printre primii care si-au pus centrala in oras, pentru ca altfel erau permanent bolnavi.

Am fost aseara la www.dropshots.com/mikiion2008#date/2008-11-14/20:42:46" target="_blank">parada lui Mos Craciun
Ne intoarcem in zona crepusculara:
Noi avem epidemie de gastro la Gradinita. Cred ca e o epidemie in toata zona . Am inteles ca s-a inchis si o scoala in ville de Quebec din cauza asta.
Evolueaza ciudat la Marc. E foarte bine si in 5 minute a vomitat tot. Si acum e iar bine.


[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Oana, cred ca Ziegler mai primeste paciente, nu sunt sigura, de obicei astepti mult pana la un r-v cu el dar zic eu ca se merita, daca vrei itit dau numarul de telefon, e la Spitalui evreiesc

Miikon, si ai mei vor sa mearga la parada mosului cea din centru, nu stiu exact cand va fi, sper insa sa fie frumos noi n-am fost niciodata. Sanatate lui Mark

Anda, tu te-ai tinut de montignac, eu ... nu, insa asa este, daca nu ai abateri rezultatele se vad. Romania, offf, eu deja ma gandesc cum o sa-mi fie la intoarcere

Stiu ca au mai fost discutii despre biletele de avion, de unde cumpar bilete ieftine ptr Rom vara viitoare si cam cand si cu ce companii?

Dana, voi spre ce v-ati orientat ?

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Simi asta este numarul de telefon, 5144814728, 5025 Sherbrooke colt cu Clairemont, aetajul 6 mirou 625, daca e ceva vorbesti cu secretara, e o tipa tare draguta.
Andy nu sunt mandra de rezultate , nu m-am pregatit cum trebuia, sper sa recuperez la examenul final.
Mi-a fost greu si cu munca in perioada ai faceam 42 de ore pe saptamana asta e ....
Am si eu o intrebare pentru nevestele cu mai multa experienta decat mine vroiam sa stiu daca si sotii vostri sunt la fel de imprastiati ca al meu, poate am eu singurul specimen din lume,ca nu mai pot de nervi, peste tot sunt numai sosete, haine, cutii, totul este imprastiat .
Cand vin la 9 seara de la munca ma apuca nebuneala am tot incercat sa-i explic ca ma deranjeaza, face atunci pe moment de gura mea dupa care uita si urmeaza aceiasi poveste...
Nu mai stiu cum sa-l iau si ce sa-i mai zic.....
Donia eu am luat 7 kg in 1 an, cand am venit anul trecut aveam 50kg, acum am 57kg .

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput