Sezatoarea canadiana (118)

Sezatoarea canadiana (118) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti la noul capitol!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Hai, ca vin eu prima! N-am nimic de spus, beau bere si ascult Beatles cu Lisandru in brate, care isi suge un deget... de la picior ca sa adoarma, Octav e la scoala, fetele se scubiduiesc... Toti sintem sanatosi... Mi-am dat seama ca desi nu am nimic, am totul si sint fericita pina coada... Si ce liniste e in casa, pot spune chiar ca ma plictisesc!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Bravo Nelia ! Mi-a placut cum ai scris ultimul mesaj, ce sa mai, "La belle vie, sans souci !"

Am terminat de citit ultimul capitol, am bagat la cap ca ma asteapta vremuri grele cu televizorul, deocamdata nu avem decat unul in toata casa si ala folosit mai mult de mobila, dar sunt constienta ca Victor va creste si va deveni din ce in ce mai preocupat de obiect. Nu stiu daca pe luna ma uit in 15 seri la el, dar abonamentul il platim la Videotron inclusiv pentru HD. La un moment dat descoperisem programele alea gratuite de la ei si faceam un program de bootcamp in mijlocul salonului, dar dupa un timp m-am lasat pagubasa ca incepuse si Victor sa misune si era numai printre picioarele mele. Dar e bine de stiut ca ofera asa ceva, decat sa mergi la gym ...

Si cu politica iarasi le multumesc fetelor care au dezvoltat ca sa bag si eu la cap asa rezumat, eu in ultimul timp m-am concentrat pe subiectul "criza" si desi nu am ajuns sa ma impac cu nici o previziune citita, cred totusi ca subiectul e mai interesant decat cel politic. (chiar m-am gandit ca poate de-aia Harper a "fortat" alegerile anul asta, ca sa mai atraga atentia de la criza, ce ziceti ?)

Cizme pentru Victor am luat si eu Made in Romania de la magazinul unui bulgar unde gasesc modele mai "europene" si care mi le-a laudat ca sunt italienesti get-beget. Dar pe eticheta aia mica din ghete scria clar unde sunt fabricate. Dar cel mai tare m-a distrat ce scria pe cutie: "Designed in Heaven, made in Paradise"

Am aflat azi o chestie referitor la gradinitele in mediu familial, cica s-a dat o lege prin care nu mai pot functiona ca "travailleur autonome" ci devin salariati (inteleg eu ca firma va fi "incorpore" ?). Asta mi-a zis-o tipa care are gradinita foarte aproape de mine si la care nu am prins loc dar mi-a mai zis sa trec acum in decembrie. Azi mi-a zis ca deocamdata nu stie ce va face pana nu se va clarifica cum vor functiona, etc si ca pana la sfarsiul lui ianuarie, nu sunt sanse sa gasesc loc la ea
Ange, tu ai mai multe detalii ? Cum ne va afecta asta pe noi, "gradinarii" de rand ? Se vor inchide sau se vor deschide mai multe gradinite in mediu familial ? Si ce ma intereseaza pe mine, oare orele de functionare se vor schimba ? (eu caut o gradi care sa tina deschis pana la 18.00)


Eu nu mai zic nimic de virusi, ca acum apare ceva nou. Pe verificate, cum zic ca nu mai are muci si nu mai tuseste, pac ! a doua zi le avem pe amandoua.

Gata, ma duc sa ma culc.
De maine ma apuc serios de invatat ca mai am un pic pana la examene, am unul pe 13 si unul pe 15, noroc cu cateva zile libere de la servici inainte, in alea imi pun baza. Asa ca imi voi pune un scurt embargo la forum, cel putin la scris (ca asta imi ia mai mult timp) dar promit sa revin dupa examene.

Pe curand,




Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Am uitat ceva

pentru mama, azi are sustinerea Tezei de doctorat la ASE si as fi vrut sa fiu acolo sa o incurajez (nu ca ar fi avut nevoie ...)

Acum fiecare se lauda cu ce poate, unii cu copiii, altii cu parintii


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Diana, bafta mamei tale.

Si maica-mea lucreaza (la Statistica in informatica), noi traim alegerile in direct ca sa zic asa. La fiecare alegeri din Ro, ea are nopti albe.

Roxana, si la mine la job e mult de lucru, dar tot la 16h plec.
Dar noi suntem juma" de echipa, jumatatea cealalta e in vacanta in Sud.

Noapte buna,


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Mamaana - La Multzi Ani cu sanatate si noroc pt fetitze! sa va traiasca si sa va bucuratzi multzi ani fericitzi de ele!
Try - multa-multa sanatate puiutzului mic Off dragul de el - cumplit e cu otitele astea repetate...
Nelia - - bafta la invatzat si la... citit politica... Azi Harper merge "in vizita" la GG... sa vedem cu ce vine... Acum - ce sa zic - ca GG nu o sa decida saracutza singurica si de capul ei - are expertzi in politica, constitutzie, etc - care ii vor spune care-i cea mai buna solutzie la ora actuala... Insa, oricum ar decide... tot va fii criticata... ca nici una dintre solutzii nu-i "perfecta"... E pacat ca bully asta de Harper in loc sa se gandeasca ca suntem in plina criza economica vrea doar sa-si faca jocurile lui murdare sa ramana cat mai mult la putere... Tocmai de aceea ar merita sa i se dea un sut in dos sa zboare sa nu se mai intoarca in politica in veci! Tampeniile lui cu "separatistii" sunt de-a dreptul dezgustatoare... Adevaru-i ca acum BQ e pt ca s-a alaturat opozitziei... ca daca s-ar fii alaturat lor ar fii fost "zana cea buna" care ar fii salvat guvernul... Pacat ca Conservatorii il lasa sa faca ce vrea el... si nu-i pun odata hatzurile sa-l potoleasca... Un pupic lui Lisandru, Tudorei si Agatei
Ana (Stroe) - multa sanatate tatalui si drum bun, vacantza placuta si sa venitzi cu bine inapoi!
Diana - bafta mamei la examen!
Eu o zbughi la invatzat, mai tarziu tre' sa mergem sa vizitam o gradi... si apoi vom decide... O intrebare DE BAZA va fii "voi folositzi sapunul cand va spalatzi pe maini?" (aici nu-i la "moda" sa folo sapun ) (uite aici un art pt cei care inca mai pun la indoiala beneficiile spalatului pe maini (cu sapun, nu doar "trecutul mainilor prin apa" http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1087937/Doctors-worm-womans-brain-operating-tumour.html)
O zii faina va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Lorelaim, multam de ganduri, aseara pa pediatru am descoeprit ca are gurita plina de afte. De aici durerea si toate cele. Supozitia dr e ca sunt cauzate de un virus (herpes simplex virus) care nu da batai de cap oricui, iar faptul ca la el a erupt inseamna ca are imunitatea scazuta. Am facut analize, am luat swab sa verificam daca e virusul asta intr-adevar, asteptam sa vedem. Sa sti ica nu otita asta ne-a dat de cap, ci aftele astea din gurita sunt cele mai nenorocite. Are o durere de mi-e mila de el si ii face ziua mizerabila. Avem calmante de durere si i le dam inainte de masa cu putin timp ca sa poata manca acolo ceva, altfel sta cu mancarea in mana, il vezi ca vrea sa faca efortul sa manance, dar nu paote mai mult de 3 frimituri din cauza aftelor.
Legat de spalatul pe maini, aici te sfatuiesc mereu sa folosesti sapunul si peste tot anunturile spun sa freci manile cu sapun minim 15 secunde ca sa omori toti microbii/germenii etc. Pt mine a devenit un pitic pe creier treaba asta cu timpu lde sapunire de cand a fost adrian la NICU si acolo ne stresau mereu cu spalatul riguros pe maini inainte sa pui mana pe copil, dupa fiecare pampers schimbat. Si cand am pelcat acasa una din asistente mi-a spus ca secretul este sa ma spal pe maini riguros inainte sa pun mana pe el ca sa nu risc sa-i transmit nedorite (avand in vedere ca prematurii au sist. imunitar mai scazut, cel putin pe perioada primelor luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Buna dimineata,

Sper ca e buna pt. voi ca a mea e vai si amar. Cred ca am dormit in total vreo 2 ore azi-noapte. Sa va spun si de ce. Ieri am plecat pentru 45 de minute la Rona si cand ne-am intors am gasit geamul de la usa de la veranda spart in totalitate....ne-au calcat hotii!
Casa vraiste, lucruri furate....

Am dormit cu frica in san pt. ca usa de la veranda are acum nsite bucati de lemn in loc de geam si oricand poate intra cineva pe acolo....

Si ne-am hotarat sa ne punem alarma. Puteti sa ne recomandati o companie de care sunteti multumite (cele care aveti alarma)? La ce trebuie sa fim atenti cand primim oferte? Senzori...? Cam cat costa pe luna, ca sa ne putem face o idee?

Ma tot gandeam ca daca nasc acum, las casa fara geamuri...cand vin nu mai gasesc nimic in ea....pe langa faptul ca e frig.....

A! Si politia a venit dupa o ora! Si asta pt. ca dupa jumate de ora am mai sunat o data si le-am spus ca n-am verificat basementul ca ne e frica....


Andy 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Neatza!

Vai Andy, ce spui tu acolo? cum se poate asa ceva? si politia ce a zis? Nu-mi vine sa cred. Mi-aduc aminte cand ne-au spart si noua hotii apart inbucuresti, ce groaznica ne-am simtit cand am venit acasa si am vazut ce s-a intamplat, parca ne violase cineva

Ne-a venit si noua randul la virusi, Razvan e de doua zile acasa cu febra, nu f mare dar se plange ca-l doare capul. In rest nu are nimic, nici muci, nici nu tuseste...nu stiu ce o mai fi si asta dar mai astept pana merg la dr ca parca vad ca ne trimite inapoi.

Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata, la ! Scurt, ca fug si eu la invatat...

Lorelaim, brrrr, citisem si eu articolul ala, era si un filmulet acolo... bleah! Adica cred ca e acelasi, dar nu mai intru, ca eu nu suport viermii... Bineinteles ca ne spalam cu sapun, mai ales pe miini, si la gradinita si la scoala au sapun. La mine Agata am observat ca sare obiceiul asta bun, trebuie sa o intorc mereu inapoi sau sa o trimit cind intram in casa. A crescut si am zis ca a inteles si pentru ca am altii mai mici de spalat pe miini, am lasat-o in pace... pina am observat. De atunci, stau cu gura pe ei, m-am gindit sa-i arat filmuletul, dar era prea dur, cine stie cum poate interpreta acea imagine. Dar de spus i-am spus... Cit despre politica... guvernatoarea si-a intrerupt vacanta, iti dai seama ca i s-a facut rau cind a auzit... e prima data cind au nevoie la modul asta de ea si cred ca nu doarme prea bine. Sincera sa fiu, pe mine m-a dezamagit Harper, nu neaparat ca mi-ar fi placut el vreodata prea mult, dar acum chiar nu-i mai acord credit (de parca ma intreaba cineva). In continuare cred ca cea mai buna solutie este sa sara partidul cu o alta figura... numai ca eu cred ca nu o fac sau nici macar nu se lasa sa se inteleaga ca ar exista si aceasta varianta, pentru ca nu au pe cine pune in loc. Eu daca as avea un partid (doamne-fereste!), pe linga faptul ca ar trebui sa fac cunoscuta macar o fata din domeniile importante, as pregati doi politicieni, pe unul l-as baga in fara, pe celalalt l-as tine in rezerve... daca primul esueaza, automat trebuie sa am un as in mineca: un om de incredere, respectat, cunoscut, pe care sa-l accepte tot partidul, cu charisma la public, dar si pe placut opozitiei. Grele, dom'le, politicile astea!

Diana, bafta multa cu gradinitele! Woau! Multa bafta mamei tale! Uite de asta imi pare rau ca nu am facut copiii mai devreme, imiplace atit de mult cind vad mame tinere cu copii mari!!! Dar si asa e bine, ca daca ii faceam mai devreme, cine stie la citi ma opream.



CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput