Sezatoarea canadiana (120)

Sezatoarea canadiana (120) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ana, mi-a parut rau ca nu ne-am vazut la aeroport! Am inteles ca a plecat cu intarziere avionul din Montreal cu o ora ca erau inghetate aripile... Sper sa va ajunga si ultimul bagaj. Cum ziceau si fetele, profita de vacanta si Craciunul cu familia!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

of Ana, sper sa va ajunga bagajul pana la urma
da, try se anunta zapada mare, bine ca ai scris tu ca uitam sa ma trec in calendar ca muncesc de acasa atunci
si eu de abia astept sa ies cu copiii la bataie cu zapada
eu nici nu mai tin mainte cate ecografii am facut, oricum de prin saptamana 25 am facut tot la doua saptamani, si apoi in fiecare saptamana (dar asa e la gemeni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Katrinelu-am tras cu ochiu si am vazut o Julie scumpa si harnica-are o mutrita imi vine sa o pap toata. Ce fain ca te ajuta, eu mai mereu fac bucatareala cand dorm ei-dar am luat si eu tava speciala cu ornamente si ce ne mai treb ca sa facem frusecuri si muffins impreuna-adica cu Emma ca Alex doar mizerie sa faca

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata_myky spune:

Doloress-multumesc de info.foarte utile

MAMICA FERICITA DE bb CHRISTIAN
http://community.webshots.com/user/catamyky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

denisa, de pozele astea zici ? ...biscuitii i-am facut pt ea, ca preocupare mai ales..si mai repetam figura...cand nu mai stiu cu ce sa o ocup..ca nu se mai joaca cu nimic seara...
vineri are si ea serbare, nu o sa fiu acolo ca nu pot lipsi de la job ( e la ora 3) dar am dat directiva la barbat sa filmeze si sa pozeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Katrinelu-da de pozele alea-abia astept sa o vad la serbare-ce pacat ca nu te poti invi- eu maine ma cer cu 30 min mai devreme ca si la noi e la 6pm.Preocupari uite aici, cer iertare dc e reclama, dar chiar nu o consider:

http://reclama ilegalala alt site
avertizare/strada/?scoala=cifre:::Y2xpZW50L0ludmF0YV9jaWZyZWxlL2NvbnRlbnQegalegalegal#
Va pup!Ceva sanse sa trecetzi prin To?

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

da-mi mail ca vad ca nu te lasa sa pui link-ul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Try, draguta si grijulie ca-ntotdeauna, multumesc de intrebare burticutza e foarte bine, doar ca... a ajuns burtoi deja. D-ra mi-a spus ca e destul de marisoara pentru 22 saptamani, iar colegele la servici sunt de parere ca va fi un huge baby:) a fost mare si la Vladut, iar el a fost un bebe normal, mai mult lung decat gros, ca si acum dealtfel, e inaltut dar subtirel si mofturos foc la mancare.
E bine si el, toata ziua cu bunicul si cu un prieten mai micut din zona.
Poate ne faceti o vizita de Craciun cu baietii, noi vom fi acasa mereu la lenevit si petrecut timp impreuna.
Vorbim.

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Ktrinel ce fata frumoasa aveti sa va traiasca.
Eu am inceput sa ma gandesc serios la meniul pentru masa de Craciun......daca aveti ceva retete (fara cele clasice de sarmalute si ciorba de burta)va rog sa postati ca eu iau notite, am musafiri si vreau sa-i dau gata ci calitatile mele de bucatareasa

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Salut,

Noi suntem tot naspa, eu nu mai scap de raceala iar Victor are in continuare febra, dupa patru doze de antibiotic. Doctora mi-a zis ca s-ar putea sa mai faca febra si daca tot mai are dupa 48 de ore de la inceperea antibioticului sa ma intorc la clinica. N-au trecut decat 24, sa vedem cum e maine ... Si ieri si azi am stat cu el in brate ca maimutele, dar nici nu l-as fi lasat, deja ma simt vinovata ca l-am neglijat cu examenele mele crezand ca e doar plictisit si bazait cand pe el saracul il dureau urechile.
Mikiion, la Victor e a doua otita adevarata as putea zice (ca a facut si la trei luni bronsiolita si i-au vazut si un pic urechea rosie, ne-au dat atunci antibiotic doar ca sa fie siguri ca nu se dezvolta ceva infectie dar erau aproape siguri ca era virus), prima, asta vara in august tot asa dupa o viroza mai puternica, doar ca atunci ne-am dus la doctor dupa doua zile de febra mare si cum a inceput antibioticul si-a revenit foarte repede.
Gradinita da, e in partea opusa serviciului dar eu oricum intru mai tarziu, la 12.30, si trebuie sa ma intorc acasa dupa ce il duc. Cum am zis, asta sa fie singurul inconvenient, desi stiu ca vor mai aparea si altele in timp.
Tariful e 18$ pe zi si e deschisa pana la 18.30 !!!!
Nu stiu daca il duc maine la gradi pentru ca e in continuare foarte slabit, chiar daca nu mai are febra maine dimineata. Mai ales ca e un mediu nou, ar fi a doua zi la ei, mai ma gandesc.
Multumim oricum de urarile de sanatate, asta imi doresc cel mai mult de Craciun, sa fim toti bine.

Ana, bine ai sosit in Ro. Pastreaza toate chitantele la tot ce ai platit ca sa-ti recuperezi bagajele, la fel si numarul reclamatiei facut la Cluj si cand te intorci in Canada faci reclamatie la Customer Service (care din avioane a fost anulat ?) KLM daca a fost un zbor KLM anulat. Daca a fost alta companie, trebuie sa le gasesti adresa de Customer Service. De obicei in plicul pe care ti-l dau cu reclamatia la sosire, exista si adresa unde sa te adresezi mai tarziu pentru compensatii. Ca regula generala, daca nu-ti sosesc bagajele in 24 de ore de la sosirea ta, si nu esti rezidenta in tara respectiva, ai dreptul sa-ti cumperi lucruri de prima necesitate (haine, cosmetice, etc) in valoare de 100EUR de persoana.
Dar deocamdata profita de vacanta si vei vedea la intoarcere, nu merita sa-ti strici vacanta din motivele astea, stiu e frustrant, dar nu merita.
Si eu as avea destule de povestit traite pe avioane, dar acum cand privesc in urma, nu mai imi ramane decat partea amuzanta si cateva invataminte. Primul: NU mai merg in Ro iarna. punct.
Ange, si eu vreau sa povestesti. M-am gandit cand voi iesi la pensie sa scriu o carte despre calatoriile cu avionul. Cu ce am patit eu si cu ce aud de la pasageri iese bestseller !
Uite ca sa "sparg gheata" sa va zic de un june ceh cu care ne-am trezit la Montreal ca-si ratase avionul de continuare venind de la Praga via Paris, si care ne zicea ca el merge in Australia, cu Air Canada ?!?!?! Ei da, inchipuiti-va ca agentia de turism ii vanduse un bilet pentru Sydney, Nova Scotia si el habar nu avea. Ne mai si spunea ca si-a luat biletul acum nu stiu cand timp si ca ce face el ca incepe facultatea in cateva zile. Colegul meu simpatiza cu el, i-a adus un pahar cu apa sa-si revina din soc (auzi !) iar eu abia ma abtineam sa nu rad. Dar cel mai tare mi s-a parut ce a facut in continuare, si-a scos telefonul mobil si a sunat, ghici pe cine ? PE MAICA-SA ! Si bine i-a facut daca n-a reusit in douazeci de ani cat l-a tinut acasa sa-i arate harta lumii si cum sa citeasca si sa deschida urechile si capul ! Degeaba face zece scoli daca nu stie nici sa se incheie la sireturi, mie situatia la inceput mi s-a parut comica dar apoi am vazut-o tragica. Am bagat la cap si primul lucru pe care o sa i-l spun lu fi-miu cand o pleca UMNR in Ro o sa fie Targoviste, Jud Dambovita, Romania si nu Targoviste, Bulgaria,na !

Try, asa-i cu antibioticele, nu cred ca exista cineva care sa le iubeasca. Dar stiu ca aici nu se dau ca in Romania pentru orice raceala, si daca trebuie luate apoi stiu ei de ce. Ce ma ingrijoreaza este ca exista posibilitatea ca infectia pe care o are, respectiv bacteria sa fie rezistenta la un anumit tip de antibiotic si atunci trebuie schimbat, totul luat de la capat, si nu-i usor. Deja ca de data asta pentru ca a mai crescut in greutate de la ultima otita, ne-a dat 10ml de doua ori pe zi, asta e o seringa intreaga !!! ne intelegem totusi, mai ales ca accepta cat de cat gustul de banana pe care l-am ales (bine ca am nimerit-o cu aroma).
Bafta cu serbarea, la toti copiii de altfel !

Dragaica, spor la bucatareala, bine ca ai chef ! La noi in afara de antibioticul din frigider si niste maruntisuri, cam bate vantul ca nu am apucat sa facem aprovizionarea. Asta e, sanatosi sa fim ca n-a murit nimeni de foame.

Ecografii, decat doua, una la 12 saptamani si una la 20. A fost bine dar eu am fost tot timpul stresata, ca nu stiam cat e de mare, ca nu stiam daca e bine pozitionat, asa e la primul. Dar la al doilea nu mai ma stresez cand o fi, doua sunt de ajuns daca dna doctor zice asa. Am mare incredere in medicul asta (poate pentru ca prima data totul a iesit bine) si cred ca asta e foarte important, nu neaparat numarul de ecografii.

Cam atat pentru seara asta, noapte buna !




Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Mergi la inceput