Sezatoarea canadiana (120)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Diana si noi am avut problema asta cu otite si cred ca daca mai face febra nu ii reactioneaza antibioticul. Marc nu facea febra insa si noi am reusit performanta sa ii dam 10 zile antibiotic si apoi inca 10 altulpt. ca la control a reesit ca inca nu-i trecuse. Si neaparat cand termini antibioticul sa-l duci sa-l vada din nou. Chiar daca pare bine tot ii poate ramane ceva la ureche si te trezesti mai tarziu ca o iei de la capat....Noi am facut 7 la rand cad l-am introdus in comunitate
Si te inteleg cu examenele si cum simti ca-l neglijezi pe cel mic..... Azi cand a vazut ca vin sa-l iau asa ma mai pupa..... Am terminat si eu cu chiu cu vai sesiunea, mai am una( in care fac mai mult stagiu) si apoi ma jur ca nu ma mai apropii de scoala. E drept ca am mai mult timp libber pe ansamblu dar tot timpul trebuie sa fii in priza... Nu va povestesc cum e sa faci echipa de 6? Am experimentat si eu sesiunea asta. Cred ca te pregateste chestia asta pentru munca in echipa dar e enervant rau.....

Prietena mea a rezolvat pana la urma. A gasit la Juif la cineva Truchon.... prin februarie...... Face inainte o eco ca sa se simta bine, la alt doctor..... Mi-a facut pofta de un bebe mic



[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

da, diana, asa-i nu se dau usor antibiotice aici, dar clinica la care mergeam eu e proasta, m-am convins acum pe deplin. Dar am zis ca pt o raceala/gripa e ok sa merg acolo fiind foarte aproape. Am avut eu asa un feeling ca nu e ok sa-i trateze suieratul respiratiei cu antibitic (ca tot auzisem pe aici despre puff-uri pt cazurile de genul asta), dar am zis ca tine ca or fi stiind ei ce-or fi stiind. Uite insa ca intotdeauna exista 2-3 solutii care ti se dau. Stiu ca au si medicii limitarile lor si ca e imposibil sa le dai de cap la toate, iar formele de manifestare acum ale unei boli obisnuite parca au devenit mai tricky.
Uite, ma gandesc acum la faptul ca noi de-abia acum am descoperit ca ceea ce a facut alex acum 2 ani a fost nu infectie bacteriana la gingii, ci a contactat virusul herpesului. La 3 medici diferiti am fost atunci (prima data la walk in clinic, a doua oara la urgente si de acolo am fost trimisi a doua zi la un medic pediatru) si nici unul nu si-a dat seama ca a fost HSV. Asta mi se pare ok intr-un fel. Dar ca nici unul nu i-a luat proba din gurita (swab) sa dea la laborator sa testeze daca infectia lui e de natura bacteriana sau virala, nu mi se mai pare ok. Pe atunci nu stiam nimic despre treburile astea cu HSV, dar un medic ar fi trebuit sa se gandeasca la asta.

Hai ca la noi se anunta vremuri grele la firma, cica vrea sefu' sa ne taie 25% din salariu pt ca nu a mers compania bine anul asta fiscal. Ce ma oftica e ca situatia proasta se datoreaza proastei gestionari, nu conditiilor de criza actuale. Cre' ca mai bine intr-un somaj, frate, decat sa merg la servici in conditiile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Try-dc vrei iti trimit o lista de super companii si te sfatuiesc sa le trimti resume-ul ca nu se stie ce pica in ianuarie,ce zici? E cazul sa pleci de acolo,din ce imi tot spui- nu comoditatea treb sa primeze,ci cum sa iti fie mai bine tie si familiei,nu- profsional si financiar,este?

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

da, ca vorbiti de munca... sunt de 5 ani la compania asta, am intrat in al saselea, ma oftic ca nu am apucat sa cer marire inainte sa plec in mat leave, ca acum nici nu se pune problema de asa ceva... (macar am 4 saptamani de concediu si pot lucra de acasa cand vreau); si ne muta sediul la yonge and eglington, asa ca dupa go trebuie sa iau si ttc; dupa ce ne-a anuntat de noul sediu m-am uitat un pic seara pe workopolis - fetelor mi s-a ridicat brusc tensiunea, m-a apucat o stare de nesiguranta, exact ca acu 5-6 ani cand imi cautam de munca pe aici pentru prima data; dar asa de mult imi place ce fac si cum e colectivul aici...
ei m-am descarcat si eu un pic
intrasem de fapt sa va zic de retete ca mi-am adus aminte ca printr-o minune aseara sa le iau la mine

placinta cu mere:
foaie: 1 cana apa, 1 lgt sare, 7 lg ulei, faina; se face o coca moate care se intinde si se pune 1 pachet de margarina pe ea, se strange si apoi se intinde asfel incat margarina sa fie in straturi la mijlocul foii; SAU mai simplu, se cumpara foaie de la magazin
compozitia: 1.5 kg mere se rad si se calesc un pic cu 4-5 lg zahar si scortisoara
se pune jumatate de foaie in tava, compozitia si cealalta jumatate de foaie; se taie si se pune un pic de ulei incins in crestaturi; se coace la foc mediu vreo 45 min

prajitura cu crema de lamaie:
blat: 6 lg zahar, 6 lg ulei, 2 lgt amoniac + 6 lg lapte, 2 oua, vanilie, faina
se face coca nu foarte moale care se imparte in 4; in 2 sferturi se adauga un pic de cacao
se intind foi care se coc pe fundul tavii (tava cu fundul in sus); inainte de a o baga la cuptor, se inteapa foaia cu furculita cam la 2-3 cm distanta
crema: 4 oua, 4 lg cu varf de faina, 1/2 l lapte, 1 cana zahar; se fierb; la sf se pune coaja de la 2 lamai
compozitia asta racita se adauga in 2 pachate de unt frecate bine; la sfarsit se adauga zeama de la 2 lamai
compozitia se pune intre foi si prajitura se da la rece pentru 1 zi sa se fragezeasca

hai ca m-am intins destul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Ktrinel: N-am nascut inca. Am fost ieri la dr. si m-a programat luni pt. inducere (dar trebuie sa sun duminica sa vad daca sunt locuri, daca nu, merg marti). Sa vedem daca se hotaraste puiul sa vina singur pana atunci.

Try: In ce domeniu lucrezi? Cred ca ai mai zis, dar neuronul meu gravid.....Nasol cu diminuarea salariului cu 25%...

Voi cum curatati plita ceramica a aragazului? Eu folosesc cerama-Brute ala, dar tot am puncte pe plita unde s-au facut pete maro care nu ies....cum sa le scot?

Andy 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Mamaana-multumim de retzete-suna bine.
Try-cum a fost serbarea ieri, ai poze cu Alex?

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Denisule, trimite te rog lista aia la mine ca nu-mi strica.

Hai, mai, andy, mai, am ajuns sa ne rugam de tine sa nasti. Pai se poate asa ceva? Spune-i si tu lui bebe sa miste un fund, un cot, ceva si sa lase lenea de-o parte.
Io lucrez in marketing, da’ stiu sa fac de toate . Mi-ar fi placut sa ma intorc in statistica, dar e mult de urcat “dealul” pana acolo.

Serbarea a fost ok. Foarte frumusica scena, au cantat cu totii in cor, nu a facut nimeni pe solistul cu poezii si cantecele cum e in Ro. Nu scene sau scenete cum iarasi mi-aduc aminte ca era in Ro. Fi-miu era mot in mijlocul lor intre doua dragalase de fetite, una blonda, una satena, sa-si aleaga de unde vrea. Alex a fost mai pierdut in lumea lui, era prea atent la sala, la toata experienta concertului si doar dadea din buze marunt (si pt ca el nu intelege ca lumea despre ce era vorba in cantecele alea), uneori uita si de ce mai e acolo pe scena si mai facea cate-un gest pierdut cu mana cand ii vedea pe copii ca dau din maini. Ei, nici nu l-am vazut eu vreodata pe el mare performer. Din punctul lui de vedere sigur a fost o experienta inedita. Eu personal n-am dat pe spate, dar pt ca e vorba de copilul meu normal ca m-am simtit atasata de tot ce-au facut ei acolo si mi-l imaginam cum faceau repetitii, cum s-au chinuit sa ne faca supriza (au facut vreo 4 ornamente de bradut cadou pentru parinti) etc.
Ma oftic ca n-am o buna comunicare cu educatoarea. Parca se pune un zid intre mine si ea cand ma duc sa vorbesc cu ea. Fi-miu o place si e fericit la gradi, si eu o apreciez pe educatoare pt tot cea ce fae pt ei, insa mi-as fi dorit sa pot comunica mai usor cu ea, fara sa simt ca fac un efort. Poate la anu' ajung sa fac cateva zile de voluntariat la ei si sparg zidul ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Try-ti-am trimis pe yahoo si 2 pozitii care lea-m gasit la firme mari.
Eu sugerez sa iei dupa sarbatori o cutie cu gogosi si cateva cafeel sa duci la gradi-sunt sigura ca se va sparge zidul- dar ma bucur ca a fost ok serbarea.
Nici noi nu vom avea chestii personalizate, E cu grupa ei au vreo 5 cantece(2 in franceza), apoi mai au 3 cu toata lumea, dar cica tine concertul 1h jumate-banuiesc ca e din cauza ca mai au o locatie si canta si aia tot pe scena- important e ca se stradueisc si invata si ca au experiente faine.Mie imi place formatul asta de serbare, chiar mi se par mici sa iasa in evidenta cu poezii pt fiecare copil si alte chestii.
Am fugit ca azi avem Christmas lunch cu compania-o zi buna!

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Denisa, mama, ia trimite tu lista aia si lui moi, ca stii tu ca pe la mine acasa unii e in somaj

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Nelia, vroiam sa iti arat anuntul asta pe craisglist: http://montreal.en.craigslist.ca/bab/954936583.html ... e pret super bun, daca il mai are si te intereseaza, suna si ia-l, iti spun ca isi merita absolut toti banii, si varianta din bumbac organic e mai scumpa in magazin, vreo 130+tx.

Mergi la inceput