Sezatoarea canadiana (126)

Sezatoarea canadiana (126) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ana, de ce nu le scrii un mail sa-i intrbei direct care sunt conditiile de finantare pentru masterul respectiv. O sa ai surpriza placuta sa-ti raspunda!

Dar ce-ti veni cu plecatul? Zapada de aziti-a dat ganduri de duca? Ca eu in masina la intoarcere azi numai la asta ma gandeam, ce repede vine primavara in Europa... ca sa nu mai zic de alte zone unde-i primavara permanent...

Simo, incerc sa te sun maine in pauza.



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Mi-am copiat aici mesajul:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Ica, nu stiu amanunte despre scoala in timpul somajului, se poate sa ai adreptate, ce stiu sigur este ca ai dreptul sa o faci cu conditia sa arati ca iti cauti si de munca.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU


Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)




Nelia, eu eram pe somaj in 2007 toamna cind am inceput cursul de engleza, si mi-au taiat imediat somajul; degeaba am fost la CLE, aia mi-au spus ca inainte sa ma inscriu la curs trebuia sa la fi cerut lor aprobarea, asta pentru ca era la timp plin si teoretic trebuia sa fi fost 100% disponibila sa-mi caut job, si mergind la curs nu mai puteam cauta jobul; drept care au rascolit ei netul (supervizorul la care ajunsesem) si a gasit citeva oferte de munca in contabilitate unde nu se cerea engleza, si asa mi-a spus ca(') cursul de engleza nu e era indispensabil ca sa-mi gasesc job.

Roxana, eu de vreo doi ani incoace incerc sa plec, inainte sa-mi fac pulbere sistemul nervos ce-a mai ramas din el, mai bine zis de cind m-am mutat din Montreal aici la tzara intre quebecosi; din pacate barbatu-meu s-a intors din Calgary, nu mai vrea sa auda de relocare si eu am ajuns la solutii extreme; cireasa de pe tort a fost bataia asta de joc quebecoasa cu guvernul: uite'jobu, nu e jobu'; pina acum m-au tinut in loc problemele copilului, dar acum il vad la un nivel capabil sa suporte mutarea (tot in mediu francofon) fara regresii majore.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si eu la fel, ca iti raspunsesem dincolo...

Da, Ana, se prea poate, poate pentru ca era limba... nu stiu. Dar eu stiu sigur ca se poate face scoala daca te dau in somaj, am pe cineva care a facut, dar ii cerea lunar dovezi ca isi cauta de lucru si ca nu are alt venit. Cursurile de engleza erau creditate? Ca asta e alta conditie, sa fie cursuri creditate. Dar noi nu am trecut personal prin asa ceva, inca, si deci nu stiu exact cum stau lucrurile si care sint conditiile in care se poate face scoala pe somaj. Sper ca nu afli daca sapi ca se putea si ca ai pierdut somajul numai pentru ca agentul care se ocupa de tine a cautat nod in papura!

Monicutza, ai PM.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, cu 4 cursuri, timp plin deci la univ nu prea vad eu un agent qbs sa nu-ti taie somajul, motivul va fi tocmai ca nu mai ai timp sa cauti job fiind la timp plin

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Nelia, uite cum se numea cursul: Communication anglaise pour l’emploi http://www2.cslaval.qc.ca/impulsion/Communication-anglaise-pour-l; ironic, era destinat tocmai sa te ajute sa-ti gasesti job ; binenteles ca as fi avut dreptul sa-l fac, aveam vreo trei quebs in grupa la curs in aceeasi situatie-pe somaj, dar cu aprobare, dar eu nu cerusesem inainte de a incepe cursul(si eram pe somaj) aprobarea; bine ca ceva imi spune ca nici n-as fi primit-o oricum, dar eu sunt aici si voi la Montreal;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ana, eu sper sa gasesti o solutie, afara celei extreme, si sa fie super ok. Stii cum e cu joburile, depinde de sansa fiecaruia

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ah, deci trebuie sa le ceri voie celor de la somaj sa faci scoala inainte de a te da in somaj... Imi vine sa rid. Pai, cum, doamne-iarta-ma, aia a mea sa faci asta cind datele limita de inscriere sint 1 februarie sau martie sau poate chiar si mai devreme (auziti, imi dati voie sa ma inscriu la scoala pentru septembrie, ca m-am visat asta-noapte in somaj...), astepti luni bune pina afli daca esti sau nu acceptati, cursurile incep in toamna, sa zicem, iar pe tine te da afara in august. Iar daca esti pe somaj deja, nu din dorinta ta, si nu gasesti un post si te gindesti ca ar fi bine sa mai faci ceva ca sa-ti cresti sansele... te duci si le ceri frumusel voie, ok, corect pina aici. Dar raspunsul lor stii si tu cum vine... s-a dus undeva inscrierea, iar pina vine sesiunea urmatoare, ti se termina somajul. Si ma intreb cu ce ar fi schimbat lucrurile daca intrebai, doar ca le cereai si primeai acordul lor? Asa, tu ai ramas fara bani, care nu au intrat nu stiu unde, ci s-au dus la altul, care poate nici prin gind nu i-a trecut sa faca o scoala sau ceva ca sa-si creasca sansele sa gaseasca un servici...

Ica, cu patru cursuri se prea poate sa gindesti asa... dar eu daca as fi agent as gindi altfel: daca cel care a intrat pe somaj e intr-un domeniu in care se mai gaseste neam de lucru, iar scoala pe care vrea sa o faca ii va spori sansele sa-si gaseasca peste un an de lucru... ii dam un an somaj (pe care l-ar fi luat oricum), face o scoala in ceva ce merge si la anul il avem in cimpul muncii, nu vine si cere prelungire sau alt ajutor pentru ca in domeniul lui nu se mai gasesc slujbe. Dar ei nu, prefera sa arunce banii pe fereastra un an de zile si dupa un an persoana respectiva sa fie tot fara servici, ca daca nu a facut nimic si a cautat si tot cautat de munca pe piata lor arhisaturata... Ca doar cursurile la care se duce somerul nu sint neaparat fara plata, ci ala da bani pe ele, din somajul cu care se presupunca ca traieste. Acum bineinteles ca gindesc de pe margine, ca eu nu sint in nici una dintre situatii, un salariat care plateste taxe poate gindi altfel, desi cel care intra in somaj a cotizat si el un timp ca sa aiba dreptul la banii aia... dar doar mi se pare ca sint asa, inchistati in niste norme pe care le aplica orbeste, fara sa analizeze oportunitatile.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

Ana, eu sper sa gasesti o solutie, afara celei extreme, si sa fie super ok. Stii cum e cu joburile, depinde de sansa fiecaruia

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !


Ica, stii care-i ironia: l-au trimis tocmai pe asta de ne face zile negre la toti la job la curs de combaterea stresului, si n-are nici un efect; pai mai bine ne trimiteau pe noi, care trebuie sa-l suportam pe isteric ; adevarul e ca daca nu-mi gasesc altceva pina la 1 mai cind pleaca seful meu in pensie ajung sa-mi dau demisia, fir-ar sa fie ; am sperat ca ma trimit ei in somaj, dar nu'i nici o sansa.
Nelia, este cam asa cum ai tras concluzia : ai sapca/de ce n-ai sapca?

Laurajr, n-am apucat sa-ti spun, am admirat domnisoara ta si pe voi , faine pozele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ana imi pare foarte rau de job.
Dar ai incercat sa-ti gasesti de lucru undeva in europa, tu sau sotul tau. in zona francofona? Asa ca sa vezi cum e treaba pe acolo. Eventual functionar la Comunitatea Europeana ?
Eu am o colega in schimb de studenti pt. 2 sesiuni. O sa o intreb cum e cu finantarea. Insa ea e in Franta. O sa o intreb luni.
Si alta idee, intreba la praline belgiene. Poate e cineva in situatia asta.

E bine ca ai curaj. Noi am putea sa ne relocam pt. un timp ( maximum 2 ani)in Spania pentru un postdoctorat al sotului, dar nu am curajul si puterea unei mutari. Plus ca financiar , e asa de scump totul in Europa.....

Despre venitul acasa, eu cu mijloace de transport in comun , am avut o intoarcere de infern..... Nu stiu cum ati ajuns voi, sper ca bine....

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Hai, ca profit cei mari sint la patinaj, Tudora doarme deja, iar eu trebuie sa-l adorm pe bebe si nu mai ies de aici.

Ana, eu tot scriam la celalalt... Cu plecatul nu ma bag, ca nu stiu ce sa-ti spun, dar cu slujba la guvernul provincial mai stiu citeva persoane care au trecut prin asa ceva... partea buna este ca au obtinut pina la urma unas si au uitat frustrarile din acea vreme.

Laura, da, si eu am ma tot tin sa-ti spun ca m-am uitat la poze. Mi-a facut placere sa va cunosc, sinteti o familie tare frumoasa si eleganta! Aratati bine, copiii sint superbi, iar tu arati altfel decit mi te imaginam. Nu ma intreba cum, ca nu stiu... doar ca te vedeam altfel.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput