Sezatoarea canadiana (123)

Sezatoarea canadiana (123) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Wow ce veste frumoasa, Diana, felicitari pentru bebe!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Diana-felicitari si sarcina usoara.
Khristin-voi ce mai faceti, vedem poze cu micul crestin, ca noua ni s-a descarcat aapratul si nu aveam toat ageanat si cu acumulatori de rezerva
Maru- mersi,da gata probabion de pe 5 ian, mi-au dat benefits si atata,nu m-a reevaluat nimeni,yet-la tine nu e azi?o sa fie bine,sunt sigura.
Revin ca tocmai ce am fost cu A la medic pt vaccine si chek-up,mai sa il intepe de 2 ori si sa nu zica nika,asta da barbatsi plus ca sta si bine cu h=86cm si 12,7kg

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Denisa, da, azi e prima zi de dupa probation, evaluarea mi-au facut-o luni, m-au lasat pe mine intai sa imi torn cenusa in cap, si am facut din plin, ca apoi sefa sa aiba de zis numai lucruri bune, de m-am inrosit de rusine. da eu eram obisnuita cu cei de la institut care te laudau si te jumuleau cu aceeasi dezinvoltura
Benefiturile intra de la 1 Feb

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ceva reviews de Puerto Plata? Experiente?


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Ceva reviews de Puerto Plata? Experiente?
ce resort cauti? am prieteni care au fost de craciun la Casa Marina in Sosua. au zis ca a fost ok, a fost ieftin, dar nu s-ar mai duce a doua oara. eu au mai fost la Punta Cana si de data asta au vrut sa incerce altceva. le-a placut mai mult la Punta Cana, plaja in special.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mersi Lorelai! Si eu am mai fost in PC, si a fost superb. Acum ne uitam la Bahia Principe SJ in PP, pt march break. Stiu ca plaja/apa nu e chiar ca la PC, dar ce altceva nu le-a placut, poti sa-i descosi? Sunt doar apa/plaja motivele? Cat de mare e diferenta cu Punta Cana? Noi suntem cam legati de resortul ala, ca s-a organizat un high school graduation trip si toti prietenii vechi ai lui fiu-meu de inainte de a ne muta vor fi acolo, asa ca nu alegem decat daca mergem sau nu... Sar'na again.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Ceva reviews de Puerto Plata? Experiente?


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...



eu,eu

http://www.allinclusiveoutlet.com/vacations/resorts/other/sun-village-puerto-plata/

resortul superb: dat tips la receptie, luat camera la vila cu terasa uriasa; plaja nu foarte deosebita, comuna, valuri, dar in schimb sapte piscine, mincare foarte faina, conditii misto;

edit, acum vad ca tu stii deja resortul si nu-i acelasi; #265;red ca e vorba de plaja (la noi era destul de mica, nisip normal nu alb ca la PC) si de apa: cam cu valuri (mie nu mi-a placut)

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Diana ce mesaj meserias ne-ai trimis.... felicitari si sa fie ce va doriti voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Olga, ma bucur ca ai mai prins curaj, ai sa vezi ca lucrurile vor decurge lin…si nici macar n-o sa ninga, o sa fie mai cald, Tony mai cumintel si tu mai linistita. Cat mai ai pana la marea zi ?

Nelia, ce ai rezolvat cu spectacolul ?Aaaa, am vazut ca ai intrat pana la urma…eu de mult nu ma mai bazez pe memorie, am un calendar pe frigider , fiecare zi are o caseta mai mare de insemnari si acolo trecem toate programarile pe care le avem.
Ioana a primit la ziua ei o orga Yamaha sin u e prea tare interesata, mai mult tati canta la ea, poate in timp isi va gasi interesul in muzica, eu la varsta ei cantam deja de 4 ani la vioara…

Delphin, in ceea ce priveste casele, si eu sunt pt case mai vechi ( dar nu mai vechi de 10 ani ) pt ca vad din start cum arata casa in final. Am multe cunostinte care de ex si-au facut case noi si una au vrut ei pe hartie si altul a fost finalul…cei mai tari au fost unii carora le-a facut constructorul o baie-n plus, ca asa intelesese builderul. Prietenii mei s-au facut ca sunt suparati, au zis ca nu-i platesc, si ala , cum doar nu avea sa demonteze tot, a lasat casa cu 3 bai, la prêt de 2 bai. Asta zic si eu greseala !


Eu personal nu m-as muta definitive intr-o tara mai calda, mai ales ca sotului nu-I place caldura, dar sa am posibilitatea sa stau 6 luni in Canada si cand e frig sa o tulesc spre zari mai calde, la asta as vota cu ambele maini…sau cand vine iarna in Canada sa calatorim prin lume…vise taica, vise…
Asa ca am citit pe net ca angajeaza administrator la o Insula de la Bariera de Corali . Sarcini de serviciu: statul la soare, facutul de poze pt site-ul insulei, communicate de presa, observatii zilnice ale habitatului…si te mai si platesc pt asta, si-ti platesc si biletul de avion Anglia-Australia ! Un adevarat vis !
http://www.cotidianul.ro/ngrijirea_unei_insule_exotice_cea_mai_vanata_slujba_din_lume-69968.html

Monicutza bb, imi pare rau sa aud ca sotul tau a rams fara job…ai sa vezi ca-si va gasi ceva, mult success !Stai ca am citit ca se-ntoarce la vechiul job, suuuper !
Am luat si eu Rhodiola, o sticluta e gata, parka m-am mai calmat, acum e cazul sa ma apuc sa iau Mentat, poate ajuta la memorie ca ma parasesc neuronii.

Nelia, uau ce rezultate extraordinare ai la scoala, bai frate , cand mai aveti timp si de invatat si inca asa bine ? Bravo !
Poti sa-mi trimiti si mie adresa cu site-ul de foto ? Promit ca ma invrednicesc sa pun si eu foto !

Try, te-ai cerut tu in somaj ori v-au dat sefii? Ca parka ziceai ca vor sa taie din salar…oricum, poate e mai bine asa , poate te bagi la scoala, la un curs ceva…eu sunt sigura ca-ti vei gasi ceva in timp.

Denisam, ce ai mai rezolvat cu masina, ce iti iei pana la urma ?

Diana, felicitari,va fi bb de septembrie ? Adica holiday baby, cum se zice pe aici…ca Ionutza mea !

Dragaica, multumesc de mesaj, ai citit de ceai de coada calului ? Am impresia ca e de uz extern ( bai la sezut).
Pe saptamana viitoare programez o ciorba radauteana !

Sa va zic : am mers azi la un holistic nurse, la recomandarea unei naturopate romance, care ar putea sa ne ajute cu alergiile lui David. Testarea de alergeni a decurs asa : David trebuia sa tina in mana stanga o sticluta cu alimentul considerat allergen iar la mana stanga sa faca din 2 degete un inel ( sa tina degetele tare stranse). Nursa incerca sa-I desfaca degetele, daca nu putea, alimentul era safe, daca se desfacea inelul, era aliment allergen.
Cum el micutul nu tinea degetele cum trebuia , am facut un lant energetic intre noi doi, si eu a trebuit sa tin degetele stranse de 300 de ori, ca l-a testat la 100 de alergeni, 3 incercari la fiecare…
Stiu ca suna futuristic ori prostesc, dar la cereale, ou, portocale si colorant alimentar rosu, mi se desfaceau degetele de parka nu as fi depus forta deloc, pe cand la restul, nursa nu reusea sa-mi desfaca degetele…
Eu nu i-am zis nursei ca am descoperit de o luna ca David poate manca oat, chiar daca contine gluten, si surpriza, la oat nu mi-a putut desface degetele, pe cand la grau, barley, spelt, rye mi se desfaceau degetele fara vointa mea. Deci ceva adevarat exista in experimental asta…
Apoi a facut o desensibilizare a cerealelor cu gluten si l-a testat iar pa David: degetele nu se mai deschideau !
Am avut azi asa o experienta ciudata azi, totul pare de domeniul fantasticului, incerc sa nu-mi fac mari sperante, dar ar fi extraordinar daca ar scapa de alergii, asta l-ar mai calma, i-ar reduce din agitatie si nervozitate , plus ca i-ar permite sa manance atatea alimente care acum ii sunt interzise .
Insa cand am ajuns la serviciu eram atat de obosita, mi se inchideau ochii pur si simplu, am ajuns acasa si m-am bagat in pat, nici nu am mai avut putere sa merg la gym…mi-a mancat toata energia azi !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ar putea cineva sa-mi spuna ce inseamna asta; B/UP intr-o oferta de job?:

Responsabilités (complète ou B/UP) -

mersi

http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput