Sezatoarea canadiana (123)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Va multumesc pentru felicitari si urari

E adevarat ca ne-a prins bine vacanta asta, chiar daca eu am lucrat,faptul ca sotul a avut mai multe zile libere, a fost acasa si el si Victor, am creat o atmosfera asa, mai relaxanta.

Din calculele de pe DC, va fi un bebe de sfarsit de septembrie, dar daca va fi ca Victor grabit care a venit la 37 sapt si 5 zile ...

Suntem hotarati si eu si sotul sa pastram surpriza pana la sfarsit, asa am facut si prima oara si a fost o minune. Nu ne dorim pereche, la fel cum nu ne dorim neaparat doi baieti, vrem doar sa mai avem un bebe pe care sa-l crestem cu la fel de multa dragoste si daruire ca si pe Victor.

Iar despre nume, am deja lista ca eu visez la bebe 2 de cand m-am intors la servici, dar sunt sigura ca se va mai schimba in urmatoarele noua luni.
Link-uri cu nume romano-engleze nu cred ca sunt dar sunt destule daca dai un search pe google cu "origine nume".

Este adevarat ca daca primul bebe a venit mai devreme al doilea va avea aceeasi tendinta ? ca am auzit niste experiente de genul asta. (eu sunt ca ala cu drobul de sare, acum incep sa-mi fac probleme din orice).

O cunoaste cineva pe Dr. Vasilie ? este ginecolog la Lakeshore si are consultatii la o clinica pe Brunswick. Mi-a recomandat-o o vecina, ca i-am spus ca as vrea sa-mi gasesc un medic la Lakeshore ca e mai aproape de noi si sa nu ma mai tarasc pana la Jewish unde e groaznic de greu de gasit parcare aproape (toata sarcina trecuta parcam la Maxi ala din josul dealului si mergeam pe jos pana la clinica si inapoi (si mai ma mir de ce am nascut devreme !).

Am fost super fericita ca mi-a dat rendez-vous super repede, pe 10 februarie, dar apoi am citit ratingul pe site-ul cu doctori si e cam naspa, 3.6 fata de 4.9 doctorita de la Jewish.
Eu acum nu ma iau dupa ratingurile alea, ca sunt subiective pana la urma, dar totusi ... nu vreau sa renunt la un doctor bun doar din comoditate. Dar mai ma gandesc ca acum il am si pe Victor, noi suntem cam singuri aici in cartier si ar fi un avantaj daca spitalul ar fi aproape.

Gata, ca ma gandesc prea departe sa ajungem noi acolo, dar asa sunt eu, daca nu planific totul in cel mai mic detaliu si nu ma consum ca sa iasa totul cum e mai bine, tot degeaba.

Oricum, ma bucur ca v-am facut partase la bucuria noastra, nu stiam cum sa scriu aici despre eveniment (dar se vedea totul in ochii mei, sigur ati fi ghicit cele care ati trecut prin momentele astea) si de-aia am apelat la emoticoane.

Am reinceput scoala, asa ca mai rarut cu dc-ul dar promit sa mai scriu, cel putin cand am primele vesti (sper bune!) despre bb. Abia astept sa-i aud inimioara !

Ica, eu cred ca e prea mare deranj sa faci la tine, dar daca toata lumea e de acord, noi suntem cu echipa

Sanatate la toata lumea si bafta in toate

Pe curand,

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si proaspata cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Diana,felicitari si sa fie asa cum iti doresti. Eu stiu pe cineva care a nascut cu Vasilie acum in decembrie si a fost multumita. Cred ca are foarte multi pacienti romani. Si eu i-am nascut la lakeshore pe amandoi, doctorita mea nu e extra, dar a fost OK, are cabinetul in Pointe Claire. Legat de bb2, Tudor al meu s-a nascut la 34 de saptamani si pe Petra a indus-o la 38 ca a inceput sa-mi creasca tensiunea, altfel statea mai mult, asa ca nu e regula ca bb2 vine mai devreme si nici ca daca e fata e mai grabita, la mine Tudor a fost grabit rau.
Pucku, stiu ca logic ar trebui sa stau pe fund mai ales cu recesiunea, dar cine stie cand se termina. Ideea e ca oricum as vrea sa schimb jobul ca ma enerveaza rau colectivul, s-a tot schimbat, dar acum e rau de tot, asa ca mi-am extins aria de cautare si in Ontario. Daca pun pe hartie motive pro si contra mutarii cred ca sunt la egalitate bune si rele Montreal si Toronto, asa ca e greu de decis... sa vedem de unde sare jobul.
Apropo aveti vreo idee cum va fi piata imobiliara? Deocamdata nu a scazut pretul la locuinte poate a stat pe loc, dar in viitor? Daca tot vreau sa vand e mai bine sa vand acuma sau pot sa mai stau?
Va pup.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Codritu, daca vrei sa vinzi, vinde acum...intr-o luna, doua, vei lua mai putin pe ea. Inca nu se simte tare recesiunea, criza acum...dar vine raul, cica. Bancile deja au facut multe confiscari de case...si ei asteapta...

Cam asta am dedus eu din ce am scotocit pe net!Pretzurile vor scadea!



pozici
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=59ecfb6ceda7fc8433bfcc&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> montaj




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Diana, felicitari inca o data! Si eu am nascut la Lakeshore dar nu cu Vasilie. Dra mea are cabinetul pe Des Sources si este destul de deschisa sa primeasca paciente noi, daca ai nevoie spune-mi si-ti dau coordonatele ei. In schimb, la mine dr anestezist a fost roman. La fel si dra care iti face prezentarea operatiei cu o saptamana inainte. Sarcina usoara!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata! Cine vrea o calda sau un ceai? Fierbinte chiar, ca sa mearga cu gerul de afara [emoticon cu dintii clantanind nu exista!?!]

Laura, pai daca tu crezi ca noi ne bazam pe memorie, te inseli! Nu numai ca am calendar cu patratele pe zile in care scriu tot-tot, dar aveam si foaie pe perete pe care sint scrise toate spectacolele la care avem bilete pina in vara! Si!?! Dar bine ca am intrat, ca ma ofticam rau!

Foarte interesant ce spui tu acolo referitor la testele holistice. Am tot citit despre asa ceva, dar e prima data cind aflu de la o persoana cunoscuta. Sa ne tii la curent cum merge, poate ca intr-adevar este o alternativa la ceea ce medicina nu reuseste sa dea de cap. Subscriu la ce ai scris despre iarna vs. caldura.

Rezultatele de la scoala din sesiunea trecuta nu sint chiar extraordinare, adica la unul din cursuri am excelat ce-i drept, se vede ca mi-a placut mult, dar asta pentru ca a fost practic, o simulare de ceea ce voi face cind voi termina si voi lucra, dar la cel teoretic am luat nota mica, si in final am ajuns tot la o medie la care stau de cind am inceput (B+), se pare ca mai mult de atit nu se poate in situatia mea si la creierul care mi-a mai ramas liber de hormoni.

Diana, sarcina usoara! Ma bucur ff tare pentru tine, cunosc atit de bine starea pe care o ai in aceste zile. Si ce-mi place cel mai mult este faptul ca sinteti tineri si veti fi parinti tineri cu copii, e una din frustrarile mele, daca stiam ca e atit de frumos sa ai copii, nu mai asteptam pina la 32 de ani sa-l fac pe primul! Dar asta presupune ca trebuia sa fi gasit si barbatul cu care sa vreau sa-i fac inainte de aceasta virsta. Felicitari la amindoi!

Au mai scris fete, dar nu am ce sa le spun, ca nu sint in situatiile respective, deci sint pe dinafara.

Astazi sun si ma inscriu pentru examenul teoretic! Poate asa, daca stiu data examenului, ma mobilizez sa citesc si cartile. Multumesc fetelor care m-au sfatuit si sustinut in legatura cu permisul, nici nu va imaginati cita nevoie am de asa ceva la frica pe care o am de masina si care nici nu stiu de unde-mi vine...





CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, daca eu pot sa conduc poti si tu, crede-ma Curaj, curaj, curaj, ai sa vezi ca nu-i greu. Si eu ma gandeam mereu la securitatea soricelului si ma stressa cand cond la inceput, in timp ai sa vezi ca e un benef ptr copii faptul ca vei conduce si nu mai mergeti prin frig, mai ales in zile ca cea de azi , succes !

Diana, ptr mine n-ar fi un deranj, de obicei locurile de joaca sunt zgomotoase si eu as vrea ceva mai zen, la Kavalia pe Van Horne mi-ar fi placut, m-am uitat putin pe site si e 100$ / ora ptr aniversari +++ deci si ptr activitati de grup cred ca-i cam la fel, ori 100$ nu-i chiar putin fiindca (cred) ca vom vrea sa stam mai mult de o ora. In ideea asta am apelat si la cunostintele voastre, eu nefiind chiar in tema.

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, da-i inainte cu carnetul. Eu din pacate nu stiu ce sa iti zic, ca eu ador sa sofez, eu sunt soferul la noi in familie, sotul e ca tine, dar si el si-a luat curaj aici in Canada si sofeaza. Ce-i drept nu cand sunt si eu in masina, dar de unu singur e ok, se mai rataceste el...da asta e alta poveste

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Nelia...imi pare bine ca te-ai hotarat pentru permis. Sa iti spun sincer...si eu am groaza de conducere...mai ales cand stiu ca sunt direct raspunzatoare de viata celor din masina. Insa mi-am lasat toata teama la o parte (teama care provine in primul rand dintr-o serie de accidente)...si cand am sosit in Montreal m-am inscris la teoretic...am invatat...si l-am luat din prima. Ce e drept...m-am si folosit de toate mijloacele pe care le-as fi putut folosi (am citit si cartile, am facut si testele de pe site-ul lor...si cel mai important...am facut de cateva ori testele acelea care circula pe CD "Testele auto". Astea din urma m-au ajutat cel mai mult...pentru ca se aseamana intr-un fel cu cele pe care le vei avea acolo. Daca vrei sa ti le dau si tie...ti le dau cu draga inima (daca nu le ai).

Eu trebuie sa dau cam peste 2-3 luni si practicul...si acum ma inscriu la scoala...pentru ca nici sotul nu are carnet...si va trebui sa invat numai la scoala sa conduc. Mi-e teama...dar nu am ce face. Poate ca tu ai pe sot cu care sa faci ore de conducere. Iti doresc mult succes.

Editez: Si sotul meu are doar teoreticul dat...deci are aprentiul. Vom face scoala amandoi in martie. De aceea nu pot face conducere cu el.
_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Diana... FELICITAARI !!! Sa fie intr-un ceas bun...sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos !!! Dupa cum spui tu...se va naste cam in perioada in care am nascut-o eu pe Reby. Mi-au dat lacrimile cand am auzit vestea...pentru ca tot la inceputul lui ianuarie am aflat si eu ca sunt insarcinata. Numai sanatate iti doresc si tie si la bebel.

Si noi ne mai dorim un copil...insa la noi nu prea e momentul. Suntem prea la inceputul vietii aici in Ca. Mai asteptam putin sa lucrez si eu putin...si dupa aceea poate-poate. Ca tare mult imi doresc.

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Laurajr, nu a mai fost nevoie de nici o intelegere intre mine si seful. M-a dat direct in somaj. Initial a dat-o pe fiica-sa in somaj (de la 1 ian nu a mai venit) si apoi m-a dat pe mine. A doua zi urma sa aiba cu ceilalti ramasi sedinta legat de reducerea de salarii cu 25%. Si eu care speram ca daca ma da pe mine-n somaj macar scapa ei de una alta. Ceea ce-mi dovedeste ca e groasa. Dar din pacate situatia se datoreaza proastelor decizii manageriale, si nu direct crizei, criza a fost doar un motiv frumos de pus pe hartie.

Fug la dentist ca m-a palit de luni o durere sub bridge. Nu e normal, dar ma doare tare, cu ramificatii spre nas, coltul ochiului si ureche. Colac peste pupaza mi-a rupt si praslea ochelarii ieri (neglijenta mea, evident ca i-am lasat la indemana lui) si uite-asa alerg eu aiurea pe drumuri in loc sa-mi vad de treaba.

Mergi la inceput