Sezatoarea canadiana (126)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Ah, deci trebuie sa le ceri voie celor de la somaj sa faci scoala inainte de a te da in somaj... Imi vine sa rid. Pai, cum, doamne-iarta-ma, aia a mea sa faci asta cind datele limita de inscriere sint 1 februarie sau martie sau poate chiar si mai devreme (auziti, imi dati voie sa ma inscriu la scoala pentru septembrie, ca m-am visat asta-noapte in somaj...), astepti luni bune pina afli daca esti sau nu acceptati, cursurile incep in toamna, sa zicem, iar pe tine te da afara in august. Iar daca esti pe somaj deja, nu din dorinta ta, si nu gasesti un post si te gindesti ca ar fi bine sa mai faci ceva ca sa-ti cresti sansele... te duci si le ceri frumusel voie, ok, corect pina aici. Dar raspunsul lor stii si tu cum vine... s-a dus undeva inscrierea, iar pina vine sesiunea urmatoare, ti se termina somajul. Si ma intreb cu ce ar fi schimbat lucrurile daca intrebai, doar ca le cereai si primeai acordul lor? Asa, tu ai ramas fara bani, care nu au intrat nu stiu unde, ci s-au dus la altul, care poate nici prin gind nu i-a trecut sa faca o scoala sau ceva ca sa-si creasca sansele sa gaseasca un servici...

Ica, cu patru cursuri se prea poate sa gindesti asa... dar eu daca as fi agent as gindi altfel: daca cel care a intrat pe somaj e intr-un domeniu in care se mai gaseste neam de lucru, iar scoala pe care vrea sa o faca ii va spori sansele sa-si gaseasca peste un an de lucru... ii dam un an somaj (pe care l-ar fi luat oricum), face o scoala in ceva ce merge si la anul il avem in cimpul muncii, nu vine si cere prelungire sau alt ajutor pentru ca in domeniul lui nu se mai gasesc slujbe. Dar ei nu, prefera sa arunce banii pe fereastra un an de zile si dupa un an persoana respectiva sa fie tot fara servici, ca daca nu a facut nimic si a cautat si tot cautat de munca pe piata lor arhisaturata... Ca doar cursurile la care se duce somerul nu sint neaparat fara plata, ci ala da bani pe ele, din somajul cu care se presupunca ca traieste. Acum bineinteles ca gindesc de pe margine, ca eu nu sint in nici una dintre situatii, un salariat care plateste taxe poate gindi altfel, desi cel care intra in somaj a cotizat si el un timp ca sa aiba dreptul la banii aia... dar doar mi se pare ca sint asa, inchistati in niste norme pe care le aplica orbeste, fara sa analizeze oportunitatile.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)




Nelia, ei gandesc asa cand e vorba de AEC sau DEP, dar inca n-am auzit de cursuri la univ. In replica te trimit sa ceri pret si bursa. Oricum sper sa gandeasca asa in viitor

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mihaela, barbatu-meu e intr-o situatie ingrata: e la jumatatea drumului spre ordinul inginerilor, are un job bun, salariu ok si perspective in firma unde e; eu in schimb sunt la capatul rabdarii...unul dintre noi trebuie sa cedeze: pina acum am cedat eu, din motive de adaptare si servicii copil, acum chiar nu mai pot; in plus drumul asta in Romania a mai pus foc pe rana, cind am vazut cum era iarna in Europa, si ce misto e sa fii ceva mai aproape de familie;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ica, pai da, si la imprumut si bursa nu esti admisibil pentru ca ai avut venit! Oricum am da-o tot iti vine sa sau sa .

Ana, si eu am unul care e la capatul puterilor... dar el vrea in Romania. Acum l-a mai mobilizat un pic acceptarea la master, ca ii place programul, el e si studios din fire si abia asteapta sa-l inceapa.

Gata, dati-ma afara ca mai am treaba... a adormit bebe, dar eu cica mai stau ca sa adoarma profund. Noapte buna!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Laurajr, deci Julius sunteti voi? Frumoasa familie

Am mai vazut pozele lui Try, frmosi baieti ai, dar cred ca stii deja

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Sotul incearca sa-l adoarme pe Marc. Eu ieri am adormit inaintea copilului si am zis ca azi nu mai cad in plasa si-l trimit pe el.....
Ana te inteleg. Eu daca m-as intoarce, sa zicem in Franta, ar fi ca si cum as arunca 2 ani din viata la cos.... Asta nu inseamna ca nu mi-as dori sa ma intorc in Europa.Nu atat din cauza frigului , adica nu numai din cauza asta,,,, Dar parca m-am saturat sa o iau ca racul inapoi in viata.
Laura eu ma chinui sa sap prin memorie , macar de ochii tai asa deosebiti, sa-mi amintesc. Dar nu reusesc sa-mi aduc aminte...Nu ai vreo poza din liceu? parca a trecut un secol de atunci
Dintre copii, a mostenit vreo unul ochii tai?
Eu nu reusesc sa-mi scot pozele de la semnaturaImi da o eroare cand incerc sa o schimb....

Marc mi-a venit cu premiu acasa Pentru ca o ajuta pe educatoare sa aduca copiii inapoi in zona de joaca si inchide usileAm murit de ras....
Fetelor care aveti casa si vreti sa cumparati sau sa renovati. Am inteles ca Harper ofera niste credite noi in astfel de situatii. Si ca a prelungit cu 5 saptamani perioada de somaj.

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Laurajr felicitari pentru fetitae tare frumusica si finuta, familie tanara si frumoasa

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Intilnire Montreal - vineri 6 februarie, ora: 18h00
Restaurant: Vinnie & Gambini (linga Marché Central / Acadie)

Oanagabriela
Mimitete
Simi
Podeanu
Dragaica
cge
Simonna
Monicutza_bb

Lauraj, vazut pozele, sinteti o familie f.frumoasa

Ana Stroe, si eu as pleca si miine din Canada, dar imi este teama ca nicaieri nu este neaparat mai bine, doar diferit Acum ma amagesc cu visul ca Antonia va pleca sa faca facultatea in Europa si noi vom putea sa mergem dupa ea. Si ca sa accept iarna asta fara sfirsit, m-am apucat din nou de ski


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Monicutza, am intrat sa-ti raspund si eu. Nu iti trebuie neaparat Toefl, eu m-am inscris (e drept, au trecut 8 ani de atunci) tot la Mcgill la un curs de engleza. La acceptarea in diploma una din cerinte a fost intr-adevar acest test Toefl.Dar dupa ce m-am inscris si facut un curs de engleza chiar la ei (simbata dimineata-asta ca sa raspund la altcineva care a intrebat de cursuri pe week-end)m-au lasat sa incep cursurile si nu mi-au mai cerut niciodata cursul.

daca ai vedea citi chinezi vin la curs si cu ce tupeu se mai si ridica la sfirsit sa intrebe cite ceva, nici profesorul nu intelegea ce intrebau ei acolo... astia cind naiba dadusera testul???

Eu m-am tarat cu diploma mea 4 ani de zile si o singura data am fost capabila sa iau 2 cursuri. dar lucram la timp plin, aveam copiii mici (si greu gaseam unde sa-i las seara) iar sotul era ca si inexistent prin natura serviciului lui.

Sincer, nu stiu cum ai face fatza la 2 cursuri (cum iti sugereaza Nelia parca) si servici!!
dar iti urez mult succes in orice hotarasti.

laura
, si eu ti-am admirat pozele dar nu stiam cine e de fapt am si scris un mesaj apoi sa va rog sa va identificati pozele. Asa cum nu le-am putut vedea pe ale lui Mikion si denisa.

Nelia, am inteles eu bine? Voi acum sunteti amindoi prin scoli? Parca Octav de abia fusese acceptat

Mihaela, nu am fost ever in croaziera dar am auzit numai lucruri bune. (cica nu e chiar boring ba din contra) Altcineva chiar a zis ca odata ce mergi intr-o croaziera, nu mai vrei decit in croaziera...

Ana, imi pare rau cu jobul... dar parerea mea e ca te mincau de vie qebecoasele! Prietena mea lucreaza la Federal si primii doi ani era innebunita de cit de urit o tratau. (si crede-ma tu esti o doamna , ea e genul de o doare direct in k..de ce zice lumea).

Nu a fost sa fie...mai urmarste si tu pe site-ul Hydro QC. Au aia niste avantaje.. 4 sapt de vacanta, inca vreo 10 intre Craciun si Revelion, asigurari , pensii, si prime anual din realizarile firmei. Si de cind ne-a povestit mQQm cum s-a umplut avionul la Montreal de Hydro qc numai la ei ma gindesc.


Olga ca ai rezistat pina acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Dana, da, e si el la scoala, doua zile pe saptamina (aceleasi ca mine, marti si joi, iar copiii stau cu vecina de deasupra, i-am gasit si adormiti cind am ajuns acasa), a inceput din toamna, e un certificat universitar, nu a stiut ca se va inscrie la master si nici ca va fi acceptat. Deocamdata continua cu asta, ca a platit cursurile inainte de a primi scrisoarea de la McGill, dar si pentru ca invata lucruri noi pentru meseria pe care o are acum si cum e la timp partial la master inca mai are nevoie de ea. Da, eu ii sugeram sa tina serviciul, dar asta pentru ca Monicutza a zis ca piticii ei vor merge in continuare la gradinita si ca ar lucra doar patru ore pe zi si ca poate si de acasa... sper ca nu am inteles eu gresit. Si sa ia doar doua cursuri, tinind cont ca va si sotul la studii. Altfel, nu cred ca ar fi posibil, nici asa nu e usor. Si Octav a facut la fel, un curs scris la ei si nu a mai dat nici un test.

Oana, dar bine ca sperati ca Antonia va face facultate. Agata mea mi-a spus odata cind eram cu ei la universitate (am intrebat-o daca ii place atmosfera): lasa, ca stiu de ce ma intrebi... nici sa nu-ti treaaaca prin cap ca eu fac si facultate! Si asa mi se pare aproape imposibil sa ajung in clasa a 8-a... mai e atit de muuuult! Alta data cind vorbeam cu Octav despre fondul pentru studii, cind a auzit ca daca nu face primul copil facultate, banii ramin la ceilalti doi, a sarit repede: eu ii las Tudorei si lui Lisandru, ca doar sint sora si fratele meu si trebuie sa-i ajut in viata!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Try - multa bafta la interviu
Ica & Magda - multzumesc frumos
Am zbughi la invatzat ca am un proiect impreuna cu altzi trei colegi: tre' sa pregatim impreuna un "curs" despre un subiect care sa "atinga" specialitatea fiecaruia (eu am dipl de profa de mate, Monica - din Italia - e profa de italiana, spaniola, portugheza si Ali - din Irak - e prof de fizica). Noi ne-am ales... istoria... si vom vorbi un pic despre Renastere si personalitatea care repr cel mai bine Renasterea: Leonardo Da Vinci (Monica va vorbi despre Renastere in general si va face o mica introducere: cine a fost LDV, Ali despre inventziile lui LDV, iar eu despre pictura, studiile de arhitectura, si numarul "magic"/proportzia de aur PHI in arta lui LDV). Va trebui, peste vreo 2 sapt sa si sustzinem timp de aprox 4-5min fiec bucatzica noastra din "cursul de istorie" facut ca o prezentare PowerPoint. Intre timp mai memorez cate un verb (doua-trei-...n) si formele sale la dif timpuri
Va tzuck si multa-multa sanatate va doresc!

PS - Stiatzi ca Leonardo Da Vinci a spus:
"Natura este o carte scrisa in limbaj matematic"
"Nici o cercetare umana nu se poate numi stiinta daca nu trece prin demonstratia matematica …"



Mergi la inceput