Sezatoarea canadiana (126)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Special - cu dedicatzie - pt voi canadience dragi

"20 ianuarie 2009
Defectul femeii
http://anaciupac.blogspot.com/

Cand Dumnezeu a facut femeia...apare un inger...si ii spune:
- De ce iti pierzi timpul cu asta?
Dumnezeu ii raspunse...
- Ai vazut cartea tehnica?Trebuie sa fie lavabila in totalitate,sa nu fie din plastic...sa aiba mai mult de 200 de piese mobile...si in acelasi timp sa fie capabila sa functioneze fiind alimentata cu orice,chiar si cu resturi,in poala ei sa stea comod pana la patru copii...si in acelasi timp sa aiba un sarut cu care sa poate vindeca de la un genunchi julit pana la o inima ranita si sa faca totul doar cu 2 maini!
Este creatia favorita inimii mele...Ea se poate vindeca singura cand e bolnava si poate muncii pana la 18 ore pe zi.....
Ingerul se apropie si atinse femeia.
- Dar ai facut-o atat de delicata...
- Este delicata spuse Domnul,dar in acelasi timp atat de puternica.
Atunci ingerul vazu ceva si intinzand mana atinse obrazul femeii...
- Doamne,mi se pare ca pierde lichid...ti-am spus ca incercai sa pui prea multe lucruri in ea...
- Nu pierde lichid,e o lacrima!Il corecta Domnul...
- Pentru ce e lacrima?
Si Domnul spuse:
- Lacrimile sunt felul ei de a-si exprima jalea,dragostea,singuratatea,tradarea suferinta si orgoliul!
- Doamne te-ai gandit la toate..."Femeia este intr-adevar minunata!
- ESTE!Surade cand vrea sa tipe,canta cand vrea sa planga,plange cand e fericita si rade cand e nervoasa,lupta pt a-si apara valorile si nu accepta un "NU" ca raspuns cand crede ca exista o solutie mai buna.
Isi rupe de la gura pt ca familia ei sa aiba...IUBESTE fara sa ceara nimic in schimb.
SI TOTUSI FEMEIA ARE UN DEFECT!
"Nu stie care este adevarata ei VALOARE" "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

V-am vazut discutand despre cursurile din somaj, aici situatia e destul de clara (nu stium cum difera legile din QC fatza de cele din ON pe tema asta): vrei sa faci ceva cursuri in timpul somajului, apoi nu poti sa alegi decat unul din cursurile listate de guvern, care in majoritate sunt cursuri de recalificare sau aprofundare a unei calificari care nu mai are cautare pe piatza la nivelul respectiv. Nu poti face facultate, colegiu sau mai stiu eu ce si sa primesti si somaj, pai atunci orice student, inainte de-a incepe facultatea ar lucra acolo minimul de ore, ar aplica pt somaj si apoi s-ar apuca de studiat si pt o perioada x ar avea bani in buzunar de la guverv, dar si-ar continua si educatia.
E firesc si normal sa ceri aprobarea guvernului pt un curs pe care vrei sa-l faci pe perioada de somaj, din simplu motiv ca statul e cel care te plateste in acel moment.
Cat de drept sau nu e ca tu te inscrii la curs in ian. si incepi in sept. si in mai esti in somaj si apoi guv din sept considera ca nu mai poti primi spmaj din moment ce mergi la un curs care nu e pe lista lor de acceptate... nu mai stiu. Banuiesc ca e un risc pe care ar trebui sa si-l asume oricine. Din pacate devine optiune personala a urma in continuare cursul respectiv sau nu... parerea mea. Ca de retras banuiesc ca te poti retrage oricand pana la inceperea cursului si sa-ti repuperezi banii.
Ce faci cand esti in mijlocul cursului si esti dat in somaj si guv. nu mai vrea sa-ti dea bani pt ca studiezi? Asta chiar e o situatie delicata. Din pacate trebuie sa ne adaptam din mers la toate cate ne apar in cale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Eu am intrat sa ii scriu Anei ca nu asa grozav in Europa iarna.
De ex, in Paris nu vezi nici un pic de zapada, decat ploaie marunta mai mereu, si in plus e totul innorat.
Aici macar vezi soarele.

Stiti care e dorinta cea mai mare a francezilor: sa ninga

Asa, in aceeasi ordine de idei, de cand s-a intors in Ro, sora-mea are o durere cumplita de cap.
A fost la doctor, sa ia trimitere la analize.
Si dr. a asigurat-o ca sa se intampla la cei care se intorc din Canada.

Ana, eu zic ca nu a fost sa fie jobul asta, si ca tot raul e spre bine. O sa gasesti un job mai bine platit.

Monicutza, si eu zic ca e tare greu, cu scoala, serviciu si copii, familie.
Bunicii te pot ajuta cu o multime de lucruri, daca vin, dar nu te pot inlocui in totalitate.

O zi buna,



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata! Haideti la o ! Acum am intrat in casa si mi-am luat si eu cafeaua, ca am dus copiii astazi, adica ne-a dus Octav dar pentru a nu are unde parca, am ramas eu sa-i bag inauntru. Si chiar ma intrebam, daca tot curata de asta-noapte strazile, ca ne-au trezit de vreo doua ori zgomotul masinii, oare o strada unde parcheaza masini, autobuze scolare etc. - nu ar trebui sa aiba prioritate!?! Nici strada de linga scoala Agatei, nici cea de linga gradinita nu erau deloc curatate, in schimb tot finisau Maisonneuve, care e mult mai putin circulata. Ati citit ieri despre supararea lui Obama ca au inchis scolile in Washington (te pomenesti ca nu o fi avind cu cine sa lase fetele) pentru un pic de zapada cazuta? Cica le-ar trebui niste lectii de dezapezire de la cei din Chicago (orasul de unde vine el)...

Lorelaim, bafta multa cu lucrarea. Da Vinci este unul din preferatii mei! La inceput, eu il stiam doar ca pictor, apoi am aflat ca omul asta a fost pur si simplu un geniu si un vizionar. Intr-un timp am fost fascinata de personalitatea lui, atit de tare incit am cautat si citit cam tot ce se gasea in Romania despre viata si opera lui. Am vazut intr-o carte schite de-ale lui, de aeroplan de exemplu, de un fel de motor, masina etc... dar la ce nu s-a gindit. E un mister pentru mine constructia creierului lui: pe de o parte o minte perfect matematica si logica, pe de alta parte artistica si imaginativa. Fantastic! Doua din citatele lui (nu stiu cit sint de exacte traduse, dar ideile astea erau) si care imi plac mie foarte mult: Detaliile formeaza perfectiunea, însa perfectiunea nu este un detaliu. si Nu poti sa vrei, ce vrei sa poti! A fost si poet (are niste sonete dragute) si filozof pe deasupra.

Ma duc sa citesc stirile din lume... ca daca nu mai esti tu sa ne faci revista presei de dimineata, acum imi vine greu, ca trebuie sa le caut io!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

Pentru monicutza-bb:
Eu lucrez ca software developer de cand am venit in Canada in 2003.Am terminat intr-adevar Calculatoarele la Poli din Bucuresti, dar cele mai utile mi-au fost mie la angajare examenele pe care le-am dat la Microsoft si in urma carora am primit niste certificari. Smecheria e ca sunt nenumarate firme parteneri Microsoft, ca sa se califice si ca sa se mentina parteneri Microsoft, trebuie sa aiba un anumit numar de angajati posesori de certificari. Avantajul unei firme partener Microsoft este ca primeste business de la Microsoft, in sensul ca Microsoft recomanda firma respectiva pentru anumiti clienti. Din acest motiv, intotdeauna o sa existe destule firme doritoare sa angajeze oameni deja certificati. Daca vrei sa te ajut pentru certificarile astea da-mi un PM, de fapt orice certificari in IT, am cursuri, teste, carti pentru aproape orice.
Examenele la Microsoft sunt cred acum in jur de 150 Cad, poate ma insel, ca nu am mai dat de 2 ani unul. Sunt destul de usor de dat, mai greu e primul pana te prinzi cum e treaba.Eu am dat multe examene beta in Romania, pe astea nu le platesti, esti un soi de cobai pentru examenele noi, dar conteaza ca un examen normal. Ca sa dai un examen nu trebuie sa faci nici-un curs, sunt carti de la Microsoft specializate pentru asta.
Piata din IT este ok, cred ca a fost mai jos in 2003 decat acum.
Sa-ti spun cum m-am angajat eu in 2003. Am venit in ianuarie si am inceput un curs de co-op in februarie.Am timis resume-e la toti partenerii Microsoft din Toronto, ii gasesti pe website la Microsoft. Cautam sa lucrez fara plata o luna ca sa fac experienta canadiana. 2 firme m-au acceptat si mi-au spus acelasi lucru, ca daca le place de mine, la sfarsit o sa-mi ofere job. Am ales una, am luat job-ul.Sotul meu si-a gasit in acelasi mod job-ul el e sys-admin. Si el tot cu certificari. Nu stiu cum e la Montreal, da stiu ca la Toronto a fost o metoda garantata sa-ti gasesti job in cinditiile in care nu am avut experienta canadiana iar piata de munca era la pamant.
Da-mi un semn pe PM,sa-ti trimit telefonul sa vorbim, eu cred ca e bun si degree-ul de la facultate, din pacate s-ar putea ca sa razbesti sa trebuiasca sa ajungi la aceleasi examene. Si atunci poate incerci cu certificarile intai, fara degree. Am multi colegi care nu au degree in calculatoare.Cat despre sys admini pe tehnologii Microsoft, fara certificari cu siguranta e greu sa te angajezi.Pe de alta parte, poate facultatea aici iti da ceva experienta tehnica, noi dupa ce am terminat facultatea nu aveam habar sa facem nimic practic. Conform decanului nostru, facultatea ne-a invatat ce carti sa citim si cum sa citim ca sa rezolvam o problema. Da' mie mi s-a parut cam lung 5 ani ca sa invat doar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

Am uitat sa-ti spun ca in general cartile sau cursurile pentru examene sunt dupa parerea mea cea mai buna modalitate sa inveti un limbaj nou, iti dau o privire de ansamblu si acopera absolut toate aspectele importante. Eu nu am avut experienta prea multa din Romania, am venit aici cand .Net-ul de la Microsoft se ridica in fine, in Romania n-am lucrat cu asta. Dar am facut singura un proiect acasa, si asa am invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

'neata!
Am citit cam in diagonala ce e legat de somaje, scoli, burse ca nu ma stiu , mi-a atras atentia ultima postare. ritah, certificari fara experienta e vax albina, nu te baga nimeni in seama decat poate daca lucrezi pe nimic. Greu pana si la "ms partners" sa te bage cineva in seama doar cu niste kkreli de la microsoft. Stii de ce? Pt ca te iau fara cert si iti pun conditie la proba... in 3/6/12 luni le aduci certificarea. Unde nu stiu nu ma bag, da' aici chiar stiu ce vb. Restul sunt exceptii si noroc. Monicutza, tu vrei sa te reprofilezi pe IT (scuze daca o dau in bara, am dedus din diagonala)? Cred ca mimitete vede ce vad si eu, nu-i roz pe-acolo pe-afara.

Le-am spus pe-aci pe la office la fo 3 alti contractori "vestea" zilele trecute, ca ma-ntrebau ce fac dupa ce mi se termina contractul si daca mai iau extensie daca ofera astia. Au zis ei ca tre' sa sarbatorim, si uite ca m-am trezit azi cu invitatie la lunch, zicea "to celebrate some small [BIG] thing" . No nu's ei niste dragutzi?

Am vazut si eu pozele, try, baiatul tau mai mare e ca o floricica de frumos, pe cel mic nu prea l-am vazut bine ca era tot ocupat pe-acolo, da-i un scump si el. Bine ca ne-am lamurt cine-i misterul de pe contul comun, laurajr, o printesa Ioana, dar baiatul nu ni-l arati? Denisam, la fel de dulci ca intotdeauna! pucku, nu merge la poze.

nelia, tu parca ai folosit wrap, cum mama ai invatat tu sa le invartesti si innozi, ai ceva instructiuni "for dummies with 2 left hands" din care sa ma dumiresc si eu in fo 5 luni? Ori ceva cursuri?

Hai c-am mai aruncat ceva banet in gaura neagra de la rrsp, atata pot io zilele astea.

ktrinel, ce mai faci?

Hei, unde-i ontario azi?


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3 [-0.24]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mqqm, uite aici. Iar aici iti arata cum sa-l alaptezi in wrap. Mie mi-a aratat prima data o educatoare de la gradinita Tudorei. Dupa ce l-am folosit vreo jumatate de an, ajunsesem sa ies din casa in trei minute cu tot cu bebe in el. Si acum i l-am dat unei prietene, care are un baietel frate cu Lisandru... era saracuta terminata ca respectivul puiut voia numai in bratele ei, lipita de ea. Si ea mai are un baietel de virsta Tudorei si ii era foarte greu. Acum il pune in wrap si face mincare cu el, da cu aspiratorul... doarme puiul cite 3-4 ore legate, asta dupa ce in prima luna se trezea dupa nici jumatate de ora de somn si la orice miscare. Iar acum am din asta la sfatul lui Carmen si e tare bun. Se poate pune si in spate.

M-am eu sau chiar am vazut si baiatul Laurei!?! Stiu ca am vazut doi...

Donia, tu nu ne mai spui nimic? Nu te-am mai vazut de mult pe aici.
Ktrinel, alizata sau nu, tu ce faci? Nu-mi vine sa cred ca o fata frumusica si finuta ca tine, cu un simt al umorului atit de dezvoltat, poate sa aiba probleme atit de mari incit sa nu mai dea cu lunile pe aici din cauza lor. Hai, zi-ne ceva!

Eu cica citesc... mai mult pe DC decit pe carte.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

ritah, cind ai terminat tu facultatea de calculatoare in Bucuresti si cine era decanul? Pura curiozitate.

Tinind cont ca fac angajari in SW development de vreo 14 ani in Canada iti spun cu mina pe inima ca eu nu dau o ceapa degerata pe respectivele calificari, nu chem pe nimeni la interviu numai pt ca le are.

Conteaza experienta si asta incercam eu sa explic ca intr-o piata proasta (poate e mai bine la Toronto ca la Montreal nu e) in care primesti sute de CV-uri cu full computer science si experienta, un CV care nu are asa ceva se pierde in teanc. Categoric ai sanse daca faci vuluntariat si te plac dar trebuie sa aiba si posturi libere ca altfel ramii cu placutul.

Acum nu sint toti ca mine, eu sint de moda veche, ma astept sa stie sa faca un binary search si sa aloce (si mai ales dealoce ) memoria.

Nelia, nu stiu cum e piata de munca in alte ramuri dar zic eu cu mintea mea de inginer ca orice are legatura cu sanatatea o sa aiba tot timpul cautare. Respectiva nu imi era prietena, era mama unei foste colege de-a lui fii-mea.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mihaela, si impresia mea tot asa este.
Ca nu e pe roze piata IT in Montreal, stiu firme IT care au pus in stand by o multime de proiecte anul asta.
Si ca aici nu conteaza certificarile, experienta conteaza (inclusiv cea din RO) si evident norocul.

Parca mai mult contau certificarile in Ro.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput