Sezatoarea canadiana (137)

Sezatoarea canadiana (137) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal
Locatie: www.vinniegambinis.com/page.asp?intNodeID=30700" target="_blank">Vinnie Gambini's
Data: 3 aprilie
Ora: 18:30
Participante:
Ange
cge
Diana 2007
mimitete
monicutza_bb
oanagabriela
Podeanu
nelia
simi
Simonna
pitilache


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Nelia stai sa vezi cind s-or face si mai mari.Denisa vesnic are ultimul cuvint in discutia dintre noi doua. Indiferent ce zic eu, ea mai are cite ceva de adaugat.

Eduard de ex are alte metehne... nu vorbeste o zi intreaga si cum ne asezam la masa incepe sa ne povesteasca de pe la scoala. ii explic ca la masa nu se vorbeste(ca asa m-a invatat pe mine mama)si in plus se raceste si mincarea in farfurie. Azi de ex a zis ca el cauta pe google sa vada daca e bine sau nu sa vorbeasca la masa.

Simonna te rog, mai adu-ne ceva zimbete pe la sezatoare, mi-am amintit postarile tale lungi si haioase...chiar si Ira era bua acum...Maru, muta blogul tau la Sezatoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nelia, eu inca n-am ajuns sa port discutii de-alea cu argumente serioase cu alex, dar promite. Insa stiu ce spui si, ca si tine, ma bucur sa vad orice argument logic din partea lui intr-o cearta intre noi pt ca vreau sa aiba curajul sa-si spuna pasul in viatza, sa fie capabil sa tina piept oricarei discutii (aspect care mie mi-a lipsit cu desavarsire pana acu mcativa ani). De cele mai multe ori scanteile izbucnesc pt ca el e nervos/tafnos si se supara imediat pe-o situatie, iar eu am pretentii mari cand vien vorba de responsabilitati. Eu nu suport nervii si tipetele lui si ajungem la dus in camera lui in cazuri extreme. Dar cum spui si tu, nu de putine ori am ramas cu-n sentiment trist dupa cate-o replica de-a lui. Acum 2 zile tocmai ce-l dusesem la el in camera, ne-am impacat si apoi iar a rabufnit si a aruncat cu un puzzle pe jos (din ala de lemn cu cateva piese), l-am pus sa le adune si mi-a zis c-o face dar cu venele deja ingrosate pe gat, cu tipete si la un moment dat mi-a spus: you want to make me sad (cu lacrimi in ochi si multa durere, ca si cand eu incercam sa-i infrang spiritul). Si-asa mi-a fost o mila de el si mi-am dat seama ca pt el nu-i un simplu training de imbarbatare, el chiar sufera mult de pe urma acestor certuri. Am realizat ca-s in pericol de a fi vazuta ca un dusman de catre el daca nu gasesc alta metoda. I-am spus ca nu asta urmaresc eu de la el (sa-l fac trist), ci ca vreau doar sa se comporte frumos. I-am spus ca-l iubesc f mult si ne-am impacat (avantajul e ca daca il iei cu multa dragoste apoi rezoneaza, nu tine supararea in continuare). Nu stiu efectiv cum sa-i inving nervii astia si sa nu mai reactioneze tafnos la fiecare sarcina pe care i-o mai trasam. Tind sa-l responsabilizez un pic pt ca in natura lui e un pic distrat si foarte comod tocmai pt ca stiu ca dupa 20 de ani nu-l mai schimba nimeni. Si-n plus e un soi de personalitate f refractara la critici.

Ktrinel, ce sa faca, cauta de munca. Si-n rest se bucura de statul acasa cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Dana, nu am cum sa mut blogul, dar am sa scriu si aici cand scriu acolo. Acum coc ceva (vesel de data asta) dar tre sa gasesc timp sa pun ce clocesc pe hartie

Emma Invinge cancerul! Inaltam ruga fierbinte miercuri, 25 martie, ora 12 ora Romaniei, ora 6am ora Canadei!
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Maru, acum am citit ultimele postari pe blog.
F. faine, sa mai scrii, mi-ai facut seara.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Try, exact asa sint eu acum: trista! Pune-o pe Agata in locul lui Alex, dar asa, un pic mai mare, cind argumentarea e facuta numai de dragul argumentarii si pentru ca i se permite... si pe mine in locul tau, si vei avea exact tabloul de ieri si din fiecare zi din casa de la noi. Si imi dau seama ca nu pot lasa lucrurile asa cum sint acum, ca nu numai ca ma transform incet, dar sigur, in omul care ii impune sa faca anumite lucruri, necesare de altfel, dar stric si copilul. Ieri a fost destul de obraznica, a raspund urit, adica a sarit calul. Si nu numai cu mine, dar si cu ta-su, si el se supara greu, dar il si tine... Asa ca, am fost nevoita sa am o discutie calma cu ea, in care i-am prezentat obiectiv cum stau lucrurile, i-am zis ca o iubesc foarte mult, ca-mi place de ea asa cum este, dar ca sint parinte si, in afara de iubire, mai am si alte indatoriri fata de ea, printre care principala este aceea de a face om din ea, nu un monstrulet alintat si prost crescut. Asa ca, am schimbat foaia... si sint destul de afectata si trista ca sa o mai intorc la loc...

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, stai sa vezi un pic mai tarziu cand spune: mumy, I don't appreciate when you say I am lazy! (asta dupa o nota nu tocmai pe placul meu, la care i-am atras atentia ca nu a muncit suficient)

Emma Invinge cancerul! Inaltam ruga fierbinte miercuri, 25 martie, ora 12 ora Romaniei, ora 6am ora Canadei!
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Am mai primit pliculete de la Nelia , Mihaela A , Ana

Roxana, condoleante pentru unchiul tau si Dumnezeu sa-l odihneasca in pace

Dana P, am si eu o intrebare technica legata de impozite, poate poti sa ma ajuti (ti-am trimis email cu explicatii). Multumesc de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Cristina

Citat:
citat din mesajul lui cge

Maru, acum am citit ultimele postari pe blog.
F. faine, sa mai scrii, mi-ai facut seara.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005


Emma Invinge cancerul! Inaltam ruga fierbinte miercuri, 25 martie, ora 12 ora Romaniei, ora 6am ora Canadei!
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Try, parca l-ai descris pe Tudor al meu, si el e frustrat cand nu e cum vrea el, arunca cu jucaria sau se supara tare de tot, nu accepta criticile, daca incerc sa-i explic frumos pune mainile la urechi si imi zice sa nu mai vorbesc cu el, asa ca la noi de cele mai multe ori cand are rabufniri e trimis in camera lui sa se racoreasca. Nu-mi place, dar nu stiu ce altceva sa fac.
Petra e si mai nabadaioasa, la ea orice ii spui e cu un nu hotarat, "nu veau", dar da si din picior, apoi daca o iau sa o duc in camera plange de o aude tot blocul si promite ca se face cuminte, e foarte dramatica in orice traire a ei.


si

Mergi la inceput