Sezatoarea canadiana (137)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Ana Stroe, iti doresc multa sanatate ! Uneori medicii astia frate, parka ar fi veterinari, dar ce zic eu, aia sunt profesionisti pe langa unii doctori de oameni, au aparatura si grija de pacientii lor de-ti pare rau ca nu esti pisica sau caine !
Ca sa schimbam nota din negativ in pozitiv, distractie placuta in vacanta !
Faleu, da ce precoce e baiatul…dar stii ce, daca-ti zicea ca-I place de-un baiat, ce ziceai ? Ioana mea mi-a zis ca are in clasa un baiat care zic ei ca e gay, l-a sarutat pe alt baiat in pauza si i-a zis ca e dulce…mie nu-mi venea sa cred ce tot povestea ea acolo…si chiar l-au admonestat la scoala pe baietelul tau ca a atins-o pe profa ?

Pitilache, condoleante pt unchiul tau!

Donia, pai compari tu mama, moartea maestrului Dolanescu cu a prietenului vostru drag ? Se poate ?
Dar de unde a aparut si cazut traversa aia pe masina saracului om ? Dumnezeu sa-l ierte !

MonaB, unde s-ar fi putut volatiliza pasaportul ? Cu ce sa mai trimitem actele in tara daca nici cu DHL –ul nu mai esti sigura ?

Olga, e cazul sa incepem galleria pt bebe ? Cum te mai simti ?

Ina Canada : densitate osoasa= bone density, anticorpi= antibodies, proteina C= C protein, factor rheumatoid tre sa caut ca nu mai stiu CUM II ZICE.
Daca imi amintesc bine,se da parka si T cell count la analizele de sange,ca astea se modifica la artrite .
Am scris eu de Hamilton IGA, ca nu-mi amintesc... Daca vrei eu iti dau adresa dr meu, dar n u stiu ce e aia IGA, sorry.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:



Si o www.youtube.com/watch?v=lL5hPRqcUX8" target="_blank">dedicatie de suflet pentru voi




"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, frumos!

Si de la mine una:



Diseara mergem la concertul Fleetwood Mac, unii dintre preferatii nostri comuni, dar nu stiu daca va cinta si tipa, Stevie Nick - sper din tot sufletul sa fie si ea...

E prima data in 8 ani cind iesim singuri-singurei undeva!!! Sa ne tineti pumnii, ca am uitat cum este, poate ne certam si ne intoarcem acasa.

M-am uitat acum pe net, se pare ca va fi si Stevie Nick!!!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Oficial primavara a venit vineri dimineata! Temperaturile de afara zic ca a ratat startul cu handicap rau, dar totusi ceva in aer e diferit, ceva ce nu e tocmai evident...
Si atunci am inceput sa fiu atenta , sa incerc sa identific semnele subtile de primavara:

Jacqueline a trecut la pasul urmator: nu e numai decisa sa faca power walk la pranz, ba chiar m-a ym si am iesit cu ea la pranz, luni. Saptamana trecuta a fost in BC si zice ea ca a mers cat n-a mers intr-un an. E decisa sa slabeasca at least 50 pounds, si daca slabesc si eu pe langa ea vreo 20, de ce nu? Am decis ca 40 de minute sunt suficiente, in ritmul ei, ca ea e mult mai heavy decat mine. M-a dus pe strazi pe care nu mai calcasem, am inceput sa observ ca se inmultesc semnele in chineza (scriere asiatica, ca daca erau chinezesti, japoneze sau alta natie asiatica, cin sa stie?) intreb: suntem in Chinatown? A, da, nu stiai? Waw, uite ce aprozar cu chestii ciudate, uite un magazin cu radacini...si tot asa! Cand am ajuns inapoi la birou pluteam de incantare...Sigur vom mai merge si o sa fac poze

a, alt semn de primavara ar fi ca m-am decis sa fac poze, si sa va prezint cat de des pot aspecte din centrul Toronto-ului. Azi am iesit singura, J a avut o sedinta care s-a prelungit, asa ca m-am dus singura pana la ROM. Multe cladiri deosebit de frumoase...

soarele e din ce in ce mai prezent, e o adevarata placere sa simti soarele incalzindu-ti fata, cand afara sunt doar 4 grade

tot un semn de primavara poate fi considerat si negrul care apare din cand in cand in statia de Greyhound, cu o biblie in mana, om respectabil, nu necajeste pe nimeni, are un pardesiu lung, e ingrijit, pantofi de piele maro, sosete gri si...no pantaloni, nu chiloti hihi
Sta ce sta la rand ca si cum e un legit calator, si apoi pleaca incetisor...

a, si "colega" mea de commute, rocovana. DA, e o poveste madmoazela asta: are o caciulita crosetata pe cap, o poseta mare mare (si eu am, si ce daca) si o sacosa de rafie, plina cu mancare. E tinerica, peste 30, pana in 40, citeste tot felul de materiale in drum spre casa (am stat odata langa ea, dar nu pot pune degetul pe domeniul de activitate in care activeaza) Si mananca din punga: ieri a mancat un morcov, de ala mare, de piata, nu de aia mici, speciali pntru dip. Stiti cum se aude in liniste cand cineva manaca un morcov? Nu e nici o diferenta intre mestecatul uman si cel cabalin, Azi a mancat un iaurt, nu cu lingurita, nu, l-a baut, a lins cutia pana unde i-a incaput limba, si apoi a bagat destul in cutie si a curatat tot! ih, nu mai manac iaurt vreo luna de aici in colo!

Au aparut "curvettele" ( a se citi Corvette, asa parca ii zice marcii, nu?), Ferari-urile, Jaguarele de 2 locuri in downtown Toronto. E o placere sa le urmaresti cu privirea. Au aparut motociclistii in costume de piele, cu motoare ce torc felin, cu casti fumurii ( astia ma cam irita, ca apar ca un tantar, zum, pe langa tine, si daca nu esti atent, il lipesti de asfalt definitiv)

Ce semn mai mare de primavara decat faptul ca mi-am scos pantofii si da, saptamana trecuta am fost in pantofi 2 zile, hm, ce zile!

am uitat de nenea ala important: o famile de negri, primii la rand, la cursa de St Catherine. Si apare un nene, cu diplomat, se aseaza in fata lor la rand. Asta nu e f neobisnuit, ca doar cei cu abonament au prioritate si se aseaza in fata ( si eu procedez asa cand e f aglomerat). Apoi isi impinge geanta spre bagajele matroanei. Aia, isi reanranjeza bagajele, sa ii faca loc, sa nu il deranjeze. El incepe sa se plimbe nervos de colo colo, si incep sa il bag in seama: vorbeste de unul singur, are parul lung, ca un indian, nu e indian, legat in pony tail. Se intoarce la rand, isi mai aranjeza odata geanta, se mai uita in colo si in coace, facand-o pe tanti matroana sa devina nervoasa, apoi isi ia geanta si dispare. Si pleaca. Si nu mai vine...

apoi soferul de Greyhound care nu stiu ce cursa face, dar il vad zilnic la plecare: chel, cu mustata, cu pantalonii o idee cam scurti, dar care las sa se vada o pereche tare frumoasa si lustruita de cowboy boots! Ei, in iarna avea o caciula imblanita, acum chelia e in toata splendoarea, rasa, la vedere. Doar e primavara, nu?

Apoi mai e si Victor...de ce il arunc in amestecul asta de impresii? Am reusit sa aducem acasa mobila de patio, pus-o in garaj, acum trebuie sa o ansambleze, si cand o fi vremea sa o scoata afara in spate. Si a inceput sa lucreze: canadieneste, cu garajul deschis, si mestereste de vreo 3 seri! Se vede ca, desi habar n-are ce face acolo, ii face imensa placere!

apoi e iepurele, care vine din ce in ce mai des si roade la firele de iarba nou incoltite din gradina shou la vecinul, ca noi nu stim cum sa facem sa creasca iarba frumos, nu in petice!

o sa urmaresc primavara cu atentie, si orice semn mic de primavara il postez aici! Nu va faceti griji, va anunt eu cand sigur e aici!

pentru Dana P, de pe blog

Emma Invinge cancerul! Inaltam ruga fierbinte miercuri, 25 martie, ora 12 ora Romaniei, ora 6am ora Canadei!
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

maru, unde zici ca esti in downtown? sick kids parca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

dap

Emma Invinge cancerul! Inaltam ruga fierbinte miercuri, 25 martie, ora 12 ora Romaniei, ora 6am ora Canadei!
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Buna fetelor. M-am mai linistit dupa chestia cu pasaportul si pozele maica-mii disparute din plicul trimis prin DHL, dracu'stie cine si-a bagat nasul. Ai mei tind sa banuie o greseala din partea ambasadei- ca scrisoarea cu restul actelor au venit inapoi dupa 10 zile- eu dau vina pe cei de la DHL; cei de la ambasada mi-au dat un raspuns cat se poate de scurt prin e-mail, precum ca aplicatia s-a returnat solicitantului fiind incompleta. Unde s-au volatilizat passul si pozele habar n-am; ma intreb daca cei de la DHL sunt datori sa deschida plicul la destinatie si recipientul sa semneze pentru tot ce contine, au ba? Aici e buba, ca nu stim daca plicul s-a predat inchis ori l-au verificat inainte de a semna...mister total. In paranoia mea, ma gandesc ca a ajuns pe mainile cuiva si respectiva se poate folosi de pass si poze fara probleme, posibil sa fi facut si copii dupa toate actele trimise de noi mamei, scrisori de la slujbe, invitatie...ma gandesc ca poate ma trezesc cu cine stie cine la usa, pe motiv c-m invitat-o noi...Oricum, am refacut pasaportul, completat alte formulare, platit alta taxa de viza, alt transport cu DHL..alti bani, alta distractie
Va doresc bafta cat incape, dar se pare ca de nik nu mai esti sigur.
Si colac peste pupaza, in exact aceeasi zi cand mi-au telefonat ai mei sa raporteze problema, a sunat sotul la Canadian Revenue Agency referitor la actele ce le-am trimis acum o luna si ne-au zis ca n-au primit nik...e drept c-am facut greseala sa nu le expediez via registered mail, avand ferma incredere sistemul de posta canadian, dar se pare ca rau am facut. Ori posta le-a pierdut, ori CRA nu recunoaste ca le-au primit. Lume de rahat, ce sa mai zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Fetele, eu lesin pe aici.. cautand altceva am gasit o lista cu salarii din sanatate, spitale din Ontario, numai de la sase cifre in sus, si culmea ca sunt si asistente destule... lesin!
http://www.fin.gov.on.ca/french/publications/salarydisclosure/2006/hospit06.html

maru, vezi-ti colegii pe lista, sunt jos de tot, la The Sick Kids.
Vine, vine primavaraaaaa fain, fain, mi-a placut mult de omul cu pardesiu, sosete si pantofi

Ma duc sa-mi caut alte surse de lesin...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Fetele, eu lesin pe aici.. cautand altceva am gasit o lista cu salarii din sanatate, spitale din Ontario, numai de la sase cifre in sus, si culmea ca sunt si asistente destule... lesin!
http://www.fin.gov.on.ca/french/publications/salarydisclosure/2006/hospit06.html

maru, vezi-ti colegii pe lista, sunt jos de tot, la The Sick Kids.
Vine, vine primavaraaaaa fain, fain, mi-a placut mult de omul cu pardesiu, sosete si pantofi

Ma duc sa-mi caut alte surse de lesin...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.



ce bine ar fi fost sa fiu radiologist...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Donia, m-am uitat pe lista si sunt socata, spitalul din Cambridge e in prag de colaps, vor sa dea nurse afara, sunt in short cu cateva milioane de dolari, dar ocupa locuri fruntase la salarii!
Donia, tipul e pe bune, ca vezi ca eu scriu ce vad, ca nu am imaginatie deloc, si arata tare respectabil, da cine stie de unde e scapat, sau mai stii? o fi ultima moda!

Emma Invinge cancerul! Inaltam ruga fierbinte miercuri, 25 martie, ora 12 ora Romaniei, ora 6am ora Canadei!
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput