Sezatoarea canadiana (132)

Sezatoarea canadiana (132) | Autor: CriPOD

Link direct la acest mesaj

Capitolul 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original[/b]:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele

Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02



Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.20]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Poftiti va rog!

Si ma repet si eu, ca cine mai citeste capitolul inchis:

Cine vine la maple-syrup babies?

un weekend minunat, am fugit!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.20]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Aduc si eu mesajul aici, nu ca am zis ceva important, dar asa...

Simona, stiu, la sfatul vostru i-am si lasat Agatei parul lung si fara breton. Si pentru ca nu reuseam sa i-l prind de nici o culoare la patinaj. Dar ai vazut cum sta cu el in ochi, e greu pina creste tot, ca sa nu-i mai vina in ochi. Tudora e prea mica si mi-e greu lung si fara breton, ca ar trebui tot timpul sa i-l prind. Si asa stau acum 5 minute sa-i fac codite Agatei, daca mai creste si al Tudorei, m-am scos! La vara e altceva, in vacanta i-l las lung si probabil ca din toamna nu o mai tund. Agatei nu i-l mai tund, doar asa virfurile. Multumesc pentru aprecieri si pofta buna! Imi pare bine ca te aud, ca m-am gindit la tine si la simburel.

Ange, bafta multa la competitie! Sa se lase cu loc pe podium! Pupam patinatoarea mica, sa-i mai ia din emotii. Merci pentru linkuri... Pai, sa sunam prietena comuna sa ne dea reteta sau poate o rugam sa o posteze direct aici, ce zici!?

Noi am venit si ieri si astazi prin parcuri si fetele mele au tot facut oameni de zapada, ma rog niste aratanii acolo. Tudora ca Tudora, dar Agata e innebunita dupa zapada, ar sta numai afara... daca nu i s-ar face foame! Plecam si noi la patinaj!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

am muncit azi de acasa, de la 7 la 5; mai bine ma duceam la munca, ca ma mai si odihneam
ne pregatim sa mergem la chapters sa ne jucam cu thomas si sa scoatem toate cartile din rafturi
va doresc un weekend minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Azi am fost la control. Luni merg ultima zi la lucru. Se pare ca nu e bine si m-au pus in concediu de boala. Cred ca nu exista ceva care sa nu ma doara. Ma doare asa: Capul cam in fiecare zi, burta, spatele, pelvisul de mor (ceea ce doctora a numit pelvic separation), contractii garla, tensiune mare, sunt ametita si mi-e greata, ma umflu. Mno asta lista. Sa ajute DD sa ajungem la 37 saptamani. Sarcina asta mi-a fost cumplit de grea. Nici nu seamana cu prima sarcina.

Va pup in ordine alfabetica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Olga, multa sanatate! Tin pumnii sa fie bine si sa ajunga la 37 de saptamani!

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Olga multa sanatate. Macar la 36 , ca mine, sa ajungi si tot e bine.
Simmona, frumoasa casa, dar te gandesti ca trebuie sa faci si curatenie? Sa speli si cele 4 masini?


Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Laurajr, Simonna, si celelelate fete (in ordine alfabetica, cum zicea Olga)

nu stiu de ce m-am bagat in seama, ca doar bine stateam eu in umbra ..
Dar daca am deschis gura, apoi sa nu va las asa; noi locuim in Regina de mai bine de 4 ani,
am locuit alti 4 in Ontario. Am 40 de ani si o fetita de 8. Asta ca sa stiti cu cine stati de vorba Ne-am mutat aici pentru joburi. Intre timp ne-am obisnuit.

E frig la noi, recunosc! Ninge prin noiembrie si nu se mai topeste pana la sfarsitul lui martie.
Insa zapada ramana alba pana-n primavara, ai zice ca doar ieri a nins. E foarte frumos! Daca n-ar fi asa frig, ar fi ca-n povesti. Soare-avem din belsug. Doar ca are niste diiiiintzi!
Comunitate romaneasca e firava in comparatie cu ON sau QC, dar exista! Eu mai bantui si pe la voi, ca sa compensez. Cam asta e in mare.
Ah, si v-am spus ca e frig la noi :))?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nasuc inghetat, tare ne pare bine ca ai iesit din umbra
cat despre frig, sa-ti zicem ca si aci e frig rau zilele astea?

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Nasuc, bine ai venit la sezatoare Se ne mai povestesti din cind in cind cum este pe la voi. De frig si zapada, multumim, nici la Montreal nu ducem lipsa Cum o cheama pe fetita ta? Antonia are tot 8 ani, poate vii si pe la subiectul cu clasa III, mai facem schimb de impresii despre scoli. Acum avem de exemplu 2 mamici din Australia, unde abia a inceput anul scolar...

Diana, felicitari pentru liniuta si sarcina usoara L-am vazut si pe micul inotator, este adorabil

Daiopri, multumim pentru pozele cu Tudor ! Ce bebelul frumos, sa va traiasca si sa va bucurati de motan si pisoias

Olga, multa sanatate, ai grija de tine si sa ajungeti cu bine cel putin la 40 de saptamini

Ce de beblusi pe sezatoare , creste familia DC


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

http://www.ometz.ca/emploi/liste+des+emplois/

pt. cele care nu-l stiau!

Mereu in umbra!



Mergi la inceput