Sezatoarea canadiana (131)

Sezatoarea canadiana (131) | Autor: ange

Link direct la acest mesaj

Capitolul 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original[/b]:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele

Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Vesti de la daiopri:

" Bebe Tudor s-a nascut aseara,13 Feb ora 19:05 PST ( adica ora Vancouver-ului). A nascut natural, fara epidural si totul a decurs rapid. Mama si bebe se simt f.bine si probabil vor sosi acasa diseara sau maine.Bebe a cantarit la nastere 3.792 kg. "


F E L I C I T A R I!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

buna dimineata si o cafea tare

almo,vai ce ghinion!imi pare rau. Ce ati facut timp de o saptama daca plaja nu s-a putut face?

carmen77,fermecatori baieti ai.am reusit sa-ti vizionez si eu pozele.sanatate multa!iarna asta ne-a cam dat de furca la toate

simi,nu vreau sa te sperii dar daca ai fisura in fundatie UHHHH...e jale! Bani multi,munca naibii,dezastru pe masura.NOi am refacut drenul francais la casa acum cativa ani.A fost foarte trist.daca stiam ca-mi vor distruge tot prin curte vindeam si ne duceam o mie de ani.Vin cu un intreg arsenal de utilaje,distrug tot,tot,tot!Partea nasoala a fost ca nu am putut sa refacem curtea imediat,a trebuit sa stam o iarna in mocirla pana s-a tasat pamantul.Hai ca in loc sa te incurajez,eu vin si pun paie pe foc
Daca vrei pot sa-ti recomand compania cu care am facut eu.Este o companie mare cu renume si experienta multa pe piata, cu garantie de 20 ani transmisibila la urmatorul si urmatorul,etc proprietar.Bafta!

pucku,muzeul copiilor este in Laval.Uite,eu pot veni vineri seara cu copii la muzeu pe la un 17,30.Este relativ aproape de mine asa ca as ajunge.Ce zici?

miki,nelia,sanatate!

lorelaim,spor la invatat!

try,te-ai pus tu sa faci pana?ce-ti face spatele?

mona b,jderi?pai nu trebuie sa-i cumparati ca aia vin singuri la casa omului.sunt musafiri nepoftitisi mie-mi plac.sunt niste animalute tare interesante.Mersul lor saltaret este tare amuzant.Eu la un moment dat mi-a trecut prin cap sa "adopt" un sconcs.Ii gasesc atat de frumosi dar pacat ca au glanda aia pucicioasa
Oare s-or opera? am luat-o razna!

maru,pe cat e ziua ta?

o zi buna tuturor,cu soare si cu(virgula)Cupidonii de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor da ce spor aveti la scris , nu am mai avut timp sa intru pe forum in ultimul timp, incep examenele si tre sa bag mare la invatat.
Pucku uite ce mi-a luat sotul http://www.drscholls.com/drscholls/productSearch.do?method=doProductDetailsLookup&searchArg=43 e un picutz mai bine iti multumesc ca te-ai gandit la mine. Oricum astept sa treaca cele 3 luni si sa incerc sa gasesc la RBC, asta daca a o sa am noroc, din cate am inteles Scotia bank a inghetat angajarile, BMO a inchis deja 35 de sucursale in Quebec (mai ales cele din centrele comerciale) asa ca nu-mi mai raman prea multe optiuni.
Daiopri felicitari pentru minunatia ta mica, sa va dea Doamne Doamne multa sanatate.
Romanitza multumesc mult de oferta dar am primit pacht ieri din tara, mi-a trimis si mie mama de la Dacia plant tinctura de propolis si Branca Ursului,
Pe restu va , incrc sa mai citsc din urma printre picaturi.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ange, ziua mea si a Danei Podeanu e pe 17 Feb

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Buna dragutelor
Ce zi faina se anunta azi la noi, de-abia astept sa iesim.
Pucku, e foarte fain parcul intr-adevar,lui Vlad ii place mult,noi mai evadam acolo cand e vreme buna, poate va teleportati intr-o zi si ne intalnim. Imi mai trimiti te rog o data nr.tau de tel. ca nu l-am salvat atunci si l-am pierdut.
Merci
Ange, ce haioasa esti cu operatia. Dar sunt asa draguti sconcsii incat ar merita explorata ideea ta. Iar jderii astia sunt de fapt nevastuici-in romana, deci nu asa feroci ca aia de-i stiam eu ca mancau pasarile bunicilor mei la tara.
Daiopri, felicitari pentru nasterea fara probleme si medicatie- o sa incerc si eu sa vad cat rezist- si bun venit pe lume micutului Tudor.
Ce nume frumos, era si pe lista noastra de nume pentru al nostru, incat voiam la un moment dat sa-i dam 3 nume, dar sotul a zis ca-i prea mult.Refacere usoara si sa va bucurati de pisoi si de motan!
astept si eu sa ne pove cum a fost.
O sa pun si eu azi niste poze in contul comun.
Carmen ori cine voia reteta de miso soup, e de mai multe feluri pasta de miso, soia ori orz, eu o fac cu chicken broth, bucati de tofu si ceapa verde si mai adaug bucatele de ginger proaspat ca ador gingerul
Aseara ne-am simtit super la japonez, as trai toata viata cu mancare gatita a la japonaise; o sa pun niste poze si de acolo.
O zi faina sa aveti!

Mona 31+ sapt.cu baby Aidan-Victor si mami de Vlad-Andrei (n. 5 dec.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Daiopri, felicitari!!! Bine ai venit, bebe Tudor! Va doresc la amindoi sa va intoaceti cu bine acasa si o acomodoare usoara pentru toti! Abia astept sa vii sa ne povestesti, sa ne spui cum a a fost nasterea, cum a fost cind v-ati intilnit dupa atita asteptare, cu a reactionat motanasul celalalt. Refacere usoara si sa ai mult laptic!

Simi, m-ai descurajat de tot! Pentru mine problema era ajunsul la doctor, dar vad ca tu ai ajuns si tot nu ai nimic, tot paracetamol ai primit. Dar chiar nu ti-au dat nici un indiciu, de unde vin aceste dureri? Acum cum esti, tot asa te mai doare? Mie mi-a trecut abia ieri, bine ca numai miercuri a fost cumplit, dar nici acum nu ma simt bine, inca ma resimt. Sint ametita, mi-e frica sa ma misc mai brusc ca am senzatia ca am o bomba in cap, care in orice moment poate sa explodeze. Am o senzatie de mahmureala si ma simt ca intr-un fel de transa asa, tot timpul... Mi-a luat sotul gin de Sf Valentin si mi-a fost frica sa gust din el, pentru ca numai cit l-am mirosit si am simtit ca ma ia ameteala si durerea de cap.

Multumesc si celorlalte fete care mi-au mai dat sfaturi in legatura cu durerile de cap!

Mona_B, mincarea mea preferata este cea japoneza! O ador!!! Si mi-am promis ca ma apuc sa invat sa o gatesc. Din pacate m-am oprit la sushi si la doua feluri de supa, dar voi continua.

Pucku, nu mai stiu unde e, l-am cautat peste tot, stiu ca l-am salvat ori in Bookmarks pe unul din browsere si l-am pus si undeva, intr-un document in retete. Cind gasesc, trimit ori site-ul, ori reteta. Daca nu scriu reteta asa cum o fac eu.

Noi am avut aseara si astazi multe activitati: poze la patinaj (abia astept sa ni le dea, ca erau asa frumusele aranjate si, de data asta, amindoua!), intreceri amicale la patinaj care s-au lasat cu medalii, cu petrecere, frumos! Si la ora de dans, profesorul i-a aratat Agatei si copiilor din grupa tango-ul! Si i-a invatat citeva figuri... e topita Agata, a cucerit-o din primul moment, de la prima miscare! De cind s-a terminat ora de dans, numai asta fredoneaza si danseaza si nu mai vrea sa faca nimic altceva, decit sa invete tango si melodia de la anul de la solo-ul de patinaj vrea sa fie tot un tango... I-am pus bucati de pe youtube, inclusiv cea din Parfum de femeie cu Pacino... woau! A picat pe spate! Iar mami si mai tare, pentru ca, fara sa stie fata, e dansul ei preferat! Acum dorm amindoua, dar au adormit cu promisiunea ca voi dansa cu tati tango, cind se trezeste ca si el doarme, ca vrea sa ne vada dansind. Asa ca, in seara asta, avem seara de tango! Cine mai vine!?!

Sanatate multa bolnaviorilor!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Bine ai venit bebe Tudor!!!! Daiopri felictari,si refacere rapida!!!

Nelia ce ma distrezi, imi imaginez ce e la voi in seara asta , poate pui niste poze. pentru pm.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, nu ne mai merge aparatul si nu am ajuns sa-l mai reparam. De aceea nici nu am mai pus poze, nici aseara si nici astazi nu am facut. Dar stii care e cel mai mare dansator de la noi? Lisandru! Sa-l vedeti cum se invirte si da din miini si se bitiie si pica in fund, ca el abia merge... si de acolo ii da mai departe cu bitziala si se invirte asa in fund... e tare amuzant, pacat ca nu pot sa-l filmez.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Bine ai venit Tudor, bebitz de Daiopri, sa fii sanatos si mancacios, si la punga gros

Donia, la multi ani! , scuze de intarziere,

Dana si Maru, La multi ani, sa fiti iubite, sanatoase si tot ce va doriti pe anul asta sa se implineasca.
Dana, ma bucur sa aflu ca ai scapat de operatie, cred ca esti si tu acum mai linistita

Noi am avut o saptamana cam ciudata, am fost bolnavi pe perioade, incepand cu Mihnea si terminand cu mine.Asta pentru o a doua saptamana.Ciudat, nu am patit asa niciodata.Bine ca a trecut.

Nelia, credeam ca eu sunt campioana la dureri de cap dar am observat ca tu ma intreci.Si eu am facut un control in Ro, insa totul era cauzat de stres.Nici nu ma mir, la cat de mult ma consum de obicei pentru orice fleac.Aici aceeasi problema, oboseala si stresul isi pun serios amprenta.
Sananate multa si ai grija de tine, la fel si celelalte fete.

Ana,ai scapat de alunita?
Unde ai facut tu analizele?

Am fost si eu joi la medicul de familie (Cami,).Am o lista intreaga de analize de facut insa nu stiu cand sa ajung.Se pot face undeva insa in week-end?
Fetele din Laval, doctorita mi-a zis ca pot face o ecografie la sani undeva la Jean Coutu pe Cure Labelle.Aveti idee unde, ca ccc Cure Labelle-ul este luuung .

Dragaica,bafta multa cu job-ul si sper sa gasesti curand altul mai bun.Am vazut ca Banca Nationala angajeaza la dep de plati in perioada asta, este insa numai temporar.Daca te tenteaza, nu trebuie decat sa intri pe siteul lor si aplici on line.

Ana, ce faci, vii maine seara?

Ica,unde ai disparut, mai traiesti ?

Simi,imi pare rau sa aud ca aveti problema cu casa.Sper sa o rezolvati cat mai repede si fara sa dati "spargere" in bugetul familiei.
La multi ani baiatului, si-a luat permisul, i-ai dat deja masina ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

felicitari Daiopri! viata lunga si frumoasa bebe Tudor!!

maru, Danapodeanu ne pregatim de baute ? ..ihuuuu

carmen, vizionat muschetarii tai. cat de diferiti si cat de frumosi. incredibili!!! sanatate multa!

simi, LMA frumosului tau !! bafta cu casa!



Mergi la inceput