Bebei de Canada (5)

Bebei de Canada (5) | Autor: carmençita

Link direct la acest mesaj

Am deschis capitol nou, sunteti invitati cu totii sa participati !!!

PARTEA 1:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87480

PARTEA 2:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90169

PARTEA 3:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93489

PARTEA 4:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95935
______________________________________________________________________________________
Carmençita
DN=29.09.1973
cu DPN=20.04.2007
______________________________________________________________________________________
Pitilache
DN=11.16.1970
cu DPN=20.02.2007 si mamica de SEBASTIAN(12.08.1999)
______________________________________________________________________________________
Sori1980
DN=----------
cu DPN=21.04.2007
______________________________________________________________________________________
carmen94
DN=6.03.1971
cu DPN=7.04.2007
______________________________________________________________________________________
almo
mamica de Nicole-bebelusa
______________________________________________________________________________________
Pepsi
DN=20.11.1974
cu DPN=19.06.2007 si mamica de DOMINIC(17.05.2004)
______________________________________________________________________________________
laurajr
mamica de Ioana 5 ani/David- bebelus

______________________________________________________________________________________
Romaria
mamica de Rihanna Nicole(18.12.2006)
______________________________________________________________________________________
denisam
DN=-----------
cu DNP=10.07.2007 mamica de Emma Andreea (17 Ian.2006),
______________________________________________________________________________________
diana74
DN=03.10.1974
cu DNP=25.02.2007
______________________________________________________________________________________
valen
DN=10.11.1979
cu Ines Nicole, DPN=05.06.2007, mamica d-rei Sarah Marie(30.09.2005)
______________________________________________________________________________________
elamia
DN------------
cu DPN=08.03.2007.
______________________________________________________________________________________
Oana
DN=05.05.1970
cu DPN=27.07.2007 mamica de Iulian(22.06.2005)
______________________________________________________________________________________
catralu
DPN=20 august
______________________________________________________________________________________
Anca74
DN=16.08.1974
DPN=10 februarie 2008
______________________________________________________________________________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Fetelor dragelor,

N-am mai trecut pe aici de cand s-a nascut printesa mea Alexia Sara, pe 11 aprilie. Ce sa-i faci, viata de mamica iti schimba prioritatile, stiti si voi.

In sfarsit reusesc sa intru putin si vreau sa felicit pe Pepsi :) pt baietel, sa-ti traiasca, sa fie sanatos si mancacios, iar tie recuperare rapida. Denisam, bafta multa si tie!

Noi suntem bine, crestem vazand cu ochii, ne-am nascut mititele de 2990 gr. si 44 de cm, dar acum, la 2 luni jumate avem 5,600 kg si 63 de cm. Alexia mea este o mancacioasa, si doarme bine. Singura plangere ar fi, ca imi refuza biberonul. Ii place tare mult tzitzi, si desi inainte o mai lasam din cand in cand cu taica-su acasa, si cu un biberon cu laptic si il beia, de doua saptamani incoace, il refuza, se stramba isi face greata cand incerc sa ii bag biberonul in gura, si il scuipa. :( In concluzie, nu mai pot sa ies singura deloc. Foloseam biberoane de la Avent, cu tetina de silicon, am incercat si tetina de cauciuc, dar nimic. Matza mea vrea numai la san. VOi ce credeti, ati patit asa ceva?

Va pup,
Sori, mamica de Alexia Sara

POze cu pisicuta noastra la linkul de mai jos.
http://www.facebook.com/album.php?aid=27842&l=a8a2b&id=665330245




si un filmulet recent cu Alexia cum vorbeste cu tati:

http://good-times.webshots.com/album/559664857VJpjeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

multumim frumos de felicitari, am pus poze, cind am timp am sa va povestesc cum a fost!

pitilache, esti o draguta merci muult, prima data cind ai sunat eram in pline contractii....sper sa ne vedem in vara asta ptr o plimbare la aer!

denisam, bafta mare si sa ai o nastere la fel de usoara cum am avut eu parte si sa fiti sanatosi!

va pup pe toate

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Sori ,de cand te astept!

Ma bucur ca sunteti bine,Alexia a luat in greutate f.bine si e chiar lunguta.
Ce bine de tine ca ai laptic si ca Alexiei ii place.Eu,din pacate,nu mai am ,David papa doar formula.
Cred ca nu e o tragedie ca nu accepta nici un fel de biberon,cata vreme ai laptic tu,iar de apa sau ceai nu are nevoie,asa ca las-o in pace,sa-si faca de cap .
Ce frumoasa e Alexia si ce dulce cand gangureste cu taticul ei.Mie mi se pare ca seamana cu tine,ochii clar sunt ai tai,dar ma mai uit sa descopar ceva si de la tati .
asteptam alte vesti de la voi,va pupicesc .

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Pepsi,
sa-ti traiasca Davidutu',tizul nostru ,sa fie sanatos si sa-ti aduca multe bucurii.


lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Pepsi, felicitari! Sa va bucurati de David, ca si de Dominic, sa creasca mari si sanatosi!
Ce zice Dominic de fratior?

Sori...sorry:) N-am idei si nici sfaturi, eu alaptez, biberon n-am dat.

Denisa, nastere usoara, sa mearga totul bine si sa te refaci repede!

N-am mai scris nici eu de mult. Cristinelul meu are 6 luni si jumatate, am inceput diversificarea cam de o luna si papa acum cereale de orez, pireu de morcov si cartof dulce iar maine o sa incerc si cu dovlecel. Are doi dintisori, doarme toata noaptea si e vesel tare, ma innebuneste cu zambetele lui, e tare seducator!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Donia, inseamna ca n-ai pus niciodata laptic de al tau in biberon? SI eu alaptez dar am incercat de cateva ori, si la inceput a mers, am lasat-o cu tati si cu laptic de al meu in biberon acasa, si am iesit pe afara la cumparaturi o ora, doua sa ma aerisesc putin. Formula nu i-am dat niciodata. Chestia e ca eu am prea mult lapte, si scot cu pompa aproape 200 ml dupa ce papa Alexia pana nu mai poate, altfel nu rezist pana la urmatoarea ei masa, dupa 2-3 ore. Acum, am o multime de lapte la congelator si probabil ca nu o sa il folosesc, daca nu ii place biberonul, ce sa fac.

Lilidana, ma bucur ca sunteti bine si David Gabriel creste frumos si sanatos, am vazut pozele, e un scumpel! Tu n-ai lapte, iar eu am in exces, am furia laptelui zilnic, ma dor sanii, stau cu comprese.

Pepsi sunt super pozele cu noul membru al familiei, e frumusel si maricel! Sa va traiasca si sa va bucurati de el.

Pupici la toate fetele.
Sori, mami de Alexia Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Fetelor,
Multumim frumos si ma bucur sa citesc vesti bune despre bebei vostri.
Pepsi- f.faine pozele, dar ce zice Dominic?
Donia- mereu ai avut un flacau exemplar- bravo lui!
Sori- mai las-o un pic cu bibe si apoi incearca din nou sa iid ai, il va lua pina la urma, plus ca in jur de 3-4 luni are o perd cand papa de rupe, e in crestere sisigru il va vrea dc nu ii dai san- laptele de la congelator il folosesti cand incepi cu cereale sau il pui in alte mincarici- din pacate si eu am aruncat o groaza.
La noi a venit buni aseara si speram ca Emma sa se faca bine cu nasul si sa inceapa sa pape, ca e in greva de 2 sapt, bea lapte la greu si cam atata, mai ciuguleste rar cereale- plus ca de luni incepem "tratamentul"-dezvatztat de pampersi.De suzeta am scapat- va pupam!



Denisa 38 si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Denisa, ce bine ca a venit buni, o sa iti fie mai usor de acum. La mine a fost dezastru cu soacra, dar la tine acum a venit mama, nu?

Sori, incearca sa te mulgi tot mai putin de fiecare data, pentru ca daca tu te mulgi mereu, corpul tau crede ca e nevoie sa produca din nou aceeasi cantitate de lapte si de aia ai in continuare productie mare. Incearca sa mulgi cam cu 10 ml mai putin in fiecare zi si o sa vezi ca treptat se va reduce si productia de lapte, iti va ramane atat cat papa bebe.
Eu am doua experiente, la primul copil m-am muls cam 6 luni si aveam mereu sanii plini si umflati de lapte. La al doilea copil m-am muls din ce in ce mai putin iar acum nu mai folosesc pompa, decat daca sare peste vreo masa din cine stie ce motiv.
Si laptele, cum a zis si Denisa, o sa poti sa-l folosesti cand incepi cu cerealele. Eu ii dau lui Cristi cereale de orez de la Heinz care nu contin lapte si el le papa asa simple, preparate doar cu apa, dar ii dau lapte in continuare. Tu o sa poti folosi acest tip de cereale dar sa le prepari cu lapticul tau, daca o sa doresti.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Denisa multa bafta maine! Iti tinem pumnii sa fie bine si sa aduci acasa inca un bebe sanatos si mancacios!!!



Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

salutam si noi toate fetele!

pepsi..................felicitari!multa sanatate,sa fiti papaciosi si sa cresteti mari si frumosi.am citit pov.ta la scutece.......m-a impresionat!acum incep alte griji..............de ce plange?de ce nu doarme?sau de ce doarme asa mult?!?!.........

Sori1980...............am vazut Alexia vorbareata!

Denisa ...............bafta!!!!te asteptam cu vesti.


noi papam laptic,crestem,gangurim,am descoperit piciorusele si mare mirare la noi ca tot se misca degetele alea pe acolo.

va pupam si speram sa ne ,,auzim,, cat mai curand


Carmen si Darius/5.04.2007

Mergi la inceput