Bebei de Canada in burtici de mamici (2)

Bebei de Canada in burtici de mamici (2) | Autor: Donia

Link direct la acest mesaj

Partea 1

Subiect deschis de Carmencita:

"Nu vreau sa fac o epopee a mamicilor sau a viitoarelor mamici de Canada, dar poate ar fi bine sa avem un topic al nostru unde sa ne dam sfaturi sau sa schimbam pur si simplu pareri. Poate nu intereseaza pe toata lumea, de ex. sistemul medical din Canada, dar pentru noi, cele de aici eu cred ca ar fi binevenit. In plus am putea gasi mai usor informatiile acestea (despre Canada) daca se disctuta pe un topic separat."

Lista


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Astazi am fost la spital pentru "pre-op teaching", sau instructaj preoperator. A fost foarte bine, am putut sa intreb cate in luna si-n stele, mi s-au explicat tot atat de multe lucruri, am semnat o mie de forme de consimtamant, mi s-a luat sange... Asistenta a fost foarte rabdatoare si draguta, draguta de tot, de abia astept sa ma las pe mainile lor.
M-au linistit si cu mancarea , au zis ca depinde de la medic la medic, dar s-ar putea sa primesc de mancare in aceeasi zi, ca foamea e una din marile mele griji.
romaria, daca vrei sa iti spun mai multe, intreaba-ma si voi scrie, ca mi-au explicat ce o sa se intample din momentul in care pasesc in spital. Tu ai appointment pentru pre-op?
Eu, ca am avut parte de discutia asta, sunt foarte linistita, stiu la ce sa ma astept acum.
Ma intrebai unde nasc. Eu locuiesc in St. Catharines si voi naste la unicul spital local.

lilidana, eu am luat fier doar dupa ce analizele au indicat ca am anemie, altfel nu se prea dau suplimente in afara de vitaminele prenatale. In general am observat ca mai toti medicii lucreaza dupa protocoale nationale sau macar provinciale si nu se prea abat de la reguli daca totul merge bine, dar in final cred ca depinde de fiecare medic.
Cred ca fetita ta Karina e exact de aceeasi varsta cu Roxana mea. E nascuta in mai?

Pepsi, ma bucur ca totul a fost in regula la translucenta nucala, ati mai trecut un hop.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Pepsi- felictari pt eco buna, faine pzoele.
Donia- ma bucur ca te-au linistit aia azi la pre-op si ca totul e ok cu papa.Mie sa stii c ala 8 dimi mi-au dat voie sa beau orange juice si eu am mincat si o felie de graham goala si la 1.04 emma iesise din burta
Monicutz- bravo pt testul de diabet si sa scapi usor de treburi la job!
Romaria- bafta cu nasterea si nu te mai stresa ca va fi bine, ai sa vezi!
restul fetelor- numai bien si sa fitzi calme de sarbatori.


Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

Donia...................multumim ptr. deschiderea unui nou capitol.

Monicutz..............ma bucur ca ti-a iesit ok testul.

Pepsi............am vazut si eu pozicile.sunt super!!!!in legatura cu dermatita mea....sa sti ca eu nu am facut teste sa vad cam la ce sunt alergica(cand am fost mica medicina nu era chiar atat de avansata,apoi m-am obisnuit cu pacatoasa asta de dermatita si incercam sa evit cam ce mi-au interzis medicii.sa sti ca mai treceam peste reguli si mai mancam si ce imi era interzis(si acum mai fac cam aceeasi greseala)am ajuns singura sa-mi dau seama cam ce imi face rau:ciocolata,usturoiul,mancarurile condimentate,muraturile,portocalele,lamaile.....daca mananc ma inrosesc la fata de zici ca am ramas uitata la bronzat si cate o data mai am si mancarimi.si bineinteles ca praful e dusmanul nr.1,numai ca la praf .....ma apuca niste nervi si am impresia ca ma mananca tot corpul.....oricum vreau sa-mi fac un rv. ptr.dermatolog,dar sti care este lucrul bun???de cand am venit in Canada dermatita mea nu mai este chiar atat de vizibila,iar in plus nu mai am probleme cu constipatia(la mine asta era o mare problema caci multe toxine le retineam in organism)
sa sti ca si eu ma gandesc cu teama la perioada de diversificare ptr.bebe.va trebui sa fiu foarte atenta la fiecare aliment....

romaria.......iti tin pumnii! va fi bine!nu te mai agita ca bebica simte.

Va pupic pe toate!

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Pepsi, felicitari pentru rezultate!

La fel si pentru Monicutz si lasa ca o sa ne vedem cu proxima ocazie cand il vizitezi pe Andrei. O sa le facem cunostinta si la bebei atunci, mai ales ca o sa aibe cam aceiasi varsta! Apropos, tu stii ce o sa fie ca nu am retinut. La noi e fetita.

Donia, multa bafta vineri! Iti tin pumnii sa fie totul cum te astepti si chiar mai bine decat atat!

Romaria si tie multa bafta pe ultima suta de metri! Ai incredere ca totul o sa fie bine si amandoi o sa ajungeti acasa bine-sanatosi.

Eu o sa am urmatorul control lunea viitoare si sper sa fie totul ok. Prima data am nascut prin cezariana de urgenta si desi inca nu am discutat optiunile inca, acum tot cezariana o sa fie avand in vedere si varsta si antecedentele, numai ca de data asta o sa stiu din timp...

Multa sanatate si numai bine la mamici si bebici!
Roxana, 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Pitilache e fetita si la noi :). O sa mi vorbim si can ajungem acolo nu va ratam! Si eu tot asa ca tine sunt cu cezariana de urgenta prima data si acum cu cezariana programata.

Pepsi ma bucur pentru rezultatele bune. Bravo!

Donia la pre-op appointment ti-au zis si de anestezie? Te-au intrebat cum vrei? Ti-au recomandat ceva?

Va pup,
moni, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaria spune:

Donia, eu nu am pre-op appoiment, asa ca daca poti sa-mi spui si mie ce ti-au zis acolo. Mi-a spus doar sa vin cu 2 ore inainte de operatie. Si eu am o problema cu foamea :))) ma ia cu tremurat daca nu mananc cand trebuie :))sper sa nu lesin de foame.

Multumesc fetelor de incurajari sunteti fff dragutze

Romaria 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaria spune:

Am scris mesajul cu picioarele,,,de e scuzabil la cat de obosita sunt acum :))
Aceeasi, Romaria 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Denisa, cezariana mea e programata la 7,15 dimineata si mi-au spus ca unii medici le dau voie mamelor sa manance un pranz normal... sper si eu ca medicul meu sa fie unul dintre cei milosi...

pitilache, multumesc de incurajari. Numai bine si tie!

monicutz, nu m-a intrebat nimeni ce fel de anestezie vreau, desi eu asa credeam ca va fi. Dar de fapt eu doream rahianaestezie si exact asta se si practica aici, adica e prima optiune in cazul cezarienei programate.
Ieri mi s-a explicat ca in caz ca nu prinde rahianestezia (adica daca simt durere) atunci mi se va face generala, dar sotul nu va mai putea sa participe. Cazurile astea sunt totusi foarte rare.

romaria, incerc sa imi amintesc tot ce am discutat ieri, atunci mi se parea totul foarte clar, azi vad ca am inceput sa uit cate putin
In primul rand nu voi avea voie sa mananc sau sa beau nimic dupa 12 noaptea, operatia mea va fi la 7,15 iar in sectie va trebui sa fiu la 5 dimineata.
Primul drum va fi la internari (admitting) de unde voi pleca in sectie. Acolo voi fi instalata intr-o camera, apoi asistenta imi va masura tensiune, puls, dupa care urmeaza ras, frezat si sonda urinara. O sa-mi dea sa beau o solutie de citrat de sodiu, ca sa nu am hiperaciditate (si in felul asta sper sa nu imi ghioraie matele pe masa de operatii). Apoi o sa merg in sala de operatii unde mi se va pune o perfuzie (sau in salon?) cu fluide, nimic medicamentos, dupa care urmeaza anestezia care isi va face efectul foarte repede. Urmeaza sa fiu asezata confortabil pe masa de operatii, apoi dezinfectia zonei, apoi acoperirea cu campuri operatorii, dupa care incepe nenea doctorul treaba, dupa ce ma testeaza sa vada daca sunt bine anesteziata. In sala va fi medicul, asistentul lui (mana a doua, cum zicem noi), asistenta de sala si asistenta mea, cea care se va ocupa mereu de mine. Plus sotul care vine dupa ce anestezia e gata, imbracat si el frumos ca un chirurg. Bebe va fi scos rapid dupa care va fi dus intr-o sala alaturata sa fie evaluat de pediatru, dupa care ne va fi adus sa il vedem mai bine. Ni s-a spus ca nu avem voie sa filmam sau sa facem poze in sala de operatie.
Dupa incheierea operatiei o sa fiu mutata in salonul in care am fost instalata de cu dimineata (recovery room) unde voi sta 1-2 ore. Voi simti cum anestezia se duce si in acel moment pot sa cer un calmant, chiar inainte de a avea dureri, sa aiba timp sa isi faca efectul si sa nu simt durere. Daca totul e bine cu mine si cu bebe, o sa-l pot pune la san deja.
Ma vor muta apoi in alt salon impreuna cu bebe (am cerut private, avem asigurare semi dar diferenta e de 25 de dolari pe zi, asa ca as plati bucuroasa din buzunar, depinde daca au camere libera ca am inteles ca sunt doar 2). Pe la pranz asistenta o sa ma ajute sa ma ridic macar la marginea patului si chiar sa merg pana la baie daca ma simt in stare. Daca ma ridic si merg frumos o sa ma imi scoata deja sonda, asta evalueaza ele, dar eu vreau sa scap de sonda cat mai repede.
La pranz e posibil sa primesc mancare, daca nu un pranz intreg macar o gustarica tot imi vor da.
Restul rudelor pot sa vina inca de cand termin cu recovery room, dar noi probabil ca vom aduce fetita si soacra dupa 3, cand iese fetita de la scoala.
In prima noapte, daca nu ma simt in stare, pot sa cer sa stau fara copil. Asta depinde si de camera pe care o voi avea. La private sotul poate sa doarma cu mine, la semi nu se poate. Si daca sotul nu va fi cu mine nu stiu daca o sa ma incumet sa stau cu bebe in prima noapte, mai ramane de vazut cum ma voi simti. M-au asigurat ca bebe va fi supravegheat de o asistenta, la modul cel mai serios, adica vor sta cu ochii pe el si mi-l vor aduce pentru alaptat.
Cam asta e, daca imi mai amintesc ceva o sa mai scriu. Sunt curioasa care imi vor fi impresiile dupa nastere, ca inainte de nastere sunt foarte bune.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaria spune:

Esti o dulce Donia, multumesc de raspuns

Romaria ,36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Mersi Donia,

Mama ce de detalii. Sunt foarte bune si suna bine. Desi m-a apucat un pic tremuriciul pt ca se apropie :). Dar cica ma tin viteaza inca. Noroc vu astia d ela servici care au grija sa am treaba multa si sa nu ma gandesc :).

Pupici,
, 30+

Mergi la inceput