Sezatoarea canadiana (130)

Sezatoarea canadiana (130) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele

Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

'neata!
Multumim inca o data pentru toate urarile pentru Isabella. Se pare ca s-a distrat prea tare la petrecere ca de ieri este cu tuse, febra, voma, etc... Joia trecuta ne-au sunat de la Seba la scoala sa venim sa-l luam ca-i este rau. El si-a revenit dar intre timp a luat-o pe Isa. Ieri a stat acasa si era fleasca... mi-este asa de mila de ea. Of, sper sa-si revina repede.

Dana, sanatate multa si bine ca nu mai este cazul de operatie.




"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Hai ca sinteti vrednicute azi, asa ca mai copiez o data mesajul aici...

Ce agitatie in ultima vreme la sezatoare

Vin si eu sa adaug ca intalnirea a fost super ca si fetele de altfel , personal am savurat iesirea fara copii dupa mine. Data viitoare o planuim sigur mai indelungata.

Simona73, esti o mamica super ca sa nu mai vorbesc de cei 2 pui frumosi de pica Promit ca te sun

Ina, voiam sa-ti spun ca Thea iti seamana atat de bine incat ar trebui sa te simti mandra tare

Laurajr, incantata de cunostinta. Bine c-ai reusit sa spargi gheata, esti o draguta

Try, of ce ghinion sa se intample toate deodata . Dar cum ziceai si tu, fii in continuare optimista uneori tot raul e spre bine

Daiopri, chiar ca imi calci pe urme pana la urma . Se adevereste ce a zis medicul meu ca tot mai multe femei in ziua de azi nasc peste termen. Certificatul de nastere il obtii f usor, vreo 2 saptamani, aplici online si gata. Doar daca nu il obtii in primul an in Canada, il poti obtine mai complicat in RO. Sa vina puiul mai repede.

Ritah, cum facem sa vorbim si noi?

Podeanu, bine ca ai scapat usor

Ontariencele, ne putem intalni si cu copiii undeva daca vreti, eu una votez pentru playgroundul de care zicea Denisa. Si daca nu e musai data de 21 feb. imi scot si io donsoara in lume . Ce ziceti?

Olga, nu esti si tu interesata? E bine Sophia?

Cristina


le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Noi sintem acasa pentru ca nu sint eu in stare sa merg pe strada. Asa virus ciudat... Acum sint mai bine, doar ca s-a localizat in zona capului si ma doare de-mi vine sa-l . Salina, exact aceleasi simptome am si eu... s-o fi luat prin telefon!

Dana, ma bucur ca ai scapat de operatie! Cu vina, asa este, si eu m-as simti, dar nu cred ca exista cineva care nu se gindeste ca lucrul cel mai important este sa eviti operatii si alte interventii, daca problemele se pot rezolva si altfel. Sper sa nici nu ai nevoie vreodata de operatie!
Pitilache, sanatate multa Isei! Se pare ca e epidemie, la scoala si la gradinita fetelor mele sint multi bolnavi.
Rocs, sanatate multa tatalui tau! Ma bucur ca a fost acceptata Julia la una din scolile dorite!
Mimitete, Simi, a fost doar o parere, personala, ca reactie a faptului ca sint gradinite unde poti lasa copilul de la 7 la 10-12 noaptea... (singura diferenta este ca eu nu cred ca toti parintii sint ca noi, cele care discutam aici si multi altii ca noi, din pacate, exista parinti si parinti si la cite am citit despre ei, eu una nu mai pot spune ca nu cred ca un parinte ar face ceva sau asa ceva si ca toti vor numai binele copilului etc.... asta e!. Concret, legat de gradinitele de seara si de noapte, faptul ca s-au deschis e un lucru bun, mai ales daca profita parintii care chiar au nevoie. Nu am facut pe nimeni denaturat sau iresponsabil, cind ai nevoie, ai nevoie, daca la Dawson ar fi gradinita seara si eu as avea nevoie, cum avem de altfel martea si joia, in lipsa vecinei, categoric mi-as lasa copilul sau copiii cu mult mai multa incredere acolo decit oriunde in alta parte.
Delphin, am citit si eu un pic pe forumul pus de tine. Tabarnak (sau cum s-o scrie el, ca sint mai multe feluri) si collis si inca vreo citeva, inseamna acelasi lucru. Nu cred ca poate fi tradus, e o injuratura de-a lor, cea mai des utilizata, ei zic ca si cea mai urita, si care e practic utilizata si cu sens negativ, dar si intr-o propozitie unde te miri de ceva pozitiv, de exemplu. In engleza, s-ar traduce shit... Uite www.joualvert.com/html/body_jurons.html" target="_blank">aici o lista cu injuraturi locale. La origini, cuvintul tabarnak vine din tabarnacle si ar putea fi tradus prin altar (bisericesc). Dar nu sint chiar sigura... Oricum, injuraturile quebecoase sint legate de obiecte bisericesti pentru ca aici, pina in 60-70 biserica a taiat si spinzurat si cum injuraturile unui popor sint cam intotdeauna legate de ceea ce i se interzice... voilà! Cit despre gropi si alte alea, da, toate exista, depinde din care parte vezi paharul!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

roxana,katrinel,sanatate maxima copiilor.of,off virusii astia si-au cam facut de cap in iarna asta!

ana,si mie imi este frica de alunite.Am si eu una care an de an se mareste dar care nu-si schimba forma si nici culoarea.Oare sa merg sa vad ce e cu ea?

dana,sa zici sarumana ca ai scapat de bisturiu.Nu ai de ce sa te simti vinovata.Cu siguranta locul tau a fost deja ocupat de catre cineva de pe lista de asteptare.

eu am o durere de cap cumplita.vad ca nu-mi trece nici cu tylenol si nici cu cafe Noroc ca o am pe Maia acasa toata saptamana.Nu vreti sa stiti cate zeci de inimioare cu sclipici mi-au lipit pe toti peretii

try,imi pare sincer rau de voi.nu e saptamana sa nu aud de unul si de altul care si-au pierdut serviciul.Stau si ma intreb, noi cand urmam?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Dana, , la fix, bine ca ai scapat. Nu-ti fa griji, cineva e extrem de fericit ca ai eliberat tu sala de operatie si pot sa intre el mai devreme.

Laurajr, asa mi-a zis si mie nenea dr despre deli (mezeluri). Pana nu iese abur din ele, nu pune gura, si mai bine lasa-le. Pai daca tot imi mai iese o ureche, trag nadejde ca poate mi-or mai iesi si niste neuroni in plus, ha? Esti funny!

maru, mama, de cate ori vine si pleaca, la check-in zice(m) la alea ca are nevoie de asistenta. Si asa o ia in primire, o pune in carucior si o cara peste tot pe ground pana cand ajunge la destinatie. Si la schimburi de avioane, o duc de la o poarta la alta, si inca pe liniile de prioritate. E gratuit pt batranei si nici macar nu-si mai bate capul.

Fiu-miu a lovit masina (altuia) aseara. Lectia numero uno, ateptam billul!

Nu mai stiu ce am citit, pana de curent la brain, sorry...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.22]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

daiopi,Robert este nascut pe 13.E sanatos,destept si frumos
de ce-ti faci probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mQQm, mersi de sfat, ai mei sunt cam la 60 de ani, ar lesina mama daca i-as zice sa se duca sa zica ca nu se tine pe picioare. offffff, orgolii, ce sa zic!

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Delphin, adevarul e ca exista destule gropi in QC, le-am simtit si noi de fiecare data cand am fost pe acolo, dar asta numai datorita temperaturilor scazute de acolo. ON sta ceva mai bine la capitolul asta. Oricum nu cred ca se poate face comparatie cu RO

mQQm, in caz ca ai sarit peste mesaj, sa stii ca si tu erai invitata la intalneala cu copiii, sa nu crezi ca discriminam acum Bine ca n-a patit nimic fiul, billul l-oti plati voi cumva

Magdone, Ina, Try, Denisa, Mi-ro, Laura, Maru, Ritah, Simona voi ce ziceti?

Voi n-ati intrat inca nebunia de Valentine's Day? Fiimea a scris ieri la cardurile alea si a lipit la stickere si inimioare intr-o veselie

Cristina

le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ritah, sarut mana ca m-ai "citit". Am publicat in tara articole pe teme de educatie (latura practica) si pe teme de perfectionare a educatorilor-invatatorilor. Imi aduc si acum de placerea pe care o simteam cand revista de educatie judeteana iesea si imi vedeam numele publicat. Plus ca primeam telefoane de "multumire" de la scolile despre care scrisesem. eh, se duse si asta, ca multe altele.
Daca munca in educatie in romania ar fi platita la adevarata valoare, nu m-ar fi vazut nimeni cu traista in spate la avion spre canada

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Khristin, thanks, but no thanks. La anu'!!!

maru, vorbim dupa ce tre' sa fuga cu inima-n gat de la un terminal la altul sa nu piarda avionul cum mai e cu tineretile. Mama are 65. Si e ok, dar nu rezista la atare solicitari. Nu-i o rusine, e un serviciu oferit de airline. Cand era mai tinerica nu o puneau in carutz, acum ultimele 2 dati cred ca s-au gandit ca-s mai eficienti. Your call, anyway.

Romanitza, si eu statui pe Cassandra in niste vremuri imemoriale, "aproape" am fost vecine cu tine si magdone.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.22]

Mergi la inceput