Sezatoarea canadiana (130)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Stephany ce sa te sfatuiesc eu , ca eu am cam dat-o in bara cu gradinitele astea familiale
Din ce vad eu tu ai foarte foarte putin timp de lasat. O singura seara daca am inteles eu bine?
Ce program are copilul tau in timpul asta? Nu ar fi mai bine sa dai un anunt pe unul din forumurile de imigrare si sa vezi daca nu gasesti vreo bunica?Asa nu-l mai scoti din casa pe copil.
Daca nu ai alta solutie si ramane gradinita atunci sa stii ca trebuie sa pui mute intrebari. Cum e seara, insemna ca pot avea copiii lor acasa. Uita-te si tu bine la locul unde o sa stea copilul tau. Il va tine intr-un tarc ceva? Ca e la varsta cand trebuie supravegheat serios sa nu cada pe undeva. El e un copil mai linistit?Adica doarme bine? E inca alaptat? Sunt multe intrebari la care nu am raspuns. Pentru ca in functie de asta vezi si tu ce intrebari pui . Adica, unde va dormi, daca doarme fara tine Ce va manca ,daca e ora de masa. Si ce e mai important, mai sunt alti copiii? Sau e doar al tau?
Ca intrebari general valabile: ce experienta are, de cand e educatoare, vezi care e spatiu dedicat copiilor(daca exista, unele nu au) , uitat-te in general daca e curat( eu m-am imblonavit dupa ce am vazut o gradinita, eu nici masina n-as fi tinut-o in garajul ala si culmea era la 7 cad)Si in primul rand sa vezi daca te impaci cu ea, adica ca persoana. Ca altfel....Trebuie sa existe o relatie de incredere reciproca, pentru ca altfel nu merge. Pacat ca nu e vara. Mie imi placea sa stau cu gradinitele in parc, si asa mi-am dat seama daca sa incerc la ele sau nu. Am vazut multe chestii care nu mi-au placut si chiar daca stiam ca o sa am loc la ele nu le-am solicitat. Iar alea care nu mi-au placut nu avea nimic disponibil.

Bafta.
Iar raspunsul e complet aberant, de la centrul coordonator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mQQm, sarut mana de idee, de fapt daca stau bine si ma gandesc, tata de misca mai greu, plus ca are si placa de metal in picior (uf) de aia ma gandeam la insotitor. dar daca se pot duce si zice ca u nevoie de asistenta, asta-i chiar cool

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Delphin, sa stii ca la noi, la inceputul lui februarie era bombardat tot cartierul. Nu glumesc, treceai pe o strada si de la zi la alta aparea cate o groapa. Normal cand sunt diferenta mari de temperatura, de genul - 30 la +2 in 48 de ore. Efectiv se strica vazand cu ochii. Nu stiu daca stau eu intr-un cartier mai bun( la Montreal fiecare cartier se auto-organizeaza administreaza) dar de vreo saptamana tot pun asfalt pe unde e foarte stricat. Asta nu inseamna ca e perfect, dar macar fac ceva. ( Si eu am stat in Bucuresti asa ca am cu ce compara)
Iar la Quebec ville unde vrei sa mergi tu, e infinit mai bine. Ca in orice oras mai mic si mai usor de administrat. Sincer nu-mi aduc aminte sa fi vazut gropi, dar nici nu aveam masina cand locuiam acolo. Trotoarele nu aveau sigur gropi

Nu am intrat pe linkurile puse de tine ca n-am timp, asa ca la restul nu ma bag. Lumea educata, insa, nu injura asa. Cel putin nu in jurul meu. Mai mult tinerii fac asta. Spre deosebire de acasa unde toti vorbesc asa indiferent de clasa sociala si educatie. Bine nu chiar toti, dar multi.
Gata ma intorc la treaba, gata cu pauza.

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Salina, pai explica acolo pe siteul LIMRA ce anume e acest Exsel questionnaire. Tu, ca si cautator de job, trebuie sa completezi un chestionar pe diverse job related issues si in felul asta iti creezi un profil ca si cautator de job. Angajatorii au acces la aceste profiluri si in felul asta li se usureaza munca de selectie pt un job pe care-l au disponibil. Deci e f important cum completezi acel chestionar pt ca el in final iti da profilul si deci iti deschide paorta pt urmatoarea etapa de selectie (interviul). Daca nu ai profilul necesar, automat nu intri in calculele lor. Pana acu macest screenning era facut de oameni (deci supus subiectivismului). Prin acest Exsel ei triaza automat oamenii suitable for interviews, deci dispare subiectivismul. Metoda are si avantaje si deazvantaje, normal.

Dana, bine ca ai scapat de operatie cel putin pt moment. Si stai linistita ca locul odata creat ei pot aduce o urgenta in locul tau.

Marule, dragutule, de ce sa le iei bilet cu insotitor? Una din cele mai usoare curse e cea prin Munchen pt ca toate gate-urile sunt pe aceeasi parte de aeroport, doar merge drept de la paorta x la paorta y cand schimba avioanele .Pe cursele spre canada vin mereu bunici sau romano-canadieni si e imposibil sa nu se lipeasca parinti itai de cineva care are deja experienta in venitul in Canada. Maica-mea s-a descurcat singura, taica-miu la fel si ca alti sute de parinti, mai descurcareti sau nu. Nu da banii aiurea in plus pe bilete. Mai ales ca ei vor veni amandoi si deci sunt 2 capete. Tu le scrii pe o foaie exprimarea-n engleza si cea in romana pt intrebarile usuale in caz ca au nevoie si ei trebuie doar sa arate foaia daca e sa se incurce la ceva si e IMPOSIBIl sa nu-i ajute cineva cumva. Si-asa-s biletele scumpe, mai dai si-n plus pt insotitor?

Multumesc de suport tuturor fetelor, da, e chestiune de timp, nimic mai mult.

Mqqm, cu sofatul ca si cu alte chestii in viatza inveti numa itrecand si prin chestii mai putin placute. Sunt sigura ca fiu-tau o sa-si invete lectia de aici. Eu am trecut printr-un soi de faza de teribilism dupa ce-am luat carnetul. Unde ma credeam ca am frica vitezei si a celorlalte masini la trafic, mi-am dat seama dupa ce-am inceput sa conduc ca nu e asa si am intrat intr-un soi de overconfidence (cum imi spunea cineva) si asta te baga foarte usor in belele ca cea de ieri a voastra. Abia dupa vreo 4-5 luni de condus zilnic cate aproape 100 km am ajuns la un soi de realism in sofat. Cu atat mai mult cu cat conteaza si varsta la flacaul tau. Ce faci? Il ierti? Il pui sa plateasca ceva? Sunt curioasa pt ca eu de cateva ori m-amgandit cum as proceda cand ai mei baieti or sa aiba acces la masina si or sa faca un pocinog asemanator. Eu mi-s genul mai fara mila, adica, eventual cumpar masina copchilui, dar el isi plateste benzina si reparatiile (daca are masina lui), eu i-as palti scoala de sferi, dar el sa-si plateasca examenele etc., iar de intra-n belea (ma refer nu la ceva grav, human injuries etc.) cred ca l-as pune sa-si repare greseala singur.

Khristin, nu sti usigur ce sa-ti spun. La situatia care-i acum la noi, am convenit aseara cu consoarta ca pana nu capata unul din noi job, taiem toate cheltuielile la sange. Altfel as veni cu mare drag pt ca-mi fac tare bine toate iesirile. Mie de-o luna nu mi-a intrat in cont nimic, ca asa-i in prima perioada pana iti intri in EI, sotului, o luna de zile n-o sa-i intre nici lui nimic pana se proceseaza toate cele… deci iti dai seama ca mai toate CC intra pe datorii la noi. Nu promit nimic pana in ultimul moment. Timing-ul asta a fost tare prost pt noi, dar iesim undeva la liman, insa strangem cureaua cat putem acum pt ca orice datorie creata tot noi trebuie s-o platim.

Of, eu uitasem complet de felicitarile de Val. Day si l-am pus pe tati azi sa se duca sa-i ia flacaului niste felicitari sa duca si el la gradi ca altfel ramane fara pretendente . Sper sa se descurce ei doi acolo cum sa le dea de cap.
Nu-mi prea place ca n-am timpul suficient (pe care-l consider eu suficient) sa-l petrec cu alex legat de gradi. Ma uitam si la Miss-a lui, i-am spus acum o luna ca sunt in somaj si ca de acum sunt disponibila acasa si ca mi-ar face placere sa vin la voluntariat la ei la clasa...da, daaaaa, cum sa nu, mi-a zis atunci: necazul tau, bucuria mea. Nu m-a sunat niciodata. Abia de-si ridica ochii spre mine cand ma duceam sa-l iau pe alex de la gradi (acu' se duce tati). E clar ca traim pe frecvente diferite eu cu femeia asta si mi-e ciuda pt ca mi-ar fi placut tare mult sa am o relatie buan cu educatoarea lui. Dar ma bucur ca alex o place f mult (desi ma indoiesc ca viceversa e valabila).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Doamnelor
Uite asa ma tineti voi in forma
Nu stiu eu prea multe despre varsatori, da daca ziceti voi ca e de bine va cred. Intrebarea e sunt toti asa lenesuti?
Ange, cu data de 13 stiti voi cum e cu superstitiile, da nu imi fac probleme prea multe. Eu i-am oferit o multime de date, dar daca el nu si nu eu ce sa mai fac?
Chestia e ca nu imi vine sa cred ce bine mersi sta el acolo. Si a doua nastere. Eh, mai e putin.
Laurajr, nu e mare lucru sa iasa si pe 14 ca inca nu stiu cand merg vineri la spital si parca vad ca trebuie sa imi aplice vreo 3 geluri si ma prinde 14 pe acolo
Khristin, tu de care certificat zici? Eu ziceam de ala canadian, sa pot face si pasaportul. Mersic fetele de informatii. Chestia e ca ieri sunase cineva la spital si se vaita ca nu a primit cert dupa 2 luni parca.
Ala ro se poate obtine online? Eu ma gandeam sa il fac in tara ca nu am timp aici pana plec.
Stiu ca imi trebuie varianta mare, ca asa am si la motan, ca e drept ca aia mica nu da cine stie ce informatii. Mai imi trebuie si altceva?
Rocs, mersic de informatii. Da, da ne vedem dupa ce vine pisoiul sa parem mai multi
Ca uite tanti acolo ce multe se intalnesc
Adevarul e ca anul asta a fost jale cu virusii.
delphin si la noi e teribil cu soselele, da asta se intampla peste iarna. Cumva le mai peticesc ei:)
Simonna cum mai esti? Olga?
Mona, asa e cu visele da nu trebuie sa iti faci griji. Iaca apoi o sa vezi ca nu mai iese:))
Khristin, pe tine la cat te-au indus?
Nu mai imi amintesc mai multe, da mai intru eu, ca nu am sperante ca iese singur. Desi dorm totusi prost noaptea, ca ma gandesc ca ma apuca si tb sa rezolv si motanul.
Dana, lasa bine ca nu mai e nevoie de operatie.

Numai bine tuturor,
41s+1z (oare care simbol sa aleg?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Maru vezi ca sint niste conditii parinti trebuie sa aiba 60 ani impliniti ca sa beneficieze de serviciul asta gratuit altfel trebuie sa platesti cind cumperi biletul.

Dar mama e ca mama ta ma pune mereu sa cumpar biletul cu insotitor dar acolo spune ca nu are nevoie ii e rusine in carut.Dar ca sa doarma linistita noaptea pina pleaca ii cumpar mereu biletu cu insotitor.

Dar ultima data am cind a plecat am avut asa emotii ca am fost cu ea am scot boarding passul i-am explicat tot i-am aratat la ce poarta trebuie sa mearga numai ca dupa ce a intrat ea inauntru au schimbat poarta de imbarcare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Si tocmai cind am scris si eu un mesaj lung ca raspuns lui delphin mi-a inchis pitilache subiectul si mi-a dat error ca postez la un subiect inchis.

Reiau idei principale.

Dana, bine ca ai scapat de operatie!

maru, tu scrii la fel de bine si in engleza ca e pacat sa-ti irosesti talentul.

delphin, drumurile sint proaste in Qc, mult mai proaste ca in Franta, dar lasa ca le repara ei pina veniti voi ca baga masiv bani acum in infrastructura ca sa relanseze economia (long overdue).

Comparatia cu Ro nu isi are rostul... si au fost atitea subiecte controversate pe tema asta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

A, si am uitat sa ma vait cu Val cards:)
Daca nu ma zapaceste pisoiul care nu iese, ma zapaceste motanul cu felicitarile lui:))
2 randuri, una daycare, una scoala. il las sa scrie singur, trage un scris mama mama. Incep sa adaug pe unde nu se intelege ce a scris el. In fiecare zi le scoate si le insira iar si iar, unde eu le tin stranse pregatite ca cine stie ce ma apuca:))
Ca sa ma puna acusi sa scriu pe toate ca eu scriu mai frumos si el "nu pea"
I-am zis sotului ca m-am ajuns. N-am avut in viata mea atata treaba cu Valentine day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Mona, e lucru bine stiut ca gravidele viseaza mai mult si intens in perioada sarcinii. Si eu am patit la fel. E doar chestie hormonala la mijloc se spune. Nu baga in seama toate visele. Stii care-i caracteristica principala a viselor? In vise nu exista logica, de-aia putem zbura, transforma, teleporta etc. Asa ca nu cauta dincolo de vise prea mutle semnificatii, dimineata uita de ele si nu te mai gandi, visele sunt doar una din multele simptome ale ueni sarcini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Sautare,
Daiopri-tin pumnii sa iasa pisoiul mai repede-vineri-simbata,nu mai conteaza vad..
Maru-vad ca te-au lamurit fetele.
Khristin- dc e la locul cu pricina, eu vin,stii doar.
Am si eu o dilema- valentine's cards astea, ca le am nescrise inca- pe linga inimioare- ce le mai facetzi-se dau la toti colegii,sau numai l abaieti- ca sa cer si eu o list aazi si sa le scrie fii-mea diseara-nu de alta, dar au decorat la greu pe la M si pian vineri treb sa duc si formularele de inscriere pt la anul,abia le-am terminat si diseara sa rezolvam si cu cec-urile pt taxa anuala-restul cica din aug incolo platim si vedem discountul pt al 2-lea copil.
Revin ca abia am terminat cu niste rapoarte si ma duc si eu sa...respir.

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput