Sezatoarea canadiana (130)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

maru, la bilet cu insotitor se plateste caci in special e pt copii. Tu trebuie doar sa precizezi ca au mobilitate redusa si nu platesti nimic dar ii ia cu carutul (stiu ca le e rusine) si ii duce de la un terminal la altul dar nu sta cu ei intre timp (ca la unul care are insotitor). La sosire in Ca, ii ia de la usa avionului si ii trece si de granita (le ia bagajele) si nu stau la coada ca ii duce la ghiseul pt echipaje/diplomati (cel putin asa fac astia in Montreal).

romanitza, bine ai venit.

mQQm, bine ca e bine baiatul, tabla se indoaie dar costa. Sper sa nu fie speriat si sa nu mai vrea sa conduca.

ange, du-te la doctor sa-ti vada alunita, macar pt linistea ta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Try mersi mult,am inteles acum ca testul e pe domenii de activitate si cel pe care il aveam eu de facut era pt o ramura anume. Sunt intrebari imbarligate si gata sa te prinda, nici nu stii cum e mai bine sa raspunzi, sa fii sincer sau sa raspunzi cum crezi ca asteapta angajatorul.
Cristina, am uitat mai devreme sa-ti multumesc si pt link, l-ai mai pus tu o data saptamana trecuta, e drept ca nu pt mine, dar am aruncat si eu un ochi

Cu Valentine's Day & Cards vad ca la noi e liniste deocamdata. Cred ca puiul meu inca nu intelege tot ce se intampla in jurul lui la scoala. Dar l-am vazut ca se alerga cu fetele Asa ca la anu' probabil ca vom scrie si noi scrisorele de simpatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacanada2005 spune:

Eu sunt pe-aici...va citesc "din umbra". Am o stare cam proasta si...chiar nu stiu de ce...vremea asta, pacatoasa...
In legatura cu noua intalnire, eu vreau, numai sa stabiliti data ca sa stiu si daca pot. La un loc de joaca ar fi perfect.
Khristin...merci de "compliment"( ca Thea seamana cu mine)...asa imi creste inima cand imi zice lumea ca seamana cu mineeeeeeeeeee...ce n-ai idee...
Ieri, la gradinita, Thea a mancat 2 (DOUA !!!!) portii de supa-crema de broccoli si tot 2 ( DOUA!!!!) portii de roasted beef...sunt in delir...
Laurajr...ce fac pozele de la tine din aparat? poate poti tu (sau sotul) sa le puneti intr-un link in Picasa, e mult mai simplu si de trimis si de vizionat (imi dau si eu cu parerea)

Eu azi am programare sa-mi fac o mamografie. Care ati facut asa ceva? Eu fac pentru prima data si am auzit ca doare si cum sunt rea rau de durere...pana dupa amiaza...am un "junghi" in inima

Asa, si cum sambata e Valentine's Day, ia ziceti, ce program v-ati facut? Noi mergem la un restaurant, unde cica o sa fim vreo 50 de persoane , in grup ... - ca tot ma vaitam ca nu ma vad cu nimeni

Cam atata ca asa n-am chef de scris...Va pup pe toate si va doresc insanatosire la cele bolnavioare, nasteri rapide si usoare la cele in cauza si numai bine la tot restul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Denisam de obicei iti da o hirtie de la scoala cu detalii pentru Valentine Day
La noi la Kindergarthen nu accepta carduri decit pentru toti copii si fara sa scrii cui ii este adresata ca cica nu stiu toti copii sa citeasca numele tuturor celorlalti copii.
La DayCare accepta doar carduri nu si alte prostioare (candy,creioane) concluzia e intreaba la scoala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Eu i-am spus sotului sa ia carduri doar pt fetite. Asa mi s-a parut firesc. Pai nu vad ce ratiune exista sa dea fi-miu carduri de Val. Day pt baieti. Doar la sexul opus. Initial nici nu m-am gandit ca dau si fetele, eu am crezut ca dau doar baietii.

Salina, la anumite intrebari nu raspunzi niciodata cu adevarul asa cum i-ai spune unui prieten, decat daca acel adevar te avantajeaza. Trebuie sa formulezi astfel incat sa iesi pozitiv din orice intrebare (gen: care-ti sunt slabiciunile, de ce vrei sa pleci de acolo, de ce ai pauza de lucru intre anul cutare si cutare, cum ai reactioant la criticile sefului etc.). Ci raspunzi intotdeauna doar ce i-ar placea angajatorului sa auda de la tine. Poti primi nota 10 pt sinceritate, dar 4 pt pregatire la interviu daca mergi pe sinceritate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ei, vedeti, de-asta nu-mi trube mie fata... Printre altele si pt. ca nu facem inimioare si carduri de Valentine. M-am interesat eu cu juma de gura ieri daca i-a facut card lui Marianne, a zis ca se gindeste la asta dar crede ca o sa-i spuna pe gura ce-are de spus! Iaca. Fini! Easy. :))
In paranteza fie spus, daca-i fata si vrea sa face valentine, o sa le faca fara ma-sa, c'est tout!

Mei, Dairopi, eu as innebuni asa, de fapt e una din chestiile care ma streseaza de acum, cum stau eu si asteeeept.... 13 e o zi buna. Martea sint 3 ceasuri rele :)

Eu am un feeling ca tre sa spun la multi ani cuiva si I'm missing it! Ma face cu capul sentimentul asta...

Simi, tare rau imi pare. Let me know pt. martie!

Pupici acum,
S.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Simona, ai mei ca si-al tau, si fata si feciorul, au un pachet de cards de vreo 10 ani acolo de dat, tot ala ca n-au participat.

mimitete, nu-i speriat, e doar afectat si se simte prost. E o lectie buna, in the end.

try, contrar aparentelor, el conduce foarte prudent si bine, sunt destul de confortabila, nu-i genul de show-off, dar reflexele ii sunt de incepator. A iesit cu spatele din driveway aseara si era una mica si neagra parcata in partea opusa a strazii pe curba. Si cum strada si iesirea din drive-way sunt tot mai ingusta de la zapada si geamul din spate tot mai mizerabil, asta e, n-a vazut-o. N-as putea jura ca nu mi se intampla si mie, de multe ori la inceput am oprit la o palma de cate una tot asa parcata...

Cat despre plata, pai de unde sufletul lui sa plateasca pt damage, benzini si asigurari, ca n-are job, e scolar. Allowance are acolo peanuts si atat primeste. N-am de unde sa iau, dar de-aia nu i-am dat masina ci doar o imprumuta. Ei, asa a invatat de ce chiar trebuie sa-ti asiguri spatele. Creste mare cu cate una de-asta. Vai de jebul meu.

iupii mi-au dat ceva de treaba astia, gizas ca muream de plictiseala...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.22]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Nici Victor nu vrea sa dea Carduri, cu atat mai bine ptr. mine.

Anca nu vrea sa dea carduri, ea vrea un inel si o coroana, in cazul in care vrea vreun print sa stie.

Aseara ma jucam cu Anca, ca ea e 'maman' si eu sunt 'bebelusha Victoria'
Crept pentru care i-a cerut de pe un pliant cu bijuterii de Sf. Valentin cercei si inel lui taica-sau.
El a intreabat-o de ce, si ea a raspuns ca fiindca e' maman'.

Asta ca sa stiti ce trebuie sa primeasca mamele de Sf. Valentin.

Roxana, sanatate multa Isei.

Alina, eu toate mesajele le scriu pe fuga de acasa, de la job.
Asa ca sunt fugitive.

Si noi am vrea sa vina parintii mei la vara la noi prin iunie/iulie.
Si e prima data cand ies din Ro, cand zboara cu avionul.
Nu stiu nici franceza, nici engleza.

Asa ca ne gandim si noi la varianta cu insotitorul.
Si evident le-ar prinde f. bine daca i-am 'cupla' cu alti parinti care au experienta de calatorie Bucuresti-Montreal.

Pe curand,
Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Denisam, la noi la scoala ni s-a dat lista cu toate numele copiilor din clasa, treaba cu sa fii cat mai inclusive stii tu ...oricum gasesti la Loonie, Dolarama pachet de vreo 32 bucati plus stickere. Chef de scris numele alea toate sa aiba Emma.

Simona, mey la varsta asta si baieteii fac Valentine cards nah , fiutu e mare ce vrei ...parca te vad cu fitiz si pamponele

Daiopri, pai ziceam de ambele ....aka aplici online pt. cel canadian si-l ai in fro 2 sapt., iar pe cel romanesc in ceva mai multisor timp tot din Canada. Daca nu reusesti sa scoti certificatul romanesc in primul an de aici, il poti scoate din RO, dar cu multa alergatura am inteles. Dar cand planuiesti tu curajoaso sa pleci in RO cu 2 cupchii dupa tine?

Maru, pai daca tot le ai pe astea educationale, de ce nu te bagi si aici? Si sa stii ca se plateste bine, vacante la fel ca-n RO, n-ai surprize de concedieri in timpuri tulburi, etc. Nu mentionez insa partea cu capu'

mQQm, las' ca te vedem noi la anu' alergand

Try, eu te inteleg dar sa stii ca te asteptam pana in ultima clipa, ok?

Ina, la ce resto e grupu' ala mare de Valentin?

Asadar ce ziceti de 28 feb. ca data de intalnire cu cupiii? Deci pana acum doritoare certe ar fi Ina, Denisa si io....altcineva???

Cristina

le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adaf7 spune:

Si eu sunt foarte "under the weather". Ma uit la mine si imi vine sa imi dau palme, ca atunci saraca Try sau Daiopri, ce sa mai spuna? Try, imi pare extrem de rau, dar sa stii si sa ai incredere ca totul o sa fie bine. Mie inca o data mi se confirma ca Doamne Doamne stie de ce ne trimite - sa le numesc "challenges" si cind ni le trimite. Cu inundatia mea NU am rezolvat nimic. Daniels mi-a lasat ieri o nota in usa ca ice dams nu sunt acoperite. Acum, una la mina, nu m-a sunat sa fiu si eu ca owner acasa cind face estimarea, in al doilea rind, cum poti sa tragi o concluzie fara ca sa vezi si in interior unde a fost infiltratia si care e gravitatea. Cind am sunat la ei inapoi, au spus ca "persoana cu estimarea era in zona!!!!, so de ce sa nu evalueze atunci?!. Asa ca gata cu Daniels, nu ma mai cert cu ei, trimit miine raport la Tarion. Ma intorc iar acum la Doamne Doamne si cind ni le da. Eu trebuia sa submit 2 year end form catre Tarion pina pe 14 Martie. So chestia asta cu infiltratia mi-a fost trimisa pina in deadline, ca daca nu o pateam acuma, nu stiam de problema si trimiteam fara mentiunea asta pe raport. De asta am incredere ca o sa fi bine, doar frecusuri inerente si nervi ca nu ai cum sa stai calm in fata nesimtirii unora (Daniels). Am citit in Ontario building code si am citit atent si pe Ritahsi am vazut ca si daca am avut ice dams, inseamna ca nu este ventilatia corecta si infiltratia se datoreaza faptului ca nu am insulatia care trebuie in roof, conf. cu codul noilor constructii.
Maru, scuze ca nu te-am identificat din prima, dar acum, gata, te cunosc.
Am citit cu parintii care vin in Canada- povestea mea cu soacra e de coma. Asa a gasit biletul convenabil prin Frankfurt/ Lufthansa. Nu mai zburase in viata ei, are 61 ani, descurcareata, dar stie numai Romana. Asa ca i-am scris citeva fraze efectiv cum se pronunta pt a cere apa/suc in avion, si pt a spune la vama motivul venirii in Canada. Am incurajat-o ca e imposibil sa nu fie macar 1 familie de romani in avion si NU a fost nici un Roman pe ruta aia nici venire, nici plecare. Apoi in Toronto, i-am spus cum sa isi ia bagajele, de unde, un fel de mica schema. Faza de coma? Soacra mea se da jos din avion, pune ochii pe 2 tipi cu carry on si imbracati bine (ca in mintea ei - astia sunt umblati si destepti) si in loc sa urmareasca traseul sa isi ia bagajele, soacra mea dupa cei doi. So, se trezeste deja ca are stampila de intrare in Canada pe pasaport si o vad ca o floricica iesind fara bagaje :). De intrat inapoi nu mai avea cum (viza de 1 intrare), so am recuperat bagajele de la bagaje pierdute :)). Cei 2 tipi erau sigur oameni de afaceri care calatoresc light :). Concluzie, principalul e ca a ajuns cu bine, nu s-a incurcat pe terminale, nu a ramas nebauta pe avion :) si am recuperat si bagajele.

Mergi la inceput