Sezatoarea canadiana (129)

Sezatoarea canadiana (129) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele

Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Numai cu voie buna si vesti de la excelent in sus sa continuam la sezatoare!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Simona: Felicitari pt. inimioara! Sarcina usoara si un bebe sanatos si la termen. La ce clinica ai fost in West Island?

Mai, imi faceti pofta cu intalnirile voastre! Ce-as veni si eu....dar ce fac cu bebe sugator din ora in ora cate o ora? Ca chiar suntem in puseu de 6 saptamani....

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Ktrinel Au ajuns deja in Canada, chiar inainte de sarbatori, mai devreme decat planuisera initial. Inteleg ca n-au luat (inca) legatura cu voi. Multu' mult oricum. Poate iau legatura un pic mai incolo, cand se mai dezmeticesc nitel. Noi suntem bine, eu ma trambalez in continuare intre universitatea-muma si-asta de aici, am inceput sa fac si-un fel de practica la o fundatie latino-americana, sotu' cu jobu', am depus aplicatia pentru rezidenta permanenta, am inceput sa ne uitam dupa case, lucram la proiectul bb, care se lasa asteptat dar nu ne dam batuti cu una cu doua.
Voi? Pe cand o vizita la Houston? Hai ca acum e numa' buna vremea pe aici (la vara o sa fugim noi de-aici)


Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

ON-dintre fetele care vin maine la bauta,care imi dati un nr de celular sa va sun inainte sa vad dc mai sunteti acolo, ca vad ca nu sunt pe lista-glumesc,dar dc tot ploua sa nu ma ud degeaba


Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

lai, au venit la inceputul iernii ???...si esti sigura ca mai sunt inca pe-aici ??...bafta in toate proiectele ...cat despre vizita...as zbura si maine pana acolo...dar io-s legata de maini si de picioare cu Julia..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Da.. acum ca ma-ntrebi, nu mai stiu nimic de ei de cateva saptamani
Iar la Houston, pai va asteptam in formatie completa!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Mai, imi faceti pofta cu intalnirile voastre! Ce-as veni si eu....dar ce fac cu bebe sugator din ora in ora cate o ora? Ca chiar suntem in puseu de 6 saptamani....

Andy, mami de Andrei


pai simplu,ce sa faci?! scoti tzatza si hranesti bebelusul.la tine e simplu ca nu ai de facut slalome printre mese.

simi,ma tot tin sa-ti spun.na ca de data asta ajungem sa ne cunoastem
oana,restaurantul asta e pe langa Costco? habar nu am pe unde trebuie sa ajung.am eu o idee(merci mimitete) dar asa vag...
Roxana,uita-isa-ti zic am vazut pozele.e tare ,tare draguta copila ta.Si baiatul e copie fidela a ta.Mi-au placut si celelalte personaje(cunoascute) din foto care e nevasta li Marcel?
Frumos ti-ai asezat subsolul.semineul acum l-ati construit?

Denisa,tu ai aceeasi problema ca si mine cu nasitul de copii. Nu stiu cum esti tu(ba de fapt stiu ca tot remarc ca ori de cate ori ai ocazia o spui) da eu sunt "bolnava" dupa nasit de bebei.Imi doresc atat de mult incat chiar nu am parteLa anul merg in Ro si voi nasi 20 ca sa-mi ajunga pt toata viata. Bafta poate iti ramane vreo prietena gravida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Asa, am primit pm-urile, ange-sunt sperante ca las plodu'cu ta-su care este de zi pe proiect azi totusi si ajunge cam pe la sase acasa (cel putin asa a promis) asa ca ajung mai tirziu cu ceva, dar tot ajung-sper-singura.

Simonna ,


altfel am un kkt de zi la scirbici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

Denisam, ti-am trimis pe PM celularul.

Pot sa vin la intalnire cu inca o prietena ? Ea se mai uita pe DC din cand in cand dar nu stia de voi. Sper sa nu va suparati pe mine dar se urca pe pereti, are un bebe de 6 saptamani, nu a mai iesit din casa de nu stiu cand si m-am gandit ca poate o sa va faca placere sa o cunoasteti. Daca e problema sa-mi spuneti, ca o scot la plimbare in alta parte mai tarziu.

Rita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ange blonda cu parul scurt este nasa Isei. Da, semineul acum l-am facut. Tu mai intrebai de ce vreau sa iau catelul din Rom, m-am gandit ca-i mai ieftin. Seba vrea un brac german. Aici cred ca sare de $1000. Le-am dat tema de casa alor mei sa vada mai este pe acolo. dar ma interesa si de asigurare medicala, daca este pentru animale, stie cineva?

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput