Maple-syrup babies - mamici de Canada (2)

Maple-syrup babies - mamici de Canada (2) | Autor: Magdone

Link direct la acest mesaj

Editia veche
cap1


La cerere (re)deschidem subiectul dedicat gravidutelor si mamicilor din Canada, c-avem noi unele chestiuni mai specifice de discutat si informatii mai particularizate de adunat, sa nu plictisim alte audiente... Sa nu mai vorbesc de confortul mental ca "hey, I'm not alone in this" (cineva cu franceza ma ajuta cu asta sa fiu corecta politic?) si suportul pe care ni-l putem oferi cu informatii si experiente particularizate pentru .
/
Cine se mai inscrie la canucks dulci si lipiciosi?

Bummies:

DPN: 05/17/2009 de alberta72
DPN: 07/07/2009 de mQQm
DPN: 07/30/2009 de romanitza
DPN: 08/25/2009 demaya.maya
DPN: 09/14/2009 de Diana2007
DPN: 09/22/2009 de Llaura
DPN: 09/23/2009 de Simonna
DPN: 09/29/2009 de Delia79
DPN: 11/13/2009 de Laura B

Babies & mommies:

DN: 05/31/2008 Olivia de Magdone
DN: 10/06/2008 Chris Anthony de khristin
DN: 02/01/2009 Arianna Timea de fil_lily
DN: 02/13/2009 Tudor de Daiopri
DN: 02/26/2009 Cristina de Crinia
DN: 04/04/2009 Sophia de Olga Tarziu
DN: 04/16/2009 Aidan Victor de MonaB

Toddlers & mommies:[/center]

DN: 07/05/2007 Mark Alex de Denisam
DN: 07/24/2007 Victor Christian de Diana2007
DN: 11/xx/2007 Lisandru de Nelia
DN: 01/27/2008 Anna Laura de anca74
DN: 02/03/2008 Andrea Bianca de matgravidut

Alumni cu experienta:[/center]

mamaana
Mikiion
Donia


Teste in sarcina

Ontario: www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/" target="_blank">pamflet si ghid
BC: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Alberta: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Quebec: www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-absences/evenements-familiaux/conge-parental/index.html" target="_blank"> concediu parental 1
www.rqap.gouv.qc.ca/" target="_blank"> concediu parental 2

Utile

www.blueberrydiapers.com/products/pockets/OSPUL" target="_blank">scutece bumbac

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Pana vine mQQm la datorie am facut eu un nou subiect. Nu e gata, dar mai editez pe parcurs.

va pup

Magda, cu Razvan (5 ani) si Olivia (9 luni)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Crinia, nu retin, ai zis cum o cheama pe fetita? ca nu mai stiu, sa trecem acolo pe lista.

Magda, cu Razvan (5 ani) si Olivia (9 luni)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Pe fetita Criniei cred ca o cheama Cristina. Daca tot am avut de recuperat...

Io m-am intors marti, dar intr-o stare ca n-am avut nici un chef sa depresez pe nimeni, asa ca am zis ca stau pe tusa mea pana imi mai revin. All in all, gravidele ar face mai bine sa stea pe-acasa, pe langa doctorii farmaciile si bugs cu care sunt mai confortabile.

M-am luptat cu febre de 40.9 fo 10 ore incontinuu, dup-aia pe la 38-39 zile intregi, m-am dat cu salvarea, vizitat spitalul, degustat antibiotice, tot felul de experiente, ce mai, o fericire. Acum m-am mai adunat ca am avut ieri vizita prenatala si m-a linistit dr meu, dar pana ieri am fost in depresie severa. Acu mi-a oprit si antibioticul despre care nici pe gugal n-am gasit daca e sigur in sarcina ori ba.

I-a facut un echo sa vada daca e ok pepitzelul, dr zice ca e foarte bine si nu ar trebui la varsta asta. Mi-a smuls si-un zambet ca i-a zis "all inclusive baby", are fo 880 gr la 25 de sapt. In rest mi-a dat analizele standard de anemie si diabet de la 26 sapt.

Ma bucur de vestile bune. Bun venit Irina.

Simonna, vad ca te pregatesti de mers si tu, ai grija de voi, desi e loterie, nu prea ai cum te proteja, iar noi burticile suntem cu sitemul imunitar mai scazut deja, asa ca daca e f-un bug, asta e.

Vad ca faci amnio, iti tin pumnii, zarzarica e perfecta! De-aia am facut si eu cvs, nu m-am mai incurcat cu statisticile lor. La mine in formular zicea sa duc un sofer sau sa iau un taxi dupa. Odihna totala 24 de ore, 48 de ore take it easy, 2 saptamani fii foarte atenta, aia e perioada critica. Eu am prins sarbatorile de iarna si nu m-am miscat din fotoliu mult mai mult, numai sa fie ok. Bafta si curaj, nu-i dreaq asa de negru.

Pup, un weekend super, eu inca bolesc de zor.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.17]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

mQQm, imi pare tare rau ca nu ti-a priit pe acolo, sanatate multa si linisteste-te, totul e OK. .3

Magda, cu Razvan (5 ani) si Olivia (9 luni)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Wow ce m-am surprins de dimineata cum avem subiect nou!

mQQm... si eu care te-am invidiat toata saptamina ca ce bine-ti merge... Vai de capul tau si ce pacat ca n-a fost mai bine de atit!

Carmen, sarumina, vorbim acolo, ma bucur ca vii ca nu ne-am vazut de mult! (Sincer, nu stiu cit mai intru in nadragii small... crad ca mai mult sper eu :))

Problema mea cu amnio e aia in care pe 5 aprilie sint programata la al doilea test de singe iar pe 9 aprilie la amnio. PE care -as face-o obligatoriu, dar cred ca n-am vreme sa aflu rezultatele de la singe. PE urma e weekendul lung si aveam chef sa execut ceva, dar cu amnio proaspat facuta nu-s cit curaj o sa am sa ies pe coclauri... SI pe 15 plec in Mexico... ma cam streseaza amnio asta, dar mai gindesc eu pina atunci...

In fine, se pare ca s-a stabilit, mai am o saptamina de job si pe urma ramin acasa. Ca ma si saturasem sa ma duc acolo si sa nu pot sa-mi fac treaba cum trebuie dar sa nici nu stau linistita in treaba mea. Sper numnai sa nu ma ticnesc pe-aici. Sau sa nu ticnesc Copilul, ca ma si vad ca o closca mereu pe capul lui!

Parca nu-mi mai e chiar asa de foame de o vreme si nici greata in halul ala, mai am reminiscente dar sint incomparabil mai bine. Iar seara, ca-s nebuna sau nu, jur ca e o miscare oarecare in burtica mea :)

Pupici alors,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Mai si am o migrena de 4 zile de si mor. Prima data ieri nu am fost in stare sa conduc la doctoritza. Era si cazul ca am intrat in a 39. Oricum nu scriu mai des ca sunt atat de concentrata sa ma repar cu migrena asta ca daca nu eu nu sunt in stare sa treg peste nastere fara un accident vascular.
Taica-meu ma termina psihic in fiecare zi. Ma gandesc serios sa-i fac bagajele.
Tony e tot o iubire si parca simte ca se intampla ceva deosebit.

Simonna-libidou? Pai eu am avut interdictie toata sarcina. Abia ieri mi-a dat doctorita unda verde ca cica ajuta. Stefan nu prea vrea. oricum poate ca sunt eu atipica. Dar nici cu Tony nu am simtit deloc dorinta de a face ceva.

Nu am mai pus nici un kg in ultimele 2 saptamani. Lasa ca am pus destule. 30. Dar imi cunosc corpul si stiu ca voi da rapid jos.

Produse organice si alte chestii "sanatoase" nu ma bag ca sincer habar nu am si am multe alte obsesii in lumea asta (gen muzica, citit, tinut casa curata si organizata si facut mancare si ingrijit copii) ca simt ca nu am nici energie nici bani pt asa ceva. probabil ca sunt ignoranta dar am exemplul viu pe socrul meu care a trait la tara toata viata, a urcat pe munte cam de 2 ori pe saptamana, a mancat doar din produsele lor si acum se zbate intr-un cancer nemilos. Pana la urma e soarta si genetica

Amio eu nu am facut. Cu toate ca am 38 de ani, rezultatele la test mi-au iesit foarte bune si doctorita zicea ca nu este necesar. Plus ca avand iminenta de avort era o probabilitate foarte mare sa pierd copilul. Am crezut-o. Sper sa fie bine bebelina mea.

Va las si incerc sa dau de stire cand se intampla.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Buna dimineata, dragutele, mqqm bine ai venit. Si eu tot cam depresata si am zis sa imi tin depresia si nervii pt mine.
Am o intrebare, oare eu pe la inceputul lunii a sasea am sa pot sa zbor? Nu e asa departe, pana la Hamilton. M-as cam duce (si de voie si de nevoie) la o conferinta.
Simona, si eu simt ceva in burta, dar toata lumea zice ca e prea devreme, si fiind prima data, nu poci ma-ntelegi ca sa-i contrazic
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Magdone - multumim pentru noul capitol

mqqm- sorry sa aud de peripetiile tale prin caraibe! Sa te faci bine mai repede si ce e mai important, bine ca Pepitzel e vesel si fericit acolo.

Simona - Bafta la Amnio! Bine ca stai acasa, nu te mai duci la job, pe mine ma agita f tare problemele de acolo, poate e si din cauza faptului ca sunt insarcinata si sunt plina de hormoni, nu stiu... Dar am zile cand imi vine sa plang si sa plec unde vad cu ochii, numai sa nu mai stau la birou. Distractie placuta in Mexic!!!

Laura - eu stiam ca ai voie sa zbori pana implinesti 32 saptamani, dar depinde de compania aeriana... Asa ca cel mai bine suna-i si intreaba-i, sa nu ai vreo surpriza.

Olga - imi pare rau sa aud de neintelegerile cu tatal tau, dar cea mai importanta pe moment e linistea ta, asa ca fa ce crezi tu ca e mai bine sa te relaxezi si sa nu te enervezi. Mai avem putin si incepem galeria, nu?

22+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Magdone harnicutzo, pt. capitol nou. Tu o mai alaptezi pe Olivia sau ai inceput sa o obisnuiesti cu biberonul? Peste cat timp te intorci la munca? Te intreb pt. ca eu sincer nu stiu cum voi proceda cand ma voi intoarce in septembrie, caci infantul meu stii ca nu vrea sa vada biberon in fata okilor

Olga, imi pare rau ca ai un stress in plus acum...ce-ar fi sa-l ignori si sa te bucuri de ultimele momente cu burtica? Sa stii ca nici mie nu mi s-a recomandat amnio si nu cred ca l-as fi facut oricum, n-as fi avut taria necesara, dar le inteleg pe fete ca vor sa stea linistite.

mQQm, ce peripetii pe capul tau, ma bucur totusi ca ati ajuns cu bine inapoi ....intr-adevar cand pleci in tari calde e un risc pe care ti-l asumi. Si eu cand ma gandesc cum plecam cu fiimea micutza la soare ma gandesc ca acum parca nu mai am acelasi curaj. Sa fie oare varsta?

Llaura, eu am zburat spre Boston in 6+ luni si nu m-au chestionat...tu mai ai destul pana la 32 sapt., nu cred sa ai vreo interdictie, oricum e bine sa le dai un telefon inainte.


Ca noutati, juniorul meu a avut vreo 3 zile de febra usoara dupa care am remarcat iesit PRIMUL DINTISOR . Dar ieri uitandu-ma pe burtica lui, am remarcat o usoara urticarie fara mancarimi, asa ca l-am banuit din prima de o boala a copilariei. Azi la doctor mi s-a confirmat banuiala si anume ca are roseola . Din fericire simptomele sint pe trecute, dureaza intre 3-5 zile si asteptam rabdatori sa ne vindecam. Asa ca tot din precocitate ne putem lauda cu prima boala a copilariei la nici 6 luni .

Cristina

le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Romanitza, khristin, multumesc ma bucur ca ma mai baga si pe mine cineva in seama, in ultimul timp aveam impresia ca sunt invizibila.

Khristin, inca o alaptez, nici ea nu stie de biberon, a inceput doar sa bea apa din canita, asta e singura noutate. Mai am 2 luni sima intorc la servici, vor veni ai mei si sper ca tranzitia sa fie usoara, sa se obisnuiasca repede cu mama, avem o saptamana la dispozitie.
Imi pare rau de bebic cu roseola, dar lasa ca-i trece repede.

Romanitza, pana cand mai mergi la servici?

Olga, Mona_B, tinem pumnii, mai e putin!

Magda, cu Razvan (5 ani) si Olivia (9 luni)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput