Maple-syrup babies - mamici de Canada (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Magda, daca vrei neaparat sa continui alaptatul si dupa ce te intorci la servici, sa stii ca se poate. O poti alapta pe Olivia inainte de a pleca dimineata si dup-amiaza/seara la intoarcere, inainte de nani...depinde doar de tine. Wow, inca putin si implineste un anisor

Mona37+ sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Olga, Mona, pompoanele-s pregatite, numai sa le dati startul, va tinem pumnii, sunteti asa aproape.

Olga, eu nu inteleg de ce-l lasi pe tatal tau sa te afecteze. Baga-l pe ignore si daca nu poti, acasa cu el si sa mai vina in vremi in care tu ai dispozitie de musafiri pretentiosi. Da' lasa-l in ploaia lui.

Mona, am mai zis, io mi-am facut datoria fata de planeta re scutece de carpa, acu' o fi randul cui o fi. Asa si io, tot un bassinet, cel mult, wrap si fara multe alte chestii ne-necesare.

magdone, e posibil sa pui in prima postare un link inspre capitolul precedent, please?

khristin, stiu, riscuri. Problema mea cea mai ardenta a fost nu ca m-am imbolnavit sau ca am luat antibiotic. Ci ca am stat cel putin 10 ore cu febra de 40.9 pe care nu am putut s-o reduc nicicum, cand recomandarile sunt ca prompt sa reduci orice febra ce trece de 38. Si n-am avut nici un reper in jur pe care sa ma bazez... medicul meu ori macar urgenta de la spitalul in care am incredere. E despre pepitutz, ca io's cal batran. Spor la prezentat sticluta baiatului voinic, ai timp destul sa ajungeti la un compromis. Si bravo pt dintisor, ati scapat de unul.

Llaura, la 6 luni nu-i absolut nicio problema sa zbori daca n-ai sarcina cu risc. Atat aveam si eu acum. Iar daca inca sunt 2 in 1, abia astept sa ne "hang out together" cand vii, asta daca-i vorba de hamilton, Ontario.

Romanitza, la multi ani sa ne traiesti! Sarcina usoara si bebelina perfecta! Zi cand ai vreme de cafele. Eu am pierdut lista de lucruri de cumparat, noroc ca am pm care ti l-am trimis ca altfel iar trebui sa caut...

Simonna, nu e posibil sa iti amani amnio pana dupa ce te intorci, asa sa fii on the safe side? Sa nu te-apuce septembrie prin mexic asteptand sa nasti cumva... Si eu termin cu muncile la 1 aprilie. Ce vroiam sa zic... sa-ti scanezi pozele de la echo, ca sunt pe hartie termala si se degradeaza in timp (si sa ne-o prezinti si noua pe don'soara Z ). De la value village mi-am luat eu toate cartile de pregnancy (ca pe-ale mele le dadui acu' 2 ani ), da' la haine eu am pasari la cerebel. V-am zis ca am gasit haine la urban planet, faine si rezonabile. Oricum, in dominicana am realizat ca e ok, am sa ma descurc cu ce am deocamdata, ba am fost si eleganta uneori.

Eu sunt mai ok acum, nas infundat, tuse, febra constant pe la 38, da-i ok, micutzul e ff activ, ce mai, in 2 saptamani a trecut de la gadalituri delicate la karate in toata legea, ma bumbaceste pana nasc de nu ma vad. BTW, e posibil sa-i simtiti, depinde de conformatie si amplasarea lor, dar nu e nemaiauzit ca la 14 sapt sa-i simti (al meu zilele astea e transversal, sta ca un colac in talia mea). Eu sunt cam confuza daca oare ar trebui sa ma duc la dr de familie sa ma verifice ca-mi trece treaba asta? Ca mie mi se pare ca nu prea... Si ca sa sar dintr-una-ntr-alta, o saptamana la all inclusive, cu bolit cu tot m-a costat 2.5 kg... in plus.

Mai viu io pana termin cu jobul! Hai ca-s pe calea buna, uite cat am scris...



Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.15]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Am uitat... am vazut halat de bumbac de femei la vaughan mills, la vie en rose cre' ca, si halatel de copil de bumbac la promenade, la bonnie togs cre' ca.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.15]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

mQQm, ma bucur ca te simti mai bine, poate ajungi si la aquafit miercuri.
Am pus capit 1 e ok asa?

Mona, eu asa si intentionez sa fac, ca vreau s-o alaptez cat mai mult, ii dau dim si seara cand ma intorc de la servici, sper sa mearga.

Azi e cam bolnavioara nu stiu ce are, a facut o diaree de aseara si vad ca nu-i mai trece, daca nu isi revine pana seara cred ca o sa ajungem la doctor, off.

Magda, cu Razvan (5 ani) si Olivia (9 luni)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Magdone, imi pare rau ca nu-i bine Olivia, poate e un dintisor! Incerc sa ajung, dar miercuri e ultima mea zi aici, asa ca s-ar putea sa mut pe alta zi aquafit, n-are sens sa ma obosesc sa ajung in ziua aia. Mersi pt schimbarea la postarea initiala, imi trebuia un link dat la cap anterior si deja era tare greu de localizat capitolul...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.15]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stewie spune:

Buna ziua buna ziua

Acum v-am descoperit, ce-i drept nu am mai trecut de ceva vreme la odisee si nici nu prea am scris in general pe site insa as vrea sa ma alatur voua fiindca sunt o multime de lucruri specifice zonei pe care mi-ar placea sa le discut cu voi.
Eu am nascut pt 8dec08, o fetita, Thea Sofia...la Mtl...
Pt inceput cam atat...ma duc la gogosarul urlator


Thea Sofia (8 dec 2008)
http://community.webshots.com/user/stewie80

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

mQQm, e si normal ca n-are rost sa mai vii asa seara, daca nu mai lucrezi, poate poti sa mergi si in timpul zilei, imi pare doar rau ca nu o sa ne mai vedem

stewie, bine ai venit!

Olivia vad ca si-a mai revenit putin, dar nu mananca nimic, i-am facut un ceai de menta sa vedem la noapte cum o fi.

Magda, cu Razvan (5 ani) si Olivia (9 luni)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Buna fetelor!mai intru si scriu cat mai pot, ca dupa ce vine bebe ocaziile vor fi mult mai rare.
Mqqm, bine ai revenit, si-ti doresc recuperare completa cat mai curand.
Daca mi-ar pasa mie numai de planeta bine ar fi, dar ma gandesc in primul rand ca scutecele de carpa nu sunt doar mai sanatoase si mai comfortabile pentru un copilas decat cele din plastic- deh, obsesia mea pentru natural-dar si costa mai putin fata de disposables. Eu am mai folosit scutece de carpa acum vreo 4 ani cat am stat in Romania cu fiu-meu vreo sase luni, era f.cald si se iritase de la pampers.
Astazi mi-a ajuns pachetul cu scutece si-s asa de faine si moi, ca mi-e drag sa le privesc si de-abia astept sa le folosesc.
Si a dat Sfantul si mi-am gasit si un capot dupa vreo 3 ore de umblat prin Toronto, cu sotul si fiul dupa mine, ei s-au dus la un resto iar eu am avut liber la shopping.
La cum ma simt, as zice ca mai am o saptamana pana la intalnirea cu Aidan. Si mi-e asaaa dor de o baie calduta cu uleiuri esentiale si un pahar de vin spumant rece...dar mai astept putin.
Magda, continuand cu alaptatul dar rarind mesele iti va fi si tie mai usor, cantitatea de lapte se va reduce treptat, in timp ce Olivia tot va mai beneficia de el si de apropierea de mami.
Va pup si va doresc toate cele bune,
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

stewie, bine ne-ai gasit, sa-ti creasca bebelusha mare, frumoasa si sanatoasa!

MonaB, stii cum? Fiecare cu elanul si printzipiile proprii. Acu 152 de ani cand l-am avut eu pe fiu-miu nu aveam alta optiune, aia era (btw, stiu un mod misto de tot de a impaturi scutecul de finet, daca doreste cineva sa il prezint sa zica).
Asa ca eu asociez toate astea legate de scutecele de carpa cu un anumit miros si activitate peste care prefer sa sar si sa ma joc cu bebelea mai bine while... as da cu dusul sa dispara grosul de pe scutec, ca sa enumar numai o amintire. Asta daca n-are musiulica sensibilitati curale, ca daca are, e alta poveste, ma sacrific si fac orice. Stima si respectu' pt cine are elanul though.
Am citit pe la linkul de l-ai pus in cap trecut cu ce nu-i necesar si de la ala am ajuns la altul, m-am amuzat bine, nu pot sa neg, dar m-am si linistit ca am si io o stare de refuz de a cumpara ce mi se pare ca nu-i necesar...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.15]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Da, Cristina, asa zic si io cu elanul...ramane de vazut cate dureri de cap imi vor da scutecele de carpa, cu mirosuri si pete. I'll give them a try though. Ca asa de fain arata acum spalate si calcate cu toate briz-brizurile alea pe ele, ca deocamdata plutesc pe un norisor de satisfactie.
Am gasit pe net niste videos despre impaturirea scutecelor de bumbac cum se prind cu snappis, dar sugestiile tale sunt mai mult decat binevenite
Azi dimineata pe la 5 m-au trezit niste contractii de false labour, dar destul de dureroase, de-am crezut ca ajungem la spital. M-am plimbat prin casa catva timp si m-am culcat inapoi linistita, disparusera.
Uite, pe langa slingul ce l-am cumparat acum catva timp, ne-am gandit sa achizitionam si asta:
http://www.ergobabycarriers.com/babycarriers/category/carrier/

plus infant insertul si change padul din aceeasi gama, se pare ca e cel mai bun carrier de pe piata si se poate folosi pentru bebe de la nastere pana la 60 lbs
Se gaseste si in Canada, unii supplieri ofera si free delivery.

Mona

Mergi la inceput