Sezatoarea canadiana (135)

Sezatoarea canadiana (135) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele

Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02




"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Haideti sa continuam aici cu felicitarile si intalnirile!

Intalnire Montreal
Locatie: www.vinniegambinis.com/page.asp?intNodeID=30700" target="_blank">Vinnie Gambini's
Data: 3 aprilie
Ora: 18:30
Participante:
Ange
Diana 2007
mimitete
Oanagabriela
Simonna
Simi
pitilache




"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Hop eu la inceput de capitol.
Felicitari pentru job(Try) si pentru carnet(lorelai). Nelia cred ca la noi vine primavara ca si eu sunt in butoi rau de tot, daca mai acult si vantul cu imi ia ferestrele imi fac bagajele si plec in Italia.
De la noi noutati, a fost ziua lui Tudor, am gatit, facut tort pentru acasa cu spiderman si cupcakes pentru gradi. Am baiat mare, la toamna merge la scoala si sunt speriata rau ca nu stiu scoli bune in DDO-Pierrefonds-kirkland, help fetele din zona, poate reusesc sa-i fac un transfer daca aflu de ceva bun. Deocamdata l-am inscris la scoala de care apartin, dar nu ma inspira deloc.


si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Oana, Maru, Corditu, Nelia - multzumesc frumos pt felicitarile pt omul meu (marturisesc ca am si eu o contribuzie: pt teorie i-am tradus din cartzile de `exercizii` si teste - care sunt DOAR in suedeza; cartea de teorie e si in engl... dar ne-actualizata... adica de prin 2007... numai cea suedeza e actualizata si de-aceea am fost la librarie si am stat si facut comparatzii si scris ceea ce lipsea din cea engl si tradus... asa ca am fost si eu utila )
Edit: dificultatea - daca pot sa o numesc asa a fost pt omul meu sa NU conduca cu viteza... adica - aici in zonele unde sunt scoli, parcuri, locuri de joaca - viteza este de 30km/h iar soferul TREBUIE (e de musai - nu-i de voie!) sa circule cu aprox 25-27km/h, acolo unde sunt doar zone rezidentziale (blocuri, case) aproape de sosea viteza legala este de 50km/h si soferul trebuie sa circule cu 45km/h. Aici se pune extraordinar de mult accentul pe sofat preventiv... indiferent de situatzie soferul e responsabil sa evite accidentul (chiar daca pietonul e in culpa...). Totodata marea majoritate au masini `manuale` - nu `automate`... dar omul meu a zis ca asta nu a fost o probl pt el. Faptul ca NU a plouat (traditzionalul nostru drizzle de primavara si toamna) i-a usurat enorm de mult `examenul`. El a luat si cateva ore la o sc de sof din cartier si a fost f bine ca instructorii au parcurs cu el diferite trasee care se `stiu` ca f posibile sa pice la testul practic. Pt examinatori `da bine` sa vii cu instructorul la examen (instr nu are voie in masina la examen - doar sta cuminte afara si asteapta rezultatul) pt ca asta arata ca te-ai pregatit serios. Toata `distractzia` ne-a costa vreo 10000kr (aprox 885 aurolaci sau 1460 canadezi)! (cartzi, taxe, ore, etc)
BTW: la noi au sarit pretzurile la alim ceva de speriat! cum e in Canada?
Codritu - la multzi ani cu multa sanatate si noroc pt Tudor! Sa avetzi parte numai de bucurii din partea lui si sa fitzi fericitzi alaturi de el!
Maru - pt ca imi esti tare draga... iar eu sunt f generoasa itzi cedez baietzii la curatzenia de primavara... eu cred ca-i tocmesc taman pt vara
la noi primavara e absolut minunata! e o luminozitate absolut superba (cu toate ca cerul e inorat tot timpul!) si peisajele sunt super
Enjoy:
http://picasaweb.google.se/lolo.nov.2008/2009_03_10?authkey=Gv1sRgCLLR-pGz5vHXGw#
http://picasaweb.google.se/lolo.nov.2008/2009_03_11?authkey=Gv1sRgCLbom7HB_LCubQ#
http://picasaweb.google.se/lolo.nov.2008/2009_03_01?authkey=Gv1sRgCNK9tb2axZD3Hg#
Nelia - un tzuck de la mine si Hopa sus! cu sau fara cartofi prajitzi viatza e frumoasa... mai ales cand o ai si pe `Alba ca Zapada` langa tine Felicitari pt note! La mai mare!
Oana - gugutza face bine... multzam frumos de intrebare adica muceste si tuseste... dar ne-o ajuta bunul Dumnezeu sa le trecem si pe astea... ca-s marunte... doar neplacute... Ce face frumusica Antonia?
Try - felicitari pt job Tare bine imi pare ca ai reusit asa de repede sa-l gasesti! Multa bafta sotzului tau! Sper ca in curand sa ne dai vesti bune
Mqqm - vacantza placuta!
Ana - mult noroc sa vina raspuns pozitiv cat mai repede si sa ne scri ca ai luat jobul! Itzi tzin pumnii!
Olga - felicitari pt fetitza Sarcina usoara in continuare!
Ontariencele - distractzie placuta la intalnire!
Va tzuck cu drag si va urez saptamana placuta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

multumesc tuturor foarte mult pt urari
revin mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

La multi ani lui Tudor, sa creasca mare si voinic, sa fie sanatos si norocos, iubit si dragalit

Citat:
citat din mesajul lui codritu

Hop eu la inceput de capitol.
Felicitari pentru job(Try) si pentru carnet(lorelai). Nelia cred ca la noi vine primavara ca si eu sunt in butoi rau de tot, daca mai acult si vantul cu imi ia ferestrele imi fac bagajele si plec in Italia.
De la noi noutati, a fost ziua lui Tudor, am gatit, facut tort pentru acasa cu spiderman si cupcakes pentru gradi. Am baiat mare, la toamna merge la scoala si sunt speriata rau ca nu stiu scoli bune in DDO-Pierrefonds-kirkland, help fetele din zona, poate reusesc sa-i fac un transfer daca aflu de ceva bun. Deocamdata l-am inscris la scoala de care apartin, dar nu ma inspira deloc.


si


Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Lorelaim, eu nu am vazut fata care rinjeste si am crezut ca vorbesti serios cu primavara... si am intrat sa vad minune de peisaje cu flori si alte luminozitati... si cind colo!?! Felicitari sotului pentru carnetul suedez!

Codritu, la multi ani pentru baiat! Nu stiu scoli bune pe unde stai, dar ii urez bafta multa scolarelului. Si Tudora mea va merge la scoala la anul si mie nu-mi vine sa cred, pur si simplu eu nu o vad mare de scoala, e tot micuta mea.

Olga, iti doresc sa stea fetita cu nasucul lui tati pina la termen in burtica si stai linistita, ca sigur e frumoasa, cum ar putea sa fie altfel cu doi parinti si un frate care de care mai frumos!?!

Ma duc la Lisandru ca s-a sculat cu fundicu-n sus, e tare miriit, coace el ceva, sper numai sa nu fie viroza sau alta boala, sa fie vorba numai de dinti si masele... Voi mai scrieti, ca mai vin...

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

neata
al meu e racit rau, sper sa nu-i ia si pe copii, ca eu contez oricum, le duc pe toate pe picioare
asa ca nu stiu daca pot ajunge la intalneala, nu contati pe mine, dar daca se simt bine copiii, venim
try felicitari pentru job
mqqm te-am visat mergeam prin parcul de la politehnica- buc (?) de la un sediu la altul sa vezi pe liste unde ti-a intrat baiatul la facultate; ei acum nu mai stiu unde a intrat, dar daca nu ar fi facut nu stiu ce optional la mate, ar fi intrat primul
codritu la multi ani lui Tudor

astept o zi mai buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Neatza!

Lorelaim, felicitari sotului, uitai sa zic ieri!

Danamario, eu as veni cu Olivia dar cum plange in masina, mi-e frica si pana la urma cred ca vin cu Razvan.

Codritu, La multi ani lui Tudor, sa creasca mare si norocos, si Razvan al meu merge din toamna la scoala. Avem baieti mari.

Magda, cu Razvan (5 ani) si Olivia (9 luni)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Lenea lungeste viata!

Persoanele care nu prea se inghesuie sa munceasca si care au oroare de exercitiile fizice banuiau de multa vreme acest lucru, dar acum a fost confirmat de oamenii de stiinta: lenea prelungeste viata. Doi cercetatori germani, dr. Peter Axt si fiica sa, dr. Michaela Axt-Gadermann, au publicat o carte ("Bucuria Lenii: Cum s-o lasi mai moale si sa traiesti mai mult") in care explica pe larg faptul ca toti oamenii poseda o cantitate limitata de "energie vitala" si ca viteza cu care este consumata, determina precis speranta de viata a fiecarei persoane. Cei doi mai spun ca activitatile care sunt mari consumatoare de energie, precum "trasul de fiare" intr-o sala de forta, accelereaza imbatranirea si fac organismul mai susceptibil la imbolnavire. "Un stil de viata mai relaxat este important pentru sanatate. Daca ai o viata stresanta si faci exercitii fizice in exces, organismul produce hormoni care determina instalarea hipertensiunii", afirma Axt-Gadermann. Ea a adaugat ca una dintre diferentele-cheie intre oamenii mai lenesi si cei hiperactivi este ca organismele mai active produc mai multi "radicali liberi" -
molecule instabile de oxigen despre care se crede ca ar accelera imbatranirea. Mai mult, "lenea este, de asemenea, importanta pentru un sistem imunitar sanatos pentru ca celulele specializate in apararea organismului sunt mai puternice in conditii de relaxare decat in situatii de stres". Iar in timpul relaxarii si metabolismul este mai lent, producandu-se mai putini radicali liberi. Atat Axt-Gadermann, 34 de ani, cat si tatal sau, in varsta de 65 de ani, au fost alergatori de cursa lunga, ceea ce le permite sa sustina ca vorbesc in cunostinta de cauza. Totodata, ei afirma ca rasul este o alternativa mai sanatoasa decat alergarea sau exercitiile fizice. In carte, cei doi cercetatori mai spun ca lenea este foarte buna si pentru creier. Asta pentru ca exercitiile fizice sau stresul duc la producerea unui excedent de cortisol, un hormon care vatama neuronii si provoaca pierderi de memorie si senilitate prematura.


CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Stiati ca... http://fmtv.ca/turneu/email/

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput