Sezatoarea canadiana (133)

Sezatoarea canadiana (133) | Autor: Donia

Link direct la acest mesaj


Capitolul 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original[/b]:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele

Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ce-mi place, Donia, ca te-ai activat! Asa sa ramii!

Eu am astazi vreo doua ore, nu mai puteam de oboseala. M-am trezit ca-mi numara bebe firele de par si cred ca voia sa le si smulga pe cele albe... Acum mi-am luat cafeaua de dimineata, ca nu am avut putere sa o beau si incerc sa ma adun, zici ca m-a batut cineva, abia acum stim stresul si oboseala ultimelor trei saptamini! Dar o simt fizic mai mult... ma dor toate alea.

Sa vedem acum pe cine pacalim sa gateasca ceva, sa spele si sa puna hainele la loc, sa ne faca si curatenie... ca eu una nu ma simt in stare.

Maru, frumos spus despre ziua asta plingacioasa!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, cand gasesti pe cineva sa faca toate ce le insirai tu acolo, zi-mi si mie!

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Mai fetele si e bine acasa!!!!!!!!!!Vai ce bine ca m-a pus in concediu doctorita. Am contractii dar nu asa ca inainte, tensiunea din pacate fluctueaza foarte tare. De ex ieri aveam dimineata 124 cu 70 azi 152 cu 85.Si apoi ma mira ca ma doare capul si-s ametita. Asta mica cred ca muta mobila in burtica. Zici ca-s in Alien. Deci si asta promite ca si frate-sau

Margott astept sa ma suni sa punem de-o intalneala. Ma bucur ca a fost bine in vacanta.


Tony zapacit ca de obicei. Vorbeste super bine engleza si pocit cu un accent canadian romana. Poate o sa-si dea drumul cand vine bunicu-sau. E frumos ca ma gandesc cateodata daca intr-adevar eu l-am facut. Daca ar avea 40% disciplina cate frumusete are....E foarte talentat la inot dar e Michael Phelps curat (ADD si probleme de ascultare a instructorului)

Tata imi face o surpriza superba. Mi-a facut costum po****r pe care il doresc cu disperare de o mie de ani si mi-l aduce acum cand vine. M-a apucat plansul cand mi-a spus, mai ales ca e facut in sat la bunica (Barsana, Maramures). Si zgardan imi aduce Eu cantam muzica po****ra si ma bucur ca poate dupa ce mai creste bb ma reapuc de cantat.

Va pup pe toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Cred ca nu-s normali astia! Incerc cu disperare sa scriu po****r si nu ma lasa ca cica ar contine un cuvant urat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Olga- ma bucur de vesti-stai cuminte si bucura-te cat mai poti- da is ciudati cu po****r -dar asta e-pup pe toata lumea,weekend minunat.

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Buna fetele,

Margott, bine ai venit la sezatoare si adaptare usoara in Ca!

Eu din pacate nu mai pot deloc sa activez si eu pe aici, nu ca eram tare activa dar asa... De cand a luat-o Olivia la picior trebuie sa ma tin dupa ea si mai frate tot ce prinde baga in gura. Cand o aua ca molfaie tacticoasa din gura, clar a mai gasit ceva pe jos. Ce curatenie faceam inainte dar acum e jale, bec trebuie sa fac....si sunt si tare talentata la asta

Olga, ma bucur ca esti acasa si te mai linistesti si tu, si noi avem aceleasi probleme la inot cu Razvan, n-are stare mai frate, nu poate, are un motoras acolo care-l misca tot timpul. Acum l-am dat si la karate sa vedem daca-l mai potoleste.

Lorelaim, dar stiu ca esti o forta a naturii, nu stiu cum ai putere sa inveti asa o limba, felicitari!

Oanagabriela, mai aveti chef acum de ski? eu tot zic ca e gata iarna ca nu mai vine nici o ninsoare si mergem la plaja, hehe

Distractie placuta maine Montrealul!

weekend placut tuturor!

aaa si vroiam sa va mai intreb imi spune si mie cineva cum se chema hotelul unde ati stat anul trecut cand v-ati intalnit la 1000 de insule?

Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Ei am si eu cateva minutele libere dupa servici. Acu pleca si Tudor cu tac-so la bazin si in fine am si eu timp sa ma gandesc la ce am facut saptamana asta.
Luni am avut testul de cetatenie. Daaaa, super usor, mai lipsea sa ma intrebe acolo nu-i asa ca pamantul e rotund? Deja erau impresionate raspunsurile pe chestiile alea de plastic in care sunt bagate foile de examen.
La servici e ok, mi-au facut capul balon si se asteapta sefa de la mine sa fiu un geniu in saptamana viitoare. Am doar 2 saptamani de servici si deja sunt cu un cap banita, deja le amestec. Cica asta este o noua etapa de invatare. Dupa aia cica le pui in ordine......daca nu...in dezordine. Naiba stie ce-o mai fi! Nu ma mai gandesc pentru ca daca ma gandesc ma apuca groaza.
Am fost racita si asa ca sa ma simt si mai bine mi-a iesit un cos derect in frunte intre cele doua sprancene (asa o tara mai pe partea dreapta). L-am lasat eu fro 3 zile si acu doua zile incercai sa-l scot. Avazut ca e adanc si inca neformat bine asa ca l-am lasat in pace. A doua zi na belea ca ma umflai sub ochi un pic. M-am dus seara dupa servici la clinica de urgenta si la ultima ora mai era vreo 40 de persoane care mai de care mai racite, gripate, eczemate, rubeolate, febrilizate de am zis ca ies cu mai multe decat am venit si am plecat la farmacie. Nenea farmacistul a zis ca sa merg la medic deoarce poate fi ori o reactie alergica, ori infectie. M-am spalat cu div ceaiuri de-ale mele si peste noapte m-am umflat inca un pic. Mi-am luat liber cateva ore de la servici (urasc treaba asta mai ales ca sunt in perioada de proba) si m-am dus la alta clinica de urgenta unde m-am vazut o tanti doctor destul de priceputa si mi-a dat doar un unguent. Vad ca acu pe seara nu mai e umflat asa de tare dar dimineata aratam ca si un boxer dupa ultimul meci, cu o galma sub ochi.
Olga - ma bucur pentru tine ca stai in sfarsit acasa. O sa ai timp sa te odihnesti mai mult si sa-ti pui si tu lucrurile in ordine.
Magdone - este si fie-ta ca si fie-miu. Tot aduna frate. Si unde le-o gasi nu stiu. Zici ca e aspirator. Acum nu le mai baga in gura. Le colecteaza in porbagajul unei masinute de merge cu ea prin casa. Si cu degetele alea ale lui aduna si sarea de pe covorasul de la usa.
Acu' face misto de mine: are doua faze: daca nu vrea sa faca pisi imi zice "mama pisi doarme" sau "face nani" daca se joaca cu o mana in apa pana reusesc eu sa il usuc pe cealalta si il cert de ce se uda din nou imi zice "mami mana alearga".
Acum a mai invatat doua cuvine de la maica-mea care de cate ori o punea Tudor sa-i caute alul, vaca sau mai stiu eu ce animal imi spunea : "Doamne, unde o fi calul...naiba stie pe unde le arunca copilul asta" Acu si Tudor daca vrea sa caute ceva zice "calul...naiba stie" si uite asa zice incontinuu pana se gaseste calul.
Ieri voia sa-l dreseze pe cainele vecinilor sa stea intr-un picior ca pasarea flamingo. Ii arata el si dupa aia incerca sa-i aseze o labuta din fata , pana s-a enervat ala l-a latrat scurt de doua ori si a plecat in casa.
Maine ne ducem sa-l tundem. Sa vezi circ ce o safie ca de fiecare data urla de zici ca-i taie si urechile.
Va pup pe toate si va doresc un sfarsit de saptamana cat mai frumos.
Numai bine!

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Mamele cu bbei mai mari ziceti ca trece repede please:))
Printul meu s-a transformat in broscuta plangacioasa
Nik nu-i convine si deja vad stele verzi. Ca am vrut distractie la batranetile mele linistite cu copil de 6 ani
Si ca un facut de pe la 3 4 dupa amiaza trage la gioase de cand vin barbatii casei nu il poti trezi. Cat s azica taica-sau ca bat campii cand ma vait. Da nu ii las eu maine? Desi la bafta lui taica-sau parca vad ca doarme continuu pisoiul.
De fapt intrasem sa va urez o primavara frumoasa si intalneala placuta!
Mai reviu cand oi fi in toate ale mele (adeca at cand o sa aiba si pisoiul meu cat are a lui simi - apropo cu intarziere LMA majorului).

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Olga , ai grija de voi doua si dormi cat poti

Intalnire - eu mi-am dat seama ca nu stiu unde-i corabia in mall asta n-am fost niciodata, deci cum va gasesc ? Ca n-as vrea sa va caut si sa va gasesc spre 16.30 cand va pregatiti de plecare

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

...cu mii de plecaciuni ...iertare sa-mi fie...stiu ca am lipsit..dar am circumstante . cross my heart/hope to die ..dupa febra Juliei a urmat a sotzului , apoi a mea...apoi la job tensiune, ca deh, rezultatele au rabufnit ca popcorn-ul ...cu alte detalii nu va mai plictisesc...ca-s way too personal..iar voi sunteti femei serioase
dar azi am zis sa va scriu...mai ales ca tre sa va fac in ciuda : "pisoiul" ala de 18 ani...de care tot vorbiti pe-aici.. mi-a zambit azi ...era sa-mi pierd plomba proaspat pusa..simi ... Sa-ti traiasca feciorul!!

nu pot onora intalnirea din motive de deplasare ..si nu mai incurc lumea..cu ocazia asta : LMA Podeanu , LMA maru

almo, iti asteptam povestile ca pe aer ..zi-mi totusi cum s-a simtit Nicole!

pupici la burtici, mamici, bebici, copii mici si ...mai mari!!

un pupic si un bratz de frezii pt Donia, cu care am ratat-o cu gratie...nici nu indraznesc sa ii ma mai adresez personal, iti spuneti voi






Mergi la inceput