Sezatoarea canadiana (134)

Sezatoarea canadiana (134) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele

Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Haideti sa mai sapam in cufarul sezatoarei! Dana frumoase pozele , nu-i asa? Ange erai blonda pe vremea aia sau te-am incurcat de tot? Cine mai are poze sa mai puna?

Ktrinel am fost fara Isa la schi, am zis ca o sa o punem si pe ea pe schiuri la anul, ca-i cam devreme totusi iarna asta.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Copiez si aici ultima postare de la cap precedent, am trimis-o dupa ce Roxana a deschis noul capitol...

Ica1975, din fericire nu am simptome, ma simt f.bine , asa ca sigur voi amina operatia cit mai mult. Am facut niste analize de rutina (inclusiv o ecografie) si am aflat vestea cea buna Oricum eu maninc de regim tot timpul si asta de ani buni, de cind am colesterolul crescut. Culmea este ca este f.probabil ca pietrele s-au facut tocmai de la Crestor, am citit ca este unul din posibilele efecte secundare . Asta este, repari pe o parte si strici pe alta parte...
Mai gasesti lucruri f.frumusele de copii la Maxi sau Loblows. Dar tot de la Winners i-am luat cele mai frumoase lucruri, si nu sint neaparat mai scumpe.

Ana, sa stii ca nu este o idee rea cu skiul, doar ca este cam scump ca si sport, dar intre a cadea in deprimare si a cheltui niste bani, eu prefer a doua varianta Sint uimita ce usor a invatat Antonia sa schieze, in al doilea sezon are deja miscarea f.corecta, mie mi-au trebuit ani multi sa ajung la nivelul ei (dar nici nu am avut profesor privat, poate asa invatam si eu mai repede, mai ales daca era la fel de tinar si frumusel ca al ei )
Si sanatate lui Tudor , sa se faca repede bine...Antonia a scapat f.bine si iarna asta, doar putini mucisori si o otita scurta, in rest a fost sanatoasa, sa bat in lemn. Asa ca la vara iar ne aprovizionam din Romania cu siropuri si intaritoare...

Ange, cu intirziere , felicitari pentru succesele lui Maia si la cit mai multe medalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Oana, ce ti-e si cu analizele astea de rutina.
Mie mi-au iesit valori mai mari la tiroida.

Ica, dar noi am gasit hainute frumoase si convenabile la pret la Aubenairie. Avem un magazin lg. casa.
http://aubainerieconceptmode.com/

si de la Children's Place, Old Navy, Mexx( cand sunt reduceri).
Si Wallmart.

Pucku, poate ajungem vineri seara la biodome, dar nu promit nimic, caci suntem dupa serviciu, gradinita, tabara.

Oana, vacanta placuta.

O seara buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Va pup pe toate, nu mai am timp de forum (asta asa, ca sa ma justific) dar citesc printre rinduri!

Olga, tinem pumnii sa treaca si saptaminile astea mai repede! Cu bine, bineinteles!

Aha, ati ajuns la vorba mea! Ca Alizée e sora Ktrinelului! Eu v-am zis, doara!

Nelia, tu ai un talent la "povestit" retete ca ma ia cu lesin! Si eu tin post de carne... Dar ce spui tu acolo, se baga bine la cap si se va face pentru femilie in week-end ca acum n-am timp snici sa mor!

Ange, despre ce muzeu e vorba? Ca n-avem inca nimic in plan pentru week-end si mi-ar face mare placere s-o vad pe Pucku si pe a ei familie

Sanatate puisorilor bolnaviori (Ana, sanatate lui Tudor!)!

Nelia, care-i passwor-ul pentru contul tau, sa vad si eu poza cu pricina...

Noapte buna!
Doamne ajut-o pe Emma si familia ei!


Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am pus si parola... scuze! Credeam ca o tineti minte de la celalalt mesaj.

Ange, acum am inteles cum e cu patinajul. Mi-a explicat in seara asta la patinaj, ca inainte de a intra Agata pe gheata, era testul unor fetite. Agata a fost la debutanti 1 anul asta, va fi tot la debutanti si la anul, pentru ca e e si mica ca virsta, dar si pentru ca nu are un nivel de trecut la altceva. Daca ii va placea si vrea sa continue inca mai are de muncit. Apoi urmeaza pré-préliminaire, pentru acestea doua nu se da nici un fel de test. Si urmeaza competiitiile la care nu poti participa decit cu test (tehnic si solo), care, am vazut in seara asta, nu e deloc usor: pré-préliminaire, préliminaire, intermédiaire, bronz, argint si aur. Maia la ce nivel concureaza? Oricum, felicitari ca l-a trecut!

Pucku, s-ar putea sa venim vineri la Biodome, ajungem cu metroul daca venim.


CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna seara, m-am adunat si eu de pe drumuri, ca toata ziua am petrecut-o la spital cu Cristinelul. Dimineata era umflat la mini, picioare si fata, asa ca m-am gandit ca s-a agravat alergia si m-am dus la urgente.
Acolo mi-au zis ca nu e alergie, ci eritem multiform... si scriu si aici despre asta, in caz ca va loveste asa ceva... Deci e o reactie care poata sa apara in urma unei infectii sau din cauza unor medicamente, printre care si antibioticele.
La eritemul asta e caracteristic faptul ca pe piele apar pete in forma de cercuri, in mijloc pata e pala, iar pe margine rosie, ori invers, 2-3 cercuri concentrice care pot sa se uneasca, pot sa fie si nodulete... In forma usoara eruptia apare doar pe piele, in forma grava apare si pe mucoase, cu simptome mai neplacute, cum ar fi probleme respiratorii, varsaturi.
La noi a fost forma usoara, adica doar pe piele, dar din plin! A, ce e diferit fata de alergie, e ca mancarimile nu sunt prea serioase, e posibil sa nici nu existe, in plus petele astea nu cedeaza spectaculos la tratament anitalergic, ci poate sa dureze chiar si intre 2-6 saptamani pana la disparitie. Poate sa mai apara febra si dureri de piele si articulatii.
La noi se pare ca reactia a fost data de cefalosporina pe care a luat-o pentru otita, deci de acum spunem pas la asa ceva... sper ca m-a auzit si otita :))
Gata, am plecat la culcare ca am avut o zi lunga...




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

yupiii vineti la biodome, ce ma bucur, e pana la 8.30 deschis....super

Simi, in wk e vorba de musee pour les enfants in laval si vineri seara se lasa cu un biodome asa ca daca ai timp da o fuga

mey eu nu am celular asa ca nu va pot repera, o sa va dau pe privat nr de telefon de unde stam pt amanunte de ultima ora daca vreti

Oane ce patine oferi? de gheata sau de afara? eu as fii interesata, ca Steph nu are si uite asa poate pe sf ierni ajungem si noi de vreo 2 ori la patinaj....eu am dar ce folos ca nu le-am incaltat decat odata

eu azi o facui de oaie ca pierdui Rv, e in celalt capat al orasului si asteptai pana la 4 sa ma vada....si eu cred ca am bai pe la tiroida, imi vorbi si de ceva ovare polichistiche din cauza acneei, sau ceva metabolic....sper sa fie toate de la tiroida, si musai nu probleme metabolice, ca deja ca nu am prea multe voie sa mananc, nu as putea face mai mult de atata.....daca s-or inventa pt mine niste pastile ca la astronauti as fii super incantata....fara lactoza, fara gluten si amidon ....yami

si eu am niste ghetute- cizmulite nr 12, negre, cine doreste, sa spuna

si as mai avea dar cine a facut curat in dulapuri......

Haine de fetita....eu i-au de peste tot in funtcie de solduri. ....gap, old nagy,clement, souris mini,children's place, zellers....dar marea majoritate sunt old navy, gap si clement....acum e mai greu ca pt sezonul urmator trecem pe size 7 si sunt ma scumpe.....multe...

nu mai stiu ce voiam sa zic...

Maru incepem calaria din nou, saptamana viitoare, am fost in wk la caluti si aveau un poney baby de 2 zile...era asa mic si haios...mi-a luat degetul sa mi-l suga....dragul de el

Ma pun la dodo ca dimineata vine ergotherapeuta la 8.30, tre sa ne miscam, si nu am facut niciun bagaj

Pupici si sanatate la pitici, pepiti, burtici

Try ce mai faceti? DRagaica? Mikion? Salina?

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Donia, brrr. ce povestesti tu acolo...of ce fac antibioticele astea...si Julia ia acum pt o infectie la ureche.dar Cristinel cum se simte?

Nelia, pune si explicatii la pozele alea...am recunoscut putina lume...vai ce micuta era Agata !

oanagabriela,valen sanatate ! sa veniti cu vesti bune!

puckudistractie placuta la Mtl...se pare ca se va inmuia un pic si vremea.

am dat scularea azi, dau si stingerea: noapte buna !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pucku, da, venim, numai ca noi la 6 avem patinaj, deci ar trebui sa plec la 5.15... La 4.15 unde? Ca poate venim mai devreme si stam doar vreo jumatate de ora cu voi. Sa zicem ca Tudora ar putea lipsi, ca n-o fi foc, dar e musai sa ajungem la 7 cind intra Agata. Noi nu am fost niciodata la Biodome, Agata a fost de mai multe ori cu gradinita sau cu scoala, de fapt ea e singura care a fost peste tot, si cu tati si cu prietenii ei. Cine a mai fost la Biodome, se poate intra cu carutul? al meu e din ala pentru jogging si destul de mare... Noi facem putin pina acolo, ca avem metroul linga casa si odata urcati in el, cred ca mergem vreo 20 de minute. Deja le-am spus fetelor, asa ca, vreau-nu vreau, trebuie sa ajungem. Si asa, nu am fost nicaieri in vacanta asta, atit de mult umblam in restul timpului, ca in vacante stam in casa sau pe linga casa, ca am iesit la plimbari doar. Mi-ar fi placut sa ajungem si simbata, dar nu am cum, Octav fiind plecat. Asta e, alta data... De cind ne tot propunem sa ajungem la muzeul ala al copiilor.

Woau, dar din ce magazine cumperi tu hainute... Daca nu ai ce face cu cele care ramin mici (adica daca nu ai cui sa i le dai!), eu am o fetita care abia le asteapta. Si care poarta si 12 la cizme! Si pe mine ma costa hainele Agatei, desi nu-i iau multe, dar creste ca din apa, are un corp destul de bine facut ca sa spun asa si nu se mai poate imbraca cu orice, ci cu ceva ce o avantajeaza. Noi am trecut la haine de adolescenta, ca in astea de copii arata ca... Nu de tinute sport vorbesc, ca aici cu panataloni ieftini de bumbac si citeba tricouri/bluze m-am scos. Dar cind sa-i cumpar altceva, trebuie a o probez cu multe pina cind nimerim una care ii pica bine. Cel mai bine se impaca cu GAP si ZARA, iar daca am timp sa caut, la Winners se gasesc hainute tare dragute, dar cel putin la cel la care mergem noi sint puse toate la gramada, pina gasesti ceva trebuie sa treci prin toate. Si jucariile de la Winners imi plac. Iar magazinul meu preferat si scump este Orchestra. Ador hainutele de acolo, iar Agatei i se potriveste tare bine stilul lor, ca si cel de la GAP de altfel. Haine sport de calitate luam de la Roots. Pe aia mica vine orice, asa ca ii iau de oriunde si, in general, ieftine, de purtat la gradinita. Am gasit si un magazin pe Sherbrooke, in Westmount, cu haine dragute, cam scumpe, si mai am unul care se numeste MiniVogue, care are iar haine dragute. Numai ca in ultimul timp nu prea le-am mai luat mare lucru... astept primavara!

Ktrinelu, eu pun, dar m-am uitat acum la poze si, spre rusinea mea, mi-am dat seama ca nu mai stiu nici eu cine a fost. Scuze pentru cine mai e acolo, dar pur si simplu s-au sters din memorie numele. Fetelor, Dana, Ange, daca voi va aduceti aminte, completati voi, va rog... sau daca se recunoaste cineva. Accept toate rosiile...


CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

'neata!

Donia, multa sanatate si multumim pentru info. Cum mai este Cristinel?

Pucku mi-ar fi placut sa va intalnesc dar nu cred ca o sa avem cum ajunge sambata. Distractie placuta se pare ca va fi o vreme "calduroasa"!

Valen si Oana multa sanatate si va tin pumnii sa treceti cu bine de cutit.

O zi frumoasa va doresc!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput