Sezatoarea canadiana (139)

Sezatoarea canadiana (139) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02




"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Paste fericit!

celor care serbeaza maine.



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hei, bussy people pe-aici! Ati scris cum n-ati scris demult, ma duc sa citesc si va mai spun :)

Da, yes, fetita estem, acu` cautam nume :) Si e distractie continua, avem idei tot mai zurlii, inventive si creative!

Ana, Hilde are dreptate! Eu de cind scriem pe forum (mult inanite sa te cunosc personal) sint picata in fund de admiratie pentru cita putere ai si cum stii sa lupti. Si vorbesc serios, numai ca daca scriu serios nu ma iei tu in serios :)

Cata, poti sa fii sigura ca de sfaturi o sa am nevoie, mai ales ca mie mi-a placut ce hotarita e miss L. si cum stie ea sa ceara ce vrea!

Ina... asa as fi zis si eu, am un baiat, la noi in neam e plin de baieti, tot baiat as vrea. Dar acum s-a schimbat modificarea, am si poza, e clar si sare in ochi, asa ca tre sa re-adjust. Ma gindesc numai ca la 40 de ani o sa fie cam greu sa nu rasfeti o fetita... Da o tund cheala in prima faza si-o imbrac in haine de la magazinul aloa care vinde surplus de la armata, poate-i mai taie cheful lui COlegu`de rasfatz la popoul lu`fie-sa!
Glumesc, na, dar chiar trebuie sa ma obosnuiesc cu ideea, ca eram eu convinsa ca eu nu stiu sa cresc fete... ei, acum, vreau, nu vreau, trebuie sa invat!

Maru, no way roz! No way, and I`m very super-serious. Cel mult pe ici pe colo, in nici un caz roz din cap si pina in picioare, de la pompoane la papucei! Nu de alta dar nu-mi place mie cularea in sine. POrtocaliu si galben. Si ciclam. Si toate nuantele de mov. Bot no roz. Mai ales roz-chilot!

Doamnelor, trebuie sa ma intelegeti, eu sint inca in stare de semi-soc, in sufletul meu stiam ca bebe-ul asta e fetita, dar imi lipsea confirmarea ca sa incep sa switch.

Gata, astia sint morti de foame pe la mine prin casa si eu scriu pe DC...:))

Iaca lista pt. intilnirea urmatoare, revizata.

Re: intilnire. Rox nu poate in mai, CGE nu poate intr-o vineri, Diana nu poate simbata, nici Dana, nici eu. Propun duminica, 26 aprilie, cu copii, locatia o decideti voi pina sint eu la alde sombreros. Pe de alta parte, eu cred ca ne complicam prea tare cu BBQ in parc, daca acolo ajungem, eventula ne-aducem ceva suc si trei cipsuri, sau chiar comandam pizza, da' BBQ in parc... In fine, lista aproximativa arata cam asa:

duminica, 26 aprilie, ora (dupa 11, fie-va mila!) locatia...
Carmen
CGE
Diana
Monicutza-bb
Nelia
Pitilache
Simonna

Pupici,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Sper ca o sa fie un capitol cu vesti cat mai bune!!!!


Eu pentru Florii si pentru Paste va ofer niste www.dropshots.com/mikiion2008#date/2009-04-11/12:31:38" target="_blank">Ghiocei de Montreal
Cam tarziu au aparut florile.....

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

de ce cu intarziere? Floriile sunt maine de abia.

Dar daca tot ai adus vorba, la multi ani celor ce-si serbeaza numele maine!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Sorry, eu ametita cum sunt credeam ca au fost vineriSi imi faceam probleme ca am uitat sa felicit pe cineva.....
O sa editez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Paste Fericit fetelor ce sarbatoresc azi Invierea!
La multi ani tuturor florilor din Sezatoare, sa fiti iubite, sanatoase si norocoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofronica spune:

La Multi Ani Florilor de pe Sezatoare si Sarbatori Fericite celor care sarbatoresc Pastile acum.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

La Multi Ani Camelia si tuturor Florilor de pe sezatoare !

Simonna, felicitari pentru ca ai trecut cu bine de amnio ca cele pentru fetitza le pastrez pentru cand se va naste !

Pe mine m-au sunat de la Procrea ieri sa-mi dea rezultatul cica au iesit foarte bine, si ca nu mai trebuie sa fac alte teste dar cand mi-a spus nivelul de risc, a mai crescut fata de primul test pentru Trizomie 21 (la primul test era 1:890 si acum e 1:710). Dumnezeu stie ce fac ei si cum interpreteaza, cert e ca am terminat cu testele, eu amnio nu fac.

Ange, randul meu vine in septembrie la cunoscut sexul copilului, pana atunci ne limitam la a sti daca e ok, daca se dezvolta bine si are tot ce-i trebuie. Ecografia morfo de 20 de saptamani o am pe 3 Mai, dar ma duc singura ca S. ar fi tentat sa intrebe sexul, deja ma sicaneaza cu asta. Asa ca sta acasa cu V si o sa afle ce are odata cu toata lumea.

Am o saptamana libera pana dupa Paste dar trebuie sa invat, mai am doua examene. Sa vedem cum reusesc ca deja maine il tin pe V acasa si vineri ma duc cu mamicile si copiii de la servici la Cabane a Sucre.

O saptamana frumoasa si mai calduroasa !


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +17s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

La multi ani tuturor celor ce poarta nume de floare! O primavara frumoasa si tot ce va doriti!

La multi ani Try! La multi ani sotului!

Paste fericit celor ce l-au sarbatorit astazi.

Simona - felicitari pentru Si spor la cautat nume, pentru noi e atat de greu... inca nu am luat o decizie, dar mai avem vreo 3 luni sa ne hotaram.

Am uploadat cateva poze cu burtica si o sa incerc sa le trimit pe mailul comun, ca de mult tot promit si niciodata nu am timp...

O saptamana usoara tuturor.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Donia, sa iasa jobul si sa ai un super easy training…in ce domeniu e? Nu ne-ai mai povestit demult ce mai face domnisoara ta la scoala. Iar baietelul tau cati anisori face? Am pierdut nitel sirul, sorry...

Simona, ce ma bucur ca e fetita, nu de alta dar I told you so…, sanatoasa sa fie si pe urma mai vezi tu cum e cu pampoanele si cu pinku’

Olga, am vazut pozele cu Sophia si nu pot sa spun decat atat : e a-do-ra-bi-la !!!!! Sa-ti traiasca. Iar cu oboseala, nu-ti fa griji caci va fi cronica pt. o perioada mai indelungata.

Mimitete, ce spui tu acolo de slabit ? Nu de alta dar ma intereseaza si pe mine. Azi a venit o prietena pe la noi, e vice-president la Scotia Bank si are doua fetite si imi povestea ca la 5 jumate se trezeste, isi pune adidasii in picioare si pleaca la alergat vreo ora jumate. Eu una m-am simtit de pe alta planeta, sincer… am simtit ca-mi scapa ceva

Try, La Multi Ani fericiti atat tie cat si sotului. Eu una simt lipsa mesajelor tale lungi.

Ana, felicitari pt. job si la mai mare

Romanitza, vazut burtica si pozele. Ce varsta frumoasa ai sarbatorit tu acolo.

Simona73, cum a mers mutarea ? Gata instalati in noul cuibusor?

Denisa, poate ne vedem in vreo dupa-amiaza la vreo cafea ceva, motiv pt. mine sa mai plec si eu de acasa.

Ritah, cum merge jobul? Iar bebitzu' s-a adaptat la daycare mititelul?

CataD, viziteaza-ne mai des . Cum adica ati cumparat acoperisul? Nu de alta, dar si noi vrem sa-l schimbam in cateva saptamani.

Vreau si eu tips-uri de la mamici cu experienta pt. alaptat copil cu doi dinti tip fierastrau ca e jale ….cum se ignora senzatia de taietura cu lama ???? Si mi-e ca asta e doar inceputul, cred ca juniorului meu ii dau cat de curand si dintii de sus…si atunci vom fi ca la stapler.

Paste Fericit celor care sarbatoresc saptamana asta si La multi an tuturor florilor de pe sezatoare .


Cristina


le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput