Sezatoarea canadiana (138)

Sezatoarea canadiana (138) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal
Locatie: www.vinniegambinis.com/page.asp?intNodeID=30700" target="_blank">Vinnie Gambini's
Data: 3 aprilie
Ora: 18:30
Participante:
Ange
carmen77
cge
Diana 2007
mimitete
monicutza_bb
oanagabriela
Podeanu
nelia
simi
Simonna
pitilache




"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Si noi suntem acasa cu un virus nasol, o combinatie de gastro, diaree, febra, si i-a doborat pe amandoi o data. Saracutii, sunt asa palizi si apatici, nu prea papa, nu au chef de nimic. Alex (care nici o data nu a mers de buna voie la dodo) s-a dus in dormitorul lui, s-a pus in pat si s-a invelit cu paturica si a zacut ca un om mare, cu febra, cred ca a stat asa vreo ora. Iar gaza mica numai in brate a stat, m-a terminat de spate si de mijloc, si ea matzaita si ofticoasa rau.

Denisa sanatate multa, ca rau mai este mai ales pentru puii mici.

Eu a trebuit sa ii predau lui tati si sa vin la servici ca am chestii urgente de terminat, noroc ca am apucat sa le fac o supa si un pilaf cu piept de pui dimineata. Sa nu mai zic ca am dormit doar 2 ore ca in rest toata noaptea am schimbat asternuturi si haine, am plimbat matza prin casa in brate, numai asa se linistea si inchidea ochisorii putin. Cum ma asezam cum incepea tipatul.

Sper sa treaca repede ca nu am energie daca tine prea mult. Si cand ma gandesc ca mama sta bine-mersi in Romania, asteapta hartiile lu' Papura Voda ca sa se urneasca si ea incoace.

Roxana, Oana sunt mari sanse sa nu ajung vineri la Vinnie. nu va suparati pe mine, dar daca si in noaptea asta ne este la fel probabil ca voi sta iar cu ei acasa pana la pranz si dupa aia vin la servici pana seara, cand oi termina urgenta asta. Asa ca ma puteti scoate de pe lista si daca pot apar si eu putin doar sa va vad, ca atre dragi imi sunteti

Pretioasa Ema invinge cancerul.
Te iubim din tot sufletul.


Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Roxana si toata gasca de montealeze,nu pot ajunge maine la intalnire.
Antrenamentul de sambata dimineata al Maiei a fost mutat maine seara de la 20,00 din cauza ca arenele sunt ocupate de acum si pana la vara cu meciurile din campionatul de hokey.Imi pare nespus de rau...Abia asteptam sa va revad.Distractie faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Nici eu nu sunt inca 100% sigura ... ca ajung la intalnire. Ideea e ca am tot ajuns tarziu acasa si ieri, si azi o sa fie la fel, ca am un doctor's apppointment dupa ce ies de la munca, si mi-e cumva sa tot las copiii de izbeliste ... si cu ei daca vin dupa mine ... find departe, pana ajung, pana ma intorc, imi adorm in masina, dupa aia scandal cand ajungem inapoi ... stiti voi cum e cu cei mici. Confirm maine daca da sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Intalnire Montreal
Locatie: Vinnie Gambini's
Data: 3 aprilie
Ora: 18:30
Participante:

carmen77 - ??
cge
Diana 2007
mimitete
oanagabriela
Podeanu
simi + Alice
Simonna
pitilache

Eu am facut azi rezervarile pentru 14 persoane pe numele Gabriela. Miine dimineata voi confirma numarul exact (acum am ajuns la 9). Neaparat sa-mi spune-ti daca mai vine cineva cu copii.

Multa sanatate la toti bolnaviorii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Eu am avut azi penultima zi de stagiu. Si stiti cum e sa ingrasi porcul in ajun? Asa e acum la mine...Nici macar posta electronica nu am mai apucat sa o citesc.
M-am hotart sa vin si eu maine....Ca poate nu o sa mai apuc altadata daca ne mutam de aici....
Ca maine oricum stau toata ziua acasa, sa invat pentru examen, asa ca voi fi in forma seara....
Dar voi pleca pe la 20, ca eu fac o ora si jumatate pana acasa..Plus ca s-ar putea sa iau taxiul daca pic intre doua autobuze....( care vin la 40 minute la ora aia). Stiti cat as fi facut pe autostrada pana acasa? 10-15 minute.... daca nu era ora de varf...
Asa ca merit o bataita ca nu am carnet ca tot omul normal.....


Monicutza.... gastro.... UFFFF. Rabdare multa. Ultima l-a tinut pe Marc o saptamana..... Si tu ai in dublu!!!!

Ontariencelor, dar voi de olga nu mai stiti nimic?
Scrieti si aici, ca mereu uit sa ma duc si la burtici....Si ma trezesc ca acolo se spun lucrurile interesante.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

M-am hotart sa vin si eu maine....Ca poate nu o sa mai apuc altadata daca ne mutam de aici....
Ca maine oricum stau toata ziua acasa, sa invat pentru examen, asa ca voi fi in forma seara....
Dar voi pleca pe la 20, ca eu fac o ora si jumatate pana acasa..Plus ca s-ar putea sa iau taxiul daca pic intre doua autobuze....( care vin la 40 minute la ora aia). Stiti cat as fi facut pe autostrada pana acasa? 10-15 minute.... daca nu era ora de varf...
Asa ca merit o bataita ca nu am carnet ca tot omul normal.....





mikiion, ma bucur ca vii Cam pe unde locuiesti? Poate se gaseste una dintre noi sa te duca pina acasa, sau macar mai aproape.

Simi, eu nu vin cu Antonia, pentru ca vin direct de la servici si nu am timp sa trec si pe acasa...

Azi am scos bicicleta Iar in gradina din fata casei au aparut primele floricele. Sper ca nu va fii nici un viscol in aprilie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

cui ii e dor de downtown in Toronto? am pus poze

Emma Invinge cancerul! Inaltam ruga fierbinte miercuri, 25 martie, ora 12 ora Romaniei, ora 6am ora Canadei!
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Stau in Anjou, complet in cealalta directie decat voi toate. Daca ar fi fost cineva din Terbonne, Repentigny mai mergea, pentru ca 40 trece la 200 m de blocul meu.....
O sa vad, poate vine sotul dupa mine, cu copilul....Mai discutam alternativele... mie nu prea imi place ideea sa mearga el singur pe autostrada cu Marc in masina.......

Maru frumos. Am vazut ca voi aveti deja iarba pe acolo. Aici e inca gri totul. Si spuneau ca a fost record de caldura pentru perioada asta a anului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Si eu pe aici... am fost la doctora azi. o doctora batrina dar cu multa rabdare ptr explicatii. I-am zis de Cernobil (de fapt chiar ea m-a intrebat daca am fost expusa) si din ce a vazut ea la rezultatul ecografiei nu crede ca e cancer. Nu e 100% dar biopsia facuta azi va indica. Daca nu e cancer va incerca cu medicamente sa stopeze nodulii sa mai creasca. daca este,va trebui sa ma opereze si sa-mi scoata tiroida de tot.
Sunt f multe femei care traiesc fara,cu un medicament pe zi sa suplineasca functia tiroidei.

M-am mai linistit un pic,astept acum rezultatul biopsiei in 2 saptamini.

Simona, Roxana si Oana, merci ca va ginditi la mine.

Ce e cu Ana? A plecat deja in vacanta?

Mikiion ma bucur ca vii si tu miine. Imi pare rau de restul...

Mergi la inceput