Sezatoarea canadiana (140) Paste fericit!

Sezatoarea canadiana (140) Paste fericit! | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Paste fericit!

Bine ai venit bebe Aidan!

Carmen arata vreme frumoasa intr-adevar, sa speram ca nu se va schimba prea mult pana atunci. Eu ieri am avut invitati toti colegii la bbq si speram sa fie cald si bine, si a fost asa, numai ca a batut un vant... dar tot ne-am simtit bine. Centennial Park suna bine si pentru mine!

La multi ani sarbatoritelor (inacanada si thea, ktrinel, monicutza_bb)! simi la multi ani pentru Alice de Earth Day!!! Bine-nteles ca este a special day!

Oana bine v-ati intors! Asteptam cu nerabdare pozele!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

www.dropshots.com/zoom.html?large=http://media7.dropshots.com/photos/486531/20090412/b_204808.jpg" target="_blank">Paste fericit!!!!



Carmen mi-au placut f. mult cei doi iepurasi.
Am vazut ca au schimbat iar prognoza, nu prea o nimeresc ei.
Azi au anuntat ploaie toata ziua, si a fost superb. Am iesit in parc, nici macar balti nu erau.
Si eu votez pentru parc. Mie Mont royal mi se pare prea mare, al meu o sa plece , nu o sa aiba rabdare. Iar toamna trecuta locul de joaca pentru copii era in constructie. Nu stiu daca au terminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adaf7 spune:

Cred ca deschid eu capitolul cu postarea mea
PASTE FERICIT CU SANATATE SI PACE IN SUFLETE!

FELICITARI MONA! Bine ai venit Aidan.

La multi ani Sarbatoritelor!

Nu am avut timp sa mai intru pe forum, am citit doar ultimele 3-4 postari. Probleme la serviciul meu cu restructurari mari la 1 Aprilie (deocamdata am scapat), sotul obligat la concediu fortat 2 saptamini din lipsa de proiecte, probleme la mine cu sanatatea si acum joi la 4 dimineata telefon de urgenta din R de la un vecin, ca soacra mea (si singura mea mama inca in viata) a facut un preinfarct major. Erau la casa de la tara si a cazut jos, au dus-o la Tirgoviste la spitalul cel mai aproape si initial ne-au spus ca .. a murit, apoi au resuscitat-o si au transportat-o de urgenta cu elicopterul la Fundeni. De la 4 dim pina la 8 nu am mai stiut nimic, socrul meu care are 76 ani s-a pierdut si el cu firea, alte rude in R nu mai avem. Apoi la 8 dim ne-au sunat de la Fundeni pe alt vecin din Buc pe care-l trimisesem acolo si ne-au spus ca e rau, trebuie operata pe inima de urgenta, trebuia refacut peretele ventricular care s-a rupt fiind singura sansa, altfel i-au dat maxim citeva ore. Operatia era cu risc enorm pt ca inima ni s-a spus ca putea sa inceteze, dar cu tot riscul ne-am dat acordul pt operatie. Eram ca paralizati si nu ne venea sa credem pt ca soacra mea e mai tinara si are numai 62 ani si nu ne asteptam la ea sa aiba probleme. Apoi ne-au sunat iar de la spital sa ne spuna ca analizele premergatoare operatiei au iesit cit de cit bine, numai un rinichi parea mult mai afectat si am spus sa mearga inainte. Abia dupa 8 ore (atit a durat operatia) am mai primit un tel si saracuta rezistase, iar doctorul era multumit. Sora sotului e in Germania si deja se urcase in avion, noi eram in stand-by sa trimitem de urgenta bani in R si cautam bilete pt R (btw, am gasit la 1245 cu AlItalia). Azi noapte si azi iar am vorbit cu cumnata mea care e si medic in Germania si ajunsese in R, si se pare ca e bine, nu poate respira inca singura, este conectata la aparate, dar s-a trezit, este lucida si poate vorbi. totul pare un vis urit, nu stim inca ce sa facem, cumnata ne spune sa nu venim in R inca, se teme ca ea si-a lasat baietelul singur in Germania la o vecina sa aiba grija de el (are numai 12 ani), ea e divortata si tatal copilului a renuntat la dreptul de tata cind baiatul avea 3 ani si e "undeva in R". Asa ca, daca Doamne fereste se intimpla ceva cu soacra mea, ea ne-a rugat sa mergem mai inti in Germania si sa luam baiatul si apoi sa venim in Bucuresti. Ce sa va spun ca de cite ori suna telefonul ne e frica sa raspundem?!? Asa ca Pastele asta speram sa ne aduca un miracol si sa fie bine. Ca side note, pt operatie ca "bonus numai pt doctori/anestezist" ni s-au cerut 4000 Euro. Suma mi s-a parut mare avind in vedere ca ea are asigurari suplimentare de sanatate platite de noi nu numai pt Romania dar si in Germania. Asta peste la ce am dat deja la asistente, infirmiere. Dar la urma urmei macar sa se faca ea bine ca peste greutati financiare se trece, sanatatea ei e mult mai importanta. Dar stau si ma intreb daca cineva nu are bani sa plateasca spaga asta, omul ala e lasat sa moara?
V-am pupat,
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Adaf7, iti urez multa putere sa treci cu bine peste aceste incercari grele si ca soacra ta sa se refaca cit mai repede.

Am pus si eu pozele din vacanta pe contul comun.

Fug sa vopsim ouale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Ada, multa sanatate soacrei tale!

Paste Fericit fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Oana foarte frumoase pozele! Antonia nu numai ca este foarte frumoasa dar cand pozeaza este o mare artista!

Adaf multa sanatate soacrei si putere sa lupte. Si voua putere multa sa reusiti sa treceti cu bine peste hopul asta!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ada, imi pare rau, sanatate multa soacrei tale!!!

Paste Fericit, lumina, liniste, sanatate si tot ce va doriti voi, fetelor canadience si americance si nu numai

eu am facut placintele, sunt gata, au iesit cit pentru o armata, dar al meu barbat m-a asigurat ca le rezolva el (el e campionul la mincat dulciuri in casa); pic de pe picioare de oboseala, ce frumos ar fi fost sa fi avut odata Pastele cu cele catolice, sa avem liber;

sa va binedispun putin, azi mi-am trimis consortul la Transilvania, si printre altele l-am rugat sa cumpere un pateu- si a venit acasa cu un pateu de gisca cu aur in pene:))) care costa...22$, nu stiu cum l-a gasit; am crezut ca-l maninc cu tot cu pateu si l-am trimis stinga-n prejur sa-l returneze; s-a intors cu ce cautam eu, o conserva normala de vreo 2$; numai in cumparaturi sau bucatarie sa nu-l bag, ca e un dezastru national:)))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Adaf, sanatate soacrei tale (mi-a placut mult cum ai spus singura mea mama inca in viata). Sper din tot sufletul sa treaca peste acest mare hop si sa-si continue viata, e tinara la 62 de ani, ar fi pacat sa se termine aici.

Margott, nu e tirziu, ca abia am framintat cozonacul si l-am pus la crescut, am facut 2 kg pina la urma, dupa reteta Danei Podeanu. Si am facut salata de boeuf, fara carne, ca ne era pofta... Am fiert ouale si abia acum ma apuc de ele... mi-am adus si eu aminte de ciorap... dar am cautat toata casa si nu am, ca eu nu mai port de multicel dres de matase, cred ca nici nu stiu sa-i mai pun pe mine. Pina la urma am gasit unul la Agata, dar desi e subtire, e de copii, deci nu e chiar atit de subtire. Incerc cu asta... Mai fac un tortulet cu ciocolata, dar asta doar asa, pentru distractia copiilor, ca vor sa sufle in luminarea pe care o aduc eu de la biserica (ma duc singura macar jumatate de ora, am de aprins niste luminari pentru niste suflete plecate), n-am reusit sa culc maimutele... a adormit sotul!

Am gasit pe net ceva legat de vopsitul natural, va pun si voua, poate va intereseaza:

- Ouale albe se coloreaza mai bine insa se pot folosi si oua mai inchise la culoare.
- Va trebui sa lasati ouale in vopsea pe durata noptii.
- Ouale se aseaza intr-o oala. Se adauga apa pana ouale sunt acoperite.
- Se adauga doua lingurite de otet. (Otetul alb este cel mai indicat).
- Se adauga vopseaua naturala in functie de preferinte. (Cu cat vopseaua este mai concentrata, cu atat mai intense vor fi culorile.).
- Se lasa apa sa fiarba pana da in clocot, se reduce focul si se lasa 15 minute. Se strecoara si se lasa pana se raceste.

- Peste ouale fierte se toarna vopseaua naturala pusa deoparte. Se pun in frigider si se lasa pana ce culoarea este cea dorita:

- Roz: coaja de ceapa rosie, sfecla proaspata.
- Portocaliu: coaja de ceapa alba, morcovi.
- Galben: coaja de portocale sau lamaie, morcovi.
- Verde: foi de spanac (sau alte legume cu frunza verde).
- Albastru: frunze de varza rosie.
- Maron: ceai negru sau cafea.

Pentru culoarea rosie puteti folosi apa in care ati fiert o sfecla rosie timp de 20 de minute. Pentru culoarea galbena se mai poate folosi sofran sau chimen (se pune o lingura de sofran sau chimen in apa, apoi o lasati sa se infuzeze 20 de minute, dupa care fierbeti ouale in acea apa). Iar pentru culoarea albastra puteti folosi varza rosie (taiati marunt cateva frunze de varza rosie, le puneti la macerat in apa o zi, dupa care le fierbeti. In fiertura obtinuta puteti vopsi ouale.).

Sau mai bine: http://www.allstyle.ro/vopsirea-naturala-a-oualor-de-paste.html

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

SF.SARBATORI DE PASTE sa va umple sufletul de lumina,ochii de lacrimile bucuriei ,mintea de ganduri frumoase si inima de iubire!PASTE FERICIT!

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Paste Fericit !! si de la noi.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput