Sezatoarea canadiana (140) Paste fericit!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Paste fericit!

Mona, felicitari, ce iepuras darnic ai avut! Bine ai sosit Aidan, asteptam sa te vedem.

Adaf, imi pare rau, sanatate soacrei.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc pentru urari si va doresc si eu sa aveti un Paste fericit si senin, atat la propriu cat si la figurat!

Eu scriu de la sanatoriul maru unde totul e bine, ca la sanatoriu cum altfel? urmeaza ca peste putin timp sa mergem la biserica.


Adaf, imi pare rau pentru toate emotiile si grijile prin care treceti, tin pumnii ca totul sa se sfarseasca cu bine!!!

nelia, faine ideile cu ouale, chiar ar fi fain sa incercam si noi la anul sa le facem organice
In copilarie mai faceam cu frunze de patrunjel, metoda era tot cu ciorap asa cum povestea Margott. Sa stii ca la anul neaparat incerc, sa vada si Roxana cum se face.

Margott, cand lucram la o fundatie in Ro, a venit pentru o zi o echipa de stomatologi care au facut diferite lucrari pentru copiii ingrijiti la noi. Pentru ca multi aveau lucrari complicate i-au adormit, nu stiu exact cu ce metoda, stiu doar ca se folosea un sedativ mai usor, nu era ca la anestezie. Si totul a mers fara nici o complicatie.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Hristos a inviat!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Adevarat a inviat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitilache

Hristos a inviat!
"Less is more" - Mies van der Rohe

Adevarat a Inviat!

Eu nu am mai scris de foarte mult timp si am citit pe sarite. Sorry. Sint cam in galeata de la o vreme dar la mine nu e de la hormoni, sper . Va scriu mai pe larg cind ies la lumina. Pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Lumina si caldura Sfintelor Pasti sa va incalzeasca sufletele, sa va lumineze mintea, sa va deschida inimile spre iubire, credinta, iertare. Sa va bucurati din plin de frumusetea tuturor lucrurilor care va inconjoara.

Hristos a Inviat!



Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Adevarat a inviat!

Fie ca Domnul sa nea dea la toti sanatate si sa ne tina departe de rele si de griji!

Daca faceti intalnirea in Parcul Centenar (in West Island), trec si eu cu galsuca sa va vad, ca e la 5 min. de noi.

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Hristos a inviat!
Va multumesc mult pentru felicitari si urari, ca si pentru ca ati fost alaturi de mine pe toata durata sarcinii; nu mai vorbesc de surpriza cu baby shower din martie, de care imi amintesc acum cu nostalgie. Olga si Andra/Try, merci de postari!
Pe scurt: am ajuns acasa vineri seara cu cel mai scump dar de Paste ce ni-l puteam dori: un bebelus perfect sanatos si cuminte- mai voinicel decat estimasem, si care si-a intrat imediat in "functia" de sugar.
Fratiorul lui mai mare e foarte bucuros si grijuliu si nu se satura sa-l admire.
Nasterea a fost relativ scurta, intensa dar exact asa cum mi-am dorit-o: m-a "prins" odihnita, vremea superba, n-am mai ajuns la epidurala, la care era cat p-aci sa cedez. In plus, cum scria Donia- plina de peripetii: am ajuns la spital cu apa rupta, sotul a parcurs un drum lung pana in Toronto si inapoi sa-l duca pe Vladutz la nasi, iar dupa 2 ore jumatate de dureri maxime,- cele anterioare fusesera cum fusesera - si 15 minute de impins infernale- BB Aidan era afara. Asistenta primita in timpul si dupa nastere a fost de nota 20.Pe scurt, am fost cei mai norocosi!
Detalii despre nastere am postat la Maple babies.
O intamplare mai putin placuta si surprinzatoare a fost ca mi-a disparut jacheta de primavara din cuierul din delivery room, si n-a mai fost de gasit nicaieri.De-abia incepusem s-o port, aparent cineva s-a indragostit de ea si dusa a fost.
Voi pune primele pozite in curand!

Va doresc sarbatori fericite si bogate in daruri alaturi de cei dragi!

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Adevarat a inviat!
Mie mi-a iesit un cozonac super, cel mai bun de pina acum!!! Va pun reteta, e una combinata, cea din Sanda Marin cu micul secret din Virginica (Dana Podeanu)... Sint atit de incintata, dar am pierdut masina de facut piine, ca stiti ca voiam, dar cind a vazut Octav cum a iesit, a zis ca nu-mi mai ia.

Si pasca a iesit foarte frumoasa si gustoasa. Am facut una singura, pentru ca am facut placintele Anei... Ana, nu sint placinte poale-n briu pascutele tale, ca mie asa mi-au iesit. Excelente!!! Se maninca mai bine, copiii sint mai atrasi de ele decit de felii de pasca. Si ce am mai facut a iesit tare bun, numai ouale nu au iesit. Au iesit spalacite... trebuia mult mai concentrata zeama, dar nu am avut nici ceapa si nici sfecla sufiecienta. Asta e, la anul incercam tot natural, cu modele, dar cu infuzii mai concentrate si cu otet bun, ca acum am avut unul italienesc de salata, slab, cred ca si asta a fost un motiv. Si acum punem masa si ascultam muzica veche, Cristian Vasile, Jean Moscopol, Titi Botez... iar Octav danseaza tango cu Agata pe Mina birjar... Apoi iesim intr-un parc la aer si la joaca, e o zi superba!

Va doresc o duminica cit mai placuta alaturi de cei dragi!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

Paste fericit!
M-am imbolnavit rau de miercuri, m-a tampit tusea si febra. Sunt stresata ca o sa ia boala si cel mic.Singurul lucru bun e ca am slabit 2 kg in cateva zile.La servici au innebunit toti, munca si iar munca, ultimile trei duminici am lucrat. Danut e bine la gradinita, sunt foarte impresionata de cate a invatat, e mester mare la tarat si a inceput sa vorbeasca din greu.E vesel nevoie mare cand ajunge acolo, de fapt el e vesel tot timpul si se joaca cu fetele lui(el e singurul baiat, sunt alte 5 fete in grupa).E o mica avere gradinita (1151 pe luna), dar sunt foarte multumita de ea.Sunt in schimb stresata cu mancarea, i s-a inrosit fata de la mazare facuta la aburi, a mai facut asta si la alte feluri de mancare(banane, morcovi, barley), asa ca deocamdata primeste mai mult mancare la borcanase si iaurt. Vreau sa merg cu el sa-i fac ceva teste alergice, sigur m-a mostenit pe mine. Nu va suparati pe mine, dar lunile astea(sper eu ca numai 3 la numar) nu cred ca o sa am timp sa vin undeva, oricat de mult as vrea.Da' o sa vina soarele si pe strada mea, si sper sa ne revedem cat de curand.
Inca o data sarbatori fericite!
Rita

Mergi la inceput