Maple-syrup babies (6) Bun venit Sophia!

Maple-syrup babies (6) Bun venit Sophia! | Autor: Donia

Link direct la acest mesaj


Editia veche

Capitolul (1) (2) (3) (4) (5)

Subiect dedicat gravidutelor si mamicilor din Canada, c-avem noi unele chestiuni mai specifice de discutat si informatii mai particularizate de adunat, sa nu plictisim alte audiente... Sa nu mai vorbesc de confortul mental ca "hey, I'm not alone in this" (cineva cu franceza ma ajuta cu asta sa fiu corecta politic?) si suportul pe care ni-l putem oferi cu informatii si experiente particularizate.

Cine se mai inscrie la canucks dulci si lipiciosi?

Bummies:

DPN: 02.12.2009 de Monica8
DPN: 21.12.2009 de mini_me
DPN: 11.12.2009 de Katyuscha21
DPN: 18.01.2010 de mami dulce
DPN: 29.03.2010 de magdone


Babies & mommies:

DN: 07.11.2009 Sophia de LauraB
DN: 09.10.2009 Darius de andreea-ana
DN: 22.09.2009 Addison Catherine de Simonna
DN: 21.09.2009 Sofia de Delia79
DN: 15.09.2009 Sonia Teodora de Diana2007
DN: 08.09.2009 Daniel de Llaura
DN: 04.08.2009 Lukas James de maya.maya
DN: 26.06.2009 Mara Nicole de romanitza
DN: 04.07.2009 Oliver Nicholas de mQQm
DN: 12.05.2009 Daniel de alberta72
DN: 16.04.2009 Aidan Victor de MonaB
DN: 04.04.2009 Sophia de Olga Tarziu
DN: 26.02.2009 Cristina de Crinia
DN: 13.02.2009 Tudor de Daiopri
DN: 01.02.2009 Arianna Timea de fil_lily

Toddlers & mommies:

DN: 06.10.2008 Chris Anthony de khristin
DN: 31.05.2008 Olivia de Magdone
DN: 05.07.2007 Mark Alex de Denisam
DN: 24.07.2007 Victor Christian de Diana2007
DN: 24.11.2007 Lisandru de Nelia
DN: 27.01.2008 Anna Laura de anca74
DN: 03.02.2008 Andrea Bianca de matgravidut

Alumni cu experienta:

mamaana
Mikiion
Donia


Teste in sarcina si alte linkuri utile

Ontario: www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/" target="_blank">pamflet si ghid teste
BC: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Alberta: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site teste
Quebec: www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-absences/evenements-familiaux/conge-parental/index.html" target="_blank"> concediu parental 1
www.rqap.gouv.qc.ca/" target="_blank"> concediu parental 2
***********
www.blueberrydiapers.com/products/pockets/OSPUL" target="_blank">scutece bumbac



Intocmirea actului de nastere romanesc:

Certificatul de nastere canadian trebuie sa fie in forma lunga si trebuie sa fie supralegalizat


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mamicile? Cum mai sunt bebelusii?

Si burticile ce mai zic?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Hai bah, nu va panicati, ca nu ne dau astia amenda daca nu ne mutam la pagina 20 fix. Io vroiam sa-i mai dau nitel ragaz Laurei, da' vaz ca voi o incurajati.

Acu Donia, buna treaba oricum, mersi!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Nope, m-am razgandit, nu mai nasc chiar acum: mai astept vreo 10 zile acu', ca vreau sa-si faca vaccinul efectul In plus, imi mai trebuie putin timp sa-l bat la cap pe tati pana se satura de gura mea si reuseste sa se mobilizeze sa mute un corpusor de biblioteca de pe un perete pe altul, sa facem loc la playpen in living.

Pana atunci zac, singurele exercitii fiind datul din gura, mersul la frigider, mersul la baie, si ridicatul in fund ca sa mai verific ce s-a mai intamplat pe DC... aproape ca ma simt ca in vacanta



Laura


"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetele poate ma ajutati si pe mine
in campania pe care o realizez
cititi blogul si ajutati-o pe alina
este fosta asistenta medicala pediatra
se poate dona online cu paypal
multumim si dumnezeu sa va intorca rasplata

ALINA MAI ARE NEVOIE DE NOI! SALVATI O VIATA NU RAMANETI INDIFERENTI!!!!!http://www.povesteaei.blogspot.com/;http://www.youtube.com/watch?v=2vMR6TnZFUQ
http://www.povesteaei.blogspot.com/ ; SALVATI UN INGER! http://www.youtube.com/watch?v=2vMR6TnZFUQ



SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe puetere sa o ingrijeasca
Camelia Costea: DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetele va rog da-ti mai departe blogul alinei
pe mesengerele voastre
poate se gasesc oameni cu suflet care ne pot ajuta
am deschis subiect si la umanitare
se fac licitatii
VA ROG AJUTATI PE ALINA

ALINA MAI ARE NEVOIE DE NOI! SALVATI O VIATA NU RAMANETI INDIFERENTI!!!!!http://www.povesteaei.blogspot.com/;http://www.youtube.com/watch?v=2vMR6TnZFUQ
http://www.povesteaei.blogspot.com/ ; SALVATI UN INGER! http://www.youtube.com/watch?v=2vMR6TnZFUQ

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe puetere sa o ingrijeasca
Camelia Costea: DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Buna dimineata,
Noi suntem bine, de mai bine de o sapt am implinit patru kile si vreo 55 cm (nu l-am mai masurat de doua sapt), scurta vizita la urgenta tot sapt trecuta, ca mami e incepatoare, aerul uscat si nasucul mic si infundat (dar pe principiul stii s-o scoti scoate-o din ziua in care l-am dus la dr i-a trecut fornaiala; mi-au zis numai sa nu ii mai fac cu pompa, sa nu ii mai bag carpe in nas si sa ii pun picaturi saline mist, nu solutie de sare de bucatarie in prostie cu pipeta )
Gand la gand cu playpenul in living...numai ca eu as cam vrea sa scap de el si m-am gandit sa produc un leganutz. Voi aveti? mi-ar placea unul cu mai multe pozitii, sa stea si intins si in funduletz. Sa vedem ce gasim. Alta idee in afara de leganutz nu am.
Am primit de-o vreme certificatul de nastere al copilului si mie mi-au pus numele de fata, asa se face? problema mea e ca nu-l mai folosesc de mult, nu mai am absolut nici un act cu numele ala, iar persoana aia n-a fost in Canada niciodata. Oare o sa am probleme, de exemplu daca vreau sa merg cu copilul in Ro fara ta-su?
Tiza, tinem pumnii!
Pupam mamici, bebemici si mai marisori, si burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Llaura, aici numai numele de fata se foloseste, in Qc. vreau sa zic. Asa-s in toate actele medicale si peste tot unde zice ca sint mama lui Addison. Pe de alta parte, yap, pasaportul si tot ce e act canadian (nu quebecos) e pe numele sotului. (Acum imi dau seama, mama lu' Radu si mama lu' Addison sintem doua :)))
Ah, vezi ca Addison nu sta in scaunul ala de se leagana si se invirt maimutoi deasupra ei. Adica sta si pe urma incepe sa urle. E f. confortabila pe spate, deocamdata (spre deosebire de frac'su, pe care-l puneai pe spate si te alegeai cu o criza), mai vedem o tir mai incolo. Cred ca vreau sa spun sa incerci sa testezi daca sta si pe urma sa dai banii.

Aia de la alocatia de copii m-au timpit, am facut cererea pe net - ca simplifica procedura, cum zic CHIAR EI - si acum imi cer sa le trimit PRIN POSTA o hirtie prin care sa le confirm starea civila. Pai daca nu le-am infirmat-o pe aia confirmata pe vremea lui Radu, de ce sa mai confirm ce n-am infirmat????

Cine stie si cunoaste, cererea pt. aia 100 de dolari nu tre s-o fac? Se coreleaza astia de la alocatia federala cu aia cu 100 de dolari?

Laura B, ai facut vaccinul cu sau fara aditivi? Ca am eu o prietena graviduta si nu se hotaraste cum si ce...

For the records, am scris si dincolo, noi ne vaccinam. Bine, nu Miss Z., noi, astialalti.

Olga, cum esti? Copiii?

Gata, am mincat, am scris, am citit, take care for now
Happy halloween (eu am o salopeta portocalie, adica Addison are, o imbrac cu aia miine, numa' asa, de dragul decorului :)

Pupici la mamici si bebei si burtici!
S.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya.maya spune:

Buna fetelor!
Scuze multe ca nu am mai intrat cam de multicel pe aici... dar am fost tare ocupata.
Am trecut printr-o perioada urata cu colici dar acum este bine. Am avut multe nopti nedormute la activ, iar acum incercam incet incet sa ne facem un program. Mentionez ca nu prea avem unul . Mincam atunci cand vrem.... dar eu sunt totusi pe postul unei suzete uriase. Numai asa vrea Lukas sa adoarma. Daca nu-i cu tziti in gura urla de-ti sparge timpanele. Ce sa fac am bebe cu personalitate! Vrea sa fac numai ce vrea el . El ii seful!
In rest am pregatit-o amarnic pe Alexa pentru examenul ce la avut pentru intrarea la secundara .
Mentionam ca acum suntem ocupati cu pregatirile pentru botez ce va fi peste o saptamina.
Simona eu pentru alocatie am completat niste formulare ce mi le-au dat cand am iesit din spital si le-al trimis prin posta. Mentionez ca a trecut mai bine de o luna si nu am primit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Bine am revenit la subiect de bebei !

Laura_B, asteptam un semn sa scoatm majoretele !

Llaura, si noi suntem la a doua tura de muci, de data asta sunt mai relax, nu o mai innebunesc cu serul fiziologic decat seara inainte de culcare si dimineata cand se trezeste. La pompita am renuntat ca stranuta ea singurica si scoate mucii, asta dupa ce i-am bagat serul.

Maya.maya, dar de la ce varsta a inceput sa aiba colici ? Sa inteleg ca inca mai pot sa vina "mizerabilii" ? Sonia merge pe sapte saptamani si pana acum n-am avut decat agitatie din cauza de gaze sau vomitat lapte din ala branzit, dar situatia a fost sub control de fiecare data. Sper sa scapam de episodul asta, ca tare m-am obisnuit cu programul ei. Nu zic de cate ori se trezeste pe noapte de cateva zile, ca poate ma aude si se schimba, dar eu pot sa spun ca ne incadram in linii mari intr-un program.
Si cu adormitul la san, da e normal sa adoarma la san. Si Sonia adoarme la san sau daca nu acolo, adoarme in brate cand o tin sa regurgiteze.

Delia ? Nu ne mai zici nimic de Sophia ?

Simonna, si eu tot ca maya.maya, pentru federali am trimis completat plicul pe care l-am primit in spital, iar pentru Quebec mi-au zis ca se "autosesizeaza" si ca voi primi direct. Deocamdata nu am primit decat cardul de assurance maladie.
Eu am patit alta cu certificatul de nastere. Ca am trimis de pe net formularul ala completat prin care cer eliberarea certificatului, si abia dupa o saptamana am primit ca a fost inregistrata nasterea in Registrul lor Civil (sau cum s-o numi) si ca acum pot cere un certificat. Acu nu stiu daca sa mai trimit o data forumularul ala de cerere, deocamdata mai astept, oricum nu ma grabesc cu asta.

De Halloween, Sonia va fi o floricica ! Am imbracat-o de azi cand l-am dus pe Victor la gradi, e tare scumpa in costumul ala !



Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Mi-am amintit ceva, cu scaunul ala, sunt doua modele (sau poate mai multe). Eu am bouncer, adica se leagana pe piciarele lui si poate fi si fixat cu un picior suplimentar (nu va ganditi la prostii, ca eu m-am gandit dupa ce am citit ce-am scris).
Dar mai e si modelul swing, unde scaunelul e suspendat de un cadru si de acolo il batzaie. Mie asta mi-a parut mai greu de deplasat, bouncer-ul il iau peste tot in casa cu tot cu bebe in el, ca n-am zis, Soniei ii place in el, la fel ca si lui Victor la vremea lui.
Cel mai bine fa cum zice Simonna, incearca-l inainte sa-l cumperi sau cumpara de undeva de unde poti returna usor sau schimba.
Gata, ma duc la treaba, am forumit destul.

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput