Maple-syrup babies (6) Bun venit Sophia!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Simonna, ai actele quebecoase cu care poti sa arati ca tu si cu tine sunteti una si aceeasi persoana, eu si astea provinciale le am tot pe numele de maritata, pe numele dinainte nu mai am decat un permis de conducere romanesc si atat. Certificatul de nastere se poate modifica, problema mea e ca nu imi dau seama daca conteaza la ceva si sa-l modific sau nu conteaza la nimic. La altceva decat calatoria peste granita nu ma duce mintea la ce-ar conta si de aia am zis sa va intreb pe voi. Frumos nume Addison
Fetelor, buna ideea cu returnatul, o sa ma duc mai intai la mighty walmart ca la ei se returneaza tot. Vreau neaparat ceva de batzait, el acum descopera si sunetele si sunt momente in care daca ma opresc din leganat sau din trancanit incepe o sirena mama-mama.
N-avem nici un fel de program, mananca cam din trei in trei ore, cu un somn mai lung si o veghe mai lunga in 24 de ore. Sunt zombie, n-am dormit de la 1 septembrie
O sa-l fac si pe el catzel, i-am luat o caciulita cu ochi si urechi.
Cantecel de Halloween: www.youtube.com/watch?v=L-vZ8FDvnW8" target="_blank">Sting - Soul cake, ascultati si versurile ca-s frumoase, ca un colind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Llaura, ai baiat mare acum…
Nu stiu cum e cu leganutzul. Dar playpen am avut si la Diana si a fost foarte practic.
Apropos de nasuc infundat si aer uscat: folosesti cumva un umidificator in camera? Noi asa am avut in trecut, si avem de gand sa-I dam drumul si acum, pentru Sophia.
In legatura cu certificatul de nastere, eu oricum mi-am pastrat numele de fata dupa casatorie, asa ca nu pot sa raspund la intrebarea ta. Dar, ce mi s-a parut mie interesant mereu a fost ca desi am fost plecata cu Diana in State de multe ori, chiar inainte sa avem pasapoarte individuale cu totii, nici un vames nu a intrebat daca eu, Laura B, sunt mama Dianei D. Si nu cred ca au fost simple scapari, ci as zice mai degraba ca ei au informatia respectiva in calculatoarele lor. Cat despre plecatul numai tu cu Daniel in Ro, sa-mi dau si eu cu parerea (neavizata ) daca aveti fiecare pasapoarte individuale, daca ai o declaratie de la tati ca e ok sa mergi numai tu cu copilul in afara tarii, si daca mai ai si o copie legalizata dupa certificatul de casatorie (cu numele tau inainte si dupa), cred ca nu ar trebui sa ai nici un fel de probleme. Cel mai probabil insa, cineva de la Service Canada ar sti sa raspunda mai in cunostinta de cauza la intrebarea ta.

Simonna, eu nu l-am mai intrebat pe doctor ce fel de vaccin imi face, pentru ca mi se pare ca am auzit/citit in media ca deocamdata nu ar fi in stoc vaccinul fara adjuvant, si ca ala va fi disponibil abia la inceputul lui noiembrie - dar nu bag mana in foc ca am retinut bine.
Marti vor face vaccinul contra H1N1 si restul familiei (inclusiv mama mea)- vine o asistenta acasa la noi special pentru asta, dat fiind ca Diana e in grupa cu risc crescut in caz de gripa porcina. Dianei insa, vor trebui sa i-l faca in doua etape- o jumatate de doza acum, o jumatate peste 3 saptamani- cica asa se face la copiii pana in 9 ani, ca vaccinul sa fie eficient.

Maya.maya, la aproape 3 luni, Lukas face asa galagie mare? Am cam uitat dupa atatia ani cum e exact, dar parca bebeii mici mai mult miorlaiau…
Cand a avut Alexa examen? In ce a constat?

Diana, as vrea sa vad si eu poze cu o floricica si cu fratiorul…
Simonna, mi-ar place sa o vad si pe Addison imbracata in salopetica… plsss

Am sa pun si eu cat de curand cu Diana, imbracata in “vrajitoare buna” (adica cu peruca si unghii albastre)- azi asa a plecat la scoala, unde au petrecere de Haloween.

(E Ok sa antrenati majoretele, dar nu le dati inca drumul, va rooog )


Laura


"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Laura_B, apropo de miorlait la bebelusi, astia din ziua de azi tipa nene de-ti sparg urechile ! Victor era mai bariton asa, il poreclisem "Floare de iris" (daca stiti melodia formatiei Iris), plangea mai mult ca durata dar nu asa de strident ca sora-sa care e tare calma dar si cand o apuca, pe ea primadonna o fac ! (nu i-am gasit nici un nick-name pana acum).
Daca vaccinul se da in doua doze copiilor pana la 9 ani inseamna ca trebuie sa ma duc de doua ori cu Victor la centrul ala de vaccinare ? imi e deja groaza de cozile care vor fi, eu ma duc vinerea viitoare ca atunci incepe la noi dar daca e prea mare asteptarea, renunt. Si ca sa ma duc si a doua oara ...

Am pus cateva poze de azi dimineata, maine cica ploua, poate nici nu o sa mai am timp sa-i pozez. Asta e preferata mea:
http://family.webshots.com/photo/2348246530102121341OtjJNP?vhost=family




Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Diana, informatia cu doua jumatati de doza vine de pe site-ul Ministerului Sanatatii din BC si de la Community Nurse:

Children 6 months to 9 years of age should get two half-doses of vaccine. The second dose should be given at least 21 days after the first. Everyone else will need one dose of vaccine.
citat de aici:
http://www.healthlinkbc.ca/healthfiles/hfile108b.stm


Mai, mai, ce dulce floricica ai... (chiar ma intrebam cum arata un costum de floricica)


Laura


"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

O-ho, eu am trimis cred ca de 2 luni si inca nimic. Da' poate nu m-oi califica? Chiar si asa cred ca ar trebui sa-mi spuna ceva.

Llaura, nu exista leagan/bouncer care sa-l tina perfect intins, in plus alea se recomanda de folosit doar pe durata foarte scurta odata, adica nu poti sa inlocuiesti locul de dormit cu asa ceva. Io am swing ala de la fisher price, rainforest, dar nu se da in vant dupa el. Il tin in bucatarie, se mai cearta cu caricaturile alea de pe material pana gatesc ceva, azi maine a crescut din el. Ia unul de undeva sa incerci, e f bun sfatul. Eu am luat prima data ala cu precious planet sa constat ca nu are adaptor la priza, numai baterii, asa ca l-am schimbat (dar am si constatat ca sade in el asa un pic in acelasi timp). Pentru jucat eu iti recomand un gym, sta intins cat se joaca, ii poti schimba din jucarii, il pui si pe burta si pe spate. La noi a fost folosit din prima saptamana, cred.
A crescut baietica tau! Ce mancati acum? Pana la urma ai urmat tratamentul ala pt lactatie?

maya, nu te necaji, suzeta ambulanta sunt si eu, si inca de 4 luni, dar va fi din ce in ce mai usor. Pentru colici ai incercat cu probiotics? E un produs la farmacie, biogaia, unele stiti de el, eu il recomand cu mult elan...

Simonna, pt linistea ta imediata, copilul alaptat e mult mai rezistent la boli. Iar daca tu faci o boala, ea va lua anticorpii din laptele tau.

Diana, ce cute e!

Eu maine sau duminica ma duc sa cumpar carucior de mall, e prea greu deja pt wrap la plimbari mai lungi de o ora (acu' am luat si-un sling de pe ebay, tare in multe directii ma-mprastiu). Ceva feedback intre perego skate si i'coo targo? Va-ntreb si pe voi, cine stie... Am mai avut pe lista quinny buzz 4, l-am taiat. Acum inclin inspre i'coo pt ca-i usor, dar ma enerveaza ca platesc si pt bassinet si nu-mi trebuie, ca features imi place skate, dar e greu. Un "jeep" de parc am deja, imi trebuie ceva de intors intre rafturi, de strecurat. Sau ce idei aveti?




Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Papam formula din pacate, alea naturiste le-am luat motilium nu, mi s-a parut o batalie pierduta, n-am avut si eu o umflare ceva nimic nada. Poate am gresit, dar m-a disperat faptul ca nu lua in greutate si am preferat sa am lucrurile cat de cat sub control. De acum asta este.
Nu ma gandeam sa-l pun sa doarma in leganut, are camera lui, patut, acolo doarme. Mi-ar trebui un loc de socializat, altul decat la mine in brate sau camera lui, casa e 2-storey si sus jos sus jos, am si eu o limita, maica deocamdata folosesc playpenul, dar e a bit of an eye sore. E foarte simpatic gym-ul ala si am sa-i iau, dar nici pt ala n-am sa am loc decat tot sus asta e, playpenul ramane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya.maya spune:

Diana ,daca Sonia nu a facut colici pana acum cred ca ati scapat.
Si noua ne-au trecut colicii de vreo 2 saptamini. Off! caci greu a fost.
Lukas plange atunci cand ii este foame sau este tare obosit. Urla frate de de-ti zgiriie creierii, si trebuie satisfacut in secunda respectiva ca de nu e tragedie. Ma gandeam ce faceam daca stateam la bloc !
De adormit si-a facut obiceiul si adoarme numai la tziti. Ma tine asa 1 ora , 2... . Il adorm in patul meu si apoi il transfer la el in patut.Daca nu doarme profund o luam de la capat. Dorme noaptea vreo 5-6 ore de la 12 la 6 dimineata iar ziua este vraiste rau.Fara nici un program. Insa daca-l scot afara la aer adorme instant. Pacat ca vine iarna. Ce bine-i vara!!!!!
Laura B, Alexa a avut un examen destul de greu. Franceza-gramatica, dictare, compunere , Matematica, Logica si cultura generala. Toate in aceiasi zi si a durat 4 ore.Inca nu am primit rezultatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Maya, Alexa a dat ex.la Internationala in Laval? De fapt si daca nu, zau imi trebuie mai multe info, poate reusesti sa-ti faci timp sa vb. la tel? Pina atunci, ca sa fiu eu mai bine, imi spui deja ce tema a avut la compunere, in timp si cu cite cuvinte?

Apropos de transferat bb la el in pat si stat cu orele cu el la sin... tu nu poti alapta culcata si sa dormi si tu ca omul pina se molfaie si se rasfata el? La noi asa se doarme, pot sa zic ca, inclusiv ora de colici de la miezul noptii si cele doua - trei treziri de peste noapte, reusesc si ma trezesc in jur de noua un om odihnit pe bune. Dar, spre deosebire de acum 10 ani cind il cresteam pe fiu-meu si faceam ca tine, acum nu mai sint capiata de cap de nedormita.

Llaura, nu poti sa socializezi si pe jos? Eu abia astept sa mai creasca un pic s-o pun pe-o patura si sa stam asa... Sper totusi sa-i sa-i placa si scaunul ala de balansat pina la urma...


Bio Gaia, produsul ala de care vb. mQQm - multumesc de idee - pare sa functioneze si la noi, parca se regleaza mai bine cu kk Addison. Asa ca, de-aici vreo doua saptamini, o sa pot si eu sa spun daca si cum a functionat.

Laura B, sa stii ca si Addison are tignal hotarit cind il are, ca plinge tare putin, draguta de ea... Asa ca da, bad news :), dar fac taraboi, hold on ca vine si la voi :)
Ah, si ma bucur mult, mult ca a fost bine la baby shower si te-ai, v-ati, simtit bine! Sper sa mai intru pina nasti tu, daca nu-mi iese, iti tin pumnii sa nasti repede ca mine si usor.

Diana, cind pui poze sa pui si una cu bouncerul, ca eu nu pricep cum e povestea aia cu leganatul pe propriile picioare, desi m-am distrat teribil recitind cum ai scris tu... Cum mai esti cu sinii? Sper ca ceva mai bine!
Ah, mai e de zis ca Radu n-a facut colici propriu-zise decit pe la trei luni, chestia aia in care urla cite-o ora si n-ai ce sa-i faci si care revine zilnic la aprox. aceeasi ora.

Gata, ca personajul din povestea cu colicile la trei luni are 10 ani si vrea sa se uite la Friends pe computer... nu ca n-ar mai fi un tv. fix in camera cu computerul, dar lui asta-i trebuie acum... Let`s humour him, ca tot n-au fost prea multe case decorate in cartier...

Pupici,
Simonna




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Aha ! Deci n-am scapat de pericolul colicilor. Asta e, suntem oricum nepregatiti oricand ar veni asa ca ce putem face. Am notat si eu numele la acea "gaia", nu se stie cand avem nevoie.

Eu cu sanii rezist eroic. Durerile sunt mult mai mici dar sunt in continuare, in timpul si dupa supt. Partea buna este ca s-au inchis aproape de tot taieturile alea pe care le aveam, partea rea este ca se pare ca se confirma "fungus infection", de-asta si persista durerile si sunt pe tratament cu Apo-Fluconazole de doua saptamani. Tratamentul este de durata, minim o luna, merg in continuare la medic (consultanta in alaptare m-a trimis la medic dupa ce a epuizat toate metodele naturiste de rezolvare a problemei), noroc ca mi-am pastrat asigurarea medicala de la servici care imi acopera 80% din costul medicamentelor ca altfel ma decava tratamentul asta (pastilele pentru 14 zile costa 220$). Sper in fiecare zi sa se rezolve de tot si incerc sa ma gandesc ca asa a fost sa fie si ca important e ca fata creste si e bine, pe scurt, putea fi si mai rau.
Uite aici bouncerul ala, e ca un balansoar
http://good-times.webshots.com/photo/2968867930102121341uMZhCm?vhost=good-times
Si uite asa o tin pe Sonia acum, fixez scaunul cu al treilea picior care vine oarecum in fata, ca mi-e frica sa n-o rastoarne Victor
http://family.webshots.com/photo/2217086880102121341TrcjMq?vhost=family

Pozitia, cum zicea si mqqm, nu e ideala pentru somn, dar dupa parerea mea e mai buna decat in scaunul de masina, asa ca daca o mai ia somnul o las sa motaie acolo, n-o mut in pat.

Si eu o pun pe Sonia pe jos, ca atunci cand intervine vreo urgenta cu Victor si e prea departe patul sau scaunul, mi-e frica sa o las undeva sus, asa ca o pun pe un pled ceva pe jos (exceptand la parter unde e cainele si ar linge-o toata daca ar prinde-o, si-asa cand o pun in bouncer trebuie sa o pazesc sa nu o pupe).

Am incercat sa o pun si pe burtica, asa cand e treaza, lui Victor ii placea tare mult, punea manutele asa intr-o parte si cealalta si ridica usor capul ca o broasca testoasa, dar ea nu frate ! Se impinge cat poate in picioare, ridica fundul, dar capul nu si-l misca de jos, se inroseste toata, incepe sa urle si sa pufneasca, nu rezista mai mult de cinci minute, dar eu tot o pun ca e simpatica cum face si trebuie sa ridice capul odata.

A, si apropo de cap, e simpatica atunci cand ii e foame si o iau in brate se loveste asa cu capul de pieptul meu, ca vitelusii aia cand cauta ugerul la vaca, natura asta domne'

mqqm, nu stiu ce sfat sa-ti dau cu stroller-ul de mall, eu sunt fan jogger si de-asta am luat chiar daca e mai greu prin spatii stramte. Am incercat cateva din astea mai micute dar toate ma faceau sa merg cocosata si sa tot carabanesc picioare in spatele carutului, asa ca nu am cumparat nici unul. Jogger-ul pe care il avem este Instep (cred ca asa se scrie), luat de la wallmart, si-a meritat fiecare banut, solid dar nu foarte greu, cos mare dedesubt, dar nu prea e de mall, are ampatamentul mare la rotile din spate.
Sa scrii cum ti se pare sling-ul, poti sa il tii pe Oliver in el si sa-ti folosesti mainile in acelasi timp ?

Laura_B, ce frumos a fost la shower ! Multumesc de info cu vaccinul, daca asa trebuie, asa il facem, poate pana la a doua doza se mai linistesc apele.

Llaura, bine ca ai rezolvat cu alimentatia lui Daniel, intr-un fel sau altul copiii cresc, important e ca noi sa fim sanatoase sa-i ingrijim si sa luam cele mai bune decizii pentru dezvoltarea lor. Nici eu n-am o parere prea buna de pastilele alea, am o prietena care le-a luat vreo sase luni (nu stiu daca aceeasi marca) timp in care a inceput sa acuze intepaturi in zona ficatului, chiar daca le-a oprit, durerile au persistat, dupa inca sase luni si-a scos fierea. Acum nu poti sa stii daca au avut vreo influenta dar eu asa inclin sa cred.

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

LauraB, acu bine ca n-ai nascut pana la bb shower! Ca de-aia o tot taraganam eu cu deschisul de capitol nou, sa nu carecumva, in superstitia mea, sa nasti inainte de vineri!!! Bebelina sanatoasa si linistita sa fie si o nastere usoara!

Laura, ei, stii tu cel mai bine ce ai de facut cu papa, sunt sigura ca ai facut cel mai bun lucru pentru Daniel. Lasa ca-i bun playpenul sa-l mai depui in locuri "safe" cand esti singura si treb sa fugi si tu "undeva" un minut, etaju-i departe si incomod de accesat. Ca ei nu mai stau asa locului mult. Gymul eu il pun... oriunde, printre care pe masa, pe countertop in bucatarie, pe jos, cum a zis si Simonna, you name it. Tot pe jos mai intind o paturica mai nou, dar stii ca noi cu cainii...

Dar daca luati gym careva, sa NU cumparati ala de baby einstein, ca se strica steluta muzicalo-luminoasa si se-nerfeaza cupilu. Scrie in toate reviews, da; parca eu am citit?! Si acum merge doar lumina si se uita bietul uimit ca unde a disparut muzica. Ii mai dau un pumn [editez: stelutei, nu cupilului :)))], mai merge un minut. O porcarie...

Diana, mersi de review, dar eu nu jog deloc. Eu azi am descoperit uppababy si m-am confuzat si mai rau... dar l-am scos pe skate de pe lista. uppa asta n-are bara aia la picior, asa ca nu dai cu piciorul in nimic, si are si maner ajustabil la inaltime. Mai cercetam. Parca vad ca daca mai stau doo luni sta-n cur si imi ajunge unul de-ala simplu...

Cand am inceput sa citesc m-am gandit la candida la san. Treb sa faceti amandoua tratamentul, altfel ti-l da inapoi.

Nici Oliver nu vrea pe burta, de-loc, ailalti doi asa dormeau. Stii ce-am facut? La inceput pe mingea de exercitiu, acum are o minge de plaja a lui, il pun pe burtica pe ea si hutza- hutza, in loc de tummy-time clasic. O mai rotesc, o mai misc. Ii place asa, dar nici acolo nu sta prea mult. Macar nu plange. Abia astept slingul. L-am luat ca-i mai usor decat cu wrapul la hop-on-hop-off, sper macar. Abia-l astept. Wrapul oricum e baza, am ramas cu de-ala tesut, e asa de fericit acolo, numa shopping ar merge!!!

Ah, si tot vreau sa zic... nici eu n-am auzit in veatza mea de cantecul ala cu copacul, nu ca as vrea sa spun ca-s si eu din alta generatie, haha...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput