Maple-syrup babies - mamici de Canada (3)

Maple-syrup babies - mamici de Canada (3) | Autor: CriPOD

Link direct la acest mesaj

Editia veche

Capitolul (1) (2)

Subiect dedicat gravidutelor si mamicilor din Canada, c-avem noi unele chestiuni mai specifice de discutat si informatii mai particularizate de adunat, sa nu plictisim alte audiente... Sa nu mai vorbesc de confortul mental ca "hey, I'm not alone in this" (cineva cu franceza ma ajuta cu asta sa fiu corecta politic?) si suportul pe care ni-l putem oferi cu informatii si experiente particularizate.

Cine se mai inscrie la canucks dulci si lipiciosi?

Bummies:

DPN: 07/15/2009 de mQQm
DPN: 07/30/2009 de romanitza
DPN: 08/25/2009 demaya.maya
DPN: 09/14/2009 de Diana2007
DPN: 09/22/2009 de Llaura
DPN: 09/23/2009 de Simonna
DPN: 09/29/2009 de Delia79
DPN: 11/13/2009 de Laura B
DPN: 12/02/2009 de Monica8
DPN: 12/21/2009 de mini_me
DPN: 12/11/2009 de Katyuscha21
DPN: 01/18/2010 de mami dulce

Babies & mommies:

DN: 05/31/2008 Olivia de Magdone
DN: 10/06/2008 Chris Anthony de khristin
DN: 02/01/2009 Arianna Timea de fil_lily
DN: 02/13/2009 Tudor de Daiopri
DN: 02/26/2009 Cristina de Crinia
DN: 04/04/2009 Sophia de Olga Tarziu
DN: 04/16/2009 Aidan Victor de MonaB
DN: 05/12/2009 Daniel de alberta72

Toddlers & mommies:

DN: 07/05/2007 Mark Alex de Denisam
DN: 07/24/2007 Victor Christian de Diana2007
DN: 11/xx/2007 Lisandru de Nelia
DN: 01/27/2008 Anna Laura de anca74
DN: 02/03/2008 Andrea Bianca de matgravidut

Alumni cu experienta:

mamaana
Mikiion
Donia


Teste in sarcina si alte linkuri utile

Ontario: www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/" target="_blank">pamflet si ghid teste
BC: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Alberta: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site teste
Quebec: www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-absences/evenements-familiaux/conge-parental/index.html" target="_blank"> concediu parental 1
www.rqap.gouv.qc.ca/" target="_blank"> concediu parental 2
***********
www.blueberrydiapers.com/products/pockets/OSPUL" target="_blank">scutece bumbac


Common sense is not so common...[Voltaire]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Da, mey, buna idee cu lista de medicamente la starea de necesitate, plus aia cu ce nne trebe si ce nu si asa mai departe... EU sint intr-o stare completa si totala de inconstienta, nici macar nu m-am holbat pe vreuna din liste, dar sarmina ca le scrieti, cind mi-o veni mintea la cap si-oi pricepe ca dolce vita far niente asta pe cere-o traiesc acum nu tine o eternitate si iese Zarzara de unde se afla le-oi citi.

HI! Ieri am simtit-o pt. prima data si cu mina pe burtica, nu numai pe dinauntru. Mincam ciocolata :))

Sondaj de opinie: voua vi se pare ca ce-ati mincat voi cu predilectie in sarcina este mincarea favorita a copiilor pe care ii aveti deja? PE bune, stiu ca suna babeste, dar eu cu Radu m-am hranit aproape exclusiv cu pufuleti, inghetata si dulciuri de orice fel si asta inghite orice neam de pufulete si maninca zahar cu lingurita daca n-are altceva :)

Ma plictisesc de-mi crapa capul.... Am mincare de facut si rufe de spalat si cred ca ma duc sa ma plimb :))
Pupici,
Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

mqqm linkul de la sf cap 2 duce la inceputul cap 2, nu aici; m-am ratacit cautandu-va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

vad ca va pregatiti cu liste eu nu am facut liste, m-am dus la spital cam cu ce am crezut de bun simt pt mine , iar pentru copii mi-a adus al meu cand sa iesim de imbracat ca acolo au stat in ale spitalului (diapers inclusive)
crema folosesc din cea cu zinc si sunt foarte multumita de ea. inca. sper sa scap de diapers vara asta cand imi iau concediu ca deja sunt domnisoare
cam asa am avut si eu din lista verde
aaa, mi-am adus aminte - crema de san ca la inceput o sa doara RAU cand sug, am folosit din cea nov de care zice denisam ; am incercat si cu niste chestii de se pun pe sansi copilul suge prin ele ca din biberon - nu au mers
da, am avut pompa electrica si mi-a fost de mare folos (o vrea cineva??)
in spital neaparat sa nu uitati sa le cereti pompa - au unele tare bune pentru amandoi sanii o data si ajuta mult sa vina laptele repede
(mie mi-au facut cezariana pana la urma, nu ca as fi vrut, dar asa s-a intamplat si nu am avut chiar din prima lapte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Am pierdut postarea, ueeee...

mamaana, mersi ca mi-ai zis ca ma reusit sa schimb inainte sa puna lacatul pe capitoul celalalt.

Simonna, felicitari! Uite de-aia scriu eu aici, ca sa am si eu un jurnal cand m-a apuca nostalgia si-oi aduna postarile. Si eu tot inconstienta, dar ma trezeste la realitate bila, plus ca m-oi vedea cap de lista, clocitoare sefa in curand si-atunci sa vezi. Eu inca mai am faze in care ma trezesc dimineata si ma gandesc, nah, cred c-am visat. Deci de azi incolo participa si tati la dansul Zarzarei?

mamaana, sa inteleg ca la tine a fost neasteptat? sau programat? Ca lista aia eu o am de la spital si vad ca nu zic nik ca ar da ei.

Pompa daaa, o vreau eu daca vrei s-o vinzi sau s-o imprumuti, cum doresti, eu ma gandeam sa inchiriez de la shoppers drugmart. Ar fi super. Tu ai alaptat gemenele? wow!

Eu trebuie sa ma uit peste niste liste, ca sunt in afara cu toate chiar cu ce am citit cum un secol nu ma pot lasa fara sa verific. Asa ca incerc sa aflu ce-i cu ultimele jmecherii, sunt necesare sau nu, de la voi. Iar eu, daca nu pun pe lista si in geanta nici aparatul foto nu-l pun, ca-s habauca mai rau decat crede oricine de bun simt. Treb sa scriu acolo clar: incarcata bateria la aparat, pus card, da' alea nu le chiar trec in lista de pe web.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Despre lista, ma bag si eu in vorba, ca acum sunt nostalgica rau
Ce intrebasesi tu la capitolul anterior ,MQQM, e un costumas frumos in care sa scoti copilul din spital si pe care sa-l pastrezi ca amintire.
. De aseara de cand ai scris vad ca s-a mai scris aici.
Ce pot sa adaug:
Daca ati nascut mai demult sau in Romania riscati sa va uitati crucis la sfaturile sau la produsele de pe aici. De fapt chiar daca ati nascut aici acum 10 ani tot s-au schimbat mult lucurile. Ca de ex., dormitul pe spate si nu pe burta, varsta de diversificare la 6 luni....
Al doilea punct:
conteaza cand se naste copilul si cat e de mare:
daca e vara, nu cumparati prea multe salopete cu picior, pentru ca totusi e foarte cald. Un body e perfect. Si body e un produs pe care o sa-l folositi pana pe la 2 ani, si va trebuie sa aveti mereu vreo 5 pentru ca mai iese din scutec. Tine foarte bine scutecul si de aia l-am utilizat. Rochite cu elastic jos, Marc nu le-a suportat pentru ca el nu a suportat sa fie invelit niciodata, nici macar acum. Vroia pricioarele libere.Plus ca nu tine scutecul cum trebuie.

Aparatoare am folosit, dar daca va este frica exista produse care mentin copilul in pozitie si nu se poate rasuci. Eu am folosit o paturica gen scutec de bumbac, se vand cate 3 la pachet de obicei si se folosesc la o gramada de chestii( eu am avut copil de iunie) pe care-o rulam si o puneam ca o bariera in jurul lui.Si asa stiam primele 3-4 luni ca nu se misca. Asta am vazut-o in spital ca faceau. In spital confirm si eu ca nu l-am imbracat, era intr-o rochita de acolo si scutec, ca era cald si vara. Sau era la incubator...la fototerapie la caldura.

Creme, eu am folosit una bleu in metal Panatene parca se cheama. Seamana cu cutia de nivea. Pentru sani Garmastan din Rom, dar exista si aici. Incepeti a va dati cam cu o luna inainte de a naste ca sa obisnuiti sanii.
Nu uitati si o crema foarte buna pentru copii, aici nu ma pronunt, ca cea pe care o recomandasem era si ea pe lista de produse cancerigene( Mustela adica)si sampon de copii iar foarte bun.
Nu uitati cadita, ca eu m-am dus cu Marc dupa mine in Maxi dupa ea( avea 10 zile saracul abia il scosesem de 2 zile din spital)A mea cea mai ieftina de pe piata avea integrat si termometru, daca nu are, nu uitati sa cumparati. Mai ales la inceput e un stres enorm asa ca va trebuie termometru. Apoi inveti sa apreciezi temperatura.
Caciulite, vara va trebuie macar una subtire de panza, sa protejati de soare. Iarna, de bumbacel....

La scaun de masina, scoica, va sfatuiesc sa luati unul care merge pana la 12 kg, eu am avut unul pana la 9.5 kg si la 6 luni a trebuit sa scoatem alti bani sa luam un scaun 3 in 1... Pentru ca Marc avea deja 10 kg si cu costumul de iarna nu mai incapea in scoica. Si e asa de comod cu scoica si asa dificil sa pui un copil de 6 luni intr-un scaun si apoi sa-l scoti.....
Carucior, vedeti cat loc aveti in porbagaj, eu am un Quatro tour de la Graco si ocupa tot portbagajul.

Vad ca nimeni nu a spus nimic de marimi: exista 0-3 luni dar exista si noi nascuti ca marime (NB). Daca are deja copilul 3 kg si ceva la nastere luati direct 0-3 luni. Marc a ajuns la 3kg abia pe la o luna de la nastere si l-am tinut in marimea NB pe care le-am luat in graba dupa nastere. Tot ce era 0-3 luni, inclusiv tinuta de iesire din spital erau enorm de mari

Si nu va agitati sa cumparati prea multe tinute de exterior, chiar daca sunt asa de dragute ca nu te poti abtine, nu o sa apuce sa le poarte. Vara majoritatea timpului o sa stea in body, va garantez...Iar toamna in pijamalute din alea moi.

Exista truse mici medicale cu tot ce va trebuie la Saftey1( unghiere, termomentru....)
Pompa, votez pentru Medela. Am folosit in spital, si partea aceea exterioara care vine la san este individuala , deci o deschizi tu si o scoti sterila din punga.
Va explic ca eu nu am stiut, mi se parea ciudata chestia sa folosesc o pompa folosita. Apoi am avut una primita cadou. Azi am fost in Toyurs si am luat catalogul bebe cu explicatii cu tot( si niste cupoane), e gratuit. Dar asta nu inseamna sa cumparati de acolo,expres, gasiti aceleasi produse mai ieftine la Walmart zellers. Unele produse trebuie comandate( mobila ma refer) .

Chiar daca vreti sa alaptati luati macar un biberon cu o tetina mica . Sa nu va treziti ca aveti urgent nevoie si nu aveti sa hraniti copilul. Chiar doctorii recomanda asta. Eu am hranit copilul la biberon la inceput si apoi am alaptat fara probleme 17 luni.
Si o cutie cu formula nu strica sa aveti in casa. Dar pentru asta inscrieti-va pe site-urile de la Nestle, Similac si Enfamil. Toti va trimit un pachet cu o gentuta si o cutie de lapte.
Sa stiti ca primele 1-2 luni nu va trebuie chiar toate lucrurile alea de pe lista voastra.... Eu nu am prea inteles-o ca erau unele produse pe care le cunosc doar in franceza Nici macar in romana nu stiu cum se spune
Mi-am adus aminte de dispozitiv de pus scutecele murdare( adica o galeata emetica ( cred ca se spune Daiper disposer). N-am avut ca ni s-a parut scump( noi am facut ecomomie ca oricum nu aveam de unde)dar cred ca totusi e util.


Eu le-am luat pe toate treptat , cand erau reduceri. Facusem o lista intr-un carnetel, scriam preturile cand le vedeam, le comparam si apoi cand vedeam o reducere le luam. Eu n-am primit nimic de la nimeni asa ca pot spune ca pe total primele produsele pentru primele 6 luni ne-au costat cam 1500 cad( nu vorbsc aici de consumabile gen pampers)

Mihaela
PS. Mai puneti intrebari, ca eu cum am umblat mult dupa reduceri cam cunosc ce exista pe piata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:


Fetelor, sunteti fantastice! Multumim pt liste si sfaturi la mamicile experimentate. Recunosc ca mi-am notat tot si cand voi merge prin magazine voi scrie preturile alaturi.

Mihaela, tu cum faci ca sa afli reducerile? Pe net sau chiar mergi des prin magazine? Ma intereseaza subiectul

Ma duc sa pap ca au trecut deja vreo 3 ore de la ultima masa si ma trage de maneca bb.

merci inca o data pt liste si pt site-urile cu concediul paternal in QC.

pupam apasat

18+

in curand mamy de bb scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:



Ah, Simonna, si eu am inceput sa simt fetita la mana de cateva zile

Fetele, ce lista de produse de igiena cancerigene???? explicatii pleeease

Mai am o intrebare: voi pana cand lucrati? si care ar fi sfatul celor care au deja bb, e ok sa mergi de ex la munca pana in luna a 8-a sau pana cand din experientele voastre?


merci mult

in curand mamy de bb scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

N-am timp, da trebuie sa scriu repede pana nu uit iar, ca de trei ori am uitat si nu stiu de cate ori mai reusesc sa-mi aduca minte!
Ser fiziologic pentru pus in nas, sa dilueze seceretiile si sa le puteti aspira cu pompita.
Serul poate sa fie din cel mai ieftin cu putinta, pentru ca orice brand ar fi, tot apa cu sare e!
Iar pe post de crema de fund, preventiv, se poate folosi simpla vazilina, face o bariera foarte buna impotriva lui pishu si caca. Si in caz de iritatii, o crema cu zinc.
Am fugit, sunt de servici pe plantatie



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Bine v-am regasit!intru si eu cu cei 2 centi ai mei.
Despre lista cu cele necesare pentru spital: noi am stat acolo 24 ore fix si n-am folosit decat hainutele noastre, aka onesie/bodysuit si sleeper, plus hainutele de outdoors. Am avut scutece si wipes de la spital suficiente pana la iesirea din spital, dar veniseram cu toate de acasa.
Mqqm, citii despre aparatul foto si m-apucara nervii din nou; in graba cu care am plecat la spital ca eu incepusem sa pierd lichid si dilatatia ajunsese la 4 cm, sotul a uitat sa-l ia; asa incat nu avem decat o poza cu bebicul la spital, la cam 6 ore de la nastere. Dar el zice ca si daca l-ar fi avut nu l-ar fi pozat pe bebe imediat dupa nastere, sa nu creada asistentele ca le banuim ca ne-ar schimba copiluloricum el la capitolul uituceala e campion.
Delia, uite aici un link foarte interesant despre produsele de igiena si cosmetice; timp sa ai de citit, e foarte comprehensiv:
www.safecosmetics.org

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Salutare si de la noi !

Mama, dar ce-ati mai scris ! Eu abia am apucat sa citesc Sezatoarea, ziceam ca pe aici merge treaba mai relanti si ca o sa am timp sa citesc imediat ce s-a mai scris. De unde ! Numai liste si completari la liste, ca daca le aveam pe-astea la primul eram campioana la bebelusit. In schimb eu citeam la forumul fetelor din Ro, unde nu se potrivea nimic cu ce gaseam aici, ma enervam, ma panicam si ii trimiteam liste peste liste lu mama sa-mi ia din Ro si sa-mi aduca atunci cand o veni. Asa ca in primele sase luni noi am mers in majoritate cu produse cumparate in Ro, unele mai bune, unele mai putin bune, pana am scos capul din gaoace si am gasit si pe aici alternative la fel, sau mai bune, si mai accesibile.
Asadar din Ro, am folosit Garmastan pentru sani, Bepanten pentru fundu lui V si apoi mai tarziu si care a mers foarte bine, CREMA DE GALBENELE de la Plafar din Ro (asta o folosim si azi doar cand are vreo iritatie), mi-a adus mama si vreo trei feluri de picaturi pentru colici si ceai pentru colici, nu a functionat nimic asa ca nu mai stiu cum se numesc.
Un alt lucru bun din Ro, s-ar putea sa fie si aici dar eu nu am gasit denumirea in enlg/franc, este SERUL FIZIOLOGIC la butelci din plastic de 1 l, care este aproape acelasi lucru cu Salinex-ul doar ca 50ml de Salinex aici costa 5$ iar in Ro o butelca din aia era 10.000 lei. Si daca ai un mucos ca al meu, te cam aduce la faliment atata Salinex. Pe cand serul, il tragic cu seringa din sticla si te tine, in functie de sezon, o luna cel putin.
Despre haine, nu stiu ce sa zic, nu ma bag la recomandari, ca nici nu mai stiu cu ce l-am imbracat in primele luni de viata, stiu in schimb ca era foarte cald, nu aveam inca aer conditionat, ne mutasem in basement la un moment dat cu totii, ca sa fugim de caldura, asa ca pe V l-am tinut mai mult in pampersi. Iar inainte de nastere am fost o data sau de doua ori la Winners si am luat cateva seturi din alea cu de toate in ele (camasutele alea despre care scria MQQM nu mi-am dat seama niciodata la ce folosesc, eu ma chinuiam sa potrivesc capsele alea de jos, intre picioare).
Am folosit si MUSTELA, desi erau multe discutii despre parabenii aia pe care ii contin si ca ar fi cancerigeni, dar mi-a placut mult si pana pe la sase luni cand nu prea l-am mai gasit la Wallmart, l-am tot folosit.
Si o alta gama de produse pe care o folosim si acum pentru baie este cea de la Avenoo, au niste prafuri bune pentru iritatii pe baza de cereale, asta nu ne lipseste din casa.
Am vazut (sau poate am citit pe sarite, scuze), nu a scris nimeni de suzeta. Eu nu sunt adepta suzetei, adica nu i-am dat lui Victor si n-am in intentie sa-I dau celui de-al doilea, dar pentru cazuri de urgenta, cred ca o sa-mi procur una, sa fie acolo.
In rest, avand in vedere ca abia l-am scos pe V din scutece, ma simt pregatita (macar sunt optimista) pentru sosirea celui de-al doilea si mi-am dat seama ca atata pregatire face mai bine la moral decat la practica efectiv. Si inca o constatare, daca am nevoie de ceva, Wallmart-ul e aproape.
Trimit acum mesajul ca san u-l pierd si revin,


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +20s cu

Mergi la inceput