Maple-syrup babies - mamici de Canada (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Pompa de muls, in primele doua luni am avut una electrica inchiriata de la Wallmart, foarte buna si "productiva" as putea zice, dar care stimula prea mult, nici eu nu am stiut cand sa ma opresc, deh experienta 0, pana la urma ca sa diminuez productia am trecut la una manuala de la Medela, pe care o si recomand, poti sa mulgi in ritmul tau (ce naspa suna).


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +20s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Simonna, sunt datoare cu un raspuns, abia azi am citit ce ai scris tu acolo de conversatia noastra de la intalnire. Mie mi s-a parut foarte ok raspunsul tau. Domne, fata vrea o intalnire asa intre fete, nu cu plozii pe cap, gen cea de vineri seara pe care o avem cu fetele de la sezatoare. Si eu gandesc la fel, oricat l-as iubi pe V si pe cel care vine, am nevoie de timpul meu, la fel cum am nevoie de spatiul meu. Doar ca de acum si pana in septembrie, lunea (si nu lumea) e a lui Victor, sorry ! Dar ce zici de alta zi a saptamanii, asa la un brunch, cum zic astia pe aici, la un 10-11 ca eu lucrez dupa amiaza si m-ar aranja. Stii rotiseria aia din Laval, e pe langa tine, pentru Lavalistii mei de la servici e loc de intalnire, ii zice Galleria's, intersectie Notre Dame cu Cure Labele(asa se scrie?), ne-am putea intalni acolo, eu fac 15 minute de acolo la servici, asa ca ma aranjeaza, si V e la gradi, toata lumea e fericita, ce zici ?
Asa ca nici vorba de suparare din partea mea, nu stiu daca ti-ai dat seama pana acum, dar sunt o tipa foarte directa (vezi discutia despre soacre de la intalnire), daca nu-mi convine ceva spun si iau oamenii asa cum sunt, nu judec si nu-mi place sa fiu judecata pentru alegerile mele.
Las aca o sa avem destul timp sa ne intalnim cu sugacii si sa vorbim despre bebelusit sa ne ajunga.
Sondajul de opinie : la mine e si da si nu : adica mananca bine tot ce am mancat in timpul sarcinii (kefir-iaurt, struguri, pizza, paine, branza) dar mananca si lucruri pe care nu am pus gura in viata mea (vezi masline).

Maine merg la eco morfo fetala, dimineata la 8.30, si eu care ziceam ca ma trezesc mai tarziu maine ca azi lucrez pana la 23.30 … Si trebuie sa ma trezesc si mai devreme ca sa beau nu stiu cata apa, cruda procedura, mai ales daca nu te cheama la ora prevazuta.

Marti am din nou rendez-vous cu doctorita mea, a si trecut o luna, si ma astept sa imi spuna ca am luat cam mult in greutate. De la inceputul sarcinii 7kg, dar ma resemnez ca asa a fost si la primul.

Am uitat sa urez bun venit noilor gravidute, sarcini usoare si bebei sanatosi !


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +20s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui delia79





Mai am o intrebare: voi pana cand lucrati? si care ar fi sfatul celor care au deja bb, e ok sa mergi de ex la munca pana in luna a 8-a sau pana cand din experientele voastre?


merci mult

in curand mamy de bb scump


Pai mergi la servici cat poti Dar la majoritatea companiilor trebuie sa dai din timp data plecarii asa ca e destul de dificil sa te hotarasti, mai ales la primul copil.
Eu am fost viteaza si am vrut sa merg pana la sfarsit, deci pana in saptamana 37, de atunci, teoretic, poti sa nasti oricand. Am avut un pic ghinion pentru ca nu am mai avut timp sa ma odihnesc, am nascut doua zile dupa ce am terminat cu serviciul, dar poate a fost mai bine asa, am avut mai mult timp cu Victor.
De data asta am sa fac la fel, am dat deja ultima zi de lucru, 22 august, si daca e sa fie mai devreme ma simt in securitate aici la aeroport, este o ambulanta in permanenta, serviciul medical la fel, si spitalul e la 10 minute. Doamne ajuta !
Si parca mai frica imi e sa nasc mai tarziu, asteptarea ma omoara, dar macar acum il am pe V, dar si asa, voi mai fi "operabila" la 90 si ceva de kile ?

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +20s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alberta72 spune:

Si eu am stat pana la 36+ si mi s-a parut un pic cam greu. Poate ca pana la 34+ ar fi OK.

Multam fetele pentru lista, foarte utila. O singura intrebare, eu am avut foarte putin lapte la primul bebe si acum la 37+ saptamani sanii mei arata ca doua pita bread in loc sa arate ca pepenii. Cu ce sa stimulez productia de lapte cand vine bebe? Plus ca vine prin cezariana peste 8 zile? Spuneti repede daca stiti de ceva produse bune din Romania caci bunica vine vineri si sa am timp sa ii spun sa cumpere.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Alberta-legat de prod. din Ro nimic, ca ce e acolo e si acii l amagazinele bulk barn-adica ceai de fenicul,anason si chimen-pui la 2l de apa cate 2 lingurite din fiecare si bei cat poti-ideal 2l pe zi- la mine a ajutat,dc tot nu ti se pare, mai bagi macar 1 data pe zi si pompa la inceput, pina se regleaza productia-deci ai AMR 8 zile-tinem pumnii si relaxare totala pina atunci.
Diana-ce fain de tien si SImo ca va vedeti-deja sunt invidioasa.Servici usor si bafta maine la eco, sa fie bine.
Mamici si burtici-pupici si o saptamina usoara.

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alberta72 spune:

Multam Denisa. Si sotul meu e din Valcea. Poate ai auzit de fam Ionitescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

delia79, ma duceam rar prin magazine. Eu ma uitam pe reclame, si de obicei reducerile se repeta in ficeare an.....cam la aceeasi data. Incercam sa iau lucruri bune, la pret mediu , atunci cand erau reduse.
De citi pentru produse aici: http://www.cyberpresse.ca/vivre/sante/200903/13/01-836327-des-produits-de-toilette-cancerigenes-pour-les-bebes.php
E enorm de multa informatie pe net si din pacate am gasit articole din 2005. Din pacate in sensul ca informatia iese asa de greu la suprafata.... E greu sa te lupti cu gigantii....
Am intrat pentru ca mi-am adus aminte de ceva ce am folosit foarte mult inca din prima zi: o plasa de insecte de pus peste carut. In zona mea era plin de viespii si tantari asa ca o foloseam permanent.
E aici: http://www.toysrus.ca/product/index.jsp?productId=2683392&cp=2582969.2582980.2582980&parentPage=family
Si o protectie pentru ploaie:
http://www.toysrus.ca/product/index.jsp?productId=2688767&kw=&origkw=&parentPage=search&f=Taxonomy/TRUSCA/2567317
preturile mi se par mari la link-urile mele, eu le-am gasit cam cu 25 % mei ieftine la Zellers sau Walmmart.
Chiar am fost la Toys'us saptamana asta si am vazut atatea produse noi pentru bebe, care nu erau acum 3 ani. Multe produse biologice.

Diana2007 ce campioana ai fost la scosul din pampers...Si e cu un an mai mare al tau.
Si eu am primit sabsimplex din Romania. Aici se chama infacol si e acelasi lucru. Si inca vreo cateva creme din Romania pe care le-am gasit apoi aici.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

mamaana, sa inteleg ca la tine a fost neasteptat? sau programat? Ca lista aia eu o am de la spital si vad ca nu zic nik ca ar da ei.

Pompa daaa, o vreau eu daca vrei s-o vinzi sau s-o imprumuti, cum doresti, eu ma gandeam sa inchiriez de la shoppers drugmart. Ar fi super. Tu ai alaptat gemenele? wow!



Common sense is not so common...[Voltaire]




stiam ca media de varsta gestationala la gemeni e 36 de saptamani, asa ca intr-un fel me asteptam, dar nu am planuit cezariana (a iesit tudor natural la 4kg, de doua pisici nu-mi era teama)... internat seara cu mild contractions la 7 minute, proteine in urina, dimineata indus nasterea, dupa amiaza la epidurala 'twin a' si-a pierdut semnele vitale, doctorul a aparut val vartej in camera le-a zis stop la epidurala, mi-a zis ca ma mai lasa 5 minute si ma taie ca nu vrea sa riste viata nici unui copil
nu-ti zic ca dau, dar iti dau vaselina, diapers si scutece de infasat; eu am stat 5 zile ca mi-a fost teama sa plec cu pisicile acasa ca erau prea mici, si mi-au dat diapers toata perioada
cred ca stiu unde am pus pompa, sper sa am timp deseara sa o caut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Citat:
citat din mesajul lui alberta72

Multam Denisa. Si sotul meu e din Valcea. Poate ai auzit de fam Ionitescu

Ai pusca si-a reamintit Robert de mine,oare- am fost vecini, cum sa nu il stiu, iar tatal lui m-a pus sa port ochelari la 6 ani-am fost distrusa o perdauzisem ceva ca e in Edmonton,acolo v-ati stabilit? Si nu stiam ca mai aveti un copil-de ce nu spui mai multe? Ia uita-te la mQQm cate ne zice de ai ei...

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Denisa si Alberta, sint plina de invidie... pe forumul asta tot timpul apare cineva care cunoaste pe altcineva.... numai din Bv. nu mai apare nimeni, nici de frica :) By the way, Donia


Diana, cum a fost la morfologica?
Eu merg lunea viitoare la Lakeshore si pe urma celalata saptamina la Cite'. Examenul asta plus intrevederea cu doctoritele de dupa decide unde nasc. Ca mamaia de la Brunsw. nu e vorbareata deloc, deloc, deloc, habar n-am ce ma asteapta, pe cind cealalta deja vr5ea sa stie ce-i in capul meu si cum as vrea sa nasc, sa facem un plan de bataie. SI mai zise ea ca, avind in vedere ca i-am facut vint lui Radu in 3 ore spre 4 ca primipara, am multe sansa s-o articulez pe Zarzara in doi timpi si trei miscari. Asa ca tre sa fiu si aproape de spital.
Very happy sa te vad AM, nu mi-am dat seama ca tu lucrezi dupa masa, de fapt cred ca n-am tinut minte, deh, hormonul odihnit si neuronul obosit, ce sa-i faci... Vorbim la tel, good?

Lumea cu copilasi mici-mici ce face? Olga, Mona, cum sinteti? Ocupate, clar, ca nu mai dati pe-aici, sper ca totul e bine.

Daiopri, ai fost la operatie? Te simti mai bine? Asa, in capul tau vreau sa zic...

Delia, eu cu Radu am fost la job pina nu mai incapeam pe culoarul de trecere dintre scaunee puse spate in spate... Atunci m-a trimis acasa seful, dar n-aveam ce face si ma tot trezeam in redactie, mai faceam cite ceva pe-acolo, mai o corectura, mai o editare... Dar aveam 10 ani mai putini (cam citi ani ai tu acum, daca 79 e an de nastere). Daca am priceput bine de pe site-urile alea pe care le-am citit dar nu le-am aprofundat, poti sa-ti iei asa numitul conge' de maternite' cu jdemii de saptamini inainte sa nasti. Si pe urma treci in parental dupa ce ai nascut.
Cred ca asta cu mersul la job e dupa cum te simti cu bb cu tot si cit de mult iti place la job. Daca e un job fain n-are ce sa-i faca rau la bebelina.

Bon. Ma mut la sezatoare, sau macar ma duc sa ma informez ce se mai face si ce se mai aude.

Montrealul, cred ca se pune de o intilnire pe seara intre mesadames (no children, only if you feel like or you have to), asa ca cititi Sezatoarea :)

Pupici,
S.

Mergi la inceput